TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стејт департментот: САД жалат за трагичната загуба во Рафа, но Израел има право да го нападне Хамас

Макфакс - 29.05.2024

Администрацијата на претседателот на Соединетите Американски Држави „длабоко жали за трагичната загуба”, што е резултат на израелскиот напад врз кампот Опегро во градот Рафа во јужна Газа, во која загинаа најмалку 45 луѓе, изјави Метју Милер, но ...

САД го повикаа Израел целосно да го истражи нападот во кампот во Рафа

Глас на Америка

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Рафа по смртоносниот израелски напад

Глас на Америка

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради нападот врз Рафа

МКД

Израел испрати уште една борбена бригада во Рафа

Во Центар

„ГАЗА Е ПЕКОЛ НА ЗЕМЈАТА“, Нетанјаху тврди: Направена е „ТРАГИЧНА ГРЕШКА“ во Рафа

Вечер Прес

Израел мора да ги преземе сите мерки да се заштитат цивилите, велат САД

Глас на Америка

Глас на Америка Глас на Америка Канал5 МКД Р.С.Европа Вечер Прес Независен Слободен Печат

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Бизнис Вести - 29.05.2024

– Алжир достави предлог-резолуција до Советот за безбедност на Обединети нации со која се бара итен прекин на огнот во Појасот Газа и се наредува на Израел веднаш да ја прекине воената офанзива во јужниот град Рафа.

Алжир достави предлог-резолуција до Советот на безбедност на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафах

360 степени

Алжир достави предлог-резолуција до Советот на безбедност на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафах

365

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

24Инфо

Алжир достави предлог-резолуција за прекин на израелската офанзива во Рафа

Р.С.Европа

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

CivilMedia

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Либертас

Курир Алсат-М

Кирби: Нападот во Рафа не ја менува политиката за воена помош за Израел

Слободен Печат - 29.05.2024

Израелскиот авионски напад врз кампот за раселени Палестинци во Рафа при што загинаа десетици цивили е „ужасен“ но тоа нема да ја смени копнената операција и не нарушува некакви „црвени линии“ на САД, изјавија синоќа од Белата куќа.

САД велат дека последните смртни случаи во Рафа нема да влијаат на помошта за Израел

Глас на Америка

САД побараа од Израел да преземе мерки на претпазливост за заштита на цивилите во Рафа

CivilMedia

САД побараа од Израел да ги заштити цивилите во Рафа

Слободен Печат

САД побараа од Израел да преземе мерки на претпазливост за заштита на цивилите во Рафа

Република

САД побараа од Израел да преземе мерки на претпазливост за заштита на цивилите во Рафа

Zoom

Кирби: Нападот во Рафа не ја менува политиката за воена помош за Израел

CivilMedia

Канал5 Frontline

Протести во Париз поради израелскиот напад врз Рафа

Бизнис Вести - 29.05.2024

– Неколку илјади луѓе синоќа протестираа во главниот град на Франција, Париз поради израелскиот напад врз Рафа. Демонстрантите носеа голем транспарент на кој пишуваше „Стоп за геноцидот“. Француската еврејска унија за мир, од своја страна, истакна ...

Протести во Париз поради израелскиот напад врз Рафах

Слободен Печат

Протести во Париз поради израелскиот напад врз Рафа

Либертас

Протести во Париз поради израелскиот напад врз Рафа

24Инфо

Протести во Париз поради израелскиот напад врз Рафа

ТВ21

Протести во Париз поради израелскиот напад врз Рафа

24 Вести

Израел повторно нападна шаторски камп, има загинати

МКД - 28.05.2024

Најмалку 21 лице загина денеска, десетици луѓе се повредени во нов израелски напад врз населбата Ал-Маваси во западниот дел на градот Рафа на југот на Појасот Газа, пренесува Ал џезира. Епа Новинарка на Ал џезира од терен објави дека меѓу загинатите ...

ЈАР: Ситуацијата во Газа ја оправдува нашата жалба до МСП против Израел за геноцид

24Инфо

Борел: Израел продолжува со воената акција на југот на Појасот Газа и покрај пресудата на МСП

Макфакс

Борел: Израел продолжува со воената акција на југот на Појасот Газа и покрај пресудата на МСП

Опсервер

Борел: Израел продолжува со воената акција на југот на Појасот Газа и покрај пресудата на МСП

Точка

ХОРОР ВО ГАЗА: Најмалку 21 лице загина во нов израелски напад врз безбедната зона во Рафа

Во Центар

ХОРОР ВО ГАЗА: Најмалку 21 лице загина во нов израелски напад врз безбедната зона во Рафа

Пулс24

Израелските тенкови стигнаа до центарот на Рафа, милион луѓе избегаа од градот (ВИДЕО)

МКД - 28.05.2024

Неколку израелски тенка денеска стигнаа до центарот на Рафа, рекоа очевидци, три недели по почетокот на копнената операција во градот во јужниот дел на Појасот Газа. Фото: ЕПА Тенковите се забележани во близина на џамијата Ал-Авда, централната ...

Израелски тенкови стигнаа до центарот на Рафа

365

Израелски тенкови стигнаа до центарот на Рафа

Канал5

Израелските тенкови стигнаа до центарот на Рафа

Скопје1

Израелски тенкови стигнаа до центарот на Рафа

Рацин

Израелски тенкови стигнаа до центарот на Рафа

MakPress

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад на Рафа

Zoom - 28.05.2024

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш преку објава на социјалната мрежа Х ги осуди смртоносните воздушни напади на Израел во близина на Рафа во Појасот Газа. Како што објави предходно ЦИВИЛ Медиа , на барање на Алжир, поддржан од Словенија, ...

Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад во близина на Рафа

Бизнис Вести

Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад во близина на Рафа

Слободен Печат

Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад во близина на Рафа

24Инфо

Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад во близина на Рафа

Курир

Советот за безбедност на ОН ќе одржи итен состанок по нападот во Рафа

Р.С.Европа

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш го осуди смртоносниот израелски напад на Рафа

CivilMedia

Алсат-М

Еден египетски војник загина во престрелка со израелските сили на преминот Рафах

Р.С.Европа - 27.05.2024

Еден египетски војник е убиен во престрелка меѓу израелските и египетските сили во близина на граничниот премин Рафа во јужниот дел на Појасот Газа, а истрагата е во тек, изјави портпаролот на египетската армија.

Се судрија израелската со египетската војска, има загинати

Канал5

Престрелка меѓу египетската и израелската војска, убиен еден војник

24Инфо

Вооружен инцидент меѓи израелската и египетската армија

Локално

Египетската армија ја потврди смртта на граничен стражар во престрелка кај Рафа

CivilMedia

ЕЧАТ РАФАЛИ КАЈ ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН РАФА Убиен е египетски војник, Израел го истражува инцидентот

+инфо

Убиен војник во престрелка меѓу египетската и израелската војска кај Рафа

Либертас

Курир Нетпрес МКД 365 Сител Либертас Zoom MakPress

„Трагична грешка“: Нетанјаху го призна нападот на кампот од шатори во Рафа

Независен - 27.05.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во понеделникот призна дека е направена „трагична грешка“ откако израелски напад во јужниот град на Газа, градот Рафа, запали шаторски камп во кој се сместени раселените Палестинци и, според локалните власти, ...

Нетанјаху призна: Се случи трагична грешка

Канал5

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

365

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

CivilMedia

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Слободен Печат

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Во Центар

Нетанјаху го оквалификува како „трагична грешка“ нападот на камп во Рафа

Zoom

Рацин Курир Пулс24 Либертас Нетпрес Република MakPress Тера

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Рацин - 27.05.2024

Палестинските власти и Хамас го обвинија Израел за „масакр“ кога целеше центар за раселени луѓе во близина на Рафа, во јужниот дел на Појасот Газа, додека израелската војска соопшти дека целта била „ легитимни цели“ и „терористи“, пренесе Бета.

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Курир

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Либертас

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица

Канал5

Израел тврди дека гаѓал „легитимни цели“, откако Палестинците го обвинија дека погодил камп за раселени луѓе

Слободен Печат

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

Zoom

Палестинците го обвинуваат Израел за напад на кампот за раселени лица, Израел тврди дека целел легитимни цели

24Инфо

MakPress