TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од Филипче до Жан Митрев: Сè што треба да знаеме за кризата со тестови за КОВИД19

IRL - 26.03.2020

Болницата “Филип Втори” на својата веб страна се фали дека дневно врши стотици тестови. Во земјава, пак, вкупно се направени околу 1,000 тестови во Институтот за јавнои здравје заклучно со 25 март, Жан Митрев е единствената приватна болница што врши ...

Негативни се резултатите на сите што биле во контакт со заболените сопружници во Кавадарци

ММС - 26.03.2020

Сите добиени, официјални резултати од референтната лабораторија за вирусологија во Скопје од направените анализи на медицинскиот персонал во кавадаречката болница и луѓето кои биле во контакт со инфицираната докторка и нејзиниот сопруг се негативни.

Заразените од корона добиваат лек кој скоро сите го имаат дома: На пациентите во САД им е подобро

Република - 26.03.2020

Пациентите кои поради коронавирусот се сериозно болни во државата Њујорк добиваат огромни дози на витамин Ц. Ова се прави на основа на ветувачките извештаи дека има помогнал на луѓе во тешко погодената Кина. Доктор Ендрју Г.

Во Македонија од 1493 тестови за коронавирус, позитивни се 177

Слободен Печат - 26.03.2020

Вкупно 1493 материјали за коронавирус се тестирани во Македонија досега. Првиот тест бил направен на петнаесетти февруари. Од овие материјали, 933 се направени во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностија на Институтот за јавно ...

Заразени со КОРОНА во САД добиваат лек кои многу луѓе го имаат дома: Пациентите од терапијата се чуствуваат добро!

Магазин - 26.03.2020

Пациентите кои се сериозно болни во државата Њујорк заради коронавирусот примаат масивни дози на витамин Ц. Ова се заснова на ветувачки извештаи дека им помогнал на луѓето во тешко погодената Кина. Д-р Ендру Г.

Ковид-19 потврден кај 177 лица, меѓу нив 15 се здравствени работници

Вечер - 26.03.2020

Трета жртва од КОВИД-19 во земјава и втора од Дебар. Пациентката на 66 години која неколку дена беше во тешка состојба и на машина за дишење почина вчера на Клиниката за инфективни болести.

Филипче: Почнавме со примена на терапија против Ковид, немојте тоа да го правите сами/ ВИДЕО

Вечер - 26.03.2020

Денес започнавме со терапија за Ковид-19 кај двајца пациенти. Оваа терапија исклучиво се дава по препорака на лекар, никако да не се зема на своја рака, пишува министерот Филипче на неговиот ФБ профил.

Бројот на заболени здравствени работници со коронавирусот се искачи на 17

еМагазин - 26.03.2020

За едно деноноќие бројот на здравствени работници заболени со коронавирусот од 12 се искачи на 17 лица. Станува збор за лица од болници во Куманово, Дебар, Кавадарци и Скопје. Новите пет лица се здравствени работници од Клиниката за кожни болести, ...

ВО ЖИВО од прес-конференцијата на Венко Филипче – Трет смртен случај во Македонија

Убавина и Здравје - 26.03.2020

На линкот подолу можете во живо да ја следите новата прес конференција на министерот за здравство, Венко ...

Коронавирусот ја зема третата жртва, за двајца пациенти нова терапија

Deutsche Welle - 25.03.2020

Двајца пациенти од денеска ја примаат новата терапија на база на хлорокин и азитромицин, информира министерот Филипче и апелира никој да не ги зема лековите на своја рака. Владата повторно го заостри полицискиот час.

Трета жртва на Ковид 19 и 29 нови случаи на заболени

Телма - 25.03.2020

Пациентката од Дебар која подолго време беше на респираторна машина попладнево починала на Инфективната клиника. И покрај сите напори на докторите и медицинскиот персонал 66 годишната жена која имала хронични проблеми со висок притисок е третата ...

Филипче: Од денеска започна да се дава одобрената терапија за коронавирус, граѓаните никако да не ја земаат на своја ...

Канал5 - 25.03.2020

„Со оглед на тоа што официјално завршија сите постапки, во комисиите, во Агенцијата за лекови, денеска двајца пациенти на Инфективната клиника веќе се ставени на терапијата. Потребно е да се направи кардиолошка анализа ЕКГ затоа што има таму и една ...

Трета жртва на коронавирусот, дополнителни ограничувања за викенд

Р.С.Европа - 25.03.2020

Жена која имала хронично заболување е нова жртва на коронавирусот во земјава. До денеска вкупната бројка на заболени од Ковид-19 се искачи на 177, а за спречување на ширењето на вирусот Владата забранува движење за време на викендите за сите ...

Трета жртва од коронавирусот во Македонија, 29 новозаболени

Канал5 - 25.03.2020

Трета жртва од коронавирусот во Македонија. Почина 66 годишната дебарчанка која подолг период беше на респираторна машина, информираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче. Во последното деноноќие регистирани се 29 нови случаи, со што ...

Филипче: Пет лица од Клиниката за кожни болести се позитивни на коронавирус

Сител - 25.03.2020

Пет од 29-те нови регистрирани случаи позитивни на коронавирусот се лица поврзани со заболената поранешна директорка на Клиника за кожни болести. Тие се асимтоматски, без симптоми на заболување, но нивните тестови за коронавирусот се позитивни.

Трет смртен случај од коронавирус - почина 66 годишна жена од Дебар

Сител - 25.03.2020

Трета жртва од корона вирусот во земјата. На Клиниката за Инфективни болести почина 66 годишната пациентка од дебарско која десетина дена беше во критична состојба и на респираторна машина. И покрај сите напори и реанимација, почина.

Петмина заболени на Кожна клиника- лекот започна да се дава на двајца пациенти

Нова ТВ - 25.03.2020

Почина 66 годишната пациентка од Дебар која подолго време беше приклучена на респиратор. И покрај сите напори на лекарите, заболената од коронавирусот почина пред неколку часа. Во нејзината историја е забележано дека прима хронична терапија за ...

Тестовите за коронавирус  во „Жан Митрев“ се плаќаат, Филипче ќе предложи Фондот да ги покрива

А1 On - 25.03.2020

Пациентите кои тестирање за коронавирус закажуваат на Клиниката „Жан Митрев“ тестот го плаќаат, рече денес министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. На почетокот на минатата недела тој извести дека ги обединиле ...

Трите деца заболени од корона вирусот се во добра состојба, најмалото е на домашно лекување

Фокус - 25.03.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес конференција соопшти дека трите деца заболени од корона вирусот се во добра здравствена состојба. Тој истакна дека најмалото дете од Скопје, на возраст од две години, е на домашно лекување, а ...

Трите заболени деца од Скопје, Штип и Дебар имаат лесна форма на болеста

+инфо - 25.03.2020

Најмалото дете од Скопје со коронавирус е на домашно лекување, девојчето кое се лекува во инфективното одделение во болницата во Штип и момчето од Дебар кое има 15 години, а сите се во добра состојба во смисла на тоа да манифестацијата на болеста е ...

За жал, корона вирусот ја зема И третата жртва во Македонија денеска!

Струмица Денес - 25.03.2020

66-годишната пациентка од Дебар која подолго време беше приклучена на респираторна машина е третата жртва на корона вирусот, соопшти на попладневната конференција за печат Венко Филипче, министер за здравство.

Пет лица од Клиниката за дерматологија имаат коронавирус, ги заразила директорката Цаца

Курир - 25.03.2020

Пет лица од Клиниката за дерматологија се позитивни на коронавирус, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тие пет се регистрирани во новите 29 случаи од изминатото деноноќие. -После 16 дена поминати во изолација без никакви симптоми, на ...

Вработените на охридска Трансфузиологија ќе се тестираат следниве три дена

А1 On - 25.03.2020

Започнато е тестирањето на вработените на охридската клиника за Трансфузиологија и ќе трае наредните три дена, за да се види дали некој од персоналот заболел од коронавирус, по контактот со заболено лице кое се вратило од Италија.

Филипче: Пет лица вработени во Клиниката за кожни болести позитивни на коронавирусот

Press24 - 25.03.2020

Покрај сите напори на лекарите и интензивната терапија за жал денеска почина уште една жена на Клиниката за инфективни болести. Беше на 66-годишна возраст и примаше хронична терапија за хипертензија.

Владата расправа за зголемување на полицискиот час за време на викенд

360 степени - 25.03.2020

Владата на денешната седница, која е сè уште во тек, дискутира по предлогот како да се организира полицискиот час и движењето од петок до понеделник. Министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конференција рече дека има повеќе опции кои ...

Властите размислуваат дополнително да ја ограничат комуникацијата меѓу граѓаните во Скопје

Макфакс - 25.03.2020

Владата ја разгледува можноста како да се намалат комуникациите во Скопје меѓу граѓаните за време на викендот со цел да се намали интеракцијата и блиските контакти. Минситерот Венко Филипче не кажува дали се разгледува можноста за затворање на ...

Трета жртва од коронавирусот, почина 66 годишна пациентка од Дебар

Телма - 25.03.2020

Tретата жртва од коронавирусот во земјава ја соопшти пред малку министерот за здравство Венко Филипче. Почина 66 годишната пациентка од Дебар, која што веќе неколку денови беше на апарати за дишење, изјави Филипче.

Петмина медицински работници од Кожно позитивни на ковид-19

Алсат-М - 25.03.2020

Петмина од медицинскиот персонал од клиниката за кожни болести се позитивни на ковид-19, информираше на денешната перс конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа тој, сите иако го поминале инкубацискиот период без симптоми, ...

Трет смртен случај од коронавирус, регистрирани нови 29 заболени

Радио МОФ - 25.03.2020

Денеска е регистриран третиот смртен случај од коронавирусот во државава. Се работи за 66-годишна пациентка од Дебар која подолго време беше на респираторна машина, а која примала хронична терапија за хипертензија, соопшти денеска министерот за ...

Директорката на Клиниката за дерматологија заразила петмина колеги од тестирани 30

А1 On - 25.03.2020

Пет лица од контактите на директорката на Клиниката за дерматологија се позитивни на коронавирусот, покажале тестовите направени во Институтот за јавно здравје. Министерот Венко Филипче рече дека тие немале симтоми, и сите се колеги, здравствени ...

Трета жртва од коронавирусот во Македонија

МКД - 25.03.2020

На Клиниката за инфективни болести денеска починала 66-годишната пациентка од Дебар заболена од коронавирусот, која подолго време беше на респираторна машина. „Денеска имаме уште една почината пациентка заболена од коронавирусот, пациенктка која ...

Бројот на здравствени работници заразени со коронавирус е 14

ТВ21 - 25.03.2020

Министерот Венко Филипче посочи дека 14 или 15 лица од здравствените работници се позитивни на коронавирус. Тој додава дека тука се вклучени лица од Скопје, Кавадарци, Дебар и ...

Трета жртва од коронавирусот во земјава

Алсат-М - 25.03.2020

Коронавирусот ја однесе и третата жртва во земјава. Почина пациентката којашто веќе неколку дена беше на апарати за дишење, објави министерто за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

Филипче: Уште една почината пациентка заболена од коронавирусот, трета жртва во Македонија (Во живо)

Канал5 - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за состојбата со коронавирусот. Почина ште една пациента заболена од коронавирус.Пациентката била подолго време на респираторна машина. Се работи за 66 годишна жена од Дебар.

Имаат коронавирус пет лица од досега 30 тестирани кои беа во контакт со заболената ексдиректорка на кожна клиника

Сакам да кажам - 25.03.2020

Пет лица кои имаа контакт со поранешната директорка на Клиниката за кожни болести се позитивни на коронавирус, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Поранешната директорка на 9 март имаше позитивен тест за коронавирус откако дошла од Италија, ...

Трета жртва од коронавирус во земјава, почина 66 годишна жена од Дебар

Нова ТВ - 25.03.2020

Почина 66 годишната пациентка од Дебар која подолго време беше приклучена на респиратор. И покрај сите напори на лекарите, за жал, заболената од коронавирусот почина пред неколку часа. Во нејзината историја е забележано дека прима хронична терапија ...

(ВИДЕО) Во Куманово недостигаат инфектолози, во Општата болница ја чекаат владината помош

360 степени - 25.03.2020

Директорката на Општата болница Куманово, Снежана Захариева, вели дека во градот има недостаток на инфектолози, додека потребната бројка на медицински сестри се покрива со внатрешна прераспределба.

Викендов е забрането движење за сите граѓани од 16 до 5 часот наутро

Република - 25.03.2020

Викендов ќе биде забрането движење на сите категории граѓани од од 16 до 5 часот, соопшти на крајот од прес-конференцијата на министерот за здравство Вено Филипче портпаролот на Владата Мухамед Хоџа кој ја соопшти одлуката на Владата.

Петмина лекари од Кожната клиника заболени од корона вирусот

Фокус - 25.03.2020

Петмина од новозаболените од корона вирусот се вработени од Кожната клиника, рече министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес -конференција. -После 16 дена поминати во изолација без никакви симптоми на тестовите имаат позитивен резултат.

Дополнително ограничување на комуникацијата и транспортот за време на викендите

ТВ21 - 25.03.2020

За време на викендите ќе има дополнително ограничување на комуникацијата и транспортот во нашата земја, особено во Куманово. Ова го откри министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата.

Пет лица од кожната клиника позитивни на коронавирус

360 степени - 25.03.2020

Пет лица од Клиниката за дерматологија се позитивни на коронавирус, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тие пет се регистрирани во новите 29 случаи од изминатото деноноќие. Оваа група е поврзана со симпозиумот кој го организирала и ...

Од коронавирус почина 66-годишна пациентка од Дебар, кажа Филипче

Сакам да кажам - 25.03.2020

Пациентаката од Дебар која подолго време беше на респираторна машина почина пред неколку часа на Инфективната клиника во Скопје, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Пациентката имаше 66 години и примала хронична терапија за хипертензија.

Над 1000 тестирани во Македонија на коронавирус

ТВ21 - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче по новинарско прашање посочи дека вкупната бројка на тестирани за коронавирус изнесува 1000 ...

Трет смртен случај од коронавирусот, почина жената од Дебар што беше на респиратор

360 степени - 25.03.2020

Третиот смртен случај како последица на коронавирусот во земјава го регистрираа денеска здравствените власти во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека починала жената од Дебар, која подолго време беше во критична состојба и беше ...

Почина жената од Дебар заболена од коронавирус, досега три жртви

А1 On - 25.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека денеска починала пациентката од Дебар која заедно со нејзиниот сопруг заболе од коронаврусот. Нејзината состојба беше подолго време влошена.

Коронавирусот со силен замав во Македонија: Три лица починаа, вкупно 177 заразени, а 1000 тестирани

Курир - 25.03.2020

Коронавирусот ја зема третата жртва во Република Македонија. Денес почина пациентката од Дебар, за која извесен период се информираше дека е во критична состојба. Хоспитализирана беше заедно со нејзиниот, откако на 6-ти март нивните тестови за ...

Трет смртен случај од коронавирусот во Македонија, почина жената од Дебар која беше на респиратор

ТВ21 - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека има уште еден смртен случај. Почина жената која беше на респиратор од Дебар. „Денеска имаме уште едно починато лице од коронавирусот, тоа е пациентката која беше на распираторна машина од Дебар.

Петмина заразени од Клиниката за кожни болести, сите се со лесна клиничка слика

Република - 25.03.2020

Петмина вработтени на Клиниката за кожни болести се заразени со коронавирус. Нивната клиничка слика е лесна и засега тие се на домашното лекување, изјави министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конфренција на која информираше дека ...

Нов смртен случај како последица на коронавирусот

Женски магазин - 25.03.2020

Уште еден починет пациент како последица на коронавирусот. Се работи за жена од Дебар која подолго време беше на респираторна машина - изјави министерот Филипче на прес-конференцијата, додавјќи дека имала 66 години, инаку примала хронична терапија ...

Пет лекари од Клиника за кожни болести, заразени со Ковид 19

Алфа - 25.03.2020

И лекари од кожната клиника се меѓу 29 позитивни на Kовид 19. Лекарите биле во самоизолација, без симптоми, но тестовите покажале дека се позитивни на вирусот. Вработените во кожната клиника од 9 март се во самизолација, откако кај тогашната ...