TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руседски: Федерер и Ѓоковиќ не се во добри односи

Gol.mk - 05.12.2019

Иако тенисот важи за џентлменска игра во која тенисерите се ривали само на теренот, а надвор од него се големи пријатели, поранешниот британски тенисер Грег Руседски открива дека Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ не се во така добри односи, како со ...

Ѓоковиќ и Федерер не се во добри односи, тоа сите го знаат…

Екипа - 05.12.2019

Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер не се во добри односи, тврди поранешниот британски тенисер Грег Руседски. Федерер на завршниот турнир во Лондон го совлада Ѓоковиќ во последното коло од групната фаза и го елиминираше српскиот тенисер од турнирот.

Ѓоковиќ и Федерер не се во толку добри односи

Слободен Печат - 05.12.2019

Поранешниот британски тенисер, Грег Руседски тврди дека двајцата големи ривали не се пријатели. Роже Федерер на завршниот Мастерс турнир во Лондон успеа да го совлада Новак Ѓоковиќ во последното коло од групната фаза и го елиминира српскиот тенисер ...

Ѓоковиќ и Тием го одиграа највозбудливиот АТП меч во 2019 година

Gol.mk - 04.12.2019

Со спектакуларни дуели на завршниот Мастерс во Лондон и официјално беше затворена завесата на АТП сезоната, а од Асоцијацијата на професионалните тенисери ги открија највозбудливите натпревари во годината која е пред самиот крај.

Финалето на Вимблдон – најдобар тениски спектакл за 2019 година

Спортманија - 04.12.2019

АТП ги одреди шесте највозбудливи тениски дуели за оваа година, победата на Ѓоковиќ против Федерер во Лондон е на прво место АТП ги одбра најдобрите шест мечеви кои се одиграа на четирите Гренд слемови во 2019 година.

„Да не исчезнеше две години, Ѓоковиќ веќе ќе имаше најмногу Грен слем титули...“

Gol.mk - 04.12.2019

Никогаш нема да заврши дебатата околу името кое треба да стои на местото најдобар тенисер на сите времиња. За многумина тоа е Роџер Федерер , но сериозна закана и конкуренција доаѓа од Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ .

Федерер го круниса ривалот: Тој ќе стане најголем во историјата

Sport M - 04.12.2019

Рафаел Надал ја заврши 2019 година на врвот на АТП листата, по петти пат во својата кариера, 11 години од неговиот прв пат. Шпанецот покажа дека се уште е во форма, добивајќи ги пофалбите на неговиот ривал Роџер Федерер.

Федерер: Не го направив тоа, Давиденко. Лажеш, признај!

Вечер Прес - 04.12.2019

Прославениот руски тенисер Николај Давиденко откри интересни детали од еден натпревар против Швајцарецот Роже Федерер. Давиденко се присети на мечот против Швајцарецот што го одиграле на Австралија опен, кога тој го освоил првиот сет, но потоа го ...

Меч на сезоната: Финалето Ѓоковиќ-Федерер во Вимблдон

TopSport - 04.12.2019

Финалето што го одиграа на Вимблдон Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер АТП го прогласен за најдобар меч на Грен слем турнирот во годината што изминува. Инаку, АТП прогласи шест најдобри мечеви што се одиграа во 2019 година на Грен слем турнирите.

Ѓоковиќ ќе имаше највеќе грен слем титули доколку не го снема две години

Слободен Печат - 04.12.2019

Тренерот на Серена Вилијамс, Патрик Муратоглу, вели дека српскиот тенисер е најдобар тенисер помеѓу големата тројка кога сите се во најдобра форма. Роже Федерер е тенисер со највеќе освоени грен слем трофеи, има дури 20 и има еден повеќе од Рафаел ...

Давиденко: Федерер лажеше, требаше да признае дека сум подобар од него

TopSport - 03.12.2019

Екс-рускиот тенисер, Николај Давиденко откри интересен детал од еден меч со швајцарскиот ас, Роџер Федерер. Русинот се потсети на мечот против Федерер одигран на Австралија Опен во кој го загуби првиот сет, па потоа го загуби мечот.

Давиденко: Федерер лажеше, требаше да признае дека сум подобар од него

Макфакс - 03.12.2019

Екс-рускиот тенисер, Николај Давиденко откри интересен детал од еден меч со швајцарскиот ас, Роџер Федерер. Русинот се потсети на мечот против Федерер одигран на Австралија Опен во кој го загуби првиот сет, па потоа го загуби мечот.