TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Возилата ги блокираат велосипедските патеки во Чаир

ТВ21 - 13.01.2018

На патеките по кои велосипедистите треба да ги возат своите велосипеди, жителите од населбите Бутел и Чаир ги користат како паркинг места. Иако улицата „Цветан Димов“ во Чаир е проширена специјално за велосипедистите, сепак возачите на автомобилите ...

Со чудо избегнаа директна смрт: Преживеале страшна несреќа! (видео)

Sky - 13.01.2018

Двајца велосипедисти од Кировската област во Русија се извлекле неповредени од сообраќајна несреќа, откако возач на камион одлучил да ги заобиколи, па удрил во колега кој доаѓал од спротивниот правец.

Се реконструираат повеќе велосипедски патеки во градот...

Н.Македонија - 13.01.2018

Се реконструираат повеќе велосипедски патеки во градот Од градот најавуваат дека ќе продолжи реконструкцијата и изградбата на велосипедски патеки и инфраструктура на различни локации во градот.

Чести заблуди за возењето велосипед и како да ги побиеме

Радио МОФ - 12.01.2018

„Не сме Холандија или Данска“, „Не возам сега, загадено е“, „Времето не е добро“… Ова се некои од најчестите правдања што си ги кажуваме за да не возиме точак, па повторно се качуваме во автобус, ја палиме колата, или повикуваме такси.