TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зборот Ром значи човек: Децениска борба на Ромите за еднаквост во општеството

Глас на Америка - 08.04.2021

Споделете Зборот Ром значи човек: Децениска борба на Ромите за еднаквост во општеството share Print „Сите денови да се бориме и тежнееме, ама за 8-ми Април да се радуваме, бидејќи тогаш се родивме“, напиша етнологот и истражувач на ромската култура ...

Средба на претседателот Џафери со претставници на ромската заедница по повод 8 Април – Светскиот ден на Ромите

Република

Меѓу антициганизмот и борбата за човекови права

CivilMedia

Меѓу антициганизмот и борбата за човекови права

Frontline

Џафери на средба со претставници на ромската заедница по повод 8 Април

iPortal

Средба на претседателот Џафери со претставници на ромската заедница по повод 8 Април – Светскиот ден на Ромите

Frontline

Џафери се сретна со претставници на ромската заедница по повод Светскиот ден на Ромите

Канал5

Опсервер Р.С.Европа Deutsche Welle Република Frontline Локално Нова ТВ Бриф

Спасовски годинава без “Te ovel emenge bute bershenge o bidjuko” до Ромите

Expres - 08.04.2021

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој тврди дека знае Ромски јазик годинава заборави на Ромите да им го честита светскиот ден на Ромите на нивниот јазик. Минатата година пред изборите Спасовски сними видео во кое на ромски јазик го ...

Општината Прилеп го одбележа Меѓународниот ден на Ромите

Мета

Со повеќе активности во Битола одбележан Меѓународниот ден на Ромите

Битола Њуз

Општина Битола се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден на Ромите

Тера

Пред општинска зграда во Прилеп подигнато ромското знаме по повод Меѓународниот ден на Ромите

MakPress

Одбележан Меѓународниот ден на Ромите во Битола

Тера

Петровска: Образованието е клучно за интегрирање на Ромите во сите области

Н.Македонија

Сител ТВ21 ММС MTM iPortal Gostivarpress.mk Gostivarpress.mk

Светски ден на ромите

24 Вести - 08.04.2021

Сиромаштија, невработеност, нееднаков пристап до социјалните права, се само дел од проблемите со кои се соочуваат припаднциите на ромската заедница во земјава. Педесет години од воспоставувањето на 8 април како Меѓународен ден на Ромите, време за ...

ХЕРА: Потребни се системски решенија за да се унапреди социо-економската положба на Ромките

Мета

„Хера“: За Ромките во државава се уште има предрасуди, отколку работните места

MakPress

ХЕРА: Ромките се систематски дискриминирани на пазарот на трудот

МКД

„Хера“: За Ромките во државава се уште има предрасуди, отколку работните места

Либертас

ХЕРА: Ниту една Ромка не е вработена на раководна позиција во државните институции

MTM

ХЕРА: Ниту една Ромка не е вработена на раководна позиција во државните институции

Точка

Опсервер Денешен 24Инфо Окно Frontline

Проблемите на Ромите се одолговлекуваат 30 години – расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег

ТВ21 - 08.04.2021

Дури 85,6 проценти од Ромките не го посетиле својот матичен гинеколог, а само три отсто од граѓаните вклучени во активните мерки за вработување се Роми. И додека припадниците на ромската етничка заедница се уште се жртви на расизам, дискриминација и ...

Ромите да пријават до нас доколку се дискриминирани, порачуваат од Комисијата против дискриминација

Радио МОФ

Комисија за спречување и заштита од дискриминација го честита Меѓународниот ден на Ромите

Слободен Печат

Меѓународен ден на Ромите

Канал5

Комисија за спречување и заштита од дискриминација го честита Меѓународниот ден на Ромите

Либертас

Меѓународниот ден на Ромите се одбележува со континуирана борба против дискриминацијата

Н.Македонија

Меѓународен ден на Ромите

Точка

24Инфо 24Инфо Курир Опсервер MakPress CivilMedia Frontline

Пред зградата на Владата кренато знамето на ромскиот народ

Точка - 08.04.2021

Во чест на одбележувањето на денешниот празник Меѓународниот ден на Ромите, кога се слават историјата и културата на Ромите, пред зградата на Владата е подигнато знамето на ромскиот народ.

Во чест на Меѓународниот ден на Ромите пред зградата на Владата е кренато знамето на ромскиот народ и започна испораката на 450 примероци од Речникот на ромски јазик и 800 примероци од Граматиката на ромски јазик на 14 општини

CivilMedia

Со кренато знаме на ромскиот народ Владата го одбележа Меѓународниот ден на Ромите

Опсервер

Со кренато знаме на ромскиот народ Владата го одбележа Меѓународниот ден на Ромите

iPortal

Со кренато знаме на ромскиот народ Владата го одбележа Меѓународниот ден на Ромите

Либертас

Со кренато знаме на ромскиот народ Владата го одбележа Меѓународниот ден на Ромите

MakPress

Знамето на ромскиот народ кренато пред Владата

Н.Македонија

MTM Канал5 24Инфо Frontline

ЕРГО: Ромите во Северна Македонија се најпогодени од кризата

Бизнис Вести - 08.04.2021

Мустафа Јакупов, од мрежата на невладини организации ЕРГО која се занимава со правата и прашањата од интерес за ромското население ширум Европа, во изјава за МИА вели дека е потребно освестување на јавноста, но и конкретна борба против омразата кон ...

ЕРГО: Ромите во Северна Македонија се најпогодени од кризата

Frontline

ЕРГО: Ромите во Македонија се најпогодени од кризата

MakPress

Хелсиншки комитет: Ромите и натаму се соочуваат со дискриминација, расистичко и насилничко однесување

Мета - 08.04.2021

На Меѓународниот ден на Ромите, кога низ светот се одбележува ромската култура, продолжува долгогодишната борба за подобар и подостоинствен живот на Ромите и потсетувањето за системската дискриминација со која тие секојдневно се соочуваат, велат од ...

Хелсиншки комитет: Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите

MakPress

ХК: Расизмот и дискриминацијата сѐ уште главен белег на односот кон Ромите

МКД

Хелсиншки комитет: Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите

Слободен Печат

Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите

ТВ21

Хелсиншки комитет: се уште има расизам и дискриминација кон Ромите

Р.С.Европа

Хелсиншки комитет: Расизмот и дискриминацијата сѐ уште се главен белег на односот кон Ромите

Либертас

Опсервер 24Инфо Академик Точка Frontline Локално

Пендаровски: Почит кон ромската заедница за развојот на мултиетничко и мултикултурно општество

МКД - 08.04.2021

Имаме генерациска должност да изградиме општество каде што ќе ги вреднуваме разликите, ќе го почитуваме достоинството и ќе обезбедиме рамноправно учество на сите граѓани подеднакво во донесувањето на одлуки за важни суштински прашања за нашата ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Сител

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Канал5

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Независен

Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите: Имаме генерациска должност да изградиме општество каде што ќе ги вреднуваме разликите

Фокус

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

24 Вести

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Слободен Печат

Вечер Прес Либертас OhridNews iPortal Опсервер 24Инфо Акцент Курир

Заев: Ромите се нашиот потенцијал, стратешките определби на Ромите се и државни цели

Нова ТВ - 08.04.2021

Денеска одбележуваме 31 година од прогласувањето на 8 април за Светски ден на Ромите од страна на Обединетите нации. Важни јубилеи за Ромите оваа година се и 50 години од одржувањето на првиот Светски конгрес на Ромите во Лондон, како и 20 години од ...

Заев: Ромите се нашиот потенцијал кој треба да се стимулира и да расте

Канал5

Заев: Ромите се нашиот потенцијал кој треба да се стимулира и да расте

Слободен Печат

Заев: Ромите се нашиот потенцијал кој треба да се стимулира и да расте, стратешките определби на Ромите се и државни цели

Фокус

Заев: Ромите се нашиот потенцијал кој треба да се стимулира и да расте

Сител

Заев: Ромите се нашиот потенцијал кој треба да се стимулира и да расте, стратешките определби за Ромите се и државни цели

Вечер Прес

Заев: Ромите се нашиот потенцијал кој треба да се стимулира и да расте, стратешките определби за Ромите се и државни цели

Либертас

ММС Нетпрес iPortal Press24 Опсервер 24Инфо Денешен MakPress

Мицкоски со честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите

Слободен Печат - 08.04.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го честиташе 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. – Почитувани припадници на ромската етничка заедница, Дозволете ми, во мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на ромската етничка ...

Честитка по повод 8 Април - Меѓународниот ден на Ромите од Христијан Мицкоски

Канал5

Честитка од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Сител

Честитка од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Вечер Прес

Христијан Мицкоски честитка по повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите

Либертас

Мицкоски: Ромите денес ја немаат потребната поддршка од државата, тие како и сите други граѓани го живеат ова тешко секојдневие

Денешен

Мицкоски: Подобрувањето на економскиот стандард на Ромите, ќе остане врвен приоритет за ВМРО-ДПМНЕ

Press24

Lider Опсервер 24Инфо Курир Република MakPress