TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има доволно информации за истрага и против власта

Вест - 17.04.2015

Хојт предупредува дека Владата ќе ги изгуби довербата и кредибилитетот ако не ги почитува гаранциите што му ги дала, а без кредибилитет тешко се остваруваат целите Американскиот заменик-помошник државен секретар Хојт Ли уште еднаш истакна дека ...

Експерти: САД со директни пораки до Владата за надминување на политичката криза

24 Вести - 17.04.2015

Пораките на високиот претставник на САД Хојт Ји во Македонија се многу посилни и директно упатени кон владата на Никола Груевски од пораките кои претходно американската администрација ги праќаше кон Македонија, велат дел од експертите.

Ји: Меѓународната заедница нема готово решение за политичката криза

24 Вести - 17.04.2015

Нема двоен пристап кон Македонија во поглед на политичката криза во земјава, вели заменикот помошник државен секретар на САД за европски прашања Хот Брахан Ји. Тој појаснува дека Америка ќе соработува со Европската унија во насока на поддршка за ...

Хојт Ји уште еднаш ги повика и власта и опозицијата на одговорност

Алфа - 17.04.2015

Втор ден посета со иста порака. Заменик-помошник државниот секретар на САД, Брајан Хојт Ји, денеска по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја испрати истата порака која ја упати вчера по средбата со премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Хојт Ји: Има доволно информации да се отвори истрага

Утрински - 17.04.2015

Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Хојт Ји, денеска имаше нова серија средби во Македонија, со главна порака потоа дека сите треба да си ја преземат својата улога, обвинувањата да се истражат и за нерегуларностите и ...

САД нема да сугерира решенија за излез од кризата

Телма - 17.04.2015

Македонските политичари сами треба да ја решат политичката криза. Високиот функционер на Стејт Департментот, кој веќе втор ден е во Скопје вели дека во наоѓање решенија нема ниту европски, ниту американски пристап.

Хојт Ји: Потребно е решение, Македонија нема време

Р.С.Европа - 17.04.2015

Меѓународната заедница може да помогне во дијалогот и да ги охрабри властите да најдат излез, но нема готови решенија за политичката криза. Во моментот најважно е опозицијата и власта да седнат на маса и да договорат решение, бидејќи Македонија го ...

Хојт Ји не се сретна со Иванов и Зврлевски

Утрински - 17.04.2015

Американскиот дипломат во четвртокот и петокот како на филмска лента се среќаваше со сите луѓе што можат да помогнат во разрешувањето на кризата во Македонија, но еден човек беше оставен настрана - претседателот Ѓорге Иванов.

Ји: Сите страни да се однесуваат одговорно

Телма - 17.04.2015

Актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските интеграции биле тема на денешните разговори на американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран Заев.

Хојт Ји побара од Заев СДСМ да се врати во Собранието

Сител - 17.04.2015

Сите страни да се однесуваат одговорно и да бараат излез од кризата. Високиот американски дипломат Хојт Ји по вториот ден во Скопје и средбата со лидерот на СДСМ Зоран Заев излезе со истата порака- скандалчот со незаконското прислушување да се реши ...

Танјуг: Сигурна граѓанската војна- Американците ја решаваат кризата во Македонија

Локално - 17.04.2015

Во Скопје во четврток престојува заменик-помошник државен секретар за европски прашања Хојт Ји и американскиот амбасадор во Даниел Баер ОБСЕ, а македонските медиуми сугерираат дека Вашингтон, заедно со Брисел, е вклучен во македонското политичко ...

Ји-Одговорност од сите страни за надминување на политичката криза

Р.С.Европа - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Ји денеска се сретна со лидерот на Социјалдемократски сојуз Зоран Заев. Тема на разговорите била актуелната политичка криза во Македонија, начините за нејзиното надминување, но и евроатланските ...

Хојт Ји: Опозицијата да се врати во Собранието, одговорно однесување од сите страни

МРТ - 17.04.2015

Заменик-помошникот државен секретар за Европа и Азија, Хојт Брајан Ји ги повтори вчерашните ставови. Од Заев побарал да се однесува конструктивно, опозицијата да се врати во Собранието, а Владата целосно да го истражи случајот за наводите за ...

Амбасадорите на ОБСЕ на средба со Ахмети : СДСМ да се врати во собранието

Канал5 - 17.04.2015

СДСМ да се врати во Собранието, а политичкиот дијалог во Брисел да тече. Ова е предлогот за разрешница на политичката криза на лидерот на ДУИ, Али Ахмети што на денешната средба им го посочил на постојаните претставници од мисијата на ОБСЕ во Виена, ...

Владата сериозно да ги сфати обвинувањата против неа, како што ги сфаќа обвинувањата кон Заев

Вест - 17.04.2015

Американскиот заменик-помошник на државниот секретар за Европа и за Азија Хојт Ји вели дека власта треба да сериозно да ги земе предвид обвинувањата на опозицијата за прислушувањето, исто како што таа ги сфаќа обвинувањата кон лидерот на опозицијата ...

Хојт Ји: Опозицијата да се врати во Собранието

МРТ - 17.04.2015

Да се истражат наводните телефонски прислушувања, побара американскиот дипломат... Местото на опозицијата е во Собранието, како во сите демократски држави- изјави Хојт Брајан Ји, задолжен за Европа и Евроазија во Стејт Департментот, по средбата со ...

Заев очекува САД позасилено да се вклучи во барањето на излез од политичката криза

Макфакс - 17.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката на партијата, Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски, во петокот оствари средба со висока делегација од САД, предводена од Хојт Брајан Ји, заменик-помошник ...

Хојт Ји: Двете страни да изнајдат решение, а Владата да ги истражи сите обвинувања

+инфо - 17.04.2015

Имав интересна средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев при што разменивме мислења за ситуацијата во Македонија и за заедничката цел за членство во Европската унија и НАТО. Силно веруваме дека има можност Македонија да се интегрира во двете евроатлански ...

САД го притиска Скопје за расчистување на скандалот со прислушување

Фактор - 17.04.2015

Македонија треба да направи истражување на можните индиции за „злоупотреба на службената положба“. Ова е препораката дадена од официјалниот претставник на американската влада, кој беше во посета на Скопје, и оствари средби со државниот врв вчера, и ...

Хојт Ли: Опозицијата да се врати во Собранието и да се расчистат сомневањата за криминални дејства

Н.Македонија - 17.04.2015

Опозицијата да се врати во Собранието и да се расчистат сите сомневања и индиции за криминални дејства што произлегуваат од прислушуваните разговори АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ВКЛУЧУВААТ ВО ПОЛИТИЧКАТА КРИЗА Ова е главната порака на американскиот заменик на ...

Хојт Ји на средба со членовите на ДИК

Вечер Прес - 17.04.2015

Изборни нерегуларности во помал обем се случуваат и во развиени демократски земји, но сторителите на направените нерегуларности сносат одговорност. Доколку тоа не се случи и во Република Македонија може да се доведе под прашалник и нејзиното ...

Средба помеѓу Хојт Ји и Зоран Заев

Телма - 17.04.2015

Високиот функционер на Стејт департменот Хојт Ји е во дводневна посета на Скопје. Денеска ќе оствари средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој вчера побара Владата да постапува исто во сите случаи каде што има криминал или злоупотреби.

Пендаровски: Пораката на Ји е најсериозна изјава дадена против македонската влада

+инфо - 17.04.2015

Станува збор за најсериозна изјава дадена против македонската влада по последниве 20 години, кометира професорот по меѓународна политика Стево Пендаровски, откако високиот претставник на Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, побара Владата да ги ...

Никовски: САД поддржаа правна разврска на „Пуч“

Пулс24 - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот Пуч, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

Јолевски се сретна со Хојт Ји

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на глобалниот финансиски пазар и започнете да заработувате пари? Зоран Јолевски, министерот за одбрана, денеска се сретна со Хојт Ји, заменик помошник државен секретар за Европа и за Азија во ...

Јолевски - Ји: Членството во НАТО е приоритет за Македонија

Макфакс - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во петокот оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Македонија, на која разговараа за евроатланските ...

Хојт Ји на средба со лидерот на СДСМ Заев

Р.С.Европа - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, како што е најавено, денеска во Скопје ќе разговара со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој по вчерашната средба со премиерот Никола Груевски изјави дека власта треба да се ...

ВО МОМЕНТОВ: Висок претставник од САД на средба кај Зоран Заев - еве детали

Sky - 17.04.2015

Дали сакате да добиете 50 евра реални пари за тргување на реалниот финански пазар и започнете да заработувате пари? Ве известуваме дека денеска, во 11.00 часот, во седиштето на СДСМ, претседателот Зоран Заев ќе се сретне со Хојт Брајан Ји, заменик ...

Ји: Во кризата има правен процес за објавувањето на снимките, но и прашања за можна злоупотреба на владина сила

Макфакс - 16.04.2015

Осознаваме дека во оваа криза има правен процес кој е во тек и се однесува на одговорност за прислушувањето или објавувањето на снимките, и тоа е важен аспект, но исто така имаше и прашања во врска со можност за злоупитреба на владина сила, кои мора ...

Заев и Ји разговарале за можни решенија за излез од политичката криза

Нова ТВ - 17.04.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателката Радмила Шекеринска, и генералниот секретар Оливер Спасовски, денеска се сретна со делегацијата на САД, предводена од Хојт Брајан Ји, заменик-помошник на државниот секретар на ...

Ји по средбата со Заев: Владата да ги истражи сите околности и обвинувања за прислушувањето и коруцпијата

Локално - 17.04.2015

Заменик-помошникот државен секретар надлежен за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент Хојт Ји денеска имаше средба со Зоран Заев во централата на Бихаќка. “Имав интересна средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев при што ...

Ји: Изборните нерегуларности влијаат врз интегритетот на институциите во државата

+инфо - 17.04.2015

Изборни нерегуларности во помал обем се случуваат и во развиени демократски земји, но сторителите на направените нерегуларности сносат одговорност. Доколку тоа не се случи и во Република Македонија може да се доведе под прашалник и нејзиното ...

Средба на Заев со Хојт Ји

Фокус - 17.04.2015

Хојт вчера се сретна со премиерот Груевски и лидерот на ДУИ, Ахмети Високиот функционер на Стејт департменот Хојт Ји е во дводневна посета на Скопје. Во тек е неговата средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев .

Никовски за РСМ: САД поддржаа правна разврска на „Пуч“

Press24 - 17.04.2015

Посетата на Заменикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји и неговата вчерашна порака е јасен знак дека САД стојат зад правната разврска на случајот Пуч, оценува амбасадорот Ристо Никовски.

Средба на министерот Јолевски со високиот претставник од САД Хојт Ји

Сител - 17.04.2015

Министерот за одбрана Зоран Јолевски оствари средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Азија во американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, кој е во работна посета на Република Македонија.

Хојт Ји:Процесуирање на случаите против владини претставници

Телма - 16.04.2015

Кризата во Македонија има многу лица. Бараме од владата да ги процесурира и случаите за можни злоупотреби сторени од владини претставници, со исто толкава сериозност како што се води случајот против Заев.

Хојт Ји: Власта да се зафати и со содржината на „бомбите“

Р.С.Европа - 16.04.2015

Важно е прислушувањето, но и содржината на разговорите, порача високиот американски дипломат Хојт Ји по средбата со премиерот Груевски. Ја повика владата со партнерите да работи на решавање на кризата.

Хојт Ји по средбата со Груевски: Разговаравме и за можните злоупотреби на власта

Нова ТВ - 16.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, по денешната средба со премиерот Груевски изјави дека Владата и нејзините партнери мора да ја решат кризата врз основа на демократските принципи и Уставот во земјата.

ДУИ: Вашингон да му помогне на Брисел да се реши политичката криза

МКД - 16.04.2015

Вашингтон да ги охрабри партнерите во Брисел за да продолжи со поинтензивен процес на преговорите меѓу страните, особено во пресрет на министерскиот состанок на НАТО во мај, побарал претседателот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во амбасадата ...

Хојт Ји: И власта и опозицијата да почитуваат она за што се избрани

Алфа - 16.04.2015

САД побараа надминување на политичката криза во земјава, со порака и до власта и до опозицијата да го исполнат она за кое се демократски избрани. Ова денеска на државниот и политички врв на Македонија им го испорача заменик-помошник државниот ...

Порака од САД: Владата треба да преземе одговорност

Утрински - 16.04.2015

Високиот функционер на американскиот Стејт департмент, Хојт Ји, денеска ја повика Владата да преземе одговорност за можната злоупотреба на својата моќ и околу содржината на објавените аудиоснимки да одговори со иста сериозност како што се и ...

Весниците за преговорите во Брисел и новата „бомба“

Р.С.Европа - 16.04.2015

Во зависност од уредувачката политика, некои весници објавуваат повеќе информации, а некои само оние најнужните во врска со „бомбите“ на СДСМ и преговорите во Брисел. Политичката криза во земјава, овој пат втората рунда преговори помеѓу претставници ...

САД: Владата да преземе одговорност за можната злоупотреба на моќта

Фокус - 16.04.2015

Власта да им се врати на евроатлантските принципи, истакна американскиот помошник државен секретар Ли, кој денеска оддржа средба со премиерот Груевски, а утре треба да се сретне со опозицискиот лидер Заев.

Ахмети на “брифинг” кај Ји и Бејли во амбасадата на САД

Локално - 16.04.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска попладне во Амбасадата на САД се сретна со Хојт Ји, заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, како и ...

Помошникот државен секретар на САД Хојт Ји на средба со лидерот на опозицијата Зоран Заев

24 Вести - 17.04.2015

Американскиот заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји, како што е најавено, денеска во Скопје ќе разговара со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој по вчерашната средба со премиерот Никола Груевски изјави дека власта треба да се ...

Ји: СДСМ да се врати во парламентот

Канал5 - 16.04.2015

САД се загрижени за последните случувања во земјава. Македонија да се фокусира на евроатланската интеграција и што поскоро да излезе од политичката криза. Заменик помошник државен секретар за Европа и Азија Хојт Ји од Скопје ги повика власта и ...

Ахмети бара активно учество од Брисел и Вашингтон

Deutsche Welle - 16.04.2015

Лидерот на ДУИ, Ахмети бара поголем ангажман од Брисел и Вашингтон за надминување на политичката криза во земјата. СДСМ денеска објавува нова „бомба“ во Охрид. Лидерот на владејачката ДУИ, Али Ахмети бара директно вклучување на Европската комисија ...

Американците доаѓаат

Р.С.Европа - 16.04.2015

Американскиот висок политичар Хојт Ји со политичкиот врв ќе ја скенира состојбата во земјата. Партиите го очекуваат со нивните познати ставови. Утре во посета доаѓа уште една делегација на странски дипломати.

Средба Ахмети - Хојт Ји

Макфакс - 16.04.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети во четврок попладето во амбасадата на САД оствари средба со Хојт Ји, заменик помошникот државен секретар, надлежен за Европски и Евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент ...