TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хамас се закани: „Ниту еден заложник нема да ја напушти Газа жив без преговори“

Слободен Печат - 10.12.2023

Палестинското движење Хамас денеска предупреди дека ниту еден од заложниците кои беа киднапирани за време на нападот на 7 октомври, а се уште се чуваат во Појасот Газа, нема да замине „жив“ без преговори и „без одговор на нивните барања“.

Хамас се заканува: Ниту еден заложник нема да излезе жив од Газа без одговор на нашите барања

Локално

Еден тон банкноти префрлени од север на југ во Газа за време на прекинот на огнот

Фокус

Израелската армија соопшти дека изминатиот ден погодила 250 цели во Газа

Бизнис Вести

Министерство за здравство во Газа: Околу 45 отсто од жртвите на израелските напади се деца

Вечер Прес

Шолц разговараше со Нетанјаху: Заштитете ги цивилите во Појасот Газа и доставете им поголема хуманитарна помош!

Фокус

Над 40 Палестинци се убиени во северниот и централниот дел на Газа

Бизнис Вести

Независен Курир MakPress Курир А1 On Макфакс Во Центар Zoom

Повеќе од 22.000 напади во Газа од почетокот на војната

Макфакс - 10.12.2023

Израелските одбранбени сили соопштија дека извршиле над 22.000 напади во Газа од избувнувањето на нивната војна против Хамас на 7 октомври. Енклавата беше под речиси постојано бомбардирање, при што Израел тврди дека напаѓал само воени цели.

Израел тврди дека уапсените Палестици биле соблечени од безбедносни причини, Хамас ги осуди „лагите“

Нетпрес

Израелската армија во последните 24 часа погодила 250 цели, тврдат уништен е комуникацискиот центар на Хамас

Локално

Протекоа снимки, Нетанјаху „расчеречен“ од гневните заложници

Независен

Над 7.000 палестински борци убиени во војната во Газа, изјави израелскиот советник за национална безбедност

Либертас

Израел негираше дека САД им дале рок да ја прекинат воената операција во Газа

Вечер Прес

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

Фактор

Нетпрес Макфакс Бриф А1 On Вечер Прес Вечер Прес Во Центар Локално

СЗО: Катастрофалната ситуација во Газа е невозможно да се поправи

24Инфо - 10.12.2023

Шефот на Светската здравствена организација рече дека е речиси невозможно да се подобри „катастрофалната“ здравствена состојба во Газа, дури и ако помине итна мерка на СЗО. Мерката, поддржана од Авганистан, Катар, Јемен и Мароко, бара пристап до ...

СЗО: Здравствениот систем во Газа е на колена

Р.С.Европа

СЗО донесе резолуција со која се бара итен медицински пристап до Газа

Бизнис Вести

Тедрос: Конфликтот имаше катастрофален ефект врз здравствениот сектор во Појасот Газа

Бизнис Вести

Тедрос: Конфликтот имаше катастрофален ефект врз здравствениот сектор во Појасот Газа

Либертас

Тедрос: Конфликтот имаше катастрофален ефект врз здравствениот сектор во Појасот Газа

Слободен Печат

Тедрос: Конфликтот имаше катастрофален ефект врз здравствениот сектор во Појасот Газа

Сител

Канал5 MakPress Zoom

Ескалира судирот меѓу Израел и либанскиот Хезболах

Нетпрес - 10.12.2023

Насилството ескалира на границата меѓу Либан и Израел во неделата кога Хезболах испрати беспилотни летала со експлозиви и лансираше моќни ракети кон израелските позиции, а Израел изврши воздушни напади врз неколку градови и села во јужен Либан.

Израелската армија нападна цели на Хезболах во јужен Либан

Бизнис Вести

Неколку израелски војници се повредени по напад со дрон на Хезболах

Бизнис Вести

ИДФ: Израелски авиони ги гаѓаа оперативните центри на Хезболах во Либан

Бизнис Вести

ИДФ: Израелски авиони гаѓаа оперативни центри на Хезболах во Либан

Кумановски м.

ИДФ: Израелски авиони ги гаѓаа оперативните центри на Хезболах во Либан

Канал5

ИДФ: Израелски авиони ги гаѓаа оперативните центри на Хезболах во Либан

MakPress

Либертас 24Инфо Канал5 MakPress Либертас Во Центар

Израелски воени авиони ја уништуваат водоводната мрежа на градовите Хан Јунис и Рафа во јужна Газа

Во Центар - 10.12.2023

– Израелски воени авиони денес ја уништија водоводната мрежа во градовите Хан Јунис и Рафа, како и нивните поврзувачки патни правци во жестоките бомбардирања на јужниот дел на Појасот Газа.

Израелските тенкови стигнаа до центарот на градот Кан Јунис во Појасот Газа

Либертас

Напади во Кан Јунис, Израел нареди евакуација на градот на југот на Газа

Р.С.Европа

Жестоки судири на југот на Газа, Рафа се претвори во огромен бегалски камп

Вечер Прес

Големи воени акции во Газа, Израел напредува во Хан Јунис

Мета

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Макфакс

Израелските сили продолжија со нападите врз Џабалија и Кан Јунис

Слободен Печат

Во Центар А1 On Нетпрес Вечер Прес МКД Опсервер Скопје1 Либертас

Путин: Русија е подготвена да обезбеди помош за ублажување на страдањата на цивилите во Газа

Бизнис Вести - 10.12.2023

За време на телефонскиот разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, рускиот претседател Владимир Путин рече дека Руската Федерација е подготвена да обезбеди секаква можна помош за да се олесни страдањето на цивилите во Газа и да се ...

Нетанјаху: Предавањето на десетици терористи е почеток на крајот на Хамас

Бизнис Вести

Нетанјаху ги отфрла повиците за прекин на војната во Газа

Р.С.Европа

Нетанјаху: Војната на Израел за елиминирање на Хамас ќе продолжи

Вечер Прес

Нетанјаху му се заблагодари на Бајден за ветото во ОН

Макфакс

Нетанјаху: Израел ќе продолжи со својата праведна војна за елиминирање на Хамас

4NEWS

Нетанјаху му се заблагодари на Бајден за ветото во ОН

Опсервер

Скопје1 24Инфо Фокус Либертас Бизнис Вести Zoom Канал5 Либертас

„Политико“: САД бараат Израел да прекине со нападите врз Газа до крајот на годината

Во Центар - 10.12.2023

– Американски „Политико“ објави дека американската Влада му дала рок на Израел до крајот на годината да ги прекине нападите врз Газа. Повикувајќи се на тројца неименувани официјални претставници во Израел, „Политико“ пишува дека „Владата на Џо ...

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Бизнис Вести

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Либертас

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Слободен Печат

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Независен

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

24Инфо

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Zoom

Канал5 Н.Македонија MakPress

Шефот на СЗО ја прогласи здравствената криза во Газа „катастрофална“ поради конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Lider - 10.12.2023

На посебен состанок свикан од Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, шеф на СЗО, ги опиша здравствените последици од конфликтот меѓу Израел и Хамас во Газа како „катастрофални“.

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

Бизнис Вести

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

Либертас

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

Слободен Печат

ОЈО Скопје апелира да не се шират непроверени информации за истрагата за Вања и Панче

ТВ21

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

Бриф

Шефот на СЗО: Војната во Газа има катастрофални последици по здравјето

CivilMedia

Курир Во Центар

МЗ во Појасот Газа: Убиени околу 18.000 Палестинци од почетокот на конфликтот

Бизнис Вести - 10.12.2023

Од почетокот на израелските напади врз Газа се убиени околу 18 илјади Палестинци, а 49. 500 се повредени, изјави денеска портпаролот на Министерството за здравство на Газа, Ашраф Ал-Кидра.

ИДФ: Од почетокот на конфликтот, 425 израелски војници се убиени, 1.593 ранети

Бизнис Вести

Неуспешен обид на изралски специјалци да ослободат заложници, еден е убиен

Вечер Прес

Потврдена смртта на израелски заложник по неуспешниот обид за ослободување

Нетпрес

Двајца Палестинци убиени на Западниот Брег

Макфакс

Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

Макфакс

Пропадна спасувачката операција за ослободување на израелските заложници

Опсервер

Скопје1 Точка Вечер Прес Zoom Опсервер Скопје1 Точка Либертас

Четири земји бараат итен самит на ЕУ за примирје во Газа, населението во Појасот гладува

360 степени - 10.12.2023

Четирите земји кои го критикуваа Израел за начинот на кој се справува со конфликтот, апелираат што е можно поскоро да се одржи меѓународна мировна конференција за Газа Политичките лидери на Шпанија, Ирска, Белгија и Малта бараат итен самит на ...

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Макфакс

(ВИДЕО) Нови сведоштва од Газа: Половина од населението буквално гладува, лекарите немаат контрола на бројот на мртви и повредени

А1 On

ОН: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Опсервер

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Скопје1

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

24Инфо

Светска програма за храна: Половина од населението во Појасот Газа гладува

Бизнис Вести

Zoom Либертас Локално Zoom Слободен Печат Независен Точка Курир

(Вознемирувачки видеа) Над 17.700 лица убиени во Газа, 70% се деца и жени

еМагазин - 10.12.2023

Во досегашните напади на Израел на Појасот Газа според последните податоци на палестинското Министерство за здравство (од вчера), досега се убиени најмалку 17.700 лица во Газа, од кои 70% се деца и жени.

Израелска студија: 61 отсто од жртвите од ракетните напади на Газа се цивили

Независен

Процентот на убиени цивили во Газа е поголем отколку во сите други конфликти во 20 век

Канал5

Процентот на убиени цивили во Газа е поголем отколку во сите други конфликти во 20 век

Либертас

Процентот на убиени цивили во Газа е поголем отколку во сите конфликти во светот во 20. век

Вечер Прес

Процентот на убиени цивили во Газа е поголем отколку во сите други конфликти во 20 век

Курир

Процентот убиени цивили во Газа поголем од сите конфликти во XX век

Нетпрес

Денешен Рацин Бриф Слободен Печат MakPress

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Макфакс - 10.12.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот став за војната меѓу Израел и Хамас. – Израел изврши злосторства и масакри кои ќе го срамат целото човештво – ...

Ердоган: САД го толерира „варварството“ на Израел

Независен

Праведен свет со Америка не е можен, кажа Ердоган и го обвини западот за варварство

Сакам да кажам

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Опсервер

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Скопје1

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Zoom

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Press24

Точка Centar

ВИДЕО: Авион слетува во Тел Авив додека „Железената купола“ урива ракети на Хамас

А1 On - 09.12.2023

На интернет стана вирално видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него. Израелската телевизија прикажа снимка од авион кој се приближува до аеродромот Бен Гурион ...

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Макфакс

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Опсервер

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Скопје1

[ВИДЕО] Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Точка

ВИДЕО НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ ОД ИЗРАЕЛ: Патнички авион слета додека воздухопловните сили ги соборуваат ракетите на Хамас

4NEWS

ВИДЕО | АВИОН СЛЕТУВА ДОДЕКА ОКОЛУ НЕГО СЕ СЛУЧУВА ВИСТИНСКИ ДОЖД ОД РАКЕТИ – Неверојатна снимка од Тел Авив: Еве колку навистина е моќен системот на Израел

Во Центар

Израелската војска пушта во тунелите на Хамас вода и пена

PressingTV - 09.12.2023

Израелските одбранбени сили (ИДФ) се соочуваат со предизвикот на комплексната мрежа на тунели на Хамас, позната како „Метро во Газа“, и развија иновативни стратегии и технологии за ефикасно справување со овие подземни закани.

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Centar

Израелската армија тврди дека открила тунели и оружје на Хамас под Универзитетот во Газа

Бизнис Вести

Израелската армија тврди дека открила тунели и оружје на Хамас под Универзитетот во Газа

24Инфо

Израел тврди дека тунели на Хамас се откриени под Универзитетот во Газа

Слободен Печат

Израелската армија тврди дека открила тунели и оружје на Хамас под Универзитетот во Газа

Сител

Израелската армија тврди дека открила тунели и оружје на Хамас под Универзитетот во Газа

Канал5

MakPress Република

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Бизнис Вести - 09.12.2023

Снимател на турската новинска агенција Анадолу е убиен во воздушните напади на израелската војска врз Појасот Газа, се вели во синоќешното соопштение на Европската алијанса на новински агенции (ЕАНА), пренесе ДПА.

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

24Инфо

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Рацин

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

MakPress

Светската програма за храна: Снабдувањето на луѓето од Газа „повеќе не е одржливо“

Бизнис Вести - 09.12.2023

Светската програма за храна (ВФП) соопшти дека можноста за снабдување со основни потреби на цивилите во Газа е на работ на колапс, во услови на тековната војна со Израел, јави ДПА. -Нема доволно храна. Луѓето гладуваат. Ситуацијата е неодржлива.

Светска програма за храна: Снабдувањето на цивилите во Газа е на работ на колапс

Слободен Печат

Светската програма за храна: Снабдувањето на луѓето од Газа „повеќе не е одржливо“

MakPress