TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Премиерот вели дека уставните измени нема да станат заложник на Мицкоски, од ВМРО-ДПМНЕ одговорија дека заложник е тој ...

360 степени - 29.03.2023

Јас верувам дека нашата држава има капацитет, пред се демократски, меѓутоа и европски капацитет и визија и оваа одлука која е потребна за продолжување на нашиот европски пат нема да биде заложник на личната кариера на само еден човек во државата, ...

Власта порачува дека одложување на уставните нема да има

Канал5

Ковачевски е сигурен во уставните измени, ВМРО-ДПМНЕ му порача да ги стави на маса; Ван дер Белен: Уставните измени не треба да се драматизираат

Алфа

Стоилковски: Ковачевски е заложник на ДУИ и на Али Ахмети

Макфакс

Стоилковски: Ковачевски е заложник на ДУИ и на Али Ахмети

MTM

Стоилковски: Ковачевски е заложник на ДУИ и на Ахмети, уставните измени веднаш да ги стави на дневен ред

MakPress

Стоилковски: Ковачевски е заложник на ДУИ и на Али Ахмети

Press24

Нетпрес 24Инфо

Државата нема да пропадне од три илјади Бугари во Уставот, рече Пендаровски

Н.Македонија - 29.03.2023

Претседателот Стево Пендаровски смета дека нема да пропадне Македонија, ако малкубројната бугарска етничка заедница влезе во Уставот. -Нема да пропадне државата ако ги вметнеме Бугарите во Уставот кои на број се нешто над 3 илјади луѓе.

Нема да пропадне државата ако ги вметнеме Бугарите, опозицијата ќе ја убедуваме со разговори, посочи Пендаровски

Макфакс

Нема да пропадне државата ако ги вметнеме Бугарите, опозицијата ќе ја убедуваме со разговори, посочи Пендаровски

MTM

Пендаровски: Нема да пропадне државата ако ги вметнеме Бугарите

Press24

Нема да пропадне државата ако ги вметнеме Бугарите, опозицијата ќе ја убедуваме со разговори, посочи Пендаровски

Точка

ПЕНДАРОВСКИ: Нема да пропадне нашата држава ако во нашиот Устав ги внесеме Бугарите кои се малубројна заедница кај нас

Денешен

Пендаровски: Нема да пропадне Македонија ако вметнеме 3.500 Бугари во Уставот

А1 On - 29.03.2023

Претседателот Стево Пендаровски по средбата со австрискиот колега Александар Ван дер Белен рече наскоро ќе се формира работна група која ќе изготви уставни амандмани, а тој ќе предложи свој експерт и очекува дека многу брзо јавноста ќе ја види ...

Ковачевски: Потребен е широк консензус за уставните измени

24 Вести

Евроамбасадорот Гир: „Хрватска има 20 заедници во Уставот“

Алсат-М

Маричиќ не ги дели „размислувањата“ на Лога: Пологично е да се фокусираме само на уставните измени поврзани со ЕУ

360 степени

Видео: Важно да се држиме на обврските од нашиот европски пат, вели Маричиќ

Либертас

Нема договор за други интервенции во Уставот

Deutsche Welle

Ковачевски: Опозицијата да не се крие, да се вклучи во процесот на уставните измени, важни за нашата иднина во ЕУ

Centar

Република Бизнис Вести 24Инфо Опсервер Сител CivilMedia MakPress Нова ТВ

Пендаровски: Оние кои најавуваат подобра преговарачка рамка со ЕУ не ги знаат механизмите во Унијата

Слободен Печат - 29.03.2023

Претседателот Стево Пендаровски на денешната прес-конференција со гостинот од Австрија, претседтаелот Александер ван дер Белен, во врска со уставните измени кажа дека оние кои мислат дека преговарачката рамка со ЕУ не е добра и дека кога би дошле на ...

Пендаровски: Прв ќе му честитам на оној што би испреговарал подобра преговарачка рамка со ЕУ

Локално

Пендаровски: Прв ќе му честитам на оној што би испреговарал подобра преговарачка рамка со ЕУ

Фокус

Пендаровски: Единствен пат до двотретинско мнозинство за уставните измени е да се разговара со опозицијата

Либертас - 29.03.2023

-Не би сакал да видам каков било друг пристап во постигнувањето на тие две третини и ако влеземе со искрена намера, да се разбереме, ве уверувам дека аргументите се на страната на нас, на оние вклучително и мене, кои веруваат дека самата содржина на ...

Пендаровски: Единствен пат до двотретинско мнозинство за уставните измени е да се разговара со опозицијата

Нова ТВ

Пендаровски: За двотретинско мнозинство за уставни измени треба да се разговара со опозицијата

ТВ21

Пендаровски: Единствен пат до двотретинско мнозинство за уставните измени е да се разговара со опозицијата

Press24

Пендаровски: Единствен пат до двотретинско мнозинство за уставните измени е да се разговара со опозицијата

Zoom

Единствен пат до двотретинско мнозинство за уставните измени е да се разговара со опозицијата, вели Пендаровски

еМагазин

Пендаровски: Единствен пат до двотретинско мнозинство за уставните измени е да се разговара со опозицијата

Вечер Прес

Сител +инфо Во Центар Република PressingTV MakPress Lider

Претседателот Пендаровски предлага дебата со аргументи ЗА и ПРОТИВ менување на Уставот да се емитува јавно

Телма - 29.03.2023

Ја разбирам фрустрацијата, но не губете време, не треба да се драматизира, порача австрискиот претседател Александер Ван Дер Белен кој е во официјална посета на земјава во однос на уставните измени.

(Видео) Ковачевски еднаш знае – другпат не знае кој е ставот на Груевски за уставните измени

Макфакс

Петрушевски од ВМРО-ДПМНЕ во Топ Тема: Јас не познавам пратеник од нашата партија, кој дал изјава дека ќе ги поддржи уставните измени

Телма

Николоски: Овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени

Либертас

(ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНO: Детали за тројцата пратеници од СДСМ кои не сакаат да гласаат за уставни измени!

Lider

Петрушевски: Јас не познавам пратеник од ВМРО-ДПМНЕ кој дал изјава дека ќе ги поддржи уставните измени

Република

Николоски: Нема притисок врз Бугарија бидејќи моќните ЕУ членки сметаат дека Македонија не е спремна за преговори

365

ТВ21 Во Центар 4NEWS Вечер Прес Lider Точка MTM

Гир: Важно е да се зграпчи моментумот и да се оди напред кон евроинтегацијата заедно со другите земји

Бриф - 28.03.2023

Прашањето на уставните измени е суверено право на Северна Македонија и таа треба да одлучи. Во однос на Уставот, важно е да видиме какви се точно предлозите и откако ќе бидат подготвени во нацрт верзија, да следи дебата за тие предлози.

Гир: Важно е да се зграпчи моментумот и да се оди напред кон евроинтегацијата заедно со другите земји

Frontline

Гир: Важно е да се зграпчи моментумот и да се оди напред кон евроинтегацијата заедно со другите земји

Lider

Гир: Важно е да се зграпчи моментумот и да се оди напред кон евроинтегацијата заедно со другите земји

24Инфо

Гир: Важно е да се зграпчи моментумот и да се оди напред кон евроинтегацијата заедно со другите земји

Press24

Гир: Важно да се зграпчи моментумот и да се оди напред заедно со другите земји

Фокус

Гир: Важно е да се зграпчи моментумот и да се оди напред кон евроинтеграцијата

Р.С.Европа

Локално Либертас 24 Вести МКД Независен 365 Опсервер Вечер Прес

Џафери: Се уште нема конкретна иницијатива за уставните измени

Либертас - 28.03.2023

Претседателот на Собраниетo Талат Џафери на денешниот брифинг со новинарите информира дека се уште нема конкретна иницијатива за уставните измени и додаде дека согласно Деловникот пленарната расправа за промена на Уставот е ограничена на три дена по ...

За уставните измени да се донесат во ноември, постапката треба да почне во јуни или јули, порача Џафери

Локално

Џафери: Уште нема конкретна иницијатива за уставните измени

Курир

Џафери: Се уште нема конкретна иницијатива за уставните измени

Канал5

Џафери: Уште нема конкретна иницијатива за уставните измени

Lider

Никој до мене не доставил иницијатива за Уставни измени, ако нема консензус напразно зборуваме, вели Талат Џафери

MakPress

Џафери: Се уште нема конкретна иницијатива за уставните измени

Опсервер

Нетпрес еМагазин 4NEWS 360 степени

Османи: Процесот на уставни измени да се фокусира на ЕУ и да не се оптоварува со други политички прашања

Либертас - 28.03.2023

Сега е потребно да се концентрираме на уставните измени поврзани со продолжување на преговорите со ЕУ, затоа што тие се целосно технички, немаат политички последици, не носат никаква закана за државата, за заедниците.

Османи: Процесот на уставни измени да се фокусира на ЕУ и да не се оптоварува со други политички прашања

Телма

Османи: Процесот на уставни измени да се фокусира на ЕУ и да не се оптоварува со други политички прашања

Алсат-М

Османи смета дека Уставот треба да се отвори само за вметнување на Бугарите, не и за други прашања

А1 On

Османи: Процесот на уставни измени да се фокусира на ЕУ и да не се оптоварува со други политички прашања

CivilMedia

Некоординираност во власта: Османи не бил запознаен со изјавите на Лога за регулирање на други прашања при отварање на Уставот

MakPress

Османи против „пакетот“ за уставни измени

Независен

Во Центар Вечер Прес 4NEWS

Каевски: Во ВМРО-ДПМНЕ има сериозна група која е за уставните измени

Press24 - 27.03.2023

Со полноправното членство во НАТО заокруживме една од стратешки цели на државата, со што затворивме едно големо поглавје, сега останува второто поглавје, а тоа е членството во Европската унија, истакна пратеникот на СДСМ Дарко Каевски во емисијата ...

Каевски: Процесот на уставни измени ќе биде транспарентен за да се отстрани сомнежот што го наметна опозицијата

Centar

Каевски: Процесот на уставни измени ќе биде транспарентен за да се отстрани сомнежот што го наметна опозицијата

Вести плус

Каевски: Процесот на уставни измени ќе биде транспарентен за да се отстрани сомнежот што го наметна опозицијата

Бриф

Каевски: Процесот на уставни измени ќе биде транспарентен за да се отстрани сомнежот што го наметна опозицијата

Нова ТВ

Каевски: Се повеќе пратеници и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ сакаат да дадат поддршка за уставните измени

Локално

Николоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, цврст и непоколеблив, овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени

Lider - 27.03.2023

„Нашиот став е јасен а тоа е дека сме против уставни измени, еве нека ги поднесат во Собрание и ќе видат како ќе поминат. Апсолутно ставот на ВМРО-ДПМНЕ е ист и е непроменет, како раководство покажавме дека имаме конзистентен став кој не го менуваме ...

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за Уставните измени е јасен, цврст и непоколеблив, вели Николоски

MakPress

Николоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен цврст и непоколеблив, овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени

Курир

Николоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, цврст и непоколеблив, овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени

Press24

НИКОЛОСКИ: И фрламе ракавица на власта за предвремени избори на 11 јуни

Денешен

Николоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, цврст и непоколеблив, овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени

Алфа

Николоски: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, цврст и непоколеблив, овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени

Република

+инфо Опсервер Нетпрес PressingTV

Османи: Поради партиски цели е создаден пропагандистички наратив за уставните измени

Опсервер - 27.03.2023

Министерот за надворешни работи Бујар Османи верува дека никој нема да се осмели да ја стави државата во изолација во моментот кога ќе треба да се гласа за уставните измени. – Мислам дека комуникациите на земјите членки, на сериозни партнери кои ...

Османи: Поради партиски цели е создаден пропагандистички наратив за уставните измени

Локално

Пропагандата околу уставните измени е партиска, ќе се разобличи кога граѓаните ќе видат дека нема простор за страв – вели Османи

365

Османи: Партиите го злоупотребуваат стравот на граѓаните поради партиски цели, наративот за уставните измени е пропагандистички

Lider

Османи: Поради партиски цели е создаден пропагандистички наратив за уставните измени

Во Центар

Османи: Поради партиски цели е создаден пропагандистички наратив за уставните измени

Вечер Прес

Ковачевски: Граѓаните сакаат да живеат во ЕУ, но дома во нашата држава, потребни се храбри одлуки

CivilMedia - 28.03.2023

Приоритет во однос на Уставот е исполнување на нашата обврска од преговарачката рамка, која ја усвоија 27 земји-членки на Европската унија во делот на уставните амандмани за вклучување на други делови од народи кои живеат во Република Северна ...