TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А да се разберевме?

Окно - 13.01.2018

Се обидувам законот за јазици да го „прочитам“ преку некаква ослободувачка призма на односи помеѓу Албанците и Македонците. Морам да признаам дека тоа некако не ми оди од рака. Не ми оди од рака, затоа што сметам дека во Македонија едните и другите ...

Ме изморивте

AKO - 12.01.2018

Пишува: проф.д-р Катерина Тодороска Родена сум во Прилеп во 1963 година, а од 1969 година живеам во Скопје. Тука завршив основно и средно, а во 1985 година дипломирав на Катедрата за историја при Филозофскиот факултет на УКИМ.

ФСП: Иванов да не го потпишува штетниот закон за употреба на јазиците

А1 On - 12.01.2018

„Форумот на слободоумни патриоти најостро реагира на грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на т.н. Закон за употреба на јазиците. Сокривајќи ваков клучен закон под Европското знаменце е класична злоупотребата на ...

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за јазиците

Р.С.Европа - 11.01.2018

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонскиот Парламент претставува историско постигнување за Албанците, кој ја демократизира и зајакнува самата земја.

И Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците

+инфо - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот е ударна вест во сите косовски медиуми. Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо ...

Светски медиуми: Македонија добива втор официјален јазик

Алфа - 11.01.2018

Лавина реакции откако се изгласа законот за употреба на јазиците. Лавина реакции откако се изгласа законот за употреба на јазиците. Албанскиот премиер Еди Рама речиси веднаш по гласањето на својот фејсбук статус објави дека ова е историско ...

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Стандард - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Мета - 11.01.2018

Државниот врв на Албанија денеска преку социјалните мрежи го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание. Албанскиот премиер, Еди Рама на „Твитер“ напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците ...

Еди Рама со реакција по изгласувањето на Законот за јазиците: Ова е историско достигнување за Албанците

Курир - 11.01.2018

Со реакција на Фејсбук излезе и премиерот на Албанија, Еди Рама. Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ...

За „Вашингтон пост“ Македонија доби втор службен јазик, албанскиот

Нетпрес - 11.01.2018

Македонските пратеници го усвоија законот со што албански јазик е втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави денеска „ Вашингтон пост “.

Бериша: Законот за јазици е победа за албанската нација

Курир - 11.01.2018

Поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша, го поздрави официјализирањето на албанскиот јазик во Македонија. Бериша смета дека ова е големо достигнување, истакнувајќи дека донесувањето на овој закон е историска победа за Албанците.

Форум на слободоумни патриоти: Заев од свој џеб да ги плати трошоците за законот за јазиците

Макфакс - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти денеска преку соопштение најостро реагира на, како што велат, грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за јазиците

Локално - 11.01.2018

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонскиот Парламент претставува историско постигнување за Албанците, кој ја демократизира и зајакнува самата земја.

Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците, честитки од Тачи и Весели до Албанците

Курир - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

Светски медиуми: Македонија добива втор официјален јазик

Република - 11.01.2018

Лавина реакции откако се изгласа законот за употреба на јазиците. Албанскиот премиер Еди Рама речиси веднаш по гласањето на својот фејсбук статус објави дека ова е историско достигнување за Албанците.

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Алсат-М - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Албанскиот политички врв го поздрави донесувањето на Законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Албанскиот премиер, Еди Рама на „Твитер“ напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците претставува „историско постигнување за Албанците, коj ја демократизира и зајакнува Македонија“.

Еди Рама со реакција по изгласувањето на Законот за јазиците: „Ова е историско достигнување за Албанците“

Press24 - 11.01.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

„Вашингтон пост“: Македонија доби втор службен јазик, албанскиот

Република - 11.01.2018

Македонските пратеници го усвоија законот со што албански јазик е втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави денеска „Вашингтон пост“.

Форум на слободоумни патриоти: Заев од свој џеб да ги плати трошоците за законот за јазиците

Вечер - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти денеска преку соопштение најостро реагира на, како што велат, грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

Хашим Тачи го поздрави Законот за употреба на јазиците

Press24 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

+инфо - 11.01.2018

Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во Македонија. Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во ...

Рама и Мета го поздравија усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Слободен Печат - 11.01.2018

Државниот врв на Албанија денеска преку социјалните мрежи го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание. Албанскиот премиер, Еди Рама на „Твитер“ напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците ...

„Вашингтон пост“: Македонија доби втор службен јазик, албанскиот

Press24 - 11.01.2018

Македонските пратеници го усвоија законот со што албански јазик е втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави денеска „ Вашингтон пост “.

Форум на слободоумни патриоти: Заев од свој џеб да ги плати трошоците за законот за јазиците

Точка - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти денеска преку соопштение најостро реагира на, како што велат, грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците

Сител - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е историски настан

Press24 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

„Вашингтон пост“: Македонија доби втор службен јазик – албанскиот!

Курир - 11.01.2018

Македонските пратеници го усвоија законот со што албански јазик е втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави денеска „Вашингтон пост“.

ФСП: Иванов да не го потпишува штетниот закон за употреба на јазиците

Република - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти најостро реагира на грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на т.н. Закон за употреба на јазиците. Сокривајќи ваков клучен закон под Европското знаменце е класична злоупотребата на ...

Официјална приштина го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

А1 On - 11.01.2018

Официјална Приштина го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание. Претседателот на Косово, Хашим Тачи истакна дека тоа е високо демократско постигнување за Македонија, која меѓу првите ја призна независноста ...

Кои се коментарите на Рама, Мета и Тачи за Законот за јазици?

Фактор - 11.01.2018

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонскиот Парламент претставува историско постигнување за Албанците, кој ја демократизира и зајакнува самата земја.

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

„Вашингтон пост“: Македонија доби втор службен јазик – албанскиот!

Поглед - 11.01.2018

Македонските пратеници го усвоија законот со што албански јазик е втор официјален јазик на земјата, а гласањето го бојкотираше главната опозициска партија, објави денеска „Вашингтон пост“.

Форумот на слободумни патриоти му порача на Заев сам да ги плати трошоците за имплементација на Законот за јазици

Фокус - 12.01.2018

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ, обединети во Форумот на слободоумни патриоти, реагираат на донесувањето на Законот за употреба на јазиците, што, според нив, е грубо кршење на Уставот. „Сокривајќи ваков клучен закон под Европското знаменце е класична ...

Приштина: Законот за јазиците ќе ја зајакне етничката хармонија во Македонија

Макфакс - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава Хашим Тачи. Според него, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е исторски настан

Макфакс - 11.01.2018

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент, оценувајќи го како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во Македонија.

Одгласи од регионот и од светот ...

Н.Македонија - 13.01.2018

Одгласи од регионот и од светот Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук напиша дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонскиот парламент претставува историско постигнување за Албанците, кое ја демократизира и ја зајакнува самата ...

ФСП: Иванов да не го потпишува Законот за јазици и јавно да ги објави гаранциите на Заев

Стандард - 12.01.2018

Форумот на слободоумни патриоти најостро реагира на грубото кршење на Уставот на Република Македонија при донесувањето на т.н. Закон за употреба на јазиците. „Сокривајќи ваков клучен закон под Европското знаменце е класична злоупотребата на ...

Приштина: Законот за јазиците ќе ја зајакне етничката хармонија во Македонија

Вечер - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава Хашим Тачи. Според него, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е исторски настан

Вечер - 11.01.2018

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент, оценувајќи го како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во Македонија.

Косово: Законот за јазиците ќе ја зајакне етничката хармонија во Македонија

Република - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава Хашим Тачи. Според него, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Македонија е историски настан

Кајгана - 11.01.2018

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент оценувајќи го како историски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален службен јазик во Македонија.

Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците

Либертас - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Либертас - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

И Приштина го поздрави Законот за употреба на јазиците

Слободен Печат - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на Собранието на Македонија го поздрави и официјална Приштина. Според шефот на косовската држава Хашим Тачи, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја ...

Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент доби широк публицитет во албанските медуми. Сите без исклучок го оценуваат како исторски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален, службен јазик во ...

Приштина: Законот за јазиците ќе ја зајакне етничката хармонија во Македонија

Точка - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава Хашим Тачи. Според него, тоа е „високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...

Тирана: Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците е исторски настан

Точка - 11.01.2018

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонскиот парламент оценувајќи го како историски настан со кој албанскиот јазик конечно станува официјален службен јазик во Македонија.

Официјална приштина го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците

Локално - 11.01.2018

Официјална Приштина го поздрави усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во македонското Собрание. Претседателот на Косово, Хашим Тачи истакна дека тоа е високо демократско постигнување за Македонија, која меѓу првите ја призна независноста ...

Тачи: Законот за јазици ќе ги зајакне соживотот и европската перспектива на Македонија

МКД - 11.01.2018

Усвојувањето на Законот за употреба на јазиците од страна на македонското Собрание го поздрави шефот на косовската држава, Хашим Тачи. Според него, тоа е високо демократско постигнување за соседната земја, која меѓу првите ја призна независноста на ...