TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рубен Корубин: сликарски великан на емоциите со своја јубилејна изложба

Фактор - 09.10.2019

Големиот македонски сликарски мајстор, Рубенс Корубин, академски уметник на врвот на македонското современо сликарство, со неверојатен осет за емоција и деликатна визија, ја претстави својата јубилејна изложба во „Чивте амам“ насловена како „Ателје, ...

Емотивното богатство на Корубин изложено во Чифте амам (фотогалерија)

Сакам да кажам - 09.10.2019

Трпеливо и со голема возбуда, публиката синоќа стоеше во редици пред Чифте амам, на отворањето на изложбата на Рубенс Корубин, еден од најреномираните македонски сликари. Корубин со изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ прослави два јубилеја, 70.

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин

Макфакс - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, , одбележа два значајни ...

Најголема награда е кога некој ќе посака трајно да поседува мое дело

Н.Македонија - 09.10.2019

Рубенс Корубин, сликар Со ретроспективната изложба „Ателје, радоста на сликањето“, отворена во галеријата „Чифте-амам“, познатиот македонски ликовен уметник Рубенс Корубин одбележува 70 години живот и 45 години од дипломирањето на Ликовната ...

Каролина кај свекорот на изложба

Репортер - 09.10.2019

Поп-ѕвездата Каролина Гочева, вчеравечаер беше на отварањето на изложбата на Рубенс Корубин, која беше во Чивте амам. Таа се пофали дека свекорот има изложба откако сподели и видео на Инстаграм.

Скопската публика му се поклони на Рубенс Корубин

Порта 3 - 09.10.2019

Вчера во Чифте амам пред скопска публика се отвори изложбата „Ателје – радоста на сликањето“, која во голем број дојде да му оддаде почит на великанот на современото македонско сликарство Рубенс Корубин.

Скопската елита на изложбата на Рубенс Корубин: Волшебни слики на мајсторот на четката

Независен - 09.10.2019

Како скапоцени камења на накитот на една префинета дама, така и уметничките слики на мајсторот на четката, Рубенс Корубин синоќа во Чифте амам светеа и ја маѓепсуваа скопската културна елита која во огромен број дојде да му оддаде почит на великанот ...

„АТЕЛЈЕ – радоста на сликањето“ за два јубилеја на Рубенс Корубин

24 Вести - 08.10.2019

„Ателје – радоста на сликањето“ е името на изложбата со која вечерва во 20.00 часот, во Чифте Амам, реномираниот сликар Рубенс Корубин ќе одбележи два значајни јубилеја, 70 години живот и 45 години од дипломирањето на ликовната академија во Белград.

Рубенс Корубин слави два јубилеја со нова изложба

Сакам да кажам - 08.10.2019

Вечерва во 20 часот, во Чифте амам ќе се отвори изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на еден од најреномираните македонски сликари Рубенс Корубин. Уметникот со оваа изложба слави 70 години живот и 45 години од дипломирањето на Ликовната ...

Јубилејна изложба на Рубенс Корубин во Чифте амам

Независен - 08.10.2019

Фото: Б. Грданоски „Ателје, радоста на сликањето“ е насловена изложбата на дела од опусот на академскиот сликар Рубенс Корубин, која ја организира Националната галерија и ќе биде отворена вечер од 20 часот во Чифте амам.

Јубилејна изложба на Рубенс Корубин во Чифте амам

Вечер - 08.10.2019

„Ателје, радоста на сликањето“ е насловена изложбата на дела од опусот на академскиот сликар Рубенс Корубин, која ја организира Националната галерија и ќе биде отворена вечер од 20 часот во Чифте амам.

Јубилејна изложба на Рубенс Корубин во Чифте амам

Опсервер - 08.10.2019

„Ателје, радоста на сликањето“ е насловена изложбата на дела од опусот на академскиот сликар Рубенс Корубин, која ја организира Националната галерија и ќе биде отворена вечер од 20 часот во Чифте амам.

„Ателје, радоста на сликањето“ вечерва јубилејно во Чифте амам

+инфо - 08.10.2019

„Ателје, радоста на сликањето“ е насловена изложбата на дела од опусот на академскиот сликар Рубенс Корубин, која ја организира Националната галерија и ќе биде отворена вечер од 20 часот во Чифте амам.

Јубилејна изложба на Рубенс Корубин во Чифте амам

А1 On - 08.10.2019

„Ателје, радоста на сликањето“ е насловена изложбата на дела од опусот на академскиот сликар Рубенс Корубин, која ја организира Националната галерија и ќе биде отворена вечер од 20 часот во Чифте амам.

Јубилејна изложба на Рубенс Корубин во Чифте амам

Скопје инфо - 08.10.2019

„Ателје, радоста на сликањето“ е насловена изложбата на дела од опусот на академскиот сликар Рубенс Корубин, која ја организира Националната галерија и ќе биде отворена вечер од 20 часот во Чифте амам.

Вечерва се отвора изложбата „Ателје, радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин во Чифте амам

Република - 08.10.2019

На 8 октомври, во Чифте Амам, со почеток во 20 часот се отвора изложбата на Рубенс Корубин насловена „Ателје, rадоста на сликањето“ Рубенс Корубин веќе долг низ на години се наоѓа во самиот врв на современото македонско сликарство.

Јубилејна изложба на Рубенс Корубин во Чифте амам

MakPress - 08.10.2019

„Ателје, радоста на сликањето“ е насловена изложбата на дела од опусот на академскиот сликар Рубенс Корубин, која ја организира Националната галерија и ќе биде отворена вечер од 20 часот во Чифте амам.

Вечерва, изложба на Рубенс Корубин во „Чифте амам“

Слободен Печат - 08.10.2019

Изложбата на Рубенс Корубин во Националната галерија, во објектот Чифте амам, ќе биде отворена денес, на 8-ми октомври, со почеток во 20 часот. На изложбата ќе бидат прикажани дела од Рубенс Корубин, настанати во последните неколку години.

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин

Вечер - 08.10.2019

Изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на македонскиот реномиран сликар Рубенс Корубин се отвори вечерва во Чифте Амам. Со изложбата, која има 70-тина дела, од кои 30-тина се нови, од изминативе 4-5 години, како и цртежи и слики од неговата лична ...

Каролина Гочева се пофали со делата на свекорот (фото)

Вистина.мк - 09.10.2019

Уметноста е нераскинлива нишка во животот и семејството на пејачката Каролина Гочева, а тоа дополнително се зацврсти откако стана сопруга на уметникот и син на македонскиот сликар Рубенс Корубин и дизајнерката Лиле Корубин, Михаил.

Каролина Гочева се пофали со делата на свекорот (ФОТО)

Скопје24 - 09.10.2019

Уметноста е нераскинлива нишка во животот и семејството на пејачката Каролина Гочева, а тоа дополнително се зацврсти откако стана сопруга на уметникот и син на македонскиот сликар Рубенс Корубин и дизајнерката Лиле Корубин, Михаил.

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин

Локално - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, , одбележа два значајни ...

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето" на Рубенс Корубин

Канал5 - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето". Изложба со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, одбележа два значајни ...

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин

Опсервер - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, , одбележа два значајни ...

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин

Сител - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, , одбележа два значајни ...

Отворена изложбата на Рубенс Корубин „Ателје – радоста на сликањето“

МКД - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, одбележа два значајни јубилеја, ...

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин

А1 On - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, , одбележа два значајни ...

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин

Либертас - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, , одбележа два значајни ...

Отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ на Рубенс Корубин

MakPress - 09.10.2019

Во присуство на многубројни гости и љубители на уметноста, синоќа во Националната галерија, објект Чифте Амам, беше отворена изложбата „Ателје – радоста на сликањето“ со која реномираниот сликар Рубенс Корубин синоќа, , одбележа два значајни ...

Рубенс Корубин: И во сопствениот дом може да се отпатува доста далеку

Вечер - 09.10.2019

„Ателјето ми е простор каде што сум поминал најголем дел од својот живот. Тука ми се сите прагови и сите нови порти кои ги отворам“, изјави за весникот „Вечер“ познатиот македонски уметник Рубенс Корубин.

Рубенс Корубин: Сликарски великан на емоциите со своја јубилејна изложба

Женски магазин - 09.10.2019

Големиот македонски сликарски мајстор, Рубенс Корубин, академски уметник на врвот на македонското современо сликарство, со неверојатен осет за емоција и деликатна визија, ја претстави својата јубилејна изложба во „Чивте амам“ насловена како „Ателје, ...