TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакцината на AstraZenecа мора да оди на дополнителна студија

Канал5 - 26.11.2020

Вакцината против „ковид-19“, развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара „понатамошно истражување“, изјавил извршниот директор на групацијата по критиките за објавените резултати за ефикасност.

Вакцината на „AstraZeneca“ против коронавирусот дополнително ќе се проверува поради „случајна грешка“

Нетпрес - 26.11.2020

Вакцината против новиот коронавирус која ја развија британско-шведскиот фармацевтски конзорциум „AstraZeneca“ и Универзитетот Оксфорд, има потреба од „дополнителна студија“, потврди во четвртокот генералниот директор на групацијата по критиките на ...

Германија се бори со пандемијата: Берлин подготвува план за излез од опасната ситуација

Слободен Печат - 26.11.2020

Берлин има намера што побрзо да отвори шест големи центри за вакцинација кои би можеле веќе од средината на декември да примаат по 4.000 луѓе дневно, изјави денеска координаторот на проектот Албрехт Бреме.

Директорот на „АстраЗенека“: Вакцината бара дополнителна студија

Макфакс - 26.11.2020

Вакцината против Ковид-19 развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара понатамошно истражување, рече извршниот директор на „АстраЗенека“ по критиките за објавените резултати за ефикасноста.

Берлин: Ќе вакцинираме по 4.000 луѓе на ден

Локално - 26.11.2020

Берлин има намера да отвори шест големи центри за вакцинација што е можно поскоро, од кои секој може да прими по 4.000 луѓе на ден во средината на декември, изјави координаторот на проектот Албрехт Бреме за „Ројтерс“.

Дополнителни тестови за вакцините на Оксфорд: Дали пониските дози даваат повеќе ефект?

Во Центар - 26.11.2020

Британската AstraZeneca ќе направи дополнителни тестови низ целиот свет за да ја процени ефикасноста на вакцината, објави денеска извршниот директор на компанијата Паскал Сорио, објави Ројтерс, повикувајќи се на агенцијата Блумберг.

АстраЗенека најави дополнително тестирање на вакцината против Ковид-19

А1 On - 26.11.2020

Британската компанија АстраЗенека најави дека ќе направи дополнителни тестови ширум светот за да ја процени ефикасноста на вакцината против Ковид-19, изјави денеска директорот на АстраЗенека, Паскал Сорио.

Сите учесници на СП ќе бидат вакцинирани против коронавирус?!

24 Ракомет - 26.11.2020

Организацискиот комитет на Светското првенство што треба да се игра во Египет и ИХФ ја разгледуваат можноста за вакцинација против коронавирус на сите учесници. Тоа го најави претсестелот на светската куќа на ракометот – Хасан Мустафа, не ...

Во Москва поставени околу 300 пунктови за вакцинација

Опсервер - 26.11.2020

– Московските власти денеска соопштија дека се подготвени за масовна вакцинација против коронавирусот, откако поставија околу 300 контролни пунктови низ градот каде што граѓаните ќе можат да се вакцинираат, изјави градоначалникот на главниот град на ...

Вучиќ: „Џабе ни се нови болници, ако не сме дисциплинирани и одговорни“

МКД - 26.11.2020

Претседателот на Србија изјави дека утрово веќе имало 47 смртни случаи од коронавирус. „Денес е најтешкиот ден за Србија и секој следен во идниот период ќе биде најтежок. Уште утрово имаше 47 починати, што е најголем број досега, а веројатно до ...

Во Србија најголем број починати од почетокот на пандемијата

Канал5 - 26.11.2020

Во Србија, 51 пациент починал од ефектите на коронавирус во последните 24 часа, што е најмногу од почетокот на епидемијата, а бројот на пациенти на кои им е потребна интензивна нега на респиратори е зголемен, објавија српските здравствени власти.

Вучиќ: Србија се приближува кон катастрофално сценарио со ковид-19

+инфо - 26.11.2020

Шефот на српската држава потсети дека државата преговара за набавка на вакцина, но досега во Србија нема вакцина. Во изминатите 24 часа се регистрирани 7.606 новозаразени и 51 смртен случај. На респиратори се 243 луѓе.

Во Здравствен дом во Велес веќе трети ден непречено се одвива бесплатната вакцинација против сезонски грип

Сител - 26.11.2020

Во ЈЗУ Здравствен дом Велес до денес против сезонски грип вакцинирани се 300 граѓани од категориите пензионери над 65 години, хронични болни, бремени жени, здравствени работници и деца од 6 месеци до 5 години.

Несакани ефекти од вакцините за коронавирус

Акцент - 26.11.2020

Секоја вакцина против коронавирус може да предизвика непријатни, но привремени несакани ефекти кои не се опасни по здравјето и животот. Ова го објави „Њузвик“, повикувајќи се на податоци на Американското лекарско здружение, пренесува Лента.ру.

Масовна вакцинација во Русија најверојатно пред крајот на годината

Локално - 26.11.2020

Масовната вакцинација во Русија треба да започне пред крајот на оваа година, рече портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков и објасни дека имунизацијата против ковид-19 ќе се спроведува етапно.

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

Фактор - 26.11.2020

Состојбата со справување со коронавирусот во Србија е лоша. Претседателот Александар Вучиќ изјави дека денес е најтешкиот ден за Србија што се однесува до корона вирусот. Вели дека најверојатно секој следен ќе биде тежок.

Александар Вучиќ: Утрово веќе имаше 47 мртви. Србија влегува во катастрофално сценарио!

Во Центар - 26.11.2020

Претседателот Александар Вучиќ рече дека денес е најтешкиот ден за Србија, во врска со вирусот корона, бидејќи утрово имало 47 смртни случаи, и додаде дека ситуацијата во болниците е крајно тешка.

Вакцината на „Астра зенека“ доведена во прашање поради грешка при тестирањето

Макфакс - 26.11.2020

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирањето на вакцината против коронавирус, што покренува многу прашања во врска со прелиминарните резултати што ги објавиле.

Поради грешка, вакцината на АстраЗенека доведена во прашање

Опсервер - 26.11.2020

– АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд признаа дека настанала грешка при тестирање на вакцината за коронавирусот, што предизвика многу прашања во врска со првичните резултати што ги објавија.

ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП СЕ РЕЗЕРВИРААТ: Имунизацијата со нови 2.000 дози ќе започне од понеделник, цената е 800 ...

Фактор - 26.11.2020

Во почетокот на следната недела во Центарот за јавно здравје ќе има нови 2.000 дози вакцини против сезонски грип. Првите се потрошија со неверојатна брзина, за само неколку часа на првиот ден од вакцинацијата.

Французите би можеле да се вратат во нормала со вакцина до следната есен

Фокус - 26.11.2020

Луѓето во Франција би можеле да се вратат во некој вид нормален живот до есен 2021 година, под услов да стапи во сила голема програма за вакцинација против Ковид-19, изјави денеска соработникот на француската влада Арно Фонтане.

Ја признаа грешката! Вакцината на Оксфорд под знак прашалник

Локално - 26.11.2020

„АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд признаа грешка при тестирањето на нивната вакцина, па затоа прелиминарните резултати на ефикасноста сега се преиспитуваат. Соопштение со образложение дека настанала грешка е издадена неколку дена откако ...

Вучиќ: До утрово имавме 47 мртви од корона

Локално - 26.11.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека денес е најтешкиот ден, и дека секој нареден ќе биде уште потежок. Тој додаде дека до утрово уште 47 лица починаа од коронавирусот. „До пресекот во 15 часот, може да има повеќе смртни случаи“, ...

Ковид го менува светот, кој нема да прими вакцина, не ќе може да оди на работа?

OhridNews - 26.11.2020

Нема патување, летен – зимски одмор, летање со авион, преминување на границата, но нема да има ниту работа во компаниите за оние кои нема да се вакцинираат против вирусот Ковид 19. Она што до неодамна изгледаше како фикција од СФ филм за далечната ...

Иран: Почнува тестирањето на вакцината против Ковид-10 врз луѓе, соработка со Русија

Макфакс - 26.11.2020

Иранските компании набргу ќе почнат со тестирање на вакцината против коронавирусот врз луѓе, изјави официјалната претставничка на Министерството за здравство, Сима Садат Лари. Таа додаде дека Техеран соработува и со Русија во врска со вакцините ...

Анкета меѓу јужните соседи: Пола Грција ќе прими вакцина против ковид-19, „Нова демокртатија“ пред СИРИЗА

Слободен Печат - 26.11.2020

Еден од двајца Грци, односно 52,1 отсто, сигурно или веројатно ќе се вакцинираат против ковид-19, додека 64 отсто од анкетираните велат дека мерките што ги воведе Владата се неефективни, покажува истражувањето на јавното мислење спроведено од ...

Анкета: Половина од Грците ќе ја примат вакцината против Ковид-19

А1 On - 26.11.2020

Еден од двајца Грци, односно 52,1 отсто сигурно или веројатно ќе се вакцинираат против Ковид-19, додека 64 отсто од анкетираните велат дека мерките воведени од Владата се неефективни, според истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата ...

Првата авиокомпанија што ќе бара патниците да имаат примено вакцина против Ковид-19

Факултети - 26.11.2020

Новостите за вакцините против Ковид-19 ги чека целиот свет. Се чини дека секој ден има некаков напредок кога станува збор за создавање на вакцината и нејзина дистрибуција. Со оваа вест доаѓаат многу прашања и за поголемите општествени импликации ...

Мареј: Вакцината мора да биде задолжителна, верувам дека и Новак ќе прифати

Екипа - 26.11.2020

Поранешниот прв тенисер на светот, Енди Мареј вели дека ја подржува идејата за задолжително вакцинирање против коронавирусот за тенисерите. Во случај да се најде вакцина Мареј смета дека таа мора да биде задолжителна.

Вучиќ ја алармираше јавноста: БЛИСКУ СМЕ ДО КАТАСТРОФА, САМО УТРОВО ИМАШЕ 47 ПОЧИНАТИ

Вечер - 26.11.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека денес е најтешкиот ден за Србија што се однесува до корона вирусот и дека најверојатно секој следен ќе биде тежок. - Утрово имавме 47 мртви, ќе има уште повеќе луѓе до два .

Производствената грешка на „Астра зенека“ ги засени резултатите на вакцината

Н.Македонија - 26.11.2020

„Астра зенека“ и Универзитетот „Оксфорд“ завчера признаа грешка во дозирањето за време на производството, што покрена низа прашања во врска со ефикасноста на нивната ковид-вакцина, пренесува „Тајм“.

Бил Гејтс за вакцините: До февруари ќе бидат ефикасни, издржете и носете маски!

USB - 26.11.2020

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс верува дека речиси сите вакцини против коронавирус ќе бидат ефикасни. Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ според првичните резултати се прилично ефикасни, а Гејтс тврди дека очекува и вакцините на останатите ...

Вистини и лаги за Ковид-19 и вакцината

iPortal - 25.11.2020

Претстои принудна вакцинација против коронавирус, а самата вакцина ќе ја промени човековата ДНК: ваквите обвинувања се широко распространети на Интернет. Дали има нешто точно во нив? Еве што велат фактите: Дали Германија планира задолжителна ...

ВИСТИНИ И ЛАГИ: Мит е тврдењето дека вакцината против Ковид-19 ја менува ДНК

Денешен - 25.11.2020

Претстои принудна вакцинација против коронавирус, а самата вакцина ќе ја промени човековата ДНК: ваквите обвинувања се широко распространети на Интернет, објави Дојче веле. Дали има нешто точно во нив? Еве што велат фактите: Дали Германија планира ...

Вистини и лаги за ковид-19 и за вакцината

Република - 25.11.2020

Германскиот институт Пол Ерлих, кој е одговорен за вакцините и биомедицинските производи, на својата веб-страница објаснува: „Нема опасност од интеграција на mRNA во геномот на човекот. Овој геном е содржан во клеточното јадро во форма на ДНК.

Вистини и лаги за Ковид-19 и вакцината

MakPress - 25.11.2020

Претстои принудна вакцинација против коронавирус, а самата вакцина ќе ја промени човековата ДНК: ваквите обвинувања се широко распространети на Интернет. Дали има нешто точно во нив? Еве што велат фактите: Дали Германија планира задолжителна ...

Кина најавува соработка со Германија и ЕУ за вакцината против Ковид-19

Курир - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина е подготвена да соработува со Германија за вакцините против Ковид-19. Кинескиот претседател наведе дека тие се подготвени да соработуваат со цел да се обезбеди фер и ефикасна дистрибуција на ...

Вистини и лаги за ковид-19 и вакцината

Нетпрес - 25.11.2020

Претстои принудна вакцинација против коронавирус, а самата вакцина ќе ја промени човековата ДНК, ваквите обвинувања се широко распространети на интернет. Дали има нешто точно во нив? Еве што велат фактите: Дали Германија планира задолжителна ...

Кина најавува соработка со Германија и ЕУ за вакцината против Ковид-19

24Инфо - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина е подготвена да соработува со Германија за вакцините против Ковид-19. Кинескиот претседател наведе дека тие се подготвени да соработуваат со цел да се обезбеди фер и ефикасна дистрибуција на ...

Кина најавува соработка со Германија и ЕУ за вакцината против Ковид-19

Кумановски м. - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина е подготвена да соработува со Германија за вакцините против Ковид-19. Кинескиот претседател наведе дека тие се подготвени да соработуваат со цел да се обезбеди фер и ефикасна дистрибуција на ...

Кина најавува соработка со Германија и ЕУ за вакцината против Ковид-19

А1 On - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина е подготвена да соработува со Германија за вакцините против Ковид-19. Кинескиот претседател наведе дека тие се подготвени да соработуваат со цел да се обезбеди фер и ефикасна дистрибуција на ...

Пад на вредноста на акциите на „АстраЗенека“ заради сомнежи во ефикасноста на вакцината

Опсервер - 25.11.2020

– Трет ден по ред паѓа вредноста на акциите на британската фармацевтска компанија „AстраЗенека“ поради сомненијата во ефикасноста на нејзината вакцина против Ковид-19, покажуваат податоците од трговијата на берзите.

Пад на вредноста на акциите на „АстраЗенека” заради сомнежи во ефикасноста на вакцината

24Инфо - 25.11.2020

Трет ден по ред паѓа вредноста на акциите на британската фармацевтска компанија „AстраЗенека” поради сомненијата во ефикасноста на нејзината вакцина против Ковид-19, покажуваат податоците од трговијата на берзите.

Пад на вредноста на акциите на „АстраЗенека“ заради сомнежи во ефикасноста на вакцината

Кумановски м. - 25.11.2020

Трет ден по ред паѓа вредноста на акциите на британската фармацевтска компанија „AстраЗенека“ поради сомненијата во ефикасноста на нејзината вакцина против Ковид-19, покажуваат податоците од трговијата на берзите.

Пад на вредноста на акциите на „АстраЗенека“ заради сомнежи во ефикасноста на вакцината

Независен - 25.11.2020

Англија – Трет ден по ред паѓа вредноста на акциите на британската фармацевтска компанија „AстраЗенека“ поради сомненијата во ефикасноста на нејзината вакцина против Ковид-19, покажуваат податоците од трговијата на берзите.

Си Џинпинг: Кина сака соработка со Германија и ЕУ за фер и ефикасна дистрибуција на вакцината против ковид-19

Слободен Печат - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина е подготвена да соработува со Германија за вакцините против ковид-19, со цел да се обезбеди фер и ефикасна дистрибуција на дозите ширум светот, особено во земјите во развој, објави денеска Кинеската ...

Пад на вредноста на акциите на „АстраЗенека” поради сомнежи во ефикасноста на вакцината

Слободен Печат - 25.11.2020

Трет ден по ред паѓа вредноста на акциите на британската фармацевтска компанија „AстраЗенека” поради сомненијата во ефикасноста на нејзината вакцина против Ковид-19, покажуваат податоците од трговијата на берзите.

Кина најавува соработка со Германија и ЕУ за вакцината против Ковид-19

MakPress - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина е подготвена да соработува со Германија за вакцините против Ковид-19. Кинескиот претседател наведе дека тие се подготвени да соработуваат со цел да се обезбеди фер и ефикасна дистрибуција на ...

Пад на вредноста на акциите на „АстраЗенека“ заради сомнежи во ефикасноста на вакцината

MakPress - 25.11.2020

Трет ден по ред паѓа вредноста на акциите на британската фармацевтска компанија „AстраЗенека“ поради сомненијата во ефикасноста на нејзината вакцина против Ковид-19, покажуваат податоците од трговијата на берзите.

ЕУ почна прелиминарни разговори за руската вакцина „Спутник V“

Опсервер - 25.11.2020

– Европската агенција за лекови (ЕМА) почна прелиминарни разговори со производителот на руската вакцина „Спутник V“, изјави денеска портпаролот нс Европска комисија Стефан де Керсмакер. Тој истакна дека ЕМА досега не добила апликација за ...