TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Украина не беше подготвена за руската офанзива во регионот Харков

Независен - 16.05.2024

Офанзивата на руската армија во областа Харков изгледаше неизбежна и апсолутно очекувана. Меѓутоа, откако ја премина границата ноќта на 10 мај, за помалку од една недела зазеде повеќе територии отколку во претходната година и половина од војната.

„Три главни цели на руската офанзива во Харков: Можат сериозно да го разнишаат целиот фронт дури и со мал број војници“

Вечер Прес

Медведев: Патувањето на Зеленски во Харков е проштална посета

Фокус

Зеленски го посети Харков среде руската офанзива

Глас на Америка

Зеленски: Ситуацијата во регионот Харков е под контрола

Локално

Зеленски ги одложи сите странски посети поради руската офанзива на Харков

МКД

Русите се поблиску до Харков, Зеленски ги одложи сите патувања

Слободен Печат

ТВ21 Во Центар Денар Слободен Печат Н.Македонија Локално Во Центар MakPress

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

24 Вести - 16.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека воената ситуација во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“, но сепак „под контрола“. Изјавата тој ја даде по состанокот со неговите воени началници во близина на линијата ...

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Н.Македонија

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Курир

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Рацин

Зеленски признава дека ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

Слободен Печат

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харкив е „исклучително тешка“

Р.С.Европа

Зеленски: Ситуацијата во североисточниот регион Харков е „исклучително тешка“

365

Нетпрес Република Канал5 MakPress

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Слободен Печат - 15.05.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажува очекуваната посета на Мадрид в петок, објавија шпанските медиуми, а информацијата е потврдена и од шпанската кралска палата. Палатата денеска ја ажурираше кралската агенда, отстранувајќи ја ...

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија и Португалија

Фактор

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Либертас

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Канал5

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

24 Вести

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

MakPress

Русија: Освоивме уште две населби на север и една во Запорожје

Макфакс - 15.05.2024

Руските сили зазедоа уште две населби во североисточниот украински регион Харков и една во областа Запорожје, соопшти руското Министерство за одбрана, пренесува Ројтерс. Министерството објави дека руските сили ги зазеле Хлибок и Лукјанци во регионот ...

Русија: Освоивме уште две населби на север и една во Запорожје

Опсервер

Русија: Освоивме уште две населби на север и една во Запорожје

Точка

Русите повредиле 1.341 дете во Украина

CivilMedia - 15.05.2024

„Повеќе од 1.887 деца се повредени во Украина како резултат на целосната вооружена агресија на Русија. Од утрото на 15 мај 2024 година, според официјалните информации на обвинителите за малолетници, загинале 546 деца, а повеќе од 1.341 биле ...

Русите повредиле 1.341 дете во Украина

Zoom

Русите повредиле 1.341 дете во Украина

Frontline