TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државата која има 1.160 заболени од корона вирус има само еден починат

Иновативност - 09.04.2020

Една земја во светот успеа за само десет дена да покаже дека преземените мерки во борбата против корона вирусот имаат ефекти. Станува збор за Нов Зеланд . Пред помалку од две недели презедоа строги мерки, како забрана за бањање и одење на плажа и на ...

Чешка планира воведување „паметен карантин“

МКД - 09.04.2020

Чешка планира да воведе „паметен карантин“, односно систем за брзо следење и изолирање на лицата кои биле во контакт со заразени лица за постепено да ги ублажи рестриктивните мерки кои во моментов се на сила, пренесува Ројтерс .

Катарина Ивановска: Карантинот во Маврово лесно се издржува

+инфо - 09.04.2020

Најпознатата и најуспешна македонска топ моделка и манекенка Катарина Ивановска со сопругот Цобе и нивните деца Вања и Кира пред три недели заминале во својата викендичка во Маврово кадешто деновите поминати во карантин им поминуваат многу побрзо и ...

(ФОТО) Две лица од карантинот во Битола задржани на испитување, другите без симптоми пуштени дома

360 степени - 09.04.2020

Повратниците од странство кои на 27 март беа сместени во државен карантин во хотел во центарот на Битола, попладнево си заминаа дома. Екипата на „360 степени“ забележа колона од автомобили на паркингот во центарот на градот, каде граѓани со заштитни ...

Во Кина се зголемува бројот на заразени без симптоми , се воведуваат нови мерки

Канал5 - 09.04.2020

Кина објави нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот со контролирање на асимптоматските „тивки пренесувачи“ на коронавирус, додека земјата бележи благ пораст на бројот на пациенти.

МВР: Лицата на кои им завршува државниот карантин викендов ќе може да заминат со претходна најава на лицата и возилата ...

Канал5 - 09.04.2020

МВР соопшти дека лицата кои се во државен караантин и кои за време на викендот треба да го напуштат, на полициските службеници ќе треба да им достават име и презиме на лицето кое ќе треба да ги земе, како и податоци за неговото возило.

Што стравот од коронавирусот може да предизвика кај децата

Pedijatar.mk - 09.04.2020

За децата досега непознатите изрази како пандемија, изолација, карантин... сега можат да се слушнат во нивните меѓусебни разговори, велат детските психотерапевти. Д одека сите досегашни податоци укажуваат дека кај поголемиот процент од децата, ...

МВР ја најави процедурата за лицата што за време на викенд треба да излезат од карантин

Макфакс - 09.04.2020

Министерството за внатрешни работи соопшти за процедурата за лицата сместени во државен карантин, на кои тој им истекува за време на викенд, кога има целосно ограничување на движењето. Пороцедурата ќе се одвива така што овие луѓе ќе бидат прашани од ...

Чешка планира да воведе „паметен карантин“

Опсервер - 09.04.2020

Прага, 9 април 2020 () – Чешка планира да воведе „паметен карантин“, систем за брзо следење и изолација на лица кои биле во контакт со заразени, за постепено да ги олеснат рестриктивните мерки што се во сила во моментов.

Почна да халуцинира по 20 дена во карантин!

Попара - 09.04.2020

Кога 20 дена по ред сте во карантин и прозорецот е ваш единствен контакт со надворешниот свет, чудните работи што ги гледате низ него можат да ве исплашат или да ве насмеат. За среќа, второто му се случило на Бразилец од Виторија, чие со целото ...

Им олесна на боксерите Јанески и Љама – негативни се на Ковид-19 (ФОТО)

Sport 1 - 09.04.2020

Полека се ближи крајот на авантурата на македонските боксерски репрезентативци Гоце Јанески и Јасин Љама, откако денеска добија негативни резултати на тестот за коронавирусот, што значи дека в понеделник ќе може да го напуштат карантинот во кој се ...

Намален бројот на новозаразени: Чешка воведува „паметен карантин“, по стапките на Северна Кореја

Локално - 09.04.2020

Чешката Република планира да воведе „паметен карантин“, односно систем за брз мониторинг и изолација на лицата кои биле во контакт со заразените, како постепено би ги ублажиле рестриктивните мерки што се во моментот.

Нов Зеланд не седи со празни раце

Оff.net - 09.04.2020

Како и сите низ светов, така и жителите на Нов Зеланд направија залихи на тоалет хартија и брашно. За разлика од сите низ светов, жителите на Нов Зеланд направија и залиха на секс-играчки. Веројатно против монотонија.

ФОТО: Боксерите Љама и Јанески го напуштаат карантинот, негативни се на Ковид-19

Дриблинг - 09.04.2020

Македонските сениорски репрезентативци во бокс, Гоце Јанески и Јасин Љама се негативни на Ковид-19 откако денеска им беа направени тестови по речиси 14. дневниот карантин по враќањето од Лондон.

Боксерите Љама и Јанески го напуштаат карантинот, негативни се на ковид-19

24 Вести - 09.04.2020

Македонските сениорски репрезентативци во бокс, Гоце Јанески и Јасин Љама се негативни на Ковид-19 откако денеска им беа направени тестови по речиси 14. дневниот карантин по враќањето од Лондон.

Балканот во расчекор околу мерките за превенција

Н.Македонија - 09.04.2020

Земјите од Западен Балкан влегуваат во шестата недела, период кога коронавирусот ја достигнува својата кулминација. Последиците од брзите и рестриктивни мерки за спречување на ширењето на вирусот се одразуваат на граѓаните.

Кликни-дувај

Оff.net - 09.04.2020

Руските власти уапсија разнесувач на храна низ карантирана Москва, кај кого не е најдена храна, ама затоа е најден половина килограм марихуана. 37-годишниот маж е запрен на рутинска проверка во парк во Москва кој е затворен како дел од мерките за ...

Кој е „следниот свет“ по корона вирусот

Независен - 09.04.2020

Шанзелизе во Париз е празно, но домовите се полни. Луѓето открија поинаков смисол на семејствата После секоја траума се уверуваме себеси дека катастрофите ќе испровоцираат поздрава свест за подобар свет.

Селекторот Тодоров во самоизолација: Што поскоро да се вратиме на нормалниот живот

Екипа - 09.04.2020

Селекторот на македонската репрезентација, Александар Тодоров, ги мина 14-те дена на задолжителен карантин по доаѓањето од Романија, но согласно мерките тој ќе мора да мине уште две седмици во самоизолација во својот дом.

Германија воведува задолжителен карантин за сите што доаѓаат од странство – казни до 25 000 евра

360 степени - 09.04.2020

Од утре во Германија стапува во сила задолжителен карантин за лицата што ќе дојдат од странство. Како што најави германското Министерството за внатрешни работи, сите лица што доаѓаат од странство мора да бидат во двонеделен карантин.

Епидемиолог од Риека објаснува колку долго коронавирусот се задржува во воздухот и како се шири

Слободен Печат - 09.04.2020

Кај асимптоматските случаи количината на инфектот е помала а со тоа и тие се помалку заразни. Доктор Даниела Лакошељац, епидемиолог од Риека, вели дека вирусот КОВИД – 19 во воздухот може да се задржи до три часа, а на некои површини и до неколку ...

Тодоров 14 дена во карантин, во последен момент ја напушти Романија!

Слободен Печат - 09.04.2020

– Колку и да делува страшно, првите 7-8 дена поминаа навистина брзо, можеби и ми требаше еден таков период каде нема да правам ништо – вели Тодоров. Селекторот на македонската машка сениорска репрезентација долго време „одолеваше“ на овие кризни ...

Селекторот на кошаркарската репрезентација во самоизалоција следните 14 дена

Дриблинг - 09.04.2020

Александар Тодоров, селекторот на нашиот машки национален тим, долго време „одолеваше“ на овие кризни денови. Практично, во последен момент ја напушти Романија, и се врати дома, во Македонија.

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Макфакс - 09.04.2020

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат друг случај на инфекција. Иако бројот на новозаразени опадна од својот врв во февруари, кога Кина изолираше ...

ЕУ поделена околу корона-фондовите и планот за излегување од карантин

Н.Македонија - 09.04.2020

Европската комисија беше принудена да се откаже од претставување на планот за излегување од карантин по жестоките критики од владите на земјите на ЕУ. Европските влади порачаа оти плановите на претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лејен, ќе ...

Во САД Втор ден по ред речиси 2.000 мртви од КОВИД-19, Италија И Шпанија најавуваат олеснување на карантиот

Сакам да кажам - 09.04.2020

Втор ден по ред, во САД има речиси 2.000 починати од КОВИД-19, додека властите велат дека мерките на изолација даваат резултати. Во последните 24 часа починале 1.858 луѓе, најмногу во еден ден досега, а најтешко погодена област останува градот ...

СЗО потврди дека во Северна Кореја нема заразени од коронавирус

Макфакс - 09.04.2020

Повеќе од 500 луѓе се ставени во карантин во Северна Кореја, но досега не се потврдени случаи на зараза со Ковид-19, иако земјата се граничи со две држави во кои болеста е широко распространета – Кина и Јужна Кореја, изјави Едвин Салвадор, ...

Одржан ултрамаратон во карантински услови

Н.Македонија - 09.04.2020

Ниту сите забрани со кои во моментов се соочува целиот свет поради пандемијата на коронавирусот, не спречија повеќе од 2.500 тркачи од 50 земји да учествуваат во предизвикот наречен „Карантин-двор-ултра“.

Од утре задолжителен карантин во Германија за лица од странство

+инфо - 09.04.2020

Од утре во Германија стапува на сила задолжителен карантин за лицата кои ќе дојдат од странство. Како што најави Министерството за внатрешни работи, сите лица кои доаѓаат од странство мора да бидат во двонеделен карантин.

Нов Зеланд најдобро се справува со корона вирусот: 1.200 заразени, само 1 починат и 300 оздравени – што прават поинаку ...

Црнобело - 09.04.2020

Нов Зеланд досега (09.04.2020) брои 1.239 заразени лица со корона вирусот и само 1 починат пациент, а 317 луѓе веќе оздравеле од заболувањето. Според овие статистики тоа ја прави најуспешната земја во борбата против корона вирусот.

Германија ги прошири мерките: карантин за секој што ќе влезе во земјата

Независен - 09.04.2020

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, сите лица кои доаѓаат од странство ќе мораат да се стават во карантин две недели. Во случај на непочитување на мерката карантин, тие се соочуваат со казна од 150 до 25 000 ...

Кина воведува нови мерки за сузбивање на „тивките пренесувачи“

Нетпрес - 09.04.2020

Кина во средата ги објави новите мерки за сузбивање на ширењето на новиот тип коронавирус преку асимптоматските ткн „тивки пренесувачи“, додека земјата бележи благ раст на бројот на заболените.

Кина со нови мерки во страв да не се врати епидемијата

ТВ21 - 09.04.2020

Кина, земјата во која епидемијата на Ковид-19 помина, воведува нови мерки за да спречат асимптоматските преносители да предизвикаат нова пандемија. Иако бројот на новозаразените опаѓа од февруари, откако Кина изолираше неколку градови, властите ...

Франција продолжува со строгите мерки: И по 20. април нема фудбал

Екипа - 09.04.2020

И покрај првичните размислувања за продолжување на фудбалското првенство по 20. април, сепак Франција одлучи да продолжи со строгите мерки како превенција од коронавирусот. Франција синоќа го имаше најцрниот ден од почетокот на пандемијата, па токму ...

(Видео) Шварценегер, Мадона, Лопез: На познатите „не им лесно“ во корона-карантин

еМагазин - 09.04.2020

Корона вирусот е присутен во речиси сите земји во светот, а не него не се имуни ниту светски познатите ѕвезди од филмската индустрија и шоу-бизнисот. Тие ги почитуваат правилата и веќе со недели седат во своите домови.

Франција продолжува со строгите карантин мерки и по 15 април

Опсервер - 09.04.2020

Лондон, 9 април 2020 () – Франција ќе ги продолжи своите строги национални карантин мерки поради епидемијата со Ковид-19 што сега се до 15 април, соопштија од Кабинетот на францускиот претседател.

Викторија и Дејвид Бекам од короната се кријат во карантин вреден 6,7 милиони долари (фото)

Вистина.мк - 09.04.2020

Викторија и Дејвид Бекам заедно со своите деца се наоѓаат во самоизолација во својот дом во Англија. Последните неколку недели, членовите на ова семејство, Ромео, Круз и Харпер документираа како го поминуваат времето во карантин поради коронавирусот.

Германска студија: Последиците од карантинот можат да бидат потешки и од самата пандемија

Deutsche Welle - 08.04.2020

Нема докази дека мерките против коронавирусот кои се преземаат во Европа носат резултати, а нивните последици можат да бидат полоши и од самата пандемија, се заклучува во нова студија на група германски научници.

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако почна да бележи на дневна основа повеќе излекувани од заразени лица, Австрија вчера беше првата европска земја која објави дека постепено се враќа на нормалниот живот и работа, потоа следеше Данска, а потоа и Чешка одлучи да попушти некои ...

Бунт на граѓани кои се сместени во карантин во хотелот “Дрим” во Струга, тие заглавени во собите чекаат властите да им ...

Курир - 09.04.2020

Вечерва на Алфа телевизија во емисијата “Заспиј ако можеш” во живо од хотелот “Дрим” се јавија граѓани, повратници од Германија, кои доживуваат голгота откако се во карантин. Денеска попладне се случил и инцидент пред хотелот, кога една група на ...

Нов Зеланд не само што ја израмни кривата, тука и ја смачка

МКД - 08.04.2020

Додека другите западни земји се обидуваат да ја забават болеста и да ја „израмнат кривата“, Нов Зеланд се обиде целосно да ја искорени. А политиката не е вмешана во ништо: опозицијата не ги критикува активностите на владата - туку ѝ помага.

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Слободен Печат - 08.04.2020

Главниот проблем е лоциран во фактот дека во оваа област има многу асимптоматични преносители на вирусот. Имено, овие лица не се болни, но можат да го пренесат Ковид -19 вирусот и да предизвикаат ширење на заразата.

Србија во карантини 60 часа во текот на викендот, потврди Брнабиќ

Локално - 08.04.2020

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ во средата вечер, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за борба против коронавирусот, кои започнуваат во 17:00 часот во петок и завршуваат во 5 часот ...

Кина повторно воведе карантин во еден регион , причината е загрижувачка

Канал5 - 08.04.2020

Област во централна Кина е повторно ставена во карантин откако таму повторно еруптираше епидемијата на коронавирус, пренесува Блумберг. Овој случај е загрижувачки потсетник дека Кина сè уште не го победила целосно Ковид-19, но и дека укинувањето на ...

Во недела, околу 280 лица во хотели во Струга ќе излезат од државен карантин

Алсат-М - 08.04.2020

Во недела околу 280 лица од целата земја ќе бидат ослободени од државен карантин во „Хотелот Дрим“ во Струга. На нив веќе им се обезбедени документи што треба да ги пополнат пред да ја напуштат изолацијата и мерките што мора да ги следат во ...

Граѓаните кои ќе се вратат од Италија најмалку во карантин да бидат 21 ден

+инфо - 08.04.2020

На последната седница на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација на активностите за спречување на внесување и ширење е донесен и заклучок надлежните институции да ја разгледаат можноста за лицата кои треба да бидат ...

(ВИДЕО) 14. дена карантин – од друг агол: Не е како што се гледа!

Екран - 08.04.2020

Карантин…збор кој до скоро беше малку познат и користен, освен во спортските настани… Но, пандемијата со корона вирус придонесе се’ почесто да го слушаме а некои и да го практикуваат… Едно момче покажало, преку видео, како тој ги проживеал тие 14.

ПСИХОЛОЗИТЕ откриваат како да се изборите со КАРАНТИНОТ

Машки магазин - 08.04.2020

Долгиот престој во домот почна да влијае на многумина ... Голем број луѓе почнаа да се жалат и велат дека изолацијата и карантинот почнаа негативно да влијаат врз нив. Ова е особено тешко за оние кои се навикнати да поминуваат време надвор и да се ...

Како Нов Зеланд го сопре коронавирусот: Тајната лежи во две клучни одлуки

Локално - 08.04.2020

Нов Зеланд досега има 1.200 заболени од коронавирус и еден починат, а скоро 300 луѓе се опоравиле. Тоа е една од најуспешните држави, не само што ги забави, туку и целосно го „разби“ коронавирусот, а тајната на Нов Зеланд лежи во две мерки, кои беа ...

Оваа земја во потполност го спречи ширењето на коронавирусот, видете како успеа во тоа

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако Нов Зеланд поради ширењето на корона вирусот презеде построги мерки, жителите своите активности ги прилагодија на препораките изречени од властите. Луѓето се шетаат, возат велосипеди во своите населби, во маркетите за влез се чека во ред и се ...