TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски: На Европа ќе и се покаже дека Балканот може да биде пример за добра соработка

Алсат-М - 25.01.2022

Нов ентузијазам за изнаоѓање решенија во Мешовитата историска комисија, најавија двајцата премиери Димитар Ковачевски и Кирил Петков, по заедничката меѓувладина седница во Софија. Петков истакна дека ко-претседавачите Драги Ѓеоргиев и Ангел Димитров ...

Оптимистички тонови и од македонскиот и од бугарскиот премиер по заедничката седница на двете влади

Телма

Ковачевски и Петков најавија нов конструктивен тон во историската комисија и почести средби

Канал5

Македонско - бугарски односи: Колку оптимизмот што сакаа да го покажат Ковачевски и Петков е реален?

24 Вести

Во ледената Софија почна да се топи бугарското вето за Македонија

Вечер Прес

Ковачевски- Петков во Софија: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Канал5

Ковачевски – Петков: нова динамика околу Коридорот 8, авионска линија Скопје-Софија, соработка во делот на образованието

Глас на Америка

Нетпрес Сакам да кажам Deutsche Welle Р.С.Европа Вечер Прес Сител Сакам да кажам Слободен Печат

И да има само една претставка од бугарин од Македонија, тој има право на заштита пред законот, одговори Ковачевски дали ...

Сакам да кажам - 25.01.2022

Од Софија за САКАМДАКАЖАМ.МК: Соња Делевска Премиерот Димитар Ковачевски, прашан на брифинг во Софија кои конкретно права на припадниците на бугарското малцинство се прекршени во Македонија кога има само две претставки од работни односи, а ниедна по ...

Ковачевски: Решението меѓу Северна Македонија и Бугарија треба да биде базирано на европските вредности

ТВ21

Ковачевски по средбите со Петков: Брзањето може да значи и избрзување

МКД

Груби: Кон спорот со Бугарија пристапивме со целосна посветеност и искреност

Локално

Ковачевски: Брзањето може да значи и избрзување со Софија

Независен

Прашањата од „4+1“ ќе одат во еден пакет, но секое од нив има своја динамика на решавање, вели Ковачевски

еМагазин

Ковачевски: Решението треба да биде базирано на европските вредности

Вечер Прес

Опсервер Република 360 степени Слободен Печат Слободен Печат Фактор Н.Македонија МКД

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Северна Македонија и ...

ТВ21 - 25.01.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на покана на премиерот на Бугарија Кирил Петков, на маргините на заедничката седница на двете влади, присуствуваше на манифестацијата на доделување на наградата „Достојни ...

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Северна Македонија и Бугарија

4NEWS

Ковачевски му ја додели наградата „Достојни Бугари“ на пожарникарот Галабов

А1 On

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Северна Македонија и Бугарија

Frontline

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Северна Македонија и Бугарија

Нова ТВ

Ковачевски: Солидарноста и взаемната поддршка е зајакнување на пријателството меѓу народите на Македонија и Бугарија

24Инфо

Ковачевски: Никогаш нема да го заборавиме сочувството и помошта која ни ја пружи Бугарија

Press24

Слободен Печат Скопје инфо Сител Бриф Макфакс Frontline MakPress Н.Македонија

Ковачевски: Уставот ќе го отвори патот кон ЕУ

Алсат-М - 25.01.2022

Премиерот Димитар Ковачевски на брифинг со новинарите по завршувањето на заедничката средба меѓу македонската и бугарската влада во Софија рече дека Уставот на земјата сепак ќе го отвори патот кон Европската унија.

Бугарите ќе станат државотворен народ: Ковачевски најави уставни измени

Курир

Бугарите ќе станат државотворен народ: Ковачевски најави уставни измени

Lider

Ковачевски во Софија најави уставни измени

Нетпрес

„Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот на РСМ“, рече Ковачевски

ТВ21

„Успех е ако до 2023 се отвори нов граничен премин, а до 1-ви март имаме комерцијални летови Скопје-Софија“, рече Ковачевски

ТВ21

Внесување на Бугарите во Уставот: Еве што вели Ковачевски

Алсат-М

Локално Press24 Zoom 360 степени 24Инфо Нетпрес 4NEWS Сител

Ковачевски - Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Сител - 25.01.2022

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата на крајот од заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија го изразија задоволството од остварениот успех со формализирањето на петте работни групи во повеќе ...

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Бриф

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

24Инфо

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

4NEWS

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Макфакс

Имаме конкретни проекти и идеи што треба да се развиваат

Н.Македонија

Ковачевски – Петков: Имаме волја за брз напредок во меѓусебните односи

Кумановски м.

MTM А1 On Канал5 Точка Centar Мета Тера МКД

Ковачевски: Јас и Кирил имаме одговорност, но и силна желба да успееме во оваа наша амбиција

Локално - 25.01.2022

Денеска имавме успешна и плодна седница на двете Влади. Ги формиравме петте работни групи и започнуваме со реализација на проекти од интерес на граѓаните на двете земји. Ваквата соработка ќе значи зближување на двете држави и конкретни придобивки за ...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

4NEWS

ВИДЕО: Ковачевски и Петков со нови пораки, имаат став и за национализмот и говорот на омраза

Скопје1

Ковачевски и Петков на заедничката седница на владите во Софија: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Бриф

Петков-Ковачевски: Најважно во политиката е да работиме за доброто на двата народи (ВИДЕО и ФОТО)

Frontline

Ковачевски-Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

24Инфо

Ковачевски и Петков: Да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

24 Вести

Кумановски м. Сител А1 On Макфакс Република Фактор ММС Н.Македонија

Ковачевски: Успешен критериум за политичките прашања е во догледен период да имаме прва меѓувладина конференција со ЕУ

Сител - 25.01.2022

За политичките прашања премиерите на Северна Македонија и Бугарија зборувале и на средбата во Скопје и денеска на состаноците во Софија, каде се одржа меѓувладината седница на двете држави.

Ковачевски – Петков: Имавме успешен работен ден, очекуваме реални резултати за многу кратко време

Нова ТВ

Ковачевски: Бугарите во Македонија може да побараат да бидат дел од Уставот

MakPress

Ковачевски: Успешен критериум за политичките прашања е во догледен период да имаме прва меѓувладина конференција со ЕУ

Бриф

Ковачевски: Успешен критериум за политичките прашања е во догледен период да имаме прва меѓувладина конференција со ЕУ

Frontline

Ковачевски – Петков:  Добрососедството ќе биде на пиедестал, успешен критериум за политичките прашања е во догледен период да имаме прва меѓувладина конференција со ЕУ

CivilMedia

Петков: Не се плашиме од кризи, веруваме дека можеме да ги решиме

Press24

Скопје инфо Zoom CivilMedia Денешен Вечер Прес еМагазин Lider

Ковачевски - Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Сител - 25.01.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека динамиката со која се реализира ...

Тет-а-тет средба на Ковачевски и Петков

ТВ21

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

4NEWS

Ковачевски и Петков во четири ѕида, ги открија активностите на делегациите

Скопје1

Ковачевски – Петков: Поставивме основи за идна соработка и брз напредок на меѓусебните односи

CivilMedia

ФОТО+ВИДЕО | Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Слободен Печат

(ВИДЕО) Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Frontline

Канал5 Кумановски м. Република А1 On Локално Алсат-М Zoom Фокус

Средба во Софија и на заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања

ТВ21 - 25.01.2022

Заедничка седница ќе одржат владите на Бугарија и Северна Македонија во резиденцијата „Бојана“ во Софија. Настанот е дел од дводневната посета на делегација, предводена од премиерот Димитар Ковачевски, која вчера допатува во Бугарија.

Министрите од Македонија пречекани од демонстранти пред резиденцијата „Бојана“ во Софија

ТВ21

ЌЕ ПОТПИШАТ БИЛАТЕРАЛНИ ДОКУМЕНТИ: Владите на Македонија и Бугарија заседаваат заедно

Фактор

Во Софија средба и на копрецедателите на заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања

Нетпрес

Владите на Северна Македонија и Бугарија направија семејна фотографија

ТВ21

Очекуваме резултати за шест месеци: Ковачевски се заблагодари за гостопримството во Софија

360 степени

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија Опсервер: Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија | opserver.mk

24Инфо

ММС +инфо 360 степени Курир Денешен Алсат-М 360 степени

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

Бизнис Вести - 25.01.2022

Премиерот Димитар Ковачевски на својот Фејсбук профил со оценка дека денешната заедничка седница на владите на Северна Македонија и Бугарија во Софија е успешна и плодна и очекува веќе за шест месеци конкретни резултати од работните групи во сите ...

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам за шест месеци конкретни резултати

Сител

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

ТВ21

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

Бриф

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

4NEWS

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

MakPress

Ковачевски: Седницата на двете Влади успешна и плодна, очекувам веќе за шест месеци конкретни резултати во сите области

24 Вести

Вечер Прес Lider Република Во Центар

ВМРО-ДПМНЕ: Пиунот на Заев, Ковачевски продолжува со предавничката политика на својот ментор, треба да каже што содржи ...

Курир - 25.01.2022

Пиунот Ковачевски продолжува таму кај што застана Заев. Тој верно ја продолжува предавничката политика на својот ментор. Отиде во Бугарија без да изусти ни збор пред домашната јавноста за основното прашање, што содржи пакетот одговори 5+1 кој што го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски продолжува со предавничката политика на својот ментор, треба да каже што содржи пакетот одговори 5+1?

Нетпрес

Пиунот на Заев, Ковачевски продолжува со предавничката политика на својот ментор, треба да каже што содржи пакетот одговори 5+1?

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Пиунот на Заев, Ковачевски треба да каже што содржи пакетот одговори 5+1?

Press24

ВМРО-ДПМНЕ: Пиунот на Заев, Ковачевски продолжува со предавничката политика на својот ментор, треба да каже што содржи пакетот одговори 5+1?

Скопско Ехо

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски продолжува со предавничката политика на својот ментор

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Пиунот на Заев, Ковачевски продолжува со предавничката политика на својот ментор

Канал5

MakPress

Потпишани неколку билатерални договори на меѓувладината седница во Софија

Р.С.Европа - 25.01.2022

Одделни седници денеска одржаа работните групи меѓу Северна Македонија и Бугарија во рамки на заедничката меѓувладина седница во Софија, соопшти прес-службата на македонската Влада. На меѓувладината седница потпишани се и неколку билатерални ...

ВИДЕО | Меѓувладина седница на Северна Македонија и Бугарија

Слободен Печат

Средба во Софија и на копретседателите на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историја

Слободен Печат

Продолжува меѓувладината седница помеѓу Македонија и Бугарија

А1 On

Утре продолжува меѓувладината седница помеѓу Северна Македонија и Бугарија

ТВ21

Утре продолжува меѓувладината седница помеѓу Северна Македонија и Бугарија

Локално

Утре продолжува меѓувладината седница помеѓу Северна Македонија и Бугарија

Frontline

CivilMedia Н.Македонија Press24 24Инфо Слободен Печат Локално Lider Независен

„Историската комисија ќе има најмалку три средби во следните четири месеци“, рече Петков

ТВ21 - 25.01.2022

Се интензивира работата на Мешовитата комисија прашања меѓу Скопје и Софија, беше речено на заедничката прес конференција меѓу премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков. „Сакам да забележам дека историската комисија ќе има во следните четири ...

Петков: Во следните 4 месецеи историската комисија ќе има барем три средби

4NEWS

Петков: Историската комисија ќе има барем три средби во следните месеци

Zoom

Петков: Историската комисија ќе има најмалку три средби во следните четири месеци

Нетпрес

Заедничка владина седница на Северна Македонија и Бугарија во Софија

Бизнис Вести

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија

Нетпрес

Заедничка владина седница на Македонија и Бугарија во Софија

Опсервер

360 степени Сител Канал5 Нова ТВ Бриф Денешен 24 Вести Во Центар

Во Софија денеска се одржа заедничка владина седница, ќе се потпишуват и билатерални документи

Канал5 - 25.01.2022

Со одржување на заедничка седница меѓу двете влади, утринава продолжува вториот ден од посетата на македонската владина делегација во Софија. Заедничката седница се одржа во резиденцијата „Бојана“,таму е јана јосифоска .

Стриктно почитување на меѓународното право

Н.Македонија

Заедничката владина седница меѓу Скопје и Софија

24Инфо

Ковачевски и Петков го посетија универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Софија

ТВ21 - 24.01.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и претседателот на Владата на Република Бугарија Кирил Петков, како дел од програмата на официјалната посета на македонската Влада, го посетија државниот универзитет „Св.

Ковачевски и Петков ја изразија важноста да се поттикне соработката меѓу државните универзитети во двете земји

Frontline

Ковачевски и Петков ја изразија важноста да се поттикне соработката меѓу државните универзитети во двете земји

Сител

Ковачевски и Петков го посетија универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Софија

Фокус

Ковачевски и Петков сметаат дека е важна соработката меѓу државните универзитети во Македонија и Бугарија

Скопје1

Ковачевски и Петков ја изразија важноста да се охрабри комуникацијата и соработката меѓу државните универзитети во Северна Македонија и Бугарија

4NEWS

Ковачевски и Петков го посетија државниот универзитет „Св. Климент Охридски" во Софија

Канал5

Локално Курир 24Инфо 360 степени Н.Македонија Lider Бриф Нова ТВ

МИА отвори Прес-центар во Софија

Бриф - 24.01.2022

Медиумската информативна агенција – МИА денеска го отвори својот прес-центар во Софија, на чие отворањето присустуваа и премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Димитар Ковачевски и Кирил Петков.

Прес-центар на МИА во Софија

МКД

МИА отвори Прес-центар во Софија

Опсервер

МИА отвори Прес-центар во Софија

Независен

МИА отвори Прес-центар во Софија

Кајгана

МИА отвори прес-центар во Софија

Фокус

МИА отвори Прес-центар во Софија

MakPress

CivilMedia Република Lider еМагазин

Маричиќ е позитивен на корона, не замина за Софија на заедничката седница со бугарската влада

360 степени - 24.01.2022

Владината делегација предводена од премиерот Димитар Ковачевски попладнево ќе бидат официјално пречекани од бугарскиот премиер Кирил Петков на плоштадот „Св. Александар Невски“. Двајцата премиери ќе положат венци пред Споменикот на непознатиот ...

Маричиќ е позитивен на корона, не замина за Софија на заедничката седница со бугарската влада

Курир

Маричиќ е позитивен на корона, не замина за Софија

Press24

Свечен пречек на владината делегација предводена од премиерот Ковачевски во Софија (во живо)

Бизнис Вести

Живо: Свечен пречек на владината делегација предводена од премиерот Ковачевски во Софија

Канал5

ВО ЖИВО | Свечен пречек на владината делегација предводена од премиерот Ковачевски во Софија

Слободен Печат

ВО ЖИВО Свечен пречек на владината делегација предводена од премиерот Ковачевски во Софија

Press24

Фокус Вечер Прес CivilMedia Frontline Локално Локално

Предлагаме да се укине техничката влада за пиунот Ковачевски да се охрабри и да излезе на избори, со се Спасовски кој ...

24Инфо - 24.01.2022

Предлагаме да се укине техничката влада за пиунот Ковачевски да се охрабри и да излезе на избори, со се Спасовски кој ќе му го држи стравот. ВМРО-ДПМНЕ знае дека СДСМ ќе се обиде да врши поткуп, како што правеше и за време на локалните избори, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Предлагаме да се укине техничката Влада за пионот Ковачевски да се охрабри и да излезе на избори

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Предлагаме да се укине техничката Влада за пиунот Ковачевски да се охрабри и да излезе на избори

MTM

ВМРО-ДПМНЕ: Предлагаме да се укине техничката влада за пиунот Ковачевски да се охрабри и да излезе на избори

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Пиунот Ковачевски да се охрабри, ајде на брзи избори без техничка Влада

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да се охрабри и да излезе на брзи избори без техничка влада

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Пиунот Ковачевски да се охрабри, ајде на брзи избори без техничка влада, а за помалите партии една изборна единица

Курир

24Инфо Press24 Lider Канал5 MakPress