TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Крипто-валутите, рецепт за „брзи пари“, но Македонија нема регулатива за појавата

Алсат-М - 06.03.2021

Тргувањето со крипто-валути, односно со виртуелни пари кои се собираат преку Интернет, за некои поединци е начин за брза заработка. Вредноста на првата дигитална валута позната како Биткоин незапирливо расте.

Маск пишува наназад, криптовалута скока

Локално - 06.03.2021

Дигиталната валута „dodgecoin“ забележа скок од четири проценти откако шефот на Тесла, Елон Маск објави твит во кој ја спомна таа криптовалута. Маск напишал дека кога името на криптовалутата (doge) е напишано наназад, гласи „Egod“, што предизвика да ...

Првата крава платена со биткоини во Црна Гора го доби името Биткоинка!

Кумановски м. - 06.03.2021

Првата крава платена со биткоини е продадена во Црна Гора, објави црногорскиот портал „Сељак.ме“, наведувајќи дека кравата на која и е дадено името Биткоинка поради валутата со која била платена, била продадена за околу 0,03 биткоини, што, како се ...

Првата крава во Црна Гора платена со биткоини: Кои се гордите сопственици?

Локално - 06.03.2021

Во Црна Гора, крава вредна повеќе од 1.000 евра беше платена со биткоини за прв пат во историјата. Поради оваа криптовалута, популарна низ целиот свет, кравата доби необично име – Биткоинка.

Аналитичар на „Блумберг“: Биткоин оди на 100.000 долари до крајот на месецот

Локално - 05.03.2021

Аналитичарот на Блумберг, Мајк МекГлоун, денес смело предвиде дека биткоинот ќе се искачи на 100.000 долари до крајот на месецот. МекГлоун инаку беше еден од ретките аналитичари кои имаа храброст да предвидат дека биткоинот ќе скокне на ниво од ...

Американскиот банкарски гигант повторно ќе тргува со криптовалути

Банкарство.мк - 05.03.2021

„ Goldman Sachs ” наскоро ќе воспостави трговско биро за криптовалути, пренесува „ Reuters “. Компанијата започна такво биро во 2018 година, но ова отворање се случи во време кога вредноста на биткоинот падна за 70%, што го намали интересот за ...

Американскиот кошаркарски клуб Далас Маверикс ja прифати Dodgecoin како валута за плаќање

Бизнис Вести - 05.03.2021

Се поизвесно е дека Dodgecoin оди подалеку од рамките на шегите и пародиите на „сериозни“ криптовалути. Американскиот кошаркарски клуб Далас Маверикс, треба да започне да ја прифаќа оваа криптовалута како форма на плаќање за билети и стока.

Една третина од купувачите на биткоин не знаат ништо за криптовалутите

Пари - 05.03.2021

Бидејќи движењето на цената на биткоинот и достигнувањето на нови рекордни вредности сè уште е меѓу главните вести на многу медиумски куќи, оваа криптовалута привлекува се повеќе инвеститори секој ден.

Ниту една петина од луѓето не знаат како функционира рударењето на биткоини

Пари - 06.03.2021

Оваа криптовалута привлекува се повеќе инвеститори. Сепак, крипто-почетниците не истражуваат многу пред да започнат со рударство или пред да се одлучат да инвестираат во биткоин, открива неодамнешното истражување на софтверската компанија Кардиф.

Првата крава во Црна Гора платена со биткоини ќе се вика Биткоинка

Бриф - 06.03.2021

Во Црна Гора, крава вредна повеќе од 1.000 евра беше платена со биткоини за прв пат во историјата. Поради оваа криптовалута, популарна низ целиот свет, кравата доби необично име – Биткоинка.

Шок на пазарот на криптовалути: Биткоинот денеска во дебел минус, инвеститорите претпазливи

Слободен Печат - 05.03.2021

Биткоинот денеска бележи значителен пад, па цената на најпознатата криптовалута околу 11 часот се движеше околу 47.100 долари. Вредноста на дигиталната паричка е во постоијан минус од полноќ, кога нејзината вредноста достигна 49.000 долари .

НОВ ШОК НА ПАЗАРОТ: Биткоин во голем дефицит утрово, инвеститорите претпазливи

Бизнис Вести - 05.03.2021

Биткоинот денес е во значителен пад, па околу 11 часот, цената на најпопуларната криптовалута беше околу 47.100 долари. Така, во последните 24 часа, биткоинот ослабе за повеќе од 6 проценти.

НОВ ШОК НА ПАЗАРОТ НА БИТКОИН: Криптовалутата од утрово во голем дефицит

Локално - 05.03.2021

Биткоинот денес е во значителен пад, па така околу 11 часот цената на најпопуларната криптовалута беше околу 47.100 долари. Вредноста на дигиталната паричка е во постојан „минус“ од полноќ, по македонско време, кога цената достигна скоро 49.000 ...

Биткоинот „шпанско“ село за инвеститорите: Не знаат што е „блокчеин“, ниту „копање“ а купуваат криптовалути

Фактор - 05.03.2021

Бидејќи движењето на цената на биткоинот и достигнувањето на нови рекордни вредности сè уште е меѓу главните вести на многу медиумски куќи, оваа криптовалута привлекува се повеќе инвеститори секој ден.

Доџкоин доби нови фанови – Далас Маверикс

Локално - 05.03.2021

Се поизвесно е дека доџкоин (dogecoin) оди подалеку од рамките на шеги и пародии на „сериозните“ криптовалути. Американскиот кошаркарски клуб Далас Маверикс, во сопственост на милијардерот Марк Кубан, треба да започне да ја прифаќа оваа криптовалута ...

Шефот на „Кракен“: Биткоин може да достигне цена од милион долари и повеќе

Локално - 05.03.2021

Како лидер на крипто-берзата „Кракен“, Џеси Пауел треба да биде силно настроен кон рас на биткоинот. Сепак, неговите предвидувања за криптовалутата се посмели од многумина, пишува „Блумберг“.

Голдман Сакс наскоро повторно ќе воспостави трговско биро за крипто-валути

Бизнис Вести - 05.03.2021

Според Ројтерс, Голдман Сакс наскоро повторно ќе воспостави трговско биро за крипто-валути. Компанијата започна такво биро во 2018 година, но ова отворање се случи во време кога вредноста на биткоинот падна за 70 проценти, што го намали интересот за ...

Биткоин „рударите“ заработија 1,36 милијарди долари во февруари

Локално - 05.03.2021

Додека гејмерите се истоштени во потрагата по релативно ефтини видео картички само за да играат свежи игри со удобно ниво на FPS, „копачите“ на криптовалути заработуваат добро, според податоците за последниот месец.

„Голдман Сакс“ повторно ќе тргува со криптовалути

Локално - 05.03.2021

Американската инвестициска банка „Голдман Сакс“ наскоро повторно ќе воспостави систем за тргување наменет за криптовалути. Компанијата лансираше ваков систем во 2018 година, но ова отворање се случи во време кога вредноста на биткоинот падна за 70 ...