TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорѓиев е убедливо најдобар поентер и смечер, Деспотовски е прв плејмејкер

Н.Македонија - 12.01.2019

Одбојкарската репрезентација на Македонија заслужено се пласира на завршниот турнир на Европското првенство (ЕП) што годинава во септември треба да се одржи во четири земји – Холандија, Белгија, Словенија и Франција.

Во Германија владее ракометна треска: Шест милиони го гледале мечот со Кореа!

Sport 1 - 12.01.2019

Светското ракометно првенство во Германија и Данска почна завчера, веќе се одигра првото коло, а Германија очигледно ја тресе ракометна треска, објавија медиумите во земјата на ко-домаќинот, зашто гледаноста на воведниот меч со Кореја е неверојатен.

РАКОМЕТНА ТРЕСКА ВО ГЕРМАНИЈА: Шест милиони пред телевизор

SportMedia - 12.01.2019

23,6 посто од сите гледачи кои во моментот гледале ТВ во Германија, го следеле мечот меѓу Германија и Кореја, кој го отвори мундијалот. Германскиот јавен телевизиски сервис на стартот на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска излезе со ...

Успешна увертира на СП во ракомет: Македонија ја оддува Јапонија

Нова ТВ - 11.01.2019

Македонија со победа го започна шестиот настап на Светските ракометни првенства. Националниот тим ја оправда фаворитската улога во дуелот со Јапонија и на крајот славеше со 38:29 (полувреме 18:13) во меч од првото коло во групата Б во Минхен.

СП Ракомет: Македонија на +5 по првиот дел

Сител - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација стартуваше на Мундијалот во Германија и Данска против селекцијата на Јапонија. По првиот дел на средбата во Минхен, Македонија води со 18-13и е на добар пат да забележи победа.

Хрватите и Червар ќе добијат богатство ако освојат медал на СП

Gol.mk - 11.01.2019

Хрватската ракометна федерација најави богати премии ако репрезентацијата успее да дојде до медал на Светското првенство (СП) кое се игра во Германија и Данска. „Каубоите“ на Лино Червар долго време посакуваат медал на еден Мундијал, а ако го ...

СП 2019: Македонските ракометари ќе имаат поддршка во Олимпијахале

Сител - 11.01.2019

На 60 минути пред почетокот на првиот натпревар на Македонија на СП во ракомет против Јапонија во Минхен, пред влезовите на салата се наоѓаат и македонските фанови. Ова значи дека македонските ракометари ќе ја имаат потребната поддршка од ...

Почнува ракометната еуфорија, да навиваме за Македонија!

Оff.net - 11.01.2019

Македонски Телеком и оваа година, како партнер на ракометната федерација испраќа група навивачи во Германија, кои беа избрани по случаен избор, откако точно одговорија на неколку прашања за ракомет на Фејсбук страницата на ...

Ѓоргиев прв поентер во квалификациите, Деспотовски најдобар техничар

SportMedia - 11.01.2019

Двајца македонски одбојкари перфектни во својата конкуренција. Историскиот пласман на Европското првенство на машката одбојкарска репрезентација на Македонија е поткрепен и со уште два статистички моменти - Никола Ѓоргиев е најдобриот поентер, ...

Ако Хрватска стане шампион ракометарите ке поделат 450.000 евра

AKO - 11.01.2019

Хрватскиот ракометен сојуз денеска дополнително ги мотивираше своите репрезентативци, доколку „коцкестите“ завршат како први на Мундијалот во Германија и Данска ке поделат сума од 450.000 евра.

Хрватите добија шестцифрена причина да гризаат уште повеќе на СП!

Sport 1 - 11.01.2019

Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС) им даде дополнителна мотивација на своите ракометари да остварат добар резултат на Светското првенство во Германија и во Данска. Ако станат светски шампиони, Хрватите ќе добијат премија од 450.000 евра вкупно, за ...

Почнува еуфоријата: Снежна поддршка за ракометарите (ФОТО)

Екипа - 11.01.2019

Почнува еуфоријата во очекување на стартот на настапите на ракометната репрезентација на Македонија на Светското првенство во Германија. Македонските фанови кои се во Минхен веќе се загреваат во очекување на дуелот со Јапонија кој стартува од 15:30 ...

Почнува еуфоријата: Снежна поддршка за македонските ракометари (ФОТО)

Скопје24 - 11.01.2019

Почнува еуфоријата во очекување на стартот на настапите на ракометната репрезентација на Македонија на Светското првенство во Германија. Македонските фанови кои се во Минхен веќе се загреваат во очекување на дуелот со Јапонија кој стартува од 15:30 ...

Македонија-Јапонија 18:13 на полувреме

24Инфо - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација стартуваше на Мундијалот во Германија и Данска против селекцијата на ...

Историски пласман на Европското првенство за Македонските одбојкари!

ЗаЗабава - 11.01.2019

Одбојкарската репрезентација на Македонија синоќа за прв пат се пласира на Европското првенство откако во последното коло од квалификациите во Скопје ја победи Унгарија со 3:0. Овој резултат на македонската репрезентација и овозможи како една од ...

Македонија не губи на стартот

SportMedia - 11.01.2019

„Црвено-жолтите" единствено мундијалот во Хрватска во 2009 година го започнале со пораз од Тунис, 24:25. На последните три настапи на СП, отвораме со триумф. Македонската машка ракометна репрезентација, попладнево (15:30 часот) против Јапонија, во ...

СП Ракомет: Убедливи победи на Данска и Германија

Сител - 11.01.2019

Честа да го отворат СП во ракомет ја има кодомаќините Германија и Данска. Двете селекции ја покажаа својата сила и славеа убедливо против своите противници Ј.Кореја и Чиле. Германција славеше против Ј.

Почнува „ракометната еуфорија“ - Да навиваме за Македонија!

Кајгана - 11.01.2019

Денес почнува Светското ракометно првенство коешто оваа година се одржува во „најракометните“ земји во светот - Германија и Данска. Повторно нѐ фаќа еуфорија, се подгреваат очекувањата, се предвидува, се прават комбинаторики...

Македонија само еднаш не победила на мундијалското деби

Gol.mk - 11.01.2019

Само еднаш, во Вараждин пред десет години, македонската ракометна репрезентација не победила на дебито на еден Мундијал. Дури трипати од пет мундијалски први натпревари игравме со Тунис и токму од нив загубивме на СП во Хрватска во 2009 година.

Мундијалска статистика – како стартуваше Македонија во 1. коло на последните 5 првенства

Спортклуб - 11.01.2019

Денеска е денот кога почнува ракометната инвазија, ракометното лудило во нашата земја, светското првенство од кое многу се очекува од нашите ракометари во Германија и Данска. Македонија почнува во Минхен денеска против Јапонија, па сите се во ...

СП 2019: Четири победи на петте стартни натпревари на македонските ракометари на СП

Сител - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација попладнево (почеток 15:30 часот) го игра првиот натпревар на ракометниот Мундијал во Германија и Данска. Македонија е во Б групата и натпреварите ќе ги игра во „Олимписката сала“ во Минхен.

ФОТО: Македонијо, пред себе за почеток ги имаш набилданите „храбри кралеви“

Спортклуб - 11.01.2019

Денеска од 15:30 часот, почнува мундијалската ракометна треска за нашата репрезентација, која во првото коло ќе ги одмери силите против селекцијата на Јапонија. Нашите репрезентативци и селекторот Гонзалес за овој меч истакнаа дека мора да имаат ...

Македонската одбојка е подготвена да се врати на славните патеки

Н.Македонија - 11.01.2019

Историски денови за македонската одбојка. Машката репрезентација избори пласман на Европското првенство (ЕП) годинава во септември, што ќе се игра во Холандија, Белгија, Словенија и во Франција.

Македонија отвора на ракометното СП 2019: Ништо освен триумф над Јапонија

Нова ТВ - 11.01.2019

Македонија попладнево ќе има шеста увертира на Светските ракометни првенства, сите под водство на различни селектори. По дебито во 1999 година под водство на Драган Нишевиќ, во 2009 година со Илија Темелковски, во 2013 година со Звонко Шундовски, во ...

Никола Ѓоргиев: Ова е круна на една генерација

Н.Македонија - 11.01.2019

Ова не се мери ниту со титули или со МВП-признанија. Ова е круна на една генерација. Оваа селекција во минатото знаеше да киксне во некои решавачки моменти, како на пример против Хрватска во Европската лига лани.

Јапонија прв противник на македонските ракометари на СП во Германија и Данска

Канал5 - 11.01.2019

Македонската машка ракометна репрезентација денеска со натпреварот против селекцијата на Јапонија го започнува настапот на Светскиот шампионат во Германија и Данска. За македонскиот национален тим ова ќе биде четвртото учество на Светските првенства.

Македонија против аутсајдерот Јапонија ги започнува натпреварите на Мундијалот во Германија и Данска

AKO - 11.01.2019

Пишува: Бранко Илиевски Македонската ракометна репрезентаци против Јапонија ја бара првата победа на Мундијалот во Германија и Данска. Нашата селекција важи за голем фаворит на овој натпревар и сѐ освен победа ќе се смета за изненадување.

Можна ли е ракометна „зимска бајка“?

Deutsche Welle - 10.01.2019

Премиера на светските првенства во ракомет - првпат во 81-годишната историја на СП, тоа се игра во две земји - Германија и Данска. Амбициите на домаќините се големи. Македонија утре го игра првиот натпревар.

Одбојкарите испишаа историја – за првпат се пласираа на Европско првенство

Нова ТВ - 10.01.2019

Македонија на сениорско Европско првенство и во четврти екипен спорт. По кошаркарите, ракометар(к)ите и ватерполистите, историја испишаа и одбојкарите. Машката репрезентација направи неверојатен подвиг и по неколкуте обиди во минатото, конечно, ...

Почна СП во ракомет: Двете Кореи немоќни со Германија, Данска го преслуша Чиле

Нова ТВ - 10.01.2019

Симболика, историја и очекувано убедлива победа на Германија донесе првиот меч на 26. Светско првенство во ракомет. „Панцирите“ во Берлин го совладаа тимот на обединетиот тим на Кореја со 30:19 (полувреме 17:10).

Германија со убедлива победа над Кореја го почна Светското првенство

МКД - 10.01.2019

Започна Светското ракометно првенство во Германија и Данска, Германците го одиграа првиот меч на шампионатот, ја совладаа селекцијата на Кореја со 30:19. Германија ја оправда улогата на фаворит против Кореја и со убедлива победа го стартуваше ...

Германија ја победи кореја,данска го декласираше Чиле на стартот од 26-то светско првенство

Телма - 10.01.2019

Убедливи победи на домаќините на СП-во.Репрезентацијата на Германија со високи 30-19 над обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја го заврши првиот меч на шампионатот што се играше во Берлин.Фаворитот имаше на полувремето +7, и во вториот дел одигра ...

Данска немаше милост за Чиле, го победи со 23 разлика

МКД - 10.01.2019

И вториот домаќин на ракометниот Мундијал стартуваше убедливо, Данска буквално го прегази составот на Чиле победувајќи го со 39:16. По Германците, и Данците го почнаа настапот на Светското првенство на кое се ко-домаќините.

СП, Група Д: Шведска отскокнува пред останатите, Унгарија и без Наѓ делува моќно!

Gol.mk - 10.01.2019

По подолга пауза од 12 години најдобрите светски ракометни сили се враќаат во Германија, која заедно со Данска ќе го организираат Светското првенство кое е пред нас. На овогодишниот Мундијал како и на претходните ќе настапат 24 земји, поделени во ...

Почнува Светското првенство во ракомет

МКД - 10.01.2019

Денеска стартува 26. Светско првенство во ракомет, за прв пат со две земји домаќин, Германија и Данска, меѓу 24. земји учесници е и селекцијата на Македонија која утре ги почнува натпреварите.

Македонија на Мундијалите: Пет учества, 14 победи, голгетерски рекорди...

Gol.mk - 10.01.2019

Ракометот е спорт број еден во Македонија, а најдобра потврда за тоа се успесите на ракометните репрезентации. Машката сениорска репрезентација ќе биде во центарот на вниманието и на стартот на оваа година, со учеството на Мундијалот во Данска и ...

Дуел под нивото на СП – Данска го прегази Чиле со +23

Екипа - 10.01.2019

Победничкиот старт на домаќините на 26.Светско ракометно првенство на првиот ден од Мундијалот го комплетира репрезентацијата на Данска која беше апсолутно надмочна во дуелот во Копенхаген против Чиле со 39-16.

Генерација која го реализира долгопосакуваниот пласман на ЕП

Сител - 10.01.2019

Нашите најдобри одбојкари го остварија сонот на генерации одбојкари и се пласираа за првпат во историјата на едно големо натпреварување. ЕП кое во септември оваа година ќе се одржи во дури 4 земји.

Германија супериорна против Кореја на стартот од СП 2019

Екипа - 10.01.2019

Репрезентацијата на Германија ја запиша првата победа на 26.Светско ракометно првенство што почна вечерва, а на кое заеднички домаќини се Германија и Данска. На отворањето на шампионатот, Германците во првиот меч од А групата во Берлин славеа ...

Стартува 26. Светско ракометно првенство – нов формат, стари фаворити

Екипа - 10.01.2019

Со натпреварот меѓу Германија и обединетата репрезентација на Кореја, денеска (18.15 ч.) во Берлин ќе биде означен стартот на 26. Светско првенство во ракомет на кое заеднички домаќини се Германија и Данска.

Германија на стартот на СП лесно ја растури обединетата Кореја

Gol.mk - 10.01.2019

Репрезентацијата на Германија со убедлива победа ги отвори настапите на Светското првенство (СП) кое овој месец ќе се игра кај Германците на домашно тло, како и во Данска . Во првиот меч во Берлин, од „панцерите“ убедливо настрада селекцијата на ...

Чиле даде четири гола за 30 минути, па доживеа дебакл од Данска

Gol.mk - 10.01.2019

Репрезентацијата на Данска која е еден од домаќините на Светското првенство (СП) во ракомет, со убедлива победа го започна натпреварувањето и со 16-39 (4-22) славеше над селекцијата на Чиле .

Моќен старт на СП: Германија ја прегази Кореја!

Sport 1 - 10.01.2019

Денеска почна ракометното Светско првенство (СП) во Германија и Данска со дуелот меѓу Германија и Кореја, кој го добија домаќините со високи 30-19. Кореја го постигна првиот погодок на годинешното СП, но потоа следуваше серија од неколку погодоци на ...

Германија со победа го отвори Светското во ракомет

А1 On - 10.01.2019

Репрезентацијата на Германија со победа од 30-19 (17-10) над Јужна Кореја го отвори Светското првенство во ракомет, на кое се ко-домаќини со Данска. Во Берлин, германските ракометари уште од стартот имаа целосна контрола на резултатот и немаа ...

Газдата на хрватскиот ракомет песимист: Тешко дека ќе пројдеме во вториот круг!

Sport 1 - 10.01.2019

Еден од фаворитите во нашата група на ракометното СП, селекцијата на Хрватска, никогаш вака обесхрабрена не тргнала на едно големо натпреварување. „Коцкестите“ имаа несреќа да им се повредат тројца од главните играчи, па сега и јавноста не е ...

Обединета Кореја во обединет Берлин – историски момент на стартот од СП 2019

Екипа - 10.01.2019

26.Светско ракометно првенство што се одржува во Германија и во Данска, почна вечерва со историски меч во Берлин меѓу домаќинот Германија и обединета Кореја. За прв пат во историјата на овој ракометен Мундијал настапува обединета репрезентација со ...

Данска го декласираше Чиле на стартот на СП

Sport 1 - 10.01.2019

Денеска беше отворено Светското првенство во Германија и Данска, а по триумот на Германија од 30-19 против Кореја, во вториот меч Данска убедливо славеше против Чиле со 39-16. Чиле водеше со 1-0, а потоа Данска направи пресврт за 7-1, а потоа и 8-2.

Светското првенство започна со голема победа на Германија!

Спортски - 10.01.2019

Во Берлин и официјално започна 26-то Светско ракометно првенство со натпрварот помеѓу домаќинот Германија и Кореја. „Панцирите“ од стартот покажаа дека имаат големи амбиции па го декласираше обединетиот тим на Кореја, кој за прв пат настапува на ...

Мундијалски тренинг на македонските ракометари : Минхен ни посака успешен настап (ФОТО-Галерија)

Дерби - 10.01.2019

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го одржа првиот тренинг во арената во Минхен, каде од утре го започнува настапот на Светското ракометно првенство. Избраниците на Раул Гонзалес го имаа првиот контакт со подлогата во салата каде ...

Данска го отвори мундијалот со ракометна лекција за Чиле

Дерби - 10.01.2019

Ракометната репрезентација на Данска очекувано оствари убедлива победа (39:16) над аутсајдерот Чиле, на првиот натпреварувачки ден на Светското првенство кое ќе се одржува во Данска и Германија.