TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус го објави целиот договор: Груевски и Ахмети се договориле за спикер, закон за јазици, дебата за симболите, ама не ...

Либертас - 14.03.2018

Довчерашните долгогодишни коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ заеднички подготвиле договор за коалиција, кој покажува дека работните групи на двете партии го поделиле владиниот колач и се договориле да донесе нов закон за јазици, да се предлага ...

Народот со петиција против Законот за јазици

Фактор - 14.03.2018

Веднаш по донесувањето на Законот за јазиците народот го крена својот глас. Бурните реакции и актот на донесување на законот создадоа борбен дух кај граѓаните кои покренаа петиција против Законот за јазиците.

Зијадин Села, Ферид Мухиќ и Лилјана Поповска не гласале за Законот за јазици

МК News - 14.03.2018

Според листата од Собранието, за денешното гласање на Законот за јазици, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села не гласал за законот. Иако кога села пристигна во собранието изјави – „Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според ...

Претседателот на косовското Собрание им го честита усвојувањето на Законот за јазици во Македонија

Курир - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

„Народот не е на продажба“ извикуваат граѓаните кои протестираат пред Собрание

Press24 - 14.03.2018

„Предавници“, „Народот не е на продажба“, „Не ја даваме Македонија“ скандираат насобраните демонстранти кои и попладнево продолжија да протестираат пред Собранието на Република Македонија, против донесувањето на Законот за употреба на јазиците.

„Народот не е на продажба“- Се уште трае протестот пред Собрание против законот за јазици

МК News - 14.03.2018

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на Законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде што денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан Законот за јазиците, без поддршка ...

Законот за јазици го вжешти Собранието

24 Вести - 14.03.2018

Еден час пред најавената седница за законот за јазици, демонстранти се собраа пред законодавниот дом. Без официјален организатор, велат дека се собрале по повик на социјалните мрежи. Дел од демонстрантите изјавија дека не се прашани за законот и не ...

„Народот не е на продажба“- Протест пред Собрание против законот за јазици

ТВ21 - 14.03.2018

„Предавници“, „Народот не е на продажба“, „Не ја даваме Македонија“ извикуваа насобраните демонстранти пред Собранието, во знак на протест против гласањето на законот за употреба на јазиците.

Пратениците на СДСМ и на ДУИ го изгласаа Законот за употреба на јазиците, за ВМРО-ДПМНЕ ова е неуставно

МКД - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците по втор пат беше изгласан во Собранието со 64 гласа „за" од пратениците на владеачката коалиција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ова е неуставно. ...

Продолжуваат протестите пред Собранието

Макфакс - 14.03.2018

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан законот за јазиците, без поддршка од ...

Донесен Законот за јазици со 64 гласови „За“

Телма - 14.03.2018

Со 64 гласа „За“, и 24 според Бадинтер, кои гласаа со кревање рака бидејќи системот не беше во функција, донесен е Законот за јазици. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа пристуни во салата каде извикуваа и гласно се противеа на законот и целата постапка.

Што порачаа граѓаните по изгласувањето на Законот за јазици?

Фактор - 14.03.2018

Граѓаните кои се противат на донесувањето на Законот за употреба на јазиците и кои протестираа денеска пред Собранието извикуваа „Предавници“, „Народот не е на продажба“, „Не ја даваме Македонија“.

Граѓаните кои протестираат со писмо до Иванов

Вечер - 14.03.2018

Граѓаните кои денеска излегоа на мирни протсети пред Собранието, да го изразат својот револт од носењето на Законот за јазиците испратија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Бараат од него да не става потпис на Законот.

Учесниците на протестот пред Собранието со писмо до Иванов

Канал5 - 14.03.2018

Граѓаните собрани на протест пред Собранието упатија писмо до претседателотм Иванов. Граѓаните бараат од Иванов да не го потпише Законот за јазиците . Протестот пред Собранието е мирен ,. Таму е Александар Видиновски ...

Зијадин Села, Ферид Мухиќ и Лилјана Поповска не гласале за Законот за јазици

еМагазин - 14.03.2018

Според листата од Собранието, за денешното гласање на Законот за јазици, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села не гласал за законот. За законот не гласале и независниот пратеник Ферид Мухиќ и Лилјана Поповска, лидерката на ДОМ.

Протест пред Собранието поради Законот за јазици

МРТ - 14.03.2018

Протест пред Собранието поради Законот за употреба на јазиците. Учесниците рекоа дека се против решението, кое според нив ја загрозува државава и предизвикува финансиски товар за земјава. Собирот се одржа под засилено полициско обезбедување...

Протест пред Собрание против Законот за јазици

Алфа - 14.03.2018

Граѓани ја блокираа улицата пред Парламентот во знак на револт против намерата на пратениците повторно да го изгласаат Законот за јазици кој денеска е ставен на собраниска седница. Ова е непрадва, ние сме македонци и не дозволуваме двојазичност во ...

Протест пред Собранието против законот за јазици

Нова ТВ - 14.03.2018

Стотина граѓани се собраа напладнe пред Собранието на протест против гласањето за Законот за јазиците што денеска е на дневен ред. СПоред изјавите на присутните, протестото е најавен преку Фејбук и нема официјално кој е организатор.

Протести против Законот за јазици пред Собранието

Р.С.Европа - 14.03.2018

Пред почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за употреба на јазиците, граѓани протестираат пред Собранието против негово донесување. Улицата пред Собранието е затворена за сообраќај и има полициско обезбедување. Продолжението на 32.

Али Ахмети пристигна на седницата за Законот за употреба на јазиците

Фокус - 14.03.2018

Започна седницата на која на дневен ред треба да се најде точката за Законот за употреба на јазиците. Повеќето од пратениците веќе се во собраниската сала, а меѓу нив е и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

ВО ЖИВО: Седница за Закон за јазици

Либертас - 14.03.2018

Директен пренос од седницата за Законот за јазици пренос: ...

Пред почетокот на седницата за законот за јазиците, протест пред Собранието

МКД - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собраа граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за на јазиците.Тие извикуваат „Во Македонија на македонски“. Продолжението на 32.

ВИДЕО „Во Македонија на македонски“, извикуваат демонстранти пред Собранието

Фокус - 14.03.2018

Пред Собранието на протест се собираат граѓани во пресрет на закажаната седница на која се очекува да биде ставен на гласање Законот за употреба на јазиците. Демонстрантите се против донесување на законот и извикуваат „Во Македонија на македонски“.

(Видео) Амди Бајрам: Не се согласувам со протестите пред Собранието

Макфакс - 14.03.2018

Пратеникот Амди Бајрам изјави дека не се согласува со протестите пред Собранието. Бајрам вели дека денеска ќе гласа за уставно неуставниот закон за јазиците зашто треба да биде изгласан. „Не се согласувам со тие што протестираат, ако не сега, следен ...

Протест против законот за употреба на јазиците

CivilMedia - 18.03.2018

Пред Владата на РМ денеска се одржа протест против законот за употреба на јазиците, што македонското Собрание го донесе на 14-ти март. Присутните граѓани се собраа да го искажат својот револт против овој закон и му порачаа на претседателот Иванов да ...

(ВИДЕО) Амди Бајрам: Не се согласувам со протестите пред Собрание

А1 On - 14.03.2018

Пратеникот Амди Бајрам вели денес ќе гласа за уставно-неустсвнит закон, зошто треба еднаш да се изгласа. – Не се согласувам со тие што протестираат, ако не сега следен пат ќе го изгласаме законот, рече Бајрам пред да влезе во Собранието.

(Видео) Села: Ќе гласам за законот за јазиците според договорот кога се формира Владата

Макфакс - 14.03.2018

Лидерот на коалицијата „Алијанса за Албанците“, Зијадин Села, пристигна во Собранието, каде што во секој момент треба да почне седницата за законот за јазиците. „Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според договорот што го имавме кога се ...

[Галерија] Протест пред Собрание поради Законот за употреба на јазиците

Радио МОФ - 14.03.2018

Повеќе граѓани денеска напладне се собраа пред македонското Собранието во знак на револт против носењето на Законот за употреба на јазиците. За денеска во 13 часот е најавено продолжението на 32.

Пратениците на своите места, се чекаат лидерите...

Н.Македонија - 14.03.2018

Пратениците на своите места, се чекаат лидерите Пратениците влегоа во собраниската сала каде што го очекуваат почетотот на седницата на која на дневен ред е законот за јазици. Според последните информации, за почеток на седницата се чека ...

Амди Бајрам: Не се согласувам со протестите, законот ќе се изгласа

Press24 - 14.03.2018

Пратеникот Амди Бајрам изјави дека не се согласува со протестите пред Собранието. - „Не се согласувам со тие што протестираат, ако не сега, следен пат ќе го изгласаме законот“, вели Амди Бајрам.

Галерија: Пратениците влегоа во Собранието

Press24 - 14.03.2018

Пратениците влегоа во Собранието за седницата закажана за 13 часот за Законот за јазиците. Пред седницата секоја паретеничка група имаше координација. Пред Собранието има протести, а врие и од полиција.

Силно полициско обезбедување и протест пред Собранието поради законот за јазиците

Макфакс - 14.03.2018

Силно полициско обезбедување е распоредено околу Собранието каде што денеска на дневен ред е законот за употреба на јазиците. Во исто време, пред Собранието има и протест на кој учесниците бараат да не се изгласа законот.

Протест против Законот за употреба на јазиците пред Собранието, засилено полициско присувство

А1 On - 14.03.2018

Околу Собранието на Република Македонија забележливо е засилено полициско присувство во пресрет на гласањето на Законот за употреба на јазиците. Позади Собранието присутни се 11 полициски автомобили и едно возило на итната медицинска помош.

Ахмети и Села ќе гласаат за Законот за јазиците ако дојде на дневен ред

Фактор - 14.03.2018

Али Ахмети како претседател на ДУИ изразил целосна подготвеност за изгласување на предлог Законот за употреба на јазиците и поддршка очекува и од коалиционите партнери во парламентарното мнозинство.

Галерија: Врие полиција пред македонското Собрание

Press24 - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија врие од полиција пред почетокот на седницата за Законот за јазиците. Се собраа и демонстранти пред Собранието, а седницата која е закажана за 13 часот ќе покаже дали ќе ќе се гласа за законот со заобиколување ...

Галерија: Протест против законот за јазици пред Собранието...

Н.Македонија - 14.03.2018

Галерија: Протест против законот за јазици пред Собранието Група на граѓани се наоѓа пред Собранието, на протестот против законот за јазиците, кој е на дневен ред на денешната седница закажана за 13 часот.

(Во живо) Седница на законот за јазици

Вечер - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците е во трето читање во Собранието. извор: ...

Во живо: Еве што се случува во собрание во моментов

Sky - 14.03.2018

Во живо: Еве што се случува во собрание во моментов Законот за употреба на јазиците е во трето читање во Собранието. Видео пренос од седницата за јазиците. ...

ФОТО+ВИДЕО: Почна протестот пред Собранието – Паѓаат клетви и закани дека крв ќе се лее

Слободен Печат - 14.03.2018

Со клетви и закани дека крв ќе се лее, прашувајќи ги пратениците дали им е срам за Законот за јазици, предмалку почна протестот пред Собранието. Неколку стотици граѓани ја блокираа улицата пред Парламентот за да го изразат својот револт против ...

Ќе се протестира пред Собрание против Законот за јазиците

Фактор - 14.03.2018

Денес во 12 часот ќе се одржи протест пред Собранието на Република Македонија против носењето на Законот за употреба на јазиците кој откако доби вето од претседателот на државата Иванов треба по втор пат да биде ставен на гласање.

“Врие од полиција пред Собрание – Ќе го бранат ли пучот на Талат?!”

Маркукуле - 14.03.2018

Големо присуство на полициско обезбедување пред Собранието на Република Македонија. Речиси и да нема простор што не е покријан од полицијата. Од што се плаши владиното мнозинство?! Дали се планира донесување на Законот за употреба на јазиците без ...

Грчева до пратениците: Дали знаете за 20. илјади изјави со кои се отповикува правото да одлучувате за нив?

А1 On - 13.03.2018

Солза Грчева испрати отворено писмо до македонските пратеници по повод ставањето на гласање на Законот за употреба на јазиците. „Новата политичката партија „Глас за Македонија“ им се обраќа на пратениците на Македонското Собрание, по повод ...

Зијадин Села, Ферид Мухиќ и Лилјана Поповска не гласале за законот за јазици

Вечер - 14.03.2018

Според листата од Собранието, за денешното гласање на Законот за јазици, лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села не гласал за законот. Иако кога села пристигна во собранието изјави: „Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според ...

Претседателот на косовското Собрание со честитка за Законот за двојазичност

Нетпрес - 14.03.2018

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели им честита на сонародниците и пратениците во Република Македонија за усвојување на Законот за употреба на јазиците. Според Весели, усвојувањето на законот за јазици претставува важен чекор во ...

Продолжуваат протестите пред Собранието

Точка - 14.03.2018

Продолжуваат протестите пред Собранието и по усвојувањето на законот за употреба на јазиците. Десетици граѓани сè уште се наоѓаат пред законодавниот дом каде денеска во бурна атмосфера по вторпат беше изгласан законот за јазиците, без поддршка од ...

Граѓаните кои протестираат со писмо до Иванов

Сител - 14.03.2018

Граѓаните кои денеска излегоа на мирни протсети пред Собранието, да го изразат својот револт од носењето на Законот за јазиците испратија писмо до претседателот Ѓорѓе Иванов. Бараат од него да не става потпис на Законот.

Протест пред Собранието против Законот за јазици

Шеталиште - 14.03.2018

Денеска пред Собранието се одржа протест заради Законот за употреба на јазиците. Учесниците рекоа дека се против решението, кое според нив ја загрозува државава и предизвикува финансиски товар за земјава.

Граѓаните се собираат- Протест пред Собранието поради законот за јазиците

Курир - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани ...

Амди Бајрам: Не се согласувам со протестите пред Собранието

Вечер - 14.03.2018

Пратеникот Амди Бајрам изјави дека не се согласува со протестите пред Собранието. Бајрам вели дека денеска ќе гласа за уставно неуставниот закон за јазиците зашто треба да биде изгласан. „Не се согласувам со тие што протестираат, ако не сега, следен ...

Села: Ќе гласам за законот за јазици според договорот кога се формираше Владата

Вечер - 14.03.2018

Лидерот на коалицијата Алијанса за Албанците, Зијадин Села, пристигна во Собранието каде што во секој момент треба да почне седницата за законот за јазиците. „Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според договорот што го имавме кога се ...