TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Микропластика пронајдена во човечки тестиси: „Престанете да ја подгревате храната во микробранова печка во пластични ...

Вечер Прес - 23.05.2024

Микропластика е пронајдена во тестисите на човек. Ова е особено алармантно бидејќи тестисите, како и мозокот, имаат посебна крвна бариера низ која ништо не треба да помине. Ситуацијата со микропластиката во 2024 година изгледа како онаа со цигарите ...

Микропластиката пронајдена и во тестисите: Експертите открија како да се заштитите

24Инфо - 23.05.2024

Најновата, алармантна вест за микропластиката и здравјето на луѓето се појави минатата недела, кога студијата на истражувачите од Универзитетот во Ново Мексико испита 47 кучешки и 23 човечки тестиси, земени по кастрација и од трупови.

Ново истражување: Откриена канцерогена микропластика во сите испитани човечки тестиси

Слободен Печат - 22.05.2024

Микропластиката до сега беше пронајдена на врвот на Монт Еверест, длабоко во Маријанскиот ров на Пацификот, а сега и во човечките тестиси. Истражувачите од Универзитетот во Ново Мексико пронајдоа 12 видови канцерогена микропластика во сите 23 ...