TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбан: ЕУ сака да испрати платеници кои ќе ги пуштаат мигрантите

МКД - 14.09.2018

Унгарската влада во понеделник ќе одлучи за правните чекори да ја оспори одлуката на Европскиот парламент против земјата заради непочитување на демократските стандарди, рече премиерот Виктор Орбан.

Земан до чешките европратеници што гласаа против Орбан: Ова е предавство

МКД - 14.09.2018

Чешките европратеници што гласаа за поведување дисциплинска постапка против Унгарија чешкиот претседател Милош Земан ги обвини за предавство на солидарноста. „Знам кои пратеници гласаа против Унгарија, или ако сакате да персонифицираме, против ...

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Курир - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека гласањето на Европскиот парламент за поведување постапка против Унгарија нема да создаде опасност таа држава. – При ваков вид процедури, на крајот нема санкции.

Орбан: ЕУ сака да пушта мигранти во Унгарија

Алсат-М - 14.09.2018

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, денеска во интервју за унгарското радио „Кошут“, изјави дека Европската унија настојува на Унгарија да и го одземе правото да ги заштитува сопствените граници.

Елитата во Брисел немоќна,Полска се заканува со вето

Пулс24 - 14.09.2018

Полска вети дека ќе стави вето на санкции против Унгарија Полска објави дека ќе се спротивстави на можните санкции против Унгарија, која е обвинета за кршење на прописите на ЕУ во доменот на демократијата.

Орбан в понеделник ќе одговори што ќе преземе по одлуката на ЕП

Макфакс - 14.09.2018

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан соопшти дека владата во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори што ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент. „Ројтерс“ пренесе дека Орбан во разговор на унгарското државно радио ...

ОРБАН НАЈАВИ ОДГОВОР НА ПРЕСЕДАНОТ ВО ЕУ: Сакаат да ни го одземат правото да ги штитиме сопствените граници

Денешен - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека унгарската влада в понеделник ќе донесе одлука за натамошните правни чекори кои ќе ги преземе и ќе се спротивстави на одлуката на Евроспкиот парламент за покренување казнена процедура против ...

Орбан: Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори

Курир - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека унгарската Влада во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори кои ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент за иницирање казнена процедура против Будимпешта ...

Орбан в понеделник ќе одговори што ќе преземе по одлуката на ЕП

24Инфо - 14.09.2018

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан соопшти дека владата во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори што ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот ...

На Орбан по гласањето во Европскиот парламент уште повеќе му расте популарноста

МКД - 13.09.2018

Гласањето на Европскиот парламент со кое се казнува Унгарија поради наводното игнорирање на демократските стандарди му оди во корист на Виктор Орбан, кој пред претстојните европски избори се позиционираше како лидер на националниот суверенитет пред ...

ПОДЕЛБИ ВО ЕУ: По Полска и Чешка застана во одбрана на Унгарија

Денешен - 13.09.2018

Откако тоа го направи Полска и Чешка најави дека ќе се спротвстави на изгласаните санкции во Европарламентот против Унгарија. Како што веќе објавивме, вчера, Европарламентот изгласа санкции против Унгарија, заради „континуирано кршење на ...

(ВИДЕО) НАЈЏЕЛ ФАРАЖ: Г-дине Орбан, овие се како Брежњев, а ве напаѓаат зашто го избркавте Сорос

Денешен - 13.09.2018

Сегмент од говорот на британскиот европратеник Најџел Фараж по завчерашните напади врз Унгарија и Виктор Орбан во истото тело: “Господине Орбан, му благодарам на Бога што има барем еден Европјанин кој е подготвен да застане зад своите принципи, ...

Полска нема да прифати евентуални санкции од ЕУ кон Унгарија

Алсат-М - 13.09.2018

Полска соопшти дека ќе се спротивстави на евентуални санкции од ЕУ против Унгарија, која што е обвинета за кршење на прописите во Унијата во делот на демократијата. – Секоја земја има суверено право да донесува внатрешни реформи онака како што и ...

Долго очекуван црвен картон за Унгарија

Deutsche Welle - 13.09.2018

Со големо мнозинство, Европскиот парламент гласаше за иницирање на постапка за отворање дисциплинска постапка против Унгарија. Овој чекор беше одамна потребен, смета Бернд Ригерт. Принципот дека секоја членка на ЕУ мора да биде правна држава со ...

Активирана нуклеарната опција против Унгарија

Н.Македонија - 13.09.2018

Европскиот парламент вчера гласаше за активирање на т.н. нуклеарна опција против Унгарија, која предвидува евентуално суспендирање на правото на глас на земјата во ЕУ поради непочитување на европските вредности.

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Телма - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија. Европскиот парламент вчера гласаше за активирање на членот 7 од Повелбата на ЕУ против Унгарија, ...

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

А1 On - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека гласањето на Европскиот парламент за поведување постапка против Унгарија нема да создаде опасност таа држава. – При ваков вид процедури, на крајот нема санкции.

Орбан в понеделник ќе одговори што ќе преземе по одлуката на ЕП

Точка - 14.09.2018

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан соопшти дека владата во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори што ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент. „Ројтерс“ пренесе дека Орбан во разговор на унгарското државно радио ...

Орбан:Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори

Независен - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека унгарската Влада во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори кои ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент за иницирање казнена процедура против Будимпешта ...

Унгарија се соочува со санкции од Европскиот Парламент

ТВ21 - 12.09.2018

Европскиот парламент гласа за да поднесе дисциплински мерки против Унгарија, поради прекршување на неколку закони кои важат за земјите кои се во ЕУ. Владата на Премиерот Виктор Орбан е обвинета за напади врз медиумите, негирање на малцинствата и ...

ЕУ подготвува санкции за Унгарија

Глас на Америка - 12.09.2018

Европскиот парламент гласаше со 448 спрема 197 што би можело да резултира со суспензија на унгарските гласачки права Пратениците на Европската унија направија чекор без преседан да почнат процес на воведување санкции за Унгарија во врска со ...

ЕУ изгласа иницирање нуклеарна опција против Унгарија

Centar - 12.09.2018

Европскиот парламент денеска гласаше за активирање на членот 7 од договорот за ЕУ против Унгарија поради нејзината антимиграциска политика. Според АП, европратениците одлучија да ја казнат Унгарија на овој начин за поткопување на вредноста на ...

Полска најави блокада на санкциите на ЕУ кон Унгарија

Н.Македонија - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои смета дека се потребни.

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Стандард - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека гласањето на Европскиот парламент за поведување постапка против Унгарија нема да создаде опасност таа држава. – При ваков вид процедури, на крајот нема санкции.

Орбан:Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори

Алфа - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека унгарската Влада во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори кои ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент за иницирање казнена процедура против Будимпешта ...

ЕУ подготвува санкции за Унгарија

Тера - 13.09.2018

Пратениците на Европската унија направија чекор без преседан да почнат процес на воведување санкции за Унгарија во врска со презентирањето на „систематска закана“ за демократските европски вредности.

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Курир - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија, јави дописничката на МИА од Брисел. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои ...

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Независен - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека гласањето на Европскиот парламент за поведување постапка против Унгарија нема да создаде опасност таа држава. - При ваков вид процедури, на крајот нема санкции.

Орбан: Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори

1tv - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека унгарската Влада во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори кои ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент за иницирање казнена процедура против Будимпешта ...

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Вечер - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија, јави дописничката на МИА од Брисел. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои ...

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Либертас - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека гласањето на Европскиот парламент за поведување постапка против Унгарија нема да создаде опасност таа држава. – При ваков вид процедури, на крајот нема санкции.

Орбан:Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори

Либертас - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека унгарската Влада во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори кои ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент за иницирање казнена процедура против Будимпешта ...

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Стандард - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија, јави дописничката на МИА од Брисел. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои ...

Орбан: Гласањето на Европскиот парламент нема да ја загрози Унгарија

Алфа - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави денеска дека гласањето на Европскиот парламент за поведување постапка против Унгарија нема да создаде опасност таа држава. – При ваков вид процедури, на крајот нема санкции.

Орбан: Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори

Република - 14.09.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека унгарската Влада во понеделник ќе донесе одлука за правните чекори кои ќе ги преземе за да се спротивстави на одлуката на Европскиот парламент за иницирање казнена процедура против Будимпешта ...

ПО ПРЕСЕДАНОТ ВО ЕУ: Полска најави дека ќе ги блокира санкциите кон Унгарија

Денешен - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија, јави МИА од Брисел. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои смета дека се ...

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Локално - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои смета дека се потребни.

Полска во одбрана на Унгарија контра можните санкции од ЕУ

Нова ТВ - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија, јави МИА од Брисел. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои смета дека се ...

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

+инфо - 13.09.2018

Европскиот парламент вчера гласаше за активирање на членот 7 од Повелбата на ЕУ против Унгарија. Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија, ...

ЕУ Следат длабоки поделби и несогласувања

Пулс24 - 13.09.2018

Европскиот парламент гласаше за активирање на членот 7 од Повелбата на ЕУ против Унгарија, односно за суспензија на правото на глас на земјата во Европскиот совет поради нарушување на владеењето на правото, контрола врз медиумите, корупција и ...

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Слободен Печат - 13.09.2018

Полска е исто така под лупа на европските институции поради мешање во независноста на судството и на медиумите. Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции ...

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

А1 On - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија, јави дописничката на МИА од Брисел. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои ...

Полска најави дека ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија

Алфа - 13.09.2018

Полското Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгарија, доколку во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија, јави дописничката на МИА од Брисел. – Секоја земја има суверено право да ги прави реформите кои ...

Полска ќе ги блокира санкциите На ЕУ кон Унгарија

Макфакс - 13.09.2018

Полска, најголемата поранешна комунистичка држава во ЕУ, преку своето Министерство за надворешни работи најави дека ќе застане во одбрана на Унгаријаако во Европскиот совет се гласа за санкции кон Унгарија,која е обвинета за прекршување на правилата ...