TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Понудената рака од Цариград може да предизвика главоболки за МПЦ-ОА

+инфо - 14.01.2020

Црковните аналитичари тврдат дека од новиот формат на преговори и од самата заложба на Вселенската патријаршија за медијација не мора да значи дека ќе произлезат резултати што целосно ќе ги задоволат апетитите на Македонската православна црква ...

Државна делегација кај патријархот Вартоломеј, автокефалноста на маса

Н.Македонија - 14.01.2020

Охрабрувачки знаци доаѓаат од Вселенската патријаршија дека македонското црковно прашање не е ставено под тепих и дека патријархот Вартоломеј не се плаши од реакциите на Руската и на Српската православна црква.

Стоилковски: Бесрамно, владата го пишува Зоран Заев како дел од владина делегација иако човекот повеќе не е во владата

Скопје1 - 14.01.2020

Зоран Заев и СДСМ продолжуваат да ја злоупотребуваат власта и државата во изборни цели. Зоран Заев е бесрамник кој што нудеше поткуп и го претстави ГГ Вартоломеј, Вселенскиот Патријарх, како нечесник кој што зема мито од 100 или 150 илјади евра за ...

Господин Тимотеј: Следниот месец очекуваме да бидеме повикани во Цариград

Слободен Печат - 14.01.2020

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА коментирајќи ја за „Слободен печат“ вчерашната средба меѓу Вселенскиот Патријарх Вартоломеј и македонската политичка делегација , вели дека црквата очекува решение.

На пат до Цариград - обид за решавање на уште еден спор

Deutsche Welle - 14.01.2020

Средбата на Оливер Спасовски и Зоран Заев со Вселенскиот патријарх предизвика внимание во медиумите во Србија. Голем интерес во јавноста предизвика вчерашната средба на премиерот Спасовски и лидерот на СДСМ со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски: Очекувам динамичен дијалог со Вселенската патријаршија за надминување на проблемите на МПЦ

ТВ21 - 14.01.2020

На средбата со вселенскиот патријархот Вартоломеј изразив надеж дека тој ќе продолжи, во духот на толеранцијата и разбирањето, да поттикнува дијалог со цел да се изнајдат решенија за проблемите кои ги имаат и православниот свет и верниците, изјави ...

Спасовски: Очекуваме зајакнат дијалог со Вартоломеј за решавање на проблемите на МПЦ

Макфакс - 14.01.2020

„Имавме долги и пријатни разговори со патријархот Вартоломеј во седиштето на Цариградската патријаршија. Се надеваме дека тој ќе продолжи да потикнува дијалог за решавање на проблемите кои постојат во православниот свет.

Спасовски го поканил Вартоломеј да ја посети Македонија

Сител - 14.01.2020

Средбата со патријархот Вартоломеј има за цел да воспостави комуникација со Цариградската патријаршија, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски. Вели дека го поканил да ја посети Македонија за да се зацврстат односите со братскиот народ и на ...

Спасовски: Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава

А1 On - 14.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски изјави дека имале исклучително добра средба со патријархот Вартоломеј и дека се разговарало за изнаоѓање на решенија во духот на толеранцијата и разбирањето. „Средбата беше од исклучително значење.

Мојановски и Ѓоргевски за УБ: Преспанскиот договор создаде механизми за решавање на црковното прашање

Слободен Печат - 14.01.2020

Новинарот Бранко Ѓоревски смета дека тешко е да се реши прашањето но сепак е оптимист и смета дека тоа би требало да се случи годинава. Вартолемеј упати покана до МПЦ и СПЦ за решавање на афтокефалноста на МПЦ-ОА.

Како Заев нудеше мито за Вартоломеј: 150.000 евра не се проблем

Република - 14.01.2020

По вчерашната средба на лидерот на СДСМ со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј јавноста е загрижена за исходот од разговорот со првиот човек на православните верници. Ова посебно е важно ако се знае разговорот на Заев со руските пранкери кои се ...

По средбата со Вселенскиот патријарх: Преспанскиот договор донесе оптимизам и за црковното прашање – можно е решение и ...

360 степени - 14.01.2020

Тешко, но не и невозможно. Вака експертите за црковни прашања одговараат на прашањето дали е можно наскоро да се очекува решение на црковниот спор меѓу МПЦ- ОА и СПЦ и да дојде до признавање на афтокефалноста на МПЦ – ОА.

Вартоломеј не се откажува од МПЦ – Автокефалноста во процедура

Либертас - 13.01.2020

Вселенската патријаршија и официјално потврди дека не се откажала од намерата да го решава прашањето за автокефалноста на МПЦ-ОА и покрај противењето на Српската и на Руската православна црква, пишува порталот Религија .

СДСМ: Поканата од Вселенскиот Патријарх Вартоломеј беше упатена до Заев

Р.С.Европа - 13.01.2020

Од СДСМ денеска по критиките упатени од ВМРО-ДПМНЕ реагираа дека лидерот на партијата Зоран Заев бил поканет од Вселенскиот Патријарх г.г.Вартоломеј додека тој бил премиер на Република Северна Македонија, а додека се договарала нејзината ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема елементарна свесност за тоа што е важно за државата, Вселенскиот Патријарх упати директна покана ...

Канал5 - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ соочени со извесен убедлив пораз на изборите и очај од немање на програма остануваат заглавени во деструктивната матрица, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Наум Стоилковаски од ВМРО-ДПМНЕ.

Средба Спасовски-Вартоломеј – какви сигнали добива МПЦ-ОА?

24 Вести - 13.01.2020

Позитивни сигнали за афтокефалност на МПЦ – му прости ли Вартоломеј на Заев за разговорот со руските пранкери ? Веднаш по средбата со техничкиот премиер Спасовски и лидерот на СДСМ Заев – вселенскиот патријарх донесе одлука да ги покани Српската ...

СДСМ: Заев се сретна со Вартоломеј зашто доби директна покана и сам си ги плати патните трошоци

Макфакс - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ, соочена со извесен убедлив пораз на изборите и очај од немање програма, останува заглавена во деструктивната матрица, велат од СДСМ како реакција на денешното излагање на Наум Стоилковски, кој запраша во кое својство Заев отиде на средба ...

Посетата на вселенскиот патријарх Вартоломеј Заев си ја платил од сопствен џеб

365 - 13.01.2020

Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј го поканил Зоран Заев уште додека тој ја извршуваше функцијата премиер, одговараат од Владата откако ВМРО-ДПМНЕ побараа објаснување во кое својство техничкиот премиер Оливер Спасовски со себе во Истанбул го ...

Спасовски и Заев се сретнаа со Вартоломеј во Цариградската Патријаршија

Канал5 - 13.01.2020

Спасовски и Заев му ги честитале на Вартоломеј Божиќните празници и го поканиле што поскоро да ја посети Македонија и верниците кај кои Вселенскиот патријарх ужива голем почит. Одговарајќи позитивно на поканата од Вселенскиот патријарх Вартоломеј ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во кое својство Заев се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј?

360 степени - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ реагираат зошто доскорешниот премиер Зоран Заев е дел од владината делегација која денеска во Истанбул, во седиштето на Цариградската патријаршија се сретна со Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј.

Спасовски на средба со Вартоломеј, во друштво на Заев

Телма - 13.01.2020

Без детали, но со многу отворени прашања. Кусите соопштенија од Владата и од СДСМ не откриваат што се зборувало на средбата со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, во седиштето Цариградската Патријаршија.

Кабинетот на Спасовски како туристичка агенција: Заев сам си платил да оди кај Вартоломеј

Република - 13.01.2020

Од Владата излегоа со став како Зоран Заев се најде во друштво на премиерот Спасовски кај Вселениот Патријарх Вартоломеј во Истанбул. Оттаму велат дека Вартоломеј го поканил Заев уште додека ја извршувл функцијата премиер, а трошоците за патувањето ...

Дали му ги носел 100-те илјади евра: Еве како Заев му нудеше мито на Вартоломеј (ВИДЕО)

Курир - 13.01.2020

Зоран Заев пред половина година несакајќи беше фатен од руски пранкери како договара мито од 100 илјади евра за Вселенскиот патријарх Вартоломеј. Токму вчера беше остварена и средба помеѓу нив двајца, иако Заев ја добил додека бил премиер, а ја ...

Со која цел и во кое својство Заев се среќава со вселенскиот патријарх Вартоломеј?

Нетпрес - 13.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, придружуван од неговиот партиски претседател во СДСМ, Зоран Заев, во понеделникот во Истанбул во седиштето на Цариградската патријаршија се сретна со вселенскиот патријарх г.г.

(Видео) Спасовски се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во седиштето на Цариградската Патријаршија во Истанбул

Макфакс - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски, Заев и Сотировски се сретнаа со вселенскиот патријарх Вартоломеј: Какви сигнали испраќа средбата во ...

360 степени - 13.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски, заедно со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска во Истанбул во седиштето на Цариградската патријаршија се сретна со ...

СПЦ со затворени порти, ќе се крстиме во Грчката црква?

Н.Македонија - 13.01.2020

Македонската православна црква-Охридска архиепископија не препознава добри намери кај српските владици за решавање на македонското црковно прашање, но затоа препознава благонаклонетост од Грчката црква, особено по потпишувањето на Преспанскиот ...

Заев и Спасовски на средба со Вартоломеј: Веруваме дека Патријархот Вартоломеј ќе продолжи да поттикинува дијалог и ...

24Инфо - 13.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со премиерот во преодната влада Оливер Спасовски денеска беше во посета на седиштето на Цариградската Патријаршија каде оствари средба со Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј.

Спасовски и Заев кај духовниот лидер на православната заедница

Фактор - 13.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски и претседателот на СДСМ, поранешниот премиер Зоран Заев се сретнале со Вселенскиот Патријарх г.г.Вартоломеј. Двајцата се во Истанбул во Цариградската Партијаршија на покана на Патријархот Вартоломеј.

Спасовски и Заев се сретнаа со патријархот Вартоломеј во Цариград ФОТО

+инфо - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

Локално - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во седиштето на Цариградската Патријаршија во Истанбул

Точка - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски и Заев имаа средба со Вселенскиот Патријарх во Истанбул (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.01.2020

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, која се оствари како резултат на поканата што Вселенскиот Патријарх ја упати до Зоран Заев додека беше премиер на Владата на нашата земја, техничкиот премиер Спасовски на поглаварот на ...

ВИДЕО: Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

А1 On - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски и Заев: Веруваме дека Патријархот Вартоломеј ќе работи на изнаоѓање решенија за соединување

Press24 - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

Сител - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба со ...

(ВИДЕО) Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија ...

Бриф - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

Н.Македонија - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со вселенскиот патријарх г. г.

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј

МКД - 13.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски, претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денескасе сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

СДСМ: Спасовски и Заев запалија свеќи во Цариградската патријаршија во Истанбул

Денешен - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на партискиот шеф на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба со Вселенскиот Патријарх г. г.

Што бара Заев со премиерот кај Вартоломеј во Истанбул?

Република - 13.01.2020

Претседателот на Владата Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

Вечер - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

Канал5 - 13.01.2020

Заев на средбата изразил очекување дека взаемната комуникација со Цариградската патријаршија ќе продолжи и во иднина во интерес на сите православни верници во државата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски, во придружба ...

Ај прави ми друштво: Во кое својство Заев замина со Спасовски кај Вартоломеј? (ФОТО)

PressingTV - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

(ВИДЕО) Спасовски во седиштето Цариградската Патријаршија во Истанбул, се сретна со г. г. Вартоломеј

Скопје1 - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Заев се сретна со Вартоломеј: Веруваме дека Патријархот ќе продолжи да поттикинува дијалог

Скопје1 - 13.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со премиерот во преодната влада Оливер Спасовски денеска беше во посета на седиштето на Цариградската Патријаршија каде оствари средба со Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј.

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх, испраќа ли средбата некаков сигнал?

Телма - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

(Видео) Спасовски се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во седиштето на Цариградската Патријаршија во Истанбул

Centar - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски и Заев се сретнаа со Цариградскиот патријарх и го поканија да ја посети земјава

Мета - 13.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, во придружба на доскорешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев, како и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска во Истанбул, во седиштето на ...

Спасовски и Заев на средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

Р.С.Европа - 13.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски во придружба на претседателот на СДСМ Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски денеска се сертнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.