TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каде згреши Врховен суд? – разговор во Студио 1

1tv - 12.02.2019

Врховниот суд наскоро ќе се соочи со првиот тест – колку неговото начелно мислење ќе биде применливо и како ќе реагира на барањата на адвокатите од случајот „Империја“ за нивниот притвор. СЈО е во контраофанзива со цело досие докази за трансферот на ...

Дали Врховен ќе му го укине куќниот притвор на бизнисменот Орце Камчев до петок?

24 Вести - 12.02.2019

Жалбата со која бизнисменот Орце Камчев бара да излезе од куќен притвор повеќе од три дена патува до Врховниот суд. Адвокатите ја поднеле во петокот, за случајот „Империја“, а од Врховен велат сеуште не пристигнала.

Јовески не го испратил барањето за толкување на Законот за СЈО до Собранието, го подготвува

МКД - 12.02.2019

Јавниот обвинител на Република Македонија, Љубомир Јовески се уште не го испратил барањето за автентично толкување на членот 22 за законот за СЈО до Собранието на Република Македонија. Од Обвинителството велат дека ова барење е во фаза на подготовка ...

Автентичното толкување не може да ја отстрани забраната на Врховен суд за СЈО

Мета - 11.02.2019

Автентичното толкување на членот 22 од Законот за Специјално јавно обвинителство (СЈО) нема да може да го реши проблемот создаден со блокадата од страна на Врховниот суд на предметите на СЈО, во кои се обвинети високи функционери на ДУИ и ВМРО, ...

Каде згреши Врховен суд? – разговор во Студио 1

Либертас - 13.02.2019

Врховниот суд наскоро ќе се соочи со првиот тест – колку неговото начелно мислење ќе биде применливо и како ќе реагира на барањата на адвокатите од случајот „Империја“ за нивниот притвор. СЈО е во контраофанзива со цело досие докази за трансферот на ...

Јовески сеуште го подготвува барањето за толкување на Законот за СЈО до Собранието

Вечер - 12.02.2019

И покрај најавите на обвинителот Љубомир Јовески дека обвинителството ќе поднесе барање за автентично толкување на член 22 законот за СЈО до Собранието на Република Македонија, согласно член 175 од Деловникот на Собранието во врска со одлуката на ...