TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роверот Персевиренс ни испрати прекрасно селфи од Марс (ФОТО)

МКД - 07.04.2021

Зачудувачки остар автопортрет од „главата“ на овој ровер со шест тркала си направи Персевиренс со својот ВОТСОН, камера со висока резолуција што треба одблизу да ги фотографира текстурите на карпите.

Хеликоптерот на НАСА ја преживеа првата студена ноќ на Марс

Кајгана - 07.04.2021

Хеликоптерот Ingenuity кој се одвои од роверот Perseverance успеа да преживее една студена ноќ на Марс. Американската вселенска агенција НАСА во саботата потврди дека роверот го испуштил хеликоптерот на површината и дека Ingenuity го поминал важен ...

Првата фотографија во боја од Марс

Курир - 07.04.2021

Ова е првата фотографија во боја од Марс. Сликана е од хеликоптерот на НАСА ...

Фото на денот: Првата слика во боја од Марс

Денар - 07.04.2021

Погледнете ја првата фотографија во боја од Марс, сликана од хеликоптерот на НАСА ...

Првата фотографија во боја од Марс, снимена од хеликоптерот на НАСА Инџенуити (ФОТО)

МКД - 07.04.2021

На фотографијата од црвената планета се гледаат камења и тркала од ровер. Хјустон, имаме… фотографија од Марс, снимена од хеликоптерот на НАСА Инџенуити. Сликата е значајна по тоа што е првата слика во боја, направена е од малиот хеликоптер што беше ...

Хеликоптерот од НАСА, преживеа на -90 степени на Марс

ТВ21 - 07.04.2021

Ладно е на Марс, напишаа од НАСА. Вечерните температури на кратерот Језеро можат да паднат до минус 130 степени Фаренхајтови (минус 90 степени Целзиусови), што може да ги замрзне и распука незаштитените електрични компоненти и да ги оштети одборите ...

Роверот на Марс направил фасцинантна фотографија која ги збуни луѓето – NASA веднаш даде објаснување

Точка - 07.04.2021

Роверот на NASA - „Perservance“ влезе во аналите на историјата на човештвото поради тоа што слета на планетата Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета. NASA исто така неодамна објави нови фотографии кои што на прв поглед ...

Фотографија од феномен на Марс што научниците тврдат дека е невозможен

Телефони.мк - 07.04.2021

Роверот Perseverance вчера испрати интересни слики на Земјата од Марс . Научниците досега веруваа дека на Марс е невозможна природна појава поради сувите и непостојани атмосфери, затоа што таа оптичка ретка појава бара заситеност со ситни капки вода ...

НАСА објави фотографија од феномен што наликува на виножито на Марс

Факултети - 07.04.2021

Не би требало да има виножита на Марс бидејќи атмосферата на таа планета е многу посува од Земјината. Затоа, новата фотографија направена од роверот „Персевиренс“ на НАСА е фасцинантна. На фотографијата се гледа нешто што личи на виножито, но не е ...

НАСА ја поканува јавноста да лета со хеликоптерот на Марс

Мета - 07.04.2021

НАСА се стреми најдоцна до недела, 11 април да го изведе првиот обид на Инџенуити хеликоптерот на Марс за напојување и контролиран лет на друга планета. За одбележување на еден месец летови на Инџенуити, агенцијата ќе организира неколку настани со ...

Хеликоптерот на НАСА ги сними првите фотографии на Марс (ВИДЕО)

Канал5 - 06.04.2021

Вчера НАСА ја откри првата фотографија во боја од хеликоптерот Ingenuity на Марс, снимена преку неговата камера. Според НАСА, сликата е направена на 3 април, додека хеликоптерот со соларно напојување сè уште бил под роверот откако полетал.

Ingenuity самостојно ја преживеа првата студена ноќ на Марс

Емитер - 06.04.2021

Откако малиот хеликоптер Ingenuity (Креативност) беше спуштен од утробата на роверот Perseverance (Истрајност) и оставен сам на себе на површината на црвената планета во неделата по наше земско време, тој се соочи со еден голем предизвик – да се ...

НАСА истражува неочекувана снимка од Марс

Кајгана - 06.04.2021

Роверот Perseverance испрати повеќе снимки од Марс, а на една од нив е забележан зелен камен на којшто има дупки. Роверот со ласер ќе се обиде да го истражи потеклото на овој камен и како тој стасал до кратерот Језеро.

Хеликоптерот на НАСА на Марс ја преживеа својата прва ноќ сам на црвената планета откако роверот Perseverance го ...

Денар - 06.04.2021

Новиот вселенски хеликоптер на НАСА ја преживеа својата прва ноќ сам на Марс. Откако полека се одвиваше од своето скривалиште во стомакот на роверот „Perseverance“, роботот со 4 килограми наречен Ingenuity ги спушти последните четири сантиметри на ...