TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Ковид-19: Како стои македонското, споредено со италијанското и шпанското „сценарио“

360 степени - 06.04.2020

Повеќе и не треба да дојде 21 часот за улиците да бидат празни. Сите се дома и во последните изданија на вестите уште еднаш ја слушаат информација која најверојатно веќе ја знаат – денеска во Македонија има 15 новозаразени од ковид-19 а уште три ...

Мачките може да се инфицираат со коронавирусот но не и да го пренесат на човек

Емитер - 06.04.2020

Според резултатите од едно неодамна спроведено истражување, мачките може да се инфицираат со коронавирусот SARS-COV2, па дури и да го пренесат на други мачки. Но, она што го истакнуваат и признаваат авторите на трудот, којшто инаку сè уште чека ...

Тројца починати и 15 новозаболени со Ковид-19

Телма - 06.04.2020

Седуммина заболени од Ковид-19 оздравеа а тројца починаа на Инфективната клиника. 40 годишен жител на Кочани и двајца тетовци на возраст од 65 и 69 години. Освен повозрасниот пациент од Тетово кој имал тумор, другите двајца немале минати болести, но ...

Тројца починати од коронавирус,15 новозаразени

24 Вести - 06.04.2020

Тројца пациенти со коронавирусот починаа на клиниката за инфективни болести во изминатото деноноќие. Четириесет годишен маж од Кочани, кој немал никакви други заболувања и двајца Тетовчани на возраст од 69 и 65 години.

И натаму паѓа бројот на новозаразени во Италија, Австрија прва во Европа ќе го олесни карантинот

Сакам да кажам - 06.04.2020

Во Италија во последните 24 часа починале 636 луѓе од КОВИД-19, што е значителен пораст во однос на вчера, кога имаше 552. Од почетокот на кризата, оваа болест однесе 16.523 животи во земјата, убедливо најмногу на светот.

Се намалува бројот на новозаразени во Италија, 636 нови смртни случаи

Press24 - 06.04.2020

Во последните 24 часа починаа 636 луѓе, со што вкупниот број на смртни случаи во Италија досега е 16.523. Сепак, паѓа бројот на новозаразени. Во последните 24 часа се заразиле 3.599 луѓе. Тоа е напредок во однос на вчера кога беше објавено дека во ...

Дијагностициран коронавирус кај 18 деца до девет години

Сител - 06.04.2020

Според статистиката на Институтот за јавно здравје, 18 деца до девет годишна возраст се дијагностицирани со коронавирисот, кај сите нив клиничката слика е лесна и немало потреба од подолга хоспитализација, информира денеска министерот за здравство ...

Здружението на возачи Охрид донираше заштитна опрема за општата болница

OhridNews - 06.04.2020

Здравствените работници ја проолжуваат битката со коронавирусот, а не изостанува и поддршаката за нив од хумани граѓани и општествено одговорни компании. Помош за здравствените работници во охридската болница, денеска стигна од Здружението на возачи ...

Нови 15 случаи на Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 06.04.2020

Изминативе 24 часа регистрирани се нови случаи на пациенти со коронавирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Со тоа, вкупниот број на позитивни на Ковид-19 во земјава достигна 570 ...

15 новозаболени од корона вирус во изминатото деноноќие

Фокус - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи. Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип.

Филипче: На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19

+инфо - 06.04.2020

На Клиниката за инфективни болести нема нови заразени од ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. – Нема нови заразаени. Сите тестови се негативни.

18: Дијагностициран корона вирус кај 18 деца до 9 години, имаме уште мерки, ама граѓаните да не постапуваат неодговорно ...

Frontline - 06.04.2020

Блок актуелни вести од 15 до 18 часот. Спасовски : Велигденските и Рамазанските празници ќе ги поминеме дома. Тој истакна дека фазата во која влегуваме е нова – радикална фаза и за здравствените работници и за економијата и за граѓаните.

Филипче: Строги мерки се потребни затоа што празниците и топлото време ќе ги тераат луѓето да излегуваат надвор

+инфо - 06.04.2020

Во изминатото денониќие регистрирани се 15 нови случаи со коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција и додаде дека четворица заразени се регистрирани во Скопје, осум во Куманово и по еден во ...

Тројца починати, 15 новозаразени и седум излечени од Ковид-19 во последните 24 часа

Република - 06.04.2020

Во текот на изминатото деноноќие во земјава регистрирани се 15 нови заразени со коронавирус. По градови: Во Скопје 4, Куманово 8 и по еден во Тетово, Струга и Штип, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

(ВО ЖИВО) Филипче: 15 нови случаи на заболени, 3 починати и 6 со негативен тест

Бриф - 06.04.2020

На денешната прес конеренција министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека во изминиатите 24 часа од корона вирусот во земјава починале 3 лица, 40 годишен пациент од Кочани, без познати претходни заболувања, 69 годишен од Тетово, кој се борел ...

Регистрирани 15 новозаболени од коронавирус во изминатото деноноќие

Нетпрес - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија, соопшти министерот Венко ...

Во земјава повеќе заболени жени од мажи, најмногу заразени на возраст од 50-59 години

А1 On - 06.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ја најави втората фаза од пандемијата на Ковид-19 во Македонија, кога се очекува бројот на заболени да расте. За последните 24 часа се уште нема податоци за број на новозаразени од коронавирусот, а последната ...

Во Куманово денеска и вчера нови случаи на новозаболени здравствени работници

Сител - 06.04.2020

Една медицинска сестра од Здравствен дом Куманово е новозаболена од Ковид 19, а вчера, пак евидентирани беа тројца новозаболени здравствени работници, една медицинска сестра и двајца техничари, информираше денеска директорот на кумановскот Центар за ...

Вкупно 570: Нови 15 лица заболени со коронавирусот во Македонија

еМагазин - 06.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека во Македонија во изминатите 24 часа се регистрирани 15 нови случаи на пациенти со коронавирусот. Четири се во Скопје, осум во Куманово и по еден во Тетово, Струга ...

Куманово повторно со најмногу новозаболени

Кумановски м. - 06.04.2020

Осум новозаболени лица од коронавирус се регистрирани во Куманово изминатото деноноќие, информираше денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Со ова, во Куманово досега има 122 регистрирани случаи.

Во Гостивар и гостиварско нема новодијагностицирани со коронавирус во изминатите 24 часа

Gostivarpress.mk - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа на територијата на Македонија потврдени се 15 нови случаи на заболени со Ковид 19. Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека новите пациенти по градови се од: Скопје-4, Куманово-8, Тетово, Струга и Штип по еден.

Брнабиќ: Србија за 10 дена почнува со лечење на заболените со крвна плазма

Макфакс - 06.04.2020

Во Србија за десетина дена ќе започне таканаречената плазна терапија за заболените со коронавирус, објави српската премиерка Ана Брнабиќ. Таа вели дека ќе бидат користени антитела од крвта на луѓе коишто се излечиле и ќе им биде давана трансфузија ...

Во Куманово уште 4 новозаболени здравствени работници

еМагазин - 06.04.2020

Една медицинска сестра од Здравствен дом Куманово е новозаболена од Ковид 19, а вчера, пак евидентирани беа тројца новозаболени здравствени работници, една медицинска сестра и двајца техничари, информираше денеска директорот на кумановскот Центар за ...

Kај 127 лица заразени од коронавирусот присутни се коморбидитети

+инфо - 06.04.2020

Kај 127 лица заразени од коронавирусот ковид-19 се присутни коморбидитети, односно хронични здравствени состојби, се наведува на веб страницата на Институпт за јавно здравје, заклучно со податоците за заболени објавени вчера.

Чашуле: Заглави алгоритамот на Филипче, Малта со пола милион има 20 илјади тестирања од корона, а во Македонија само 5 ...

Курир - 06.04.2020

Деновиве сме сведоци на секојдневно прогресирање на бројот на заболени од коронавирусот во Република Македонија. Најстрашно е тоа што во голем дел се работи за здравствени работници, кои како резултат на немање заштита стапиле во контакт со заболен ...

Владата ќе разгледува порестриктивни мерки за борба со коронавирусот

Канал5 - 06.04.2020

Владата денеска на седница ќе разгледува построги мерки за борба со коронавирусот, откако државата влегува во период на пикот на болеста. Мерките се на барање на министерот за здравство, Венко Филипче, а по консултација со Комисијата за заразни ...

(ВИДЕО) Филипче: Во изминатото деноноќие 15 нови заразени, седум излекувани и три починати пациенти

Скопје1 - 06.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 новозаболени од корона вирус во Македонија. Со новите пациенти, вкупниот број на заразени во земјава изнесува 570, соопшти министерот Венко Филипче. -Регистрирани се 15 нови случаи.

12: Димитров смирува – помош стигнува од сите страни, #МојДДВ продолжува да враќа пари на граѓаните, скратување на ...

Frontline - 06.04.2020

Преглед на настаните до 12,00 часот. МИНИСТЕРОТ Венко Филипче со совети за бремените жени за време на пандемијата од Ковид-19. Филипче вели дека бремените жени треба да ги практикуваат истите мерки на претпазливост како и другите луѓе.

Закажана седница на Владата, ќе се разгледуваат нови мерки во борбата со коронавирусот

ТВ21 - 06.04.2020

Владата денеска во 11:30 часот ќе има нова седница, на која ќе бидат разгледани нови мерки во борбата со коронавирусот. Вчера министерот за здравство Венко Филипче најави дека се можни нови заострувања на мерките во битката со пандемијата, а истото ...

Заболени 52 здравствени работници од коронавирус, најголем број се заразиле на работа

Курир - 06.04.2020

Во Македонија, според последните вчерашни официјални информации, заболени се вкупно 555 лица од коронавирус. Од нив регистрирани се 52 случаи на заболени здравствени работници. Тие се луѓе што се во непосреден контакт со пациентите.

Дали корона вирусот бил присутен во земјата пред регистрирањето на првиот официјален случај на 26-ти февруари?

Скопје инфо - 06.04.2020

Дали корона вирусот бил присутен во земјата пред регистрирањето на првиот официјален случај на 26-ти февруари? Во Институтот за јавно здравје досега регистрирале 37 000 заболени од сезонскиот грип, што е 17 000 повеќе од лани, пишува Сител .

Филипче: Можно е да предложиме и зајакнување на мерките за превенција

Тера - 05.04.2020

Влегуваме во втората фаза на епидемијата, со оглед на тоа што имаме сè повеќе и повеќе дијагностицирани пациенти, што е констатирано на утринскиот состанок на Комисијата за заразни болести, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: 72 нови случаи на заразени од коронавирус во едно деноноќие

Глас на Америка - 05.04.2020

Уште две лица починаа,бројката на жртви се искачи на 19. Во функција се става и Градската болница „8ми Септември“. Десет отсто од заболените се здравстени работници. Ќе се бараат уште порестриктивни мерки за превенција а бројката на заболени се ...

Зрак надеж во Италија: викендов помалку мртви, помалку критични и помалку новозаразени

МКД - 05.04.2020

Во Италија во последните 24 часа како резултат на коронавирусот починале 525 луѓе, за разлика од претходната недела, кога дневните бројки не беа помали од 800. Исто така, регистрирани се 4.316 нови случаи на зараза со коронавирус.

Расте бројот на зразени со коронавирус

Алсат-М - 05.04.2020

Две нови жртви од Ковид 19. По еден пациент од Куманово и Лабуништа. За 24 часа во земјава се регистрирани нови 72 случаи на коронавирус, со што бројката на заболени е 555. Поради зголемениот број, Македонија влегува во втора фаза на пандемијата.

10% од заболените пациенти од коронавирус во Македонија се здравствени работници

MakPress - 05.04.2020

Од вкупно 555 заболени од коронавирусот во државава, 52 (9,5 проценти) се здравствени работници. Заболени здравствени работници за жал има и во многу земји во светот. Тие се во непосреден контакт со пациентите.

Починаа 63 годишен жител од Лабуништа и еден кумановец, нови 72 случаи со коронавирус

Канал5 - 05.04.2020

И викендов на сила е забраната за движење од 16 часот, но министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести утре ќе разговараат и за воведување на порестриктивни мерки како превенција од ширењето на коронавирусот.

Македонија е во втората фаза од епидемијата, кажа Филипче, додека бројката заразени порасна за 72

Сакам да кажам - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека Македонија влегла во втората фаза од епидемијата на коронавирусот откако бројката заразени денеска надмина ...

Филипче: Достапна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Бриф - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот официјален фејсбук профил информира дека е достапна апликација „КОРОНАВИРУС МК“ за мобилните телефони, која може да се преземе од веб страницата на Владата за следење на најновите информации поврзани ...

72 нови случаи, двајца починати, тројца оздравени

Сител - 05.04.2020

Кој повеќе заболува од корона – мажите или жените? Која возрасна група е најризична? Колку тестови се направени? Каде најбрзо се шири КОВИД -19? Еве ја македонската статистика за корона вирусот според Институтот за Јавно здравје.

Можно ново зајакнување на мерките, се очекуваат 2000 заболени пациенти

А1 On - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека е можно дополнително зајакнување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот. Тој рече дека влегуваме во втората фаза од епидемијата кога се очекува дополнително зголемување на бројот на ...

Се активираат капацитети, се заоструваат мерки-влегуваме во втора фаза на епидемијата

Нова ТВ - 05.04.2020

Вкупно 52 медицински лица се заболени од коронавирсут, 34 од нив се заразиле во болнички или амбулантски услови. Филипче апелира до здравените работници да внимаваат и да го чуваат своето здравје, бидејќи од нивното здравје зависи и здравејто на ...

Влегуваме во пикот на заразата, се очекува врвот во следните 2 до 3 недели, властите бараат тимска игра од граѓаните

Телма - 05.04.2020

Влeгуваме во пикот на заразата од Ковид 19. И министерот Венко Филипче и претседателот на комисијата за заразни болести Жарко Караџовски се убедени дека следните 2 – 3 денели се очекува врвот.

Филипче: Утре можно зајакнување на мерките против ширење на коронавирусот

Алсат-М - 05.04.2020

Комисијата за превенција од заразни болести во текот на утрешниот ден би можело до Владата да поднесе барање за зајакнување на мерките против ширење на коронавирусот во земјава, најави на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко ...

Влегуваме во втората фаза од епидемијата, можно е да се побараат порестриктивни мерки, кажа Филипче

Сакам да кажам - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести утре ќе разговараат и можно е до Владата да предложат да се воведат порестриктивни мерки како превенција од ширењето на коронавирусот, кажа министерот на редовната ...

Повеќе од половина од здравствените работници заболени со коронавирус се заразиле на работа

360 степени - 05.04.2020

Досега во земјава се регистрирани 52 случаи на заразени здравствени работници со коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Како што посочи, од нив 34 се заболени во болнички и амбулантски услови.

Филипче: Ќе бараме заострување на мерките од владата, пикот доаѓа кон крајот на април

Телма - 05.04.2020

Ќе бараме од владата наредните денови заострување на мерките, бидејќи влегуваме во пикот на заразата или влегуваме во втора фаза од епидемијата. Очекуваме бројот да расте останува прогнозата дека пикот ќе се счучи кон крајот на април со 2000 ...

Вкупно 52-ца заразени здравствени работници, речиси 10 отсто од вкупниот број на заболени од корона

Фокус - 05.04.2020

Вкупно 52 -ца здравствени работници се заразени со корона вирус или 9,5 отсто од вкупниот број на заболени лица во земјава, соопшти министерот Венко Филипче. Од вкупниот број заразени здравствени работници, 34 се заболени во болнички услови.

Венко Филипче: Главниот проблем е што има носители на коронавирусот без симптоми, седете дома!

Слободен Печат - 05.04.2020

Во Институтот за јавно здравје дневно се анализираат околу 250 до 280 материјали за да се утврди дали се позитивни на коронавирус, но имало денови кога пристигнувале и по 600. Владата утре е можно да донесе построги мерки за понатамошно спречување ...

52 здравствени работници заразени со Ковид-19

Press24 - 05.04.2020

52 здравствени работници се инфицирани со вирусот Ковид-19, информираше министерот за здравство Венко Филипче, посочувајќи дека насекаде во светот има заразени медицински лица поради нивниот непосреден контакт со заразени пациенти.