TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прекината собраниската седница на која требаше да се гласаат измени на законот за работни односи со што ќе се ...

360 степени - 29.06.2022

Предлог-законот за дополнување на законот за работните односи се однесува на делот на престанок на договорот за вработување кој предвидува исклучок за судиите и јавните обвинители како и одредби за продолжување на нивниот мандат Претседателот на ...

Цела опозиција се пријави за збор и го блокираше Законот што ќе овозможи непензионирање на 60 судии, Џафери ги испрати пратениците дома

Сакам да кажам

Судиите и обвинителите сепак ќе си одат во пензија?

Фокус

Утре истекува рокот за Законот за работен однос, дали ќе успее власта да го пролонгира пензионирањето на судиите?

ТВ21

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Сител

Прекината собраниската седница за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

Во Центар

ПОВЕЌЕ ДОЦНЕШЕ, ОТКОЛКУ ШТО ТРАЕШЕ Прекината седницата за продолжување на работниот ангажман на судии и обвинители

+инфо

Либертас 24Инфо Опсервер Нова ТВ Frontline Макфакс Точка Н.Македонија

Џафери: „Не е во ред сите да викаме по Арбер Адеми“

Алсат-М - 29.06.2022

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, тврди дека не ја оправдува постапката на колегата Арбер Адеми во Комисијата за европски прашања, но вели дека станувало збор за испровоцирана постапка.

Спикерот Џафери порачува - пратениците да си седат на столче за да нема тепачки

Сител

Адеми беше испровоциран, вели Џафери за инцидентот во Собранието

Нова ТВ

Џафери кажа што мисли за инцидентот во Комисијата за европски прашања

Алсат-М

Џафери во одбрана на Адеми: Не можам да ги врзам пратениците, ако си седат на место ќе нема инциденти

Слободен Печат

Џафери го осудува инцидентот во Собрание – „Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа тие што го испровоцираа“

ТВ21

Џафери: Настанот со Адеми е испровоциран

Локално

Курир Frontline Опсервер Независен Кајгана Фокус 24Инфо Press24

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Сител - 29.06.2022

– Собранието на Република Северна Македонија вечерва треба да ја продолжи 75. седница со две точки на дневниот ред Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година и ...

Собранието вечерва ќе ја продолжи 75. седница

Канал5

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Курир

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Во Центар

Собранието ќе ја продолжи 75. седница

Опсервер

СДСМ и ДУИ уште вечерва сакаат да го изгласаат законот за продолжен мандат на подобните судии и обвинители

Денешен

Иако независен, власта го брои Реџепи во мнозинството

Слободен Печат - 29.06.2022

Власта го брои независниот пратеник Скендер Реџепи во владејачкото мнозинство, откако тој пред половина месец го извести претседателот на Собранието Талат Џафери дека повеќе не е дел од владејачката Алтернатива.

Џафери за Скендер Реџепи: Тој „по дифолт“ припаѓа на мнозинството, рече само дека нема да почитува партиски одлуки на Алтернатива

MakPress

Џафери: Скендер Реџепи е се уште дел од мнозинството

Нова ТВ