TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гест на добра волја што Бугарија ќе го злоупотреби

Слободен Печат - 24.09.2021

Жестоки реакции предизвика изјавата на премиерот Зоран Заев за интервенции во учебниците по историја каде што наместо бугарски фашистички окупатор ќе стои само фашистички окупатор, со образложение дека е таква практиката во европските држави и ...

Историските факти на удар на политиката

24 Вести

Заев: не се мешам во работата на историската комисија

Р.С.Европа

Заев: И во Македонија имало соработници на фашистите

Сител

историчарите контра Заев – историските факти не можат да се скријат

Телма

Заев нема да стане член на историската комисија, именувањето на фашизмот било политичка работа

365

Латас за „бугарски фашистички окупатор“: Тоа е работа на експерти и луѓе што ја знаат историјата

Локално

МКД +инфо Скопје1 +инфо Нетпрес PressingTV Република Локално

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

Фактор - 24.09.2021

Премиерот Зоран Заев, потврди дека зборот бугарски ќе биде отстранет од учебници и споменици каде се споменува бугарскиот фашистички окупатор. Тој го најави тоа како еден од чекорите напред во приближувањето кон решение за спорот со соседна ...

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам - и кај нас имало соработници со окупаторот

Deutsche Welle

Заев: Не смееме да обвинуваме цели нации за фашизам

360 степени

Не сме биле ниту Ние сите на страна на партизаните, имало И соработници на фашистите, рече Заев

Сакам да кажам

Не треба да му се дава етнички предзнак на фашизмот, вели Заев околу „бугарскиот фашистички окупатор“

Слободен Печат

Заев: Не се мешам во работата на комисијата, именувањето на фашистичкиот окупатор е политика

Канал5

Заев: Не се мешам во работата на комисијата, именувањето на фашистичкиот окупатор е политика

Фокус

Алсат-М ММС 365 Либертас Lider Фактор PressingTV еМагазин

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Нова ТВ - 24.09.2021

Северна Македонија е подготвена да се вклучи во конструктивен дијалог со Бугарија, за да обезбеди целосна имплементација на Договорот за добрососедство и соработка. Во исто време согласно истиот Договор очекува Бугарија да продолжи да биде наш ...

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Бизнис Вести

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

24Инфо

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Lider

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Опсервер

Договорот за добрососедство носи обврски на двете страни, Скопје подготвено за конструктивен дијалог

Frontline

Заев: И кај нас имало соработници на фашистичкиот окупатор, не се мешам во работата на историчарите

ТВ21 - 23.09.2021

Премиерот Зоран Заев околу последните барања од страна на Бугарија, коментираше дека не се меша во работата на историчарите. „Историската комисија работи на 5 историски личности и три историски период. Продолжува да работи и за Гоце Делчев.

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Lider

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Сител

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Северна Македонија на нејзиниот европски пат

Нова ТВ

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија

Канал5

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Македонија на нејзиниот европски пат

Press24

Заев очекува Бугарија да продолжи да и биде партнер и поддржувач на Северна Македонија на нејзиниот европски пат

Скопје инфо

Frontline ТВ21 Вечер Прес Денешен 24Инфо MakPress

Атанасоски за СП: Наместо бугарски фашистички окупатор може да стои Фашистичка Бугарија

Слободен Печат - 23.09.2021

Историчарот и аналитичар Благојче Атанасоски смета дека потегот на премиерот Зоран Заев во учебниците по историја повеќе да не пишува бугарски фашистички окупатор туку само фашистички окупатор е гест на добра волја што од бугарската страна ќе биде ...

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“, еве што пишуваат бугарските медиуми

Фактор

ПОБЕДА! ЗА МАКЕДОНИЈА ВЕЌЕ НЕ СМЕ ОКУПАТОРИ Коментари на бугарски медиуми

+инфо

Атанасоски: Наместо да се брише „бугарски“ од „фашистички окупатор“, да се користи „Фашистичка Бугарија“

365

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА БЕШЕ СЛОБОДНА ЗЕМЈА ПРЕД ДА ДОЈДАТ БУГАРИТЕ? Георгиевски вели дека бришењето на „бугарски“ не е негирање на идентитетот

+инфо

Љубчо Георгиевски: Дали Македонија беше слободна земја пред да дојдат Бугарите?

Мак. Весник

Иванов: Децата не треба да ги оптоваруваме дека Бугарите се фашисти

Локално

Република

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Опсервер - 23.09.2021

– Политиката не може да се меша со историјата, ниту нешто да смени. За да се гради пријателство и добри односи, треба да се изгради и пријателски амбиент. Ако сакате да градите пријателство и добри односи, треба да постапуваме правилно, изјави ...

Заев за ТВ 24: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24 Вести

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Frontline

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

24Инфо

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Press24

Политиката не треба да се меша во историјата, ама тргањето на „бугарски“ пред фашистички окупатор е во духот на пријателството, вели Заев

MakPress

Заев: Во европските учебници се избегнува етничката или националната обоеност на фашизмот

Вечер Прес

CivilMedia Бриф

СЛЕДНО ШТО Е? ДЕКА ПАРТИЗАНИТЕ НЀ ОКУПИРАЛЕ ? Данева со прашање до Заев

+инфо - 23.09.2021

Професорката и поранешна пратеничка на СДСМ, Ана Павловска Данева на Фејсбук ја коментира изјавата на премиерот Зоран Заев дека во учебниците ќе има промени, и ќе се отстрани „бугарски“ пред фашистички окупатор.

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Фактор

Данева: Следно што е? Партизаните нѐ окупирале?

Нетпрес

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните нè окупирале, а Бугарите нè ослободиле“?

Курир

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Република

Павловска Данева: Следно што е? Дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле?

Lider

Павловска Данева: Очекувам во блиско време да испадне дека партизаните не окупирале, а Бугарите не ослободиле

MakPress

ВМРО-Народна: Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот

Независен - 23.09.2021

ВМРО-Народна партија на Љупчо Георгиевски го поддржа премиерот Зоран Заев во намерата да го избрише зборот „бугарски“ од описот „фашистички окупатор“. -Вообичаено кога зборуваме за компромиси кои треба да ги направиме со нашиот сосед Република ...

ВМРО-НП: Бришење на зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор е дел од повоената европска политика

Сител

ВМРО-Народна: Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот

Press24

ВМРО-НП: Бришењето „бугарски” пред фашистички окупатор не е негирање на македонскиот идентитет

МКД

ВМРО-Народна: Бришењето на националата одредница „бугарски“ пред „фашистички“ не е негирање на идентитетот

Либертас

Бришењето на „бугарски окупатор“ не е негирање на идентитетот, велат од ВМРО-Народна

Локално

Партијата на Љубчо Георгиевски му дава поддршка на Заев да го избрише зборот „бугарски“ пред фашистички окупатор од историјата

MakPress