TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како можевте да му честитате на вазалот Гаши, реагира Хасани кон претседателката на албанскиот парламент

МКД - 30.05.2024

Пратеникот од ДУИ, лекарот Илир Хасани реагира поради честитката што претседателката на албанскиот парламент Линдита Никола ја упати до Африм Гаши по повод неговиот избор за претседател на Собранието на Македонија.

Дезинформација е дека претседателот на Собранието, Африм Гаши бил на посета кај претседателката на Косово, Вјоса Османи

CivilMedia

Кој е Африм Гаши, кој е избран за претседател на Собранието

еМагазин

Снопче: ДУИ на линија со Левица се спротивстави на изборот за Албанец претседател на Собранието

Локално

Есмеров: Заклетвата на Гаши не е скандалозна бидејќи СДСМ го донесе Законот за двојазичност

Локално

Кој е Африм Гаши – татко на три деца, обожува музика и има куќа во Скопје

Вечер Прес

Изборот на Гаши го честитаа претседателите на парламентите на Албанија и Косово

МКД

еМагазин еМагазин Локално Локално Сител Телма Сител 360 степени

„ЈАС НЕ ГО ИЗБРАВ ГАШИ ЗА СПИКЕР, ИСТО КАКО ШТО НЕ ГО ИЗБРАВ АПАСИЕВ ЗА СОРАБОТНИК НА КАТИЦА ЈАНЕВА И ДА ГИ ДОНЕСЕ ЗАЕВ ...

Фактор - 30.05.2024

На социјалните мрежи деновиве има многу вербални пресметки помеѓу неистомисленици. Па така, лидерот на Левица, Димитар Апасиев објави фотографија од актерот Владо Јовановски и оперскиот пејач Игор Дурловски од 27 април, кога се случи упадот во ...

Остра реторика Апасиев - Мицкоски за изборот на Гаши за претседател на парламентот

24 Вести

Мицкоски очекува Гаши да биде избран за спикер, а за Левица рече дека се однесува како група џанаци

Либертас

Апасиев обвинува за “косовизација” преку јазикот: Нема да поддржиме Албанец да биде претседател на Собранието

Либертас

Препукување меѓу Апасиев и Мицкоски за изборот на Гаши за претседател на Собранието

Вечер Прес

Апасиев: Ние сите шестмина би дале поддршка за Гаши да не биде претседател на Собрание

Скопје1

Мицкоски и Апасиев си дале бланко понуди, но не си ги прифатиле

Република

Вечер Прес MakPress Либертас ММС PressingTV ММС 24Инфо

ВЛЕН и ВМРО-ДПМНЕ реагираат на Ахмети повикувајќи ги да се реформираат и да не плачат како дете на играчка

ТВ21 - 29.05.2024

Двата потенцијални партнери за Влада, ВЛЕН и ВМРО-ДПМНЕ, реагираа по прес-конференцијата на Али Ахмет, во име на Европскиот фронт. Од ВЛЕН велат дека се преговара за новата Влада и дека таа ќе ја сочинуваат победникот од македонскиот блок и ...

Гаши, Мицкоски, Тиранската платформа и “уставобранителите”

Либертас

Наративот против кој ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 2016, сега го примени во Собранието: „Во интерес на македонската кауза е силен албански партнер кој ќе биде способен да се пресмета со ДУИ“

Локално

(Видео) Левица ја напушти седницата по гласањето на ДПМНЕ за Африм Гаши да е претседател

Антропол

Левица критикува, ВЛЕН и ВМРО бранат, СДСМ молчи: Какви пораки беа испратени од првиот собраниски час?

Локално

Африм Гаши избран за претседател на Собранието, Апасиев го обвини Мицкоски дека е мало маче кое мјаука и ги излажа гласачите дека на тоа место ќе се врати македонец

Сакам да кажам

ЦРНИ ВРЕЌИ СО ПАРИ, ПУРИ, ВИСКИ… Фрчат жестоки обвинувања во расправата за изборот на Гаши

+инфо

Слободен Печат Телма Lider Алсат-М Локално Нова ТВ Фактор MakPress

Таравари оптимист дека ќе се изнајде решение за уставните измени

Канал5 - 29.05.2024

„Вреди“ е најдобра гаранција за уставните измени – оваа порака ја упати Арбен Тартавари, еден од лидерите на Коалиција, во синоќешната Само Вистина. Според него, постојат модалитети кои се прифатливи и за Скопје и за Софија, но истакна дека ќе ...

Чувари на формулата за решение околу уставните измени

Deutsche Welle

Таравари за уставните измени: Ни треба решение што ќе биде прифатливо за Бугарија и за Македонија и веднаш може да се реши проблемот

360 степени

Тарвари: „Вреди“ е гарант за европскиот пат

Слободен Печат

Таравари за уставните измени: Ни треба решение што ќе биде прифатливо за Бугарија и за Македонија и веднаш може да се реши проблемот

365

Ни треба решение што ќе биде прифатливо за Бугарија и за Македонија и веднаш може да се реши проблемот

Пулс24

(АНАЛИЗА) Каков плен за ВЛЕН?

Lider - 29.05.2024

Колумна на Никола Николовски – Боемот во која анализира што добиле партиите при распределбата на ресори. Без многу детали се одвиваат разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН за носители на функции во вториот и третиот ешалон функционери.

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Н.Македонија - 29.05.2024

Македонија го доби новото Собрание, 11-то по ред од независноста на државата. За претседател на Собранието беше избран Африм Гаши, за кого поддршка дадоа 76 пратеници, против беа шестмина, а воздржани немаше. Вкупно гласаа 82 пратеника.

Конституиран новиот парламентарен состав, Гаши избран за претседател на Собранието

Р.С.Европа

Конститутивна седница на Собранието на Северна Македонија - Африм Гаши избран за претседател

Глас на Америка

Прв собраниски час, Гаши избран за нов спикер

Вечер Прес

Албанските медиуми: Африм Гаши нов претседател на Собранието на Северна Македонија, поддржан од победничката ВМРО-ДПМНЕ

Сител

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Канал5

Африм Гаши избран за претседател на Собранието на Македонија

Курир

Вечер Прес Либертас ТВ21 Lider Скопје инфо Мета Frontline Република

Ахмети: Договорот меѓу албанските партии за уставните измени е запечатен

ТВ21 - 29.05.2024

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска на прес конференција порача дека документот потпишан од сите лидери на албанските политички партии во Македонија пред изборите, дека нема да се формира влада без уставните измени, е прекршен од лидерите на Вреди.

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

Фактор

Ахмети: Потпишавме документ дека ќе има уставни измени

Пулс24

Таравари за уставните измени: Оптимист сум дека ќе се изнајде решение

Локално - 29.05.2024

Коалицијата ВЛЕН е најдобрата гаранција дека Северна Македонија ќе го продолжи европскиот пат, рече вчера Арбен Таравари, кој е дел од оваа коалиција. Во гостувањето на емисијата „Само вистина“, тој истакна дека не сака да се повтори 2008 година, ...

(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Зошто ВЛЕН не го сака министерството на Артан Груби – интервју со Билал Касами

360 степени

Димитриевски ќе го поддржи Гаши за претседател на Собранието

Lider - 28.05.2024

Движењето ЗНАМ очекува многу од овој парламентарен состав. Верувам дека како потенцијален партнер во идната власт ќе дадеме свој придонес со нашето политичко дејствување бидејќи веќе сериозно разговараме за имплементација на дел од нашите програмски ...

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Република

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

ТВ21

Димитриевски го поддржува Гаши за претседател на Собранието, поделбата на власта и министерските позиции сè уште не ги договорил

Точка

Димитриевски ќе го поддржи Гаши за претседател на Собранието

Локално

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Либертас

ДИМИТРИЕВСКИ: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, а ЗНАМ ќе даде придонес како партнер во идната власт

Денешен

24Инфо Вечер Прес ММС MTM

Гаши: Историјата да ја оставиме на историчарите, ние да зборуваме за иднината

ТВ21 - 28.05.2024

Африм Гаши и официјално седна на столчето на собраниски спикер. Тој се заблагодари на довербата од новиот парламентарен состав, и вети дека ќе работи за доброто на граѓаните. „Нема да дозволам ниту еден пратеник да се чувствува индескридитиран.

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Алсат-М

“Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата“, изјави Гаши

Скопје инфо

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Курир

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Нетпрес

ГАШИ: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Денешен

Гаши: Да докажеме дека ние сме најдобрата слика на ова општество, или Северна Македонија во минијатура

Локално

Република Lider

Партијата на Гаши: “Многу бргу ќе добиеме европски ориентирана влада“

Скопје инфо - 28.05.2024

''Многу бргу, државата ќе добие влада ориентирана кон Европа, посветена на економски развој, инвестиции и подобрување на животниот стандард'', соопштија од партијата Алтернатива, дел од коалицијата „Влен“ („Вреди“).

Алтернатива: Гаши нов спикер на Собрание, наскоро и нова Влада

24Инфо

ВЛЕН: Ги усогласивме програмите со ВМРО, продолжуваат преговорите за вториот и третиот ешалон

Локално

Алтернатива: Работните групи на ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнаа договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Бизнис Вести

Алтернатива потврди: Има договор Гаши да биде претседател на Собранието

Република

Многу бргу ќе добиеме европски ориентирана влада, велат од партијата на Гаши

Макфакс

Работните групи на Вреди и на ВМРО-ДПМНЕ постигнале договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Н.Македонија

Опсервер 24 Вести МКД Lider Точка Press24 Кајгана Centar

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Либертас - 28.05.2024

Коалицијата „Вреди“, според Арбен Таравари, е најдобра гаранција за тоа дека Северна Македонија ќе го продолжи европскиот пат. Впрочем, посочува тој, и во првата декларација меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ постоеле три точки – европски пат, брз економски ...

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Zoom

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Бриф

Таравари: Коалицијата „ВРЕДИ“ е најдобра гаранција дека С. Македонија ќе го продолжи европскиот пат

Фокус

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Курир

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Пулс24

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

365

Денешен Press24 +инфо Нетпрес 24Инфо MakPress

Левица: Само шесте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

А1 On - 28.05.2024

На денешната Собраниска седница, пратениците од Левица понудија бланко – поддршка за ДПМНЕ да НЕ изгласа претседател на Собранието којшто изминативе години промовира балистички и иредентистички политики, многукратно повредувајќи ги македонските ...

Левицата: ДПМНЕ денес капитулира, само шесте наши пратеници гласаа против Африм Гаши

Макфакс

Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

Опсервер

Само шестте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши – ДПМНЕ капитулира

Антропол

Левица: Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

365

Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

Пулс24

Левица: ДПМНЕ денес капитулира, само шесте наши пратеници гласаа против Африм Гаши

Точка

Локално Во Центар

Таравари: Деновиве ќе одлучам дали ќе ја прифатам функцијата министер за здравство

Канал5 - 28.05.2024

Арбен Таравари се уште не одлучил дали ќе седне на министерското место во здравство.. Во гостувањето во Само вистина, рече дека одлуката ќе ја донесе во следните ...

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Zoom - 28.05.2024

Јован Митрески на Африм Гаши поладнево му ја примопредаде функцијата претседател на Собранието и му честита за изборот. – Им благодарам на сите граѓани што гласаа на изборите и на сите пратеници што ме поддржаа.

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

А1 On

Гаши: Собранието ќе биде во служба на граѓаните

МКД

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Либертас

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

365

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието

Press24

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Бриф

Н.Македонија Слободен Печат Рацин ММС Сител Фокус 24Инфо Во Центар

Азири: Коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН значи длабока политичка криза

Локално - 28.05.2024

Пратеникот Елми Аизири од „Европскиот фронт“ денеска во пресрет на конститутивната седница на Собранието, изјавил дека евентуалното коалицирање меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН ќе предизвика длабока криза на легитимитетот, па оттаму нагласува дека би било ...

МИЦКОСКИ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ: „Апасиев имаше бланко понуда од ВМРО, но тој одлучи да прави планови каде ќе ужива летово, ...

Фактор - 28.05.2024

Коментирајќи ја изјавата на лидерот на Левица, Димитар Апасиев, кој рече дека тие даваат бланко поддршка само Албанец да не биде претседател на Собранието, Мицкоски рече дека Апасиев пред изборите имал бланко понуда од ВМРО-ДПМНЕ да се приклучи и да ...