TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре нов обид за двотретинско мнозинство

Телма - 10.01.2019

Утре нов обид за обезбедување 80 гласови за уставните измени. Собраниските клупи во текот на целиот ден останаа празни. Седницата се одложуваше неколку пати. Договор со БЕСА на Касами не се постигна.

Пропаднаа разговорите Беса – Заев, се бара еден пратеник за да поминат уставните измени

+инфо - 10.01.2019

Пропаднаа разговорите меѓу Беса и премиерот Зоран Заев за поддршка на уставните измени, потврдија за „Плусинфо“ учесници во разговорите. Од Беса велат дека дефинитивно нема да гласаат за уставните амандмани доколку Заев не го прифати нивниот предлог.

Седницата за уставните измени одложена за утре

Нова ТВ - 10.01.2019

Седницата за уставните измени по неколку обиди да почне и по неколку презакажувања не успеа да се одржи. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека е презакажана за утре во 12 часот.

Одложена собраниската седница - нема договор за уставни амандмани

Р.С.Европа - 10.01.2019

Седницата на Собранието на која треба да бидат донесени уставните амандмани е одложена за утре. Премиерот Зоран Заев се уште е во разговори со Беса за техничка формулација во однос на државјанството со цел обезбедување на потребните 80 пратеници за ...

Заев: Ако нема 2/3 мнозинство ќе следи Централен одбор на СДСМ и ќе си понесеме одговорност

Фокус - 10.01.2019

Премиерот, Зоран Заев, најави дека ако не бидат изгласани уставните амандмани во Собранието, ќе следува Централен одбор на СДСМ на кој биде понесена одговорност. -Деновите се броени, денеска треба да се гласа првиот амандман, ако не се гласа, ...

Седницата за уставните измени одложена за 15 часот

Р.С.Европа - 10.01.2019

Продолжението на седницата на која треба да се усвојат уставните амандмани е одложена за во 15 часот, јавува известувачот на Радио Слободна Европа од Собранието. Премиерот Зоран Заев претходно денеска изјави дека сè уште се во разговори со БЕСА на ...

Собраниската седница за уставните амандмани одложена за во 15 часот

А1 On - 10.01.2019

75-тата собраниска седница на чиј дневен ред се четирите амандмани и нивна дискусија, наместо во 13 часот, ќе почне во 15 часот. Седницата е одложена поради средбите на премиерот Зоран Заев со осуммината независни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, како и со ...

Од „Нема чепкање на уставот“ преку исполнување сечии желби до целосно обезличување на државата

Алфа - 10.01.2019

Од „нема човек кој ќе се осмели да го менува уставот заради промена на името“, до исполнување практично на сите грчки барања, но и условувања та на Албанците и на ВМРО-вските ренегати, за да се добие нивниот глас и да се обезбеди двотретинско ...

Уставните измени повторно на дневен ред, преговорите за мнозинство сè уште траат

Глас на Америка - 10.01.2019

Официјално сè уште не е постигнато двотретинското мнозинство за усвојување на уставните измени и промена на името на државата. БЕСА останува на своите барање во замена на гласовите нивните пратеници.

Неславен почеток на „историската“ седница

Н.Македонија - 10.01.2019

Почетокот на 73-та пленарна собраниска седница, на која некако ѝ се наметнува атрибутот „историски пресвртна“ (за некои во позитивен, додека за други во негативен контекст), беше закажан за вчера, во 12 часот.

Костадинов: Очекуваме до моментот на гласањето да се обезбеди двотретинско мнозинство

Бриф - 10.01.2019

СДСМ очекува дека до моментот на гласањето за последната трета фаза од уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство што е потребно за финализирање на процесот.

Се уште нема двотретинско мнозинство, седницата за уставните измени одложена за утре

еМагазин - 10.01.2019

Собранието информираше дека 75. седница на Собранието, на која треба да се расправа за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, ќе продолжи утре во 12 часот. Првично седницата денеска требаше да се одржи во 13 часот, а потоа беше ...

Почетокот на седницата за уставните амандмани одложен за во 15 часот

365 - 10.01.2019

Иако почетокот на продолжението на 75. собраниска седница – на која на дневен ред се четирите уставни амандмани, беше закажан за во 13 часот, истата е одложена за во 15 часот. Директна причина за одложувањето се средбите на премиерот Зоран Заев со ...

Костадинов: Македонија ќе биде дел од ЕУ и НАТО, колку тоа Мицкоски да не го посакува

ТВ21 - 10.01.2019

„Македонија нема друга алтернатива освен членство во ЕУ и НАТО преку прифаќање на Договорот од Преспа“, изјави Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ. Костадинов рече дека ѓраѓаните веќе ставија крај на омразата.

Продолжува собраниската седница за уставните амандмани

Алсат-М - 10.01.2019

Седницата на Собранието на Македонија на која треба да бидат донесени уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа со Грција продолжува денеска во 13 часот. Пратениците треба да го утврдат предлогот на амандманите кој се донесува со ...

Македонија утре ќе го гласа новото име

Независен - 10.01.2019

Иако на седницата за финализирање на уставните измени не се очекуваат изненадувања, а на улиците протестираат мал број противници, атмосферата во земјава, барем за момент, излезе од вообичаената апатија.

Касами не попушта, Заев брка мнозинство

А1 On - 10.01.2019

На ден пред гласањето за измените во Уставот, се уште „виси“ 2/3 мнозинство. И според премиерот Зоран заев, 80 позитивни пратенички гласови се уште не се обезбедени. Неизвесна е поддршката на БЕСА.

Азири потврди дека Заев прифатил сѐ само да се смени името

Курир - 10.01.2019

Вчера во дебатна емисија на 1ТВ гостуваа претставници на БЕСА и Алијанса при што говореа за барањата кои ги доставиле до Заев. Елми Азири, потпретседател на Алијанса за Албанците посочи дека сите три барања кои ги доставиле до Заев се прифатени дури ...

Денеска нова шанса за гласање на уставните амандмани, Касами не остапува од барањата на Беса

МКД - 10.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани како последна фаза од спроведувањето на Договорот од Преспа продолжува денеска во 13 часот, а според премиерот Зоран Заев сѐ уште не е обезбедено двотретинско мнозинство.

Беса: Не гласаме за уставни промени без да се исполнат нашите барања

Нетпрес - 10.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани за спроведувањето на Договорот од Преспа продолжува денеска во 13 часот. На денешното продолжение на седницата пратениците треба да го утврдат предлогот на амандманите за што се ...

Твитер „зовре“ за уставните измени: Уште колку прсти ќе се отвора Уставот за да се роди Северна Македонија?

еМагазин - 10.01.2019

Голем број реакции на социјалните мрежи предизвика вчерашната собраниска седница за уставните измени која заврши со говорот на премиерот Зоран Заев, а треба да продолжи денеска кога ќе се види и дали власта обезбедила двотретинско мнозинство гласови ...

Уставните измени во финална фаза пред пратениците, двотретинското мнозинство ќе се знае на денот на гласањето

Локално - 10.01.2019

Уставните измени во третата и последна фаза се на дневен ред на денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласови „за“ беше усвоен дневниот ред на 75. седница, на кој, меѓу другото, се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, ...

Има ли 80 пратеници за усвојување на уставните амандмани?

Р.С.Европа - 10.01.2019

Седницата на Собранието на Македонија на која треба да бидат донесени уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа со Грција продолжува денеска. Истовремено пред Собранието е најавено продолжување на протестите против договорот со ...

Азири: ДУИ по дипломати ја оцрнува Алијансата дека сме биле руска рака

Либертас - 09.01.2019

Потпретседателот на Алијансата за Албанците, Елми Азири во вечерната дебата на 1ТВ ја обвини владејачката ДУИ дека ја оцрнува партијата на Села дека била некаква црна рака на Русија во Македонија.

Условите на Беса и Алијанса за Албанците за поддршка на уставните измени

CivilMedia - 10.01.2019

Во фокусот на вечерните дебатни емисии на ТВ21 и 1ТВ се барањата на партиите Беса и Алијанса за Албанците. На 1ТВ, Борјан Јовановски разговараше со Арјанит Хоџа од Беса и Елми Азири од Алијансата на Албанците, додека во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 ...

Барањата на Беса и Алијансата на Албанците – Разговор во Студио 1

1tv - 09.01.2019

Што бараат Беса и Алијансата на Албанците за да ги поддржат уставните измени за имплементација на Договорот од Преспа? На оваа тема уредникот Борјан Јовановски зборуваше со Адријанит Хоџа од Беса и Елми Азири од Алијансата на Албанците.

Заев ги образложи уставните амандмани, пратениците ќе гласаат утре

Сакам да кажам - 09.01.2019

Собраниската седница на која треба да се донесат уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа со Грција продолжува утре во 13 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери, откако премиерот Зоран Заев ги образложи уставните ...

Заев: Верувам дека ќе има двотретинско мнозинство!

Deutsche Welle - 09.01.2019

Редот е пратениците да го кажат својот став, но верувам дека ќе има двотретинско мнозинство да се заврши процесот, изјави премиерот во пресрет на денешната клучна седница на парламентот Македонија е пред жежок политички ден.

Силјановска: Пратениците кои ќе кренат рака за уставните измени ќе направат низа кривични дела

Фокус - 09.01.2019

Оние пратеници кои утре ќе кренат раце за уставните промени ја фалсификуваат историјата и со тоа прават не само неморален чин, туку и низа кривични дела, рече професорката од правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје, Гордана Силјановска ...

Заев: Пратениците да ја препознаат историската одлука

Р.С.Европа - 09.01.2019

Собраниската седница на која на дневен ред се уставните измени започна денеска попладне со обраќање на премиерот Зоран Заев, кој пратениците ги повика да донесат историска одлука која ќе ја однесе Македонија во ЕУ и НАТО, бидејќи во спротивно ...

Обезбедено е мнозинство за уставните измени, може сѐ да заврши в петок, тврдат од власта

МКД - 09.01.2019

Непосредно пред почетокот на денешната собраниска седница на која на дневен ред е последната фаза од процесот на уставни измени, од владејачкото мнозинство неофицијално велат дека двотретинско мнозинство е обезбедено.

Стартува последната фаза од уставните измени

Глас на Америка - 09.01.2019

Опозициската ВМРО - ДПМНЕ нема да учествува во собраниската расправа. Официјално премиерот Заев сеуште го нема потребното двотретинско мнозинство СКОПЈЕ - Денес во Собранието почнува последната, трета фаза, од процесот на уставните измени кои ...

Уставните измени ќе поминат со повеќе од 80 гласа, но без нови пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 09.01.2019

Власта го има потребното двотретинско мнозинство на почетокот од собраниската расправа за уставните измени, која ќе стартува денеска. Со договорот кој беше постигнат меѓу албанската опозиција (БЕСА и Алијанса за Албанците), Владата на Зоран Заев, ...

Сѐ уште се преговара за парламентарно мнозинство за уставните измени

24 Вести - 09.01.2019

Калкулации, но и неизвесност пред самиот финиш на уставните измени дали ќе биде обезбедено потребното дво третинско мнозинство на гласови. Преговорите меѓу власта и Беса продолжуваат и утре.

Уставните измени за едни се еволуција, за други револуција

Р.С.Европа - 09.01.2019

Во пресрет на финалното носење на уставните измени граѓаните имаат различни очекувања. Повеќето сметаат дека измените значат светла иднина, додека други се разочарани. Некои од аналитичарите пак, очекуваат решение на спорот со името и македонска ...

Последен чекор

Вечер - 09.01.2019

Политичките пазарења помеѓу Зоран Заев и дел од албанскиот блок го одложија стартот на собраниската седница за уставни измени. Иако беше најавена за напладне, собранискиот спикер Талат Џафери без образложение ја презакажа седницата за попладнето, но ...

Пратениците во низок старт и пред последниот круг

Н.Македонија - 09.01.2019

Денеска напладне во Собранието треба да започне 73-та седница, на која се очекува и конечното изјаснување на пратениците за уставните измени, во согласност со Преспанскиот договор, односно дали ќе се обезбеди потребното двотретинско мнозинство за ...

Костадинов – Мицкоски има цел да ја оддалечи Македонија од ЕУ и НАТО

Р.С.Европа - 09.01.2019

Пратеникот Костадин Костадинов, кој е и портпарол на СДСМ,денеска го обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека работи против Македонија и интеграцијата во ЕУ и НАТО. „Мицкоски не отстапува од замислите да ја оддалечи Македонија од НАТО и ...

Драма пред крајот: Алијансата и Беса ќе ја одржат „бесата“

Независен - 09.01.2019

Со неодминливата митоманија за етничките права се обвитка третата фаза од уставните измени, која почнува денеска во Собранието. Беса и Алијансата за Албанците, кои со по два пратеника го подржаа пристапувањето кон уставните измени, ја условија сега ...

Уставните измени ќе бидат изгласани во петок

А1 On - 09.01.2019

На пладне започнува финалната фаза од измена на Уставот. За изгласување на амандманите и на Устаниот закон неопходно е 2/3 мнозинство, или 80 пратенички гласа. По амнестијата и делумното исполнување на барањата на Алијансата на Албанците и Беса ...

Седница на Собранието за уставните измени

Р.С.Европа - 09.01.2019

Денеска почнува последната фаза од уставните измени предвидени со Договорот од Преспа. 75 седница на Собранието на Македонија ќе има четири точки на дневниот ред: утврдување на предлог амандманите на Уставот, донесување на амандманите, прогласување ...

Почнува финалната фаза од уставните измени

Локално - 09.01.2019

Двотретинското мнозинство за уставните амандмани останува неизвесно пред денешното отпочнување на пленарната седница на македонското Собрание на која со нивно изгласување треба да се заокружи имплементацијата на Преспанскиот договор.

Утре ќе се гласа за промена на Уставот, Заев ги убедуваше пратениците да го поддржат

Република - 09.01.2019

Амандманите кои ги поднесoa, а произлегуваат од Договорот од Преспа, но и барањата на албанските опозициски партии денеска ги образложи премиерот Зоран Заев пред пратениците. Утре во Собранието е финалната фаза, односно гласањето.

Заев и Џафери во паника: Им извиси двотретинското мнозинство, немаат доволно гласови за да го сменат Уставот?

Курир - 09.01.2019

Одложена за утре е седницата на која денес требаше да се гласаат уставните измени во Собранието на Република Македонија. Владејачката СДСМ беше убедена дека над 80 пратеници ќе гласаат ЗА, со што ќе го обезбедат двотретинското мнозинство кое е ...

Заев ги обезбеди пратениците за промена на Уставот

Локално - 09.01.2019

Со последните разговори , со партиите на Алијансата на Села и Беса на Касами, Заев го бетонираше двотретинското мнозинство за промена на Уставот, а со тоа и гласање за Договорот од Преспа и промена на името.

Беса нема да гласа за уставните измени: Преговорите пропаднаа, Заев во потрага по поддршката на уште еден пратеник

Курир - 10.01.2019

Пропаднаа разговорите меѓу Беса и премиерот Зоран Заев за поддршка на уставните измени, потврдија за „Плусинфо“ учесници во разговорите. Од Беса велат дека дефинитивно нема да гласаат за уставните амандмани доколку Заев не го прифати нивниот предлог.

Почнува расправата во Собранието за измените на Уставот

OhridNews - 09.01.2019

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја започне расправата за амандманите за измени на Уставот на државата. Доколку тие бидат усвоени, согласно Договорот од Преспа, тоа ќе значи преименување на земјата од Република Македонија во Република ...

Заев со моќна порака пред пратениците: Да се издигнеме над делбите и да гледаме како се вее нашето знаме пред Брисел

Centar - 09.01.2019

Да се издигнеме над делбите и да гледаме како се вее нашето знаме пред Брисел, порача премиерот Зоран Заев на продолжението на денешната собраниска седница за уставните амандмани и ги повтори аргументите дека со уставните измени се гарантирани ...

ВМРО ДПМНЕ ќе исклучува нови пратеници ако гласаат за уставните измени

еМагазин - 09.01.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, нема да учествува на финалето на расправата за амандманите за уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, која стартува денеска во македонското Собрание. Од партијата најавија и дека доколку некој од нивните ...

Заев: Ако нема 2/3-мнозинство, ќе следи Централен одбор на СДСМ и ќе си понесеме одговорност

Република - 10.01.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека ако не бидат изгласани уставните амандмани во Собранието, ќе следува Централен одбор на СДСМ на кој биде понесена одговорност. Деновите се броени, денеска треба да се гласа првиот амандман, ако не се гласа, ...