TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одам на тура од која ми потскокнува срцето: Промовирана книгата на Калина Велевска

Фокус - 11.02.2019

Вечерва беше промовирана Книгата на Калина Велевска, „Дневникот на една планинарка“. Присутни беа многу луѓе, планинари, љубители на природата и нејзините најблиски. Се рецитираа песни за неа, се читаа извадоци од нејзината книга, полна со белешки ...

(ФОТО) Една година од смртта на Калина и Александар, планинарите ја искачија Клепа

Скопје1 - 11.02.2019

Фото: Лејла Ибраимоска ЕГ Грин Пауер и Планинарски предизвик „12 врвови„ изминатиов викенд организираа еднодневно традиционално зимско искачување на врвот Клепа(1150 мнв). Во акцијата како организатори се приклучија и градоначалниците на општините ...

Една година од смртта на планинарите Калина и Александар

Телма - 11.02.2019

Една година живеат во болка. Родителите на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски цела година трагаат по вистината. Тропнале на повеќе врати во Македонија и Грција, разговарале со други планинари, сведоци, а ја минале и кобната патека на ...

Репортажите на Калина Велевска собрани во книгата „Дневникот на една планинарка“

Сакам да кажам - 11.02.2019

„Дневникот на една планинарка“, збирка репортажи на трагично настраданата Калина Велевска, ќе биде промовирана вечерва во 20 часот, во бифето на Младински културен центар во Скопје. Објавувањето на книгата се совпаѓа со првата годишнина од ...

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина Велевска и Александар Миновски

Сител - 10.02.2019

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006“ од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1150 метри, во спомен на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски кои на денешен ден пред една ...

Битолски планинари им оддадоа почит на Калина и Александар

Тера - 10.02.2019

Петмина битолски планинари од Планинарско-спортскиот клуб „Пелистер“ денеска се искачија на Кајмакчалан. Како што вели за Тера телевизија Влатко Крбалески тоа го направиле во спомен на Калина и Александар.

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина и Александар

Независен - 10.02.2019

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006“ од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1150 метри, во спомен на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски кои на денешен ден пред една ...

(Фото) Планинари садеа дрвца и го искачија врвот Клепа во чест на Калина и Александар

еМагазин - 10.02.2019

Група планинари денеска садеа дрвца и го искачија врвот Клепа во чест на нивните пријатели Калина Велевска и Александар Миновски кои неодамна трагично ги загубија животите на Кајмакчалан. Фото:Фејсбук/Владимир Хари ...

Книга на Калина Велевска: Промоција на “Дневникот на една планинарка”

Вечер - 10.02.2019

Во Младинскиот културен центар, на 11 февруари, во 20 часот ќе биде промовирана книгата “Дневникот на една планинарка” од Калина Велевска, а во издание на “Репро принт”. Станува збор за избор од текстовите што беа објавувани на порталот “Мис”, како ...

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина и Александар

Н.Македонија - 10.02.2019

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006“ од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1150 метри, во спомен на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски кои на денешен ден пред една ...

Битолски планинари им оддадоа почит на Калина и Александар

Точка - 11.02.2019

Петмина битолски планинари од Планинарско-спортскиот клуб „Пелистер“ денеска се искачија на Кајмакчалан. Како што вели за Тера телевизија Влатко Крбалески тоа го направиле во спомен на Калина и Александар.

Вечерва промоција на книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска

Скопје1 - 11.02.2019

Денес во 20 часот во Младинскиот културен центар ќе биде промовирана книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска. Станува збор за избор од текстовите што беа објавувани на порталот „Мис“, како своевиден дневник, а во кои Калина ги ...

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина Велевска и Александар Миновски

Вечер - 10.02.2019

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006“ од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1150 метри, во спомен на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски кои на денешен ден пред една ...

Промоција на „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска

Скопје инфо - 11.02.2019

Вечерва во 20 часот во просториите на бифето на МКЦ ќе биде промовирана книгата „Дневникот на една планинарка" од Калина Велевска. Станува збор за избор од текстовите што беа објавувани на порталот „Мис", како своевиден дневник, а во кои Калина ги ...

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина и Александар

Слободен Печат - 10.02.2019

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006" од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1.150 метри, во спомен на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски кои на денешен ден пред една ...

Промоција на „Дневникот на една планинарка" од Калина Велевска

Точка - 11.02.2019

Станува збор за избор од текстовите што беа објавувани на порталот „Мис", како своевиден дневник, а во кои Калина ги пренесуваше своите впечатоци од планинарските тури во Македонија, но и во соседните земји.

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина Велевска и Александар Миновски

Телма - 10.02.2019

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006“ од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1150 метри, во спомен на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски кои на денешен ден пред една ...

Промоција на „Дневникот на една планинарка“ во МКЦ

Н.Македонија - 11.02.2019

Вечерва, во 20 часот, во бифето на Младинскиот културен центар во Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска. Книгата содржи избор од текстови што беа објавувани на порталот „Мис“, како своевиден ...

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина Велевска и Александар Миновски

Либертас - 10.02.2019

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006″ од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1.150 метри, во спомен на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски кои на денешен ден пред една ...

Промоција на „Дневникот на една планинарка“ во МКЦ

Република - 11.02.2019

Вечерва, во 20 часот, во бифето на Младинскиот културен центар во Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска. Книгата содржи избор од текстови што беа објавувани на порталот „Мис“, како своевиден ...

Над 500 планинари се искачија на врвот Клепа во чест на Калина Велевска и Александар Миновски

MTM - 11.02.2019

Над 500 планинари од Македонија и од планинарскиот клуб „Железничар 2006" од Врање денеска се искачија на врвот Клепа на надморска височина од 1150 метри, во спомен на планинарите Калина Велевска и Александар Миновски кои на денешен ден пред една ...

(Обновено): Промовирана книгата на Калина Велевска: „Планината нѐ прави среќни, нѐ издигнува до облаците“

Н.Македонија - 11.02.2019

Во Младинскиот културен центар синоќа беше промовирана книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина Велевска, која трагично го загуби животот на планината Кајмакчалан. Книгата се состои од избор на текстови што беа објавувани на порталот „Мис“, ...

Една година без Калина и Александар, промовиран ,,Дневникот на една планинарка“

AKO - 12.02.2019

На денот на загинувањето на младата вљубеничка во планините и природата, Калина Велевска, беше промовирана книгата ,,Дневникот на една планинарка. МКЦ беше претесен да ги собере пријателите и роднините на Калина и Александар кои сакаа да си спомнат ...