TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По Инстаграм уште една платформа најавува слична опција: Ќе биде ли ова новиот ТикТок?

Хаштаг - 16.09.2020

Се појавуваат сѐ повеќе копии на ТикТок... Со оглед на тоа дека се најавува укинувањето на ТикТок на американскиот пазар, другите социјални мрежи и платформи започнаа со креирање на свои опции слични на ТикТок.

Не работи за мали пари: Момче направи ненадминлив трик на ТикТок

Хаштаг - 16.09.2020

Една насмевка и три нули само за оние кои мечтаат... Едно момче го искористи ТикТокот за да направи трик кој тешко дека некој ќе го надмине. За истиот искористи само пари и лична карта, а за што станува збор погледнете во видеото во ...

Му беа потребни две секунди: Највлијателниот ТикТокер, Александар Динев откри како ги едитира фотките

Хаштаг - 16.09.2020

Младиот ТикТокер Александар Динев, кој доаѓа од Валандово важи за еден од највлијателните ТикТокери во нашата држава. На неговиот профил на ТикТок има повеќе од 136 илјади следбени, кои постојано ги аниманира со интересни содржини.

Има само 16 години и најмногу следбеници на TikTok во Македонија - интервју со Александар Динев

Црнобело - 16.09.2020

Колку време е активен на TikTok, како успеа да стекне толку следбеници и дали заработува преку снимањето на интересни видеа … Александар Динев – влијателен македонски тиктокер. Млад, креативен, ведар и забавен … Александар Динев со своите интересни ...

Видео: Морбидно момче на ТикТок ја згрози македонската јавност

ММС - 16.09.2020

Додека граѓаните се организираат преку Фејсбук потпишувајќи петиција за да се стопира функционирањето на ТикТок, на оваа социјална мрежа се појави ново видео што ја вознемири домашната јавност.

„Youtube“ веќе ја тестира најголемата конкуренција на „TikTok“

Кумановски м. - 16.09.2020

„Youtube“ објави дека ќе тестира бета верзија на досега најголемата конкуренција на „TikTok“ во Индија. Ова е нова форма на видео-снимки на „Youtube“, наречена „Youtube Shorts“. Снимките направени во овој формат ќе траат до 15 секунди и ќе имаат ...

YouTube го воведува Shorts, ривал на популарниот TikTok

Точка - 15.09.2020

Исто како што Instagram направи со Reels, YouTube исто така започна полека да го воведува својот креатор на кратки видеа со назив YouTube Shorts кој ќе му биде главна конкуренција на TikTok.

TikTok ја одби понудата за преземање од Microsoft

Иновативност - 15.09.2020

Понудата на американската технолошка компанија Microsoft за купување на американската подружница на кинеската видеоапликација TikTok беше одбиена од страна на компанијата сопственик на апликацијата ByteDance.

„Youtube“ веќе ја тестира најголемата конкуренција на „TikTok“

Локално - 15.09.2020

„Youtube“ објави дека ќе тестира бета верзија на досега најголемата конкуренција на „TikTok“ во Индија. Ова е нова форма на видео-снимки на „Youtube“, наречена „Youtube Shorts“. Снимките направени во овој формат ќе траат до 15 секунди и ќе имаат ...

Драмата продолжува - TikTok го одби Microsoft

Телефони.мк - 15.09.2020

TikTok ја одби понудата за преземање од страна на Microsoft и има уште неколку дена да одлучи дали ќе го прифати ултиматумот на претседателот Доналд Трамп. Преговорите за преземање се уште се активни со компанијата Oracle, а рокот е до 20 септември.

Пресврт во преговорите за ТикТок: постигнат договор со „Оракл“

Мета - 15.09.2020

Случувањата околу купопрадажбата на ТикТок во Соединетите Американски Држави доведоа до нов пресврт. Компанијата „Мајкрософт“, која важеше за најверојатен наследник на операциите на ТикТок во САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд, објави дека ...

Понудата на Оракл за ТикТок ќе ја проверува администрацијата на Трамп

Кумановски м. - 15.09.2020

Стивен Мнучин, американскиот министер за финансии, рече дека администрацијата на претседателот Доналд Трамп ќе ја провери понудата на Оракл (Oracle Corp.) за купување на кинеската апликација TikTok – што на тој начин ќе стане сопственост на ...