TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерите на ЕУ ја потврдија одлуката за почеток на преговори за членство со Македонија

МКД - 27.03.2020

Лидерите на Европската унија кои доцна вечерва одржаа самит преку видеконференциска врска, ја потврдија одлуката за започнување преговори со Македонија. Информацијата ја објави Хрватското претседателство со ЕУ, како и еврокомесарот за проширување ...

Лидерите на ЕУ одобрија преговори со Скопје и Тирана

Р.С.Европа - 26.03.2020

Лидерите на земјите членки на Европската унија денеска на конференцијата која ја одржаа преку видео врска поради пандемијата со коронавирусот, ги потврдија заклучоците на Советот на министри за отворање на преговорите за зачленување во Унијата со ...

Европските лидери ја потврдија одлуката за преговори со Македонија

Фокус - 26.03.2020

Шефовит на влади и држави на членките на Европската унија ја потврдија одлуката за отворање на пристапните преговори со Македонија и Албанија. „Европските лидери постигнаа политички договор за почеток на преговори со Европската Унија за Северна ...

Лидерите на ЕУ го потврдија почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Нова ТВ - 26.03.2020

Европските шефови на држави и влади, денеска на редовниот пролетен самит на Европската Унија го отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија, според заклучоците од последниот Совет за општи работи на ЕУ на 24 март.

Лидерите на ЕУ ја потврдија одлуката за почеток на преговори со Северна Македонија

360 степени - 26.03.2020

Европските лидери на редовниот самит на Европската Унија ја потврдија одлуката за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Задоволство од одлуката изрази и министерот за надворешни работи Никола Димитров, посочувајќи ги ...

ЕВБ: Зеленото светло за Скопје и Тирана – голем чекор за регионот и притисок за останатите кандидати за членство

А1 On - 26.03.2020

Одлуката на Советот за општи работи на ЕУ да даде зелено светло за почеток на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, што денеска треба да ја потврдат и лидерите на ЕУ, се покажа како „четврата среќа“ за двете земји, оценува ...

ЕУ денеска ја потврдува одлуката за преговори со С. Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 26.03.2020

Шефовите на држави или влади на Европската унија денеска треба да го потврдат ставот од заклучоците на шефовите на дипломатијата на Унијата кои ги одобрија пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија.

ЕУ ќе ја потврди одлуката за пристапни преговори

Н.Македонија - 26.03.2020

Ставот од заклучоците на шефовите на дипломатијата кои ги одобрија пристапните преговори со Македонија и со Албанија, денеска треба да биде потврден од водечките луѓе на државите или владите на Европската Унија (ЕУ), на денешната денешната ...

Сега ја чекаме листата на задачи од Брисел – интервју со Бојан Маричиќ

Независен - 25.03.2020

На дневна основа ќе се координираме со преговарачкиот тим на Европската комисија, вели Бојан Маричиќ (Фото. Б. Грданоски) По одлуката на ЕУ за почеток на преговори веднаш ќе го интензивираме процесот на целосно составување на тимовите и интензивни ...

Џозеф: Пристапни преговори со ЕУ се круна на заложбите на Северна Македонија

Глас на Америка - 25.03.2020

Интервју со Едвард Џозеф од Школата за напредни и меѓународни студии при Универзитетот Џонс Хопкинс во Вашингон и долгогодишен аналитичар за Балканот Глас на Америка: ЕУ се согласи Северна Македонија и Албанија да ги започнат своите долгоочекувани ...

Одлуката на ЕУ е признание за тешките реформи на Северна Македонија, вели професорот Гарет Мартин во Вашингтон

Глас на Америка - 25.03.2020

Тој смета дека во време на закани од пандемијата на коронавирус, ЕУ сака да покаже дека се`уште може да остане обединета ВАШИНГТОН — Одлуката на Европската Унија за почеток на преговори со Северна Македонија е признание за државата, која покажа ...

Заев: По корона кризата веднаш започнуваме преговори со ЕУ, на располагање ни се две милијарди евра во следните години

24Инфо - 25.03.2020

„Денот кога ЕУ објави дека се дозволува да и се даде датум за преговори на нашата држава ми е еден од најсреќните денови. Тоа е потврда за сите активности на Владата на чие чело бев јас две години.

Комитетот на Конгресот на САД ги поздрави преговорите на С.Македонија со ЕУ

Р.С.Европа - 25.03.2020

Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на САД упати честитики до Северна Македонија и Албанија за согласувањето на ЕУ да ги отвори преговорите за членство во Унијата. „Дури и во овие тешки времиња, добро е дека ЕУ го одржа ветувањето ...

ДУИ: Граѓаните се најзаслужни за отворањето на преговорите со ЕУ

Макфакс - 25.03.2020

Демократската Унија за Интеграција упати честитка до сите граѓани за отварањето на преговорите за членство во Европската Унија. „Со донесувањето на Законот за употреба на јазиците се заокружи нормативниот дел од Охридскиот Договор, додека со ...

Почнавме преговори со Европската унија, тврди Заев! (ВИДЕО)

Expres - 25.03.2020

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија вчера се согласија за што поскоро отворање преговори со Македонија и со Албанија, без да спомнат датум, но лидерот на СДСМ, Зоран Заев, тврди дека Македонија веќе ги почнала ...

Француски печат: Патот на Северна Македонија и Албанија кон ЕУ ќе биде долг и тежок

ММС - 25.03.2020

Францускиот печат во освртот на одлуката на министрите за европски прашања на ЕУ потсетува дека по зеленото светло за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, одлуката утре треба да биде потврдена утре на виртуелниот самит, ...

Македонија подготвена за старт на преговорите за членство во ЕУ

Канал5 - 25.03.2020

Македонија е подготвена да ги започне преговорите со Европската Унија и во моментов е во подобра позиција од останатите држави во регионот – вели директорката на институтот за европски политики Симонида Кацарска.

ДОМ: Конечно се отворија вратите на ЕУ

Канал5 - 25.03.2020

​Зелената партија ДОМ искажува задоволство од одлуката на Советот за општи работи на ЕУ за почнување на пристапните преговори со Македонија. Оваа долгоочекувана одлука ја исправи грешката од октомврискиот самит на ЕУ и ги валоризира успесите во ...

Заев: Почнуваме преговори со ЕУ, историската грешка е исправена, нема ни пречки ни услови

Канал5 - 25.03.2020

Во тешки времиња за нашиот народ, за Балканот и за целиот свет од ЕУ добивме радосна и долгоочекувана вест – донесена е одлука Македонија почнува преговори за членство во ЕУ. Историската грешка е исправена, нема никакви пречки ниту услови.

Заев: Почнуваме преговори со ЕУ, историската грешка е исправена, нема ни пречки ни услови

24 Вести - 25.03.2020

Во тешки времиња за нашиот народ, за Балканот и за целиот свет од ЕУ добивме радосна и долгоочекувана вест – донесена е одлука Северна Македонија почнува преговори за членство во ЕУ, изјави претседателот на СДСМ Зоран Зае ...

С. Македонија ги започнува преговорите за членство во ЕУ

А1 On - 25.03.2020

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Северна Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата.

Австриски весник: Пандемијата ја олесни одлуката на ЕУ за преговори со Северна Македонија и Албанија

Макфакс - 25.03.2020

Пандемијата од коронавирусот и стравот од геополитичка загуба на моќта ја наведе ЕУ, со половина година задоцнување, да донесе одлука за почеток на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија, оценува виенскиот весник „Пресе“.

Димитров: Одлуката на ЕУ во овие тешки времиња е многу важен сигнал за нас

А1 On - 25.03.2020

Фактот што ЕУ покажа волја, енергија и сила да донесе одлука за старт на преговорите за членство со Северна Македонија и Албанија во овие тешки времиња е многу важен сигнал за нас, изјави министерот за надворешни Никола Димитров за бриселскиот ...

Папандреу и Катругалос ја поздравија одлуката на ЕУ за почеток на пристапни преговори со С. Македонија и Албанија

А1 On - 25.03.2020

Поранешниот грчки премиер и претседател на Социјалистичката интернационала, Јоргос Папандреу и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја поздравија вчерашната одлука на ЕУ за почеток на пристапни преговори со Северна ...

И датумот за ЕУ во сенка на пандемијата

Н.Македонија - 25.03.2020

Почетокот на реализацијата на историските очекувања на Македонија да добие шанса за да стане дел од европското семејство, некако иронично се случува во мигот кога Европската Унија е ставена во ситуација на несакано преиспитување на своите кохезивни ...

Захариева: Нашите пријатели се на почеток на долг пат, им посакувам успех

МКД - 25.03.2020

По вчерашната одлука на Советот за општи работи на ЕУ за отворање преговори со Македонија и со Албанија се огласи и бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева која ја поздрави одлуката и рече дека се надева оти Европскиот совет ...

Димитров очекува годинава старт на преговорите со ЕУ

Р.С.Европа - 25.03.2020

Министерот за надворешни работи Никола Димитровизјави дека очекува годинава да почнат претпристапните преговори со Европската унија. “Јас мислам дека е чесно да се очекува ние да почнеме оваа година пристапни преговори со првата меѓувладина ...

Тачи за преговорите со ЕУ: Одлуката е важен чекор за земјите, за Албанците и за целиот регион

Макфакс - 25.03.2020

Одлуката на Советот на министри на Европската унија за отворање на преговори за Албанија и Северна Македонија е важен чекор кон европската интеграција за овие две земји, за Албанците и за целиот наш регион, смета претседателот на Косово, Хашим Тачи.

Грчките медиуми за вчерашната одлука за почеток на пристапни преговори со ЕУ

+инфо - 25.03.2020

„ЕУ ја отвори вратата за Северна Македонија и Албанија“; „Северна Македонија: Задоволство за зеленото светло од ЕУ за пристапни преговори“; „Зелено светло за пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија“; „Првото „да“ за пристапни преговори ...

По 15 години чекање Северна Македонија ги започнува преговорите за членство во ЕУ, успешните политики на СДСМ и Зоран ...

24Инфо - 25.03.2020

За само две и пол години успешните политики на СДСМ и претседателот Зоран Заев овозможија остварување на стратешките цели на државата. По приемот во НАТО, Република Северна Македонија ги започнува преговорите за членство во ЕУ.

Стивен Блокманс: Корона вирусот и помогна на Северна Македонија да добие преговори со ЕУ

Фактор - 25.03.2020

Стивен Блокманс, холандскиот професор на Универзитетот во Амстердам и шеф на оделот за надворешна политика на највлијателниот центар за студии на европската политика во Брисел, во интервју за австриски „Ди Пресе“ тврди дека корона вирусот помогнал ...

Тачи ја поздрави одлуката на ЕУ за почеток на преговорите со Северна Македонија и со Албанија

Вечер - 25.03.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за ...

Заев: Иако е тешко време, сите да бидеме горди, Северна Македонија почнува преговори за членство во ЕУ!

Centar - 25.03.2020

Прес- конференција, Зоран Заев, претседател на СДСМ – интегрален текст: Во тешки времиња за македонскиот народ, за сите граѓани на Северна Македонија, за нашиот Балкан и за целиот свет, од Европската унија добивме радосна и долгоочекувана вест.

НОВИНАРИТЕ ЗА ФАКТОР: Отворањето на вратите на ЕУ е историски момент, сега е време за целосен ресет на државата

Фактор - 25.03.2020

Кога многу повеќе ќе се израдувавме, во октомври лани, Европа не успеа да се договори да ја крене рампата за Македонија. Ветото на францускиот премиер Емануел Макрон тогаш ги распрсна нашите надежи за приближување кон елитниот европски клуб.

Во една недела НАТО членство и пристапни преговори со ЕУ

Frontline - 25.03.2020

Просто е неверојатно како и двете цели што ги зацртаа нашите мајки и татковци, ги остваривме во една недела - НАТО членство и пристапни преговори со ЕУ. И тоа во денови на време - невреме на огромна глобална криза и пандемија Конечно и тој ден.

Тачи ја поздрави одлуката на ЕУ за почеток на преговорите со С. Македонија и со Албанија

А1 On - 25.03.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за ...

Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Опсервер - 25.03.2020

– Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и с.Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата.

Северна Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Локално - 25.03.2020

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Северна Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата.

Tачи ја поздрави одлуката на ЕУ за почеток на преговорите со Северна Македонија и со Албанија

24Инфо - 25.03.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за ...

Тачи ја поздрави одлуката на ЕУ за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија

Слободен Печат - 25.03.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за ...

Северна Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Frontline - 25.03.2020

Министрите вчера ја усвоија и ревидираната преговарачка методологија, предложена во февруари годинава од страна на Европската Комисија, методологија која би требало да го направи процесот пополитички и да им даде поголема контрола врз процесот на ...

Тачи ја поздрави одлуката на ЕУ за почеток на преговорите со Македонија и со Албанија

Сител - 25.03.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за ...

Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Канал5 - 25.03.2020

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата.

Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Сител - 25.03.2020

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата.

Северна Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Денар - 25.03.2020

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Северна Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата.

Северна Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

CivilMedia - 25.03.2020

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Северна Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата.

Северна Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Независен - 25.03.2020

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Северна Македонија, одлучија вчера министрите за европски прашања на Унијата.

Тачи ја поздрави одлуката на ЕУ за почеток на преговорите со Северна Македонија и со Албанија

Frontline - 25.03.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за ...

Тачи ја поздрави одлуката на ЕУ за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија

Локално - 25.03.2020

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за ...

СДСМ: По 15 години чекање Македонија ги започнува преговорите за членство во ЕУ, успешните политики на СДСМ и Зоран ...

Канал5 - 25.03.2020

За само две и пол години успешните политики на СДСМ и претседателот Зоран Заев овозможија остварување на стратешките цели на државата. По приемот во НАТО, Република С.Македонија ги започнува преговорите за членство во ЕУ.