TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓоковиќ повторно во притвор, доколку ја изгуби жалбата се соочува со депортација и тригодишна забрана за виза во ...

Телма - 15.01.2022

Новак Ѓоковиќ е приведен во Австралија пред судското рочиште на кое ќе се утврди дали невакцинираната тениска ѕвезда може да остане во земјата. На Србинот му се заканува депортација откако му беше укината визата по втор пат, а владата го означи ...

Ѓоковиќ вечерва ја очекува конечната одлука околу евентуалната депортација или настап на Австралија Опен

Сител

Австралискиот Федерален суд на 16 јануари ќе одлучува за случајот Ѓоковиќ

Р.С.Европа

ЃОКОВИЌ ВРАТЕН ВО ПРИТВОР Вечерва ќе се обиде повторно да добие виза (ВИДЕО)

+инфо

Ѓоковиќ во имиграциски притвор го чека сослушувањето за жалбата против депортација

Сакам да кажам

ВИДЕО: Ѓоковиќ повторно во притвор, го очекува судењето за конечната одлука

А1 On

Ѓоковиќ е повторно вратен во имиграциски притвор во Мелбурн

Тера

Сител Спортски Sport 1 Сакам да кажам Р.С.Европа Sport M Дриблинг Нова ТВ

НОВАК НЕ Е РИЗИК ЗА АВСТРАЛИСКИТЕ ГРАЃАНИ-НАЈНОВИ ДОКУМЕНТИ: Што достави австралиското министерство за здравство до ...

Фактор - 15.01.2022

Надлежните од австралиското Министерство за здравство во официјалната документација доставена до Судот посочуваат дека Новак Ѓоковиќ не претставува опасност за државата. Претходно беше објавено дека Ѓоковиќ добил позитивен тест за коронавирус на 16 ...

(Фото) Протекоа документите! Австралија сама против себе – државата призна: „Новак не е опасен…“

Точка

Австралиските власти нема да му можат ништо: Новак доби голема предност пред утрешното повторно судење (ФОТО)

Спортманија

Министерство за здравство на Австралија: Ѓоковиќ не е ризик за јавното здравје на земјата

Локално

Австралиските власти го сметаат присуството на Ѓоковиќ во земјата за закана за јавниот ред

Локално

СЕ ПОЈАВИ СНИМКА ОД ОДВЕДУВАЊЕТО НА ЃОКОВИЌ: Раката му е преку лицето, има и полициска придружба

Фактор

ВИДЕО | ВО ЖИВО: Има ли правда за Ѓоковиќ? После сослушувањето Новак оди во притвор!

Слободен Печат

Канал5 Локално Во Центар Порта Спортклуб Слободен Печат Спортски А1 On

Хоук: Присуството на Ѓоковиќ во Австралија ќе ги зголеми антиваксерските чувства во земјата

Слободен Печат - 15.01.2022

Верувам дека продолженото присуство на Новак Ѓоковиќ во Австралија може да доведе до зголемување на антиваксерските чувства во австралиското општество, што може да доведе до јавно незадоволство, како што беше забележано во протестите, што самите се ...

Министерот Хоук: Присуството на Ѓоковиќ во Австралија ќе ги зголеми антиваксерските чувства во земјата

Денешен

Хоук: Присуството на Ѓоковиќ во Австралија ќе ги зголеми антиваксерските чувства во земјата

Независен

Хоук: Присуството на Ѓоковиќ во Австралија ќе ги зголеми антиваксерските чувства во земјата

Бриф

Хоук: Присуството на Ѓоковиќ во Австралија ќе ги зголеми антиваксерските чувства во земјата

MakPress

Хок: Присуството на Ѓоковиќ во Австралија ќе ги зголеми антиваксерските чувства во земјата

Канал5

Хоук: Присуството на Ѓоковиќ во Австралија ќе ги зголеми антиваксерските чувства во земјата

Либертас

Нова ТВ +инфо Вечер Прес Опсервер

Пред една година зборуваше дека Ѓоковиќ е добар амбасадор, а сега му ја укина визата!

Sport 1 - 15.01.2022

На социјалните мрежи се појави видео на кое може да се забележи како министерот за миграција на Австралија, Алекс Хок кажува пофални зборови за Новак Ѓоковиќ, иако вчера му ја укина визата.

Ѓоковиќ ја доби првата битка : Судот го исполни барањето на неговите адвокати!

СуперСпорт

Хок: Присуството на Ѓоковиќ во Австралија ќе ги зголеми антиваксерските чувства во земјата

Кајгана

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Макфакс

Визата на Ѓоковиќ му е укината поради антиваксерите?

Спортски

Ноле останал без австралиската виза поради антиваксерите!

Gol.mk

Адвокатот на австралиската Влада побара притвор за Ѓоковиќ!

Sport 1

Слободен Печат Спортманија Точка Н.Македонија Локално

Медведев се прашува: Дали постои правна причина за депортација за Ѓоковиќ?

Слободен Печат - 15.01.2022

Рускиот тенисер, Данил Медевев кој е поставен за втор носител на Австралија Опен повторно зборуваше за случајот на Новак Ѓоковиќ. – Ајде да видиме што ќе биде, утре ќе знаеме нешто повеќе бидејќи во изминатите неколку недели имаше различни одлуки,.

Ѓоковиќ во „невозможна мисија“: Нема да има депортација додека не заврши постапката!

Слободен Печат

Ѓоковиќ нема да оди во притвор, за депортација ќе решава Федералниот суд!

Sport 1

Судијата предложи забрана за депортација на Ѓоковиќ, секоја минута околу одлуката е важна поради настапот на Австралија Опен

Екипа

(ВО ЖИВО) Уште едно сослушување за Ѓоковиќ, депортацијата засега одложна

Бриф

ВИДЕО: Судијата Кели предложи кратка забрана за депортација, се обрати и адвокатот на Ѓоковиќ

А1 On

Кои се судиите што ќе му судат на Ѓоковиќ: Екс советник на кралицата Елизабета и правници со 40-годишно искуство

Слободен Печат - 15.01.2022

Новак Ѓоковиќ вечера од 23.30 часот по средноевропско време ќе ги започне својот исказ пред сојузниот суд во Мелурн откако австралиските власти по втор пат му ја укинаа визата. Министерот за имиграција Алекс Хок , го искористи правото да му ја укине ...

Мала победа на адвокатите на Ѓоковиќ, ќе има тројца судии на судењето

Слободен Печат

Судењето на Ѓоковиќ започнува пред полноќ

Слободен Печат

Судењето на Ѓоковиќ ќе започне во 23:30, за неговата судбина ќе решаваат тројца судии

МКД

Новиот судија го притвори и одреди точен термин: Познато е кога Ѓоковиќ ќе ја дознае конечната одлука за неговата судбина

Дерби

Судењето на Ѓоковиќ е вечерва во 23.30 часот

Макфакс

Сослушувањето на Ѓоковиќ во сабота навечер во 23.30 часот по средноевропско време

Слободен Печат

24Инфо Сител Н.Македонија Lider Дерби

Нетфликс снима документарец за Новак Ѓоковиќ

Н.Македонија - 15.01.2022

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и случувањата низ кои минува во Австралија, поради проблемите со визата и невакцинирањето, ќе бидат во центарот на претстојниот документарец на Нетфликс, пренесува „Дејли мејл“.

Каква бламажа е случајот Ѓоковиќ, Новак пак е во притвор во истиот хотел за мигранти и изгледа депримирано (Фото)

Спортманија

Драмата на Новак во Австралија ќе добие серија на Нетфликс

Gol.mk

„Останатите тенисери се плашат да го поддржат Ѓоковиќ“

Спортски

Српските таблоиди остро ја нападнаа Ана Ивановиќ зошто јавно не му дала поддршка на Ѓоковиќ

Независен

Искусниот тенисер го вклучи алармот и ја повика Австралија: „Другите играчи се во страв…“

Sport M

„Заборавив дека наскоро се ближат избори во Австралија… Држи се Новак!“

СуперСпорт

Слободен Печат Слободен Печат Кајгана Локално Спортски Убавина и Здравје Факултети Република

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Либертас - 15.01.2022

– Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ повторно е сместен во имиграциски притвор во Мелбурн каде ќе остане до официјалното сослушување на кое ќе биде одлучено дали ќе остане во Австралија или ќе биде депортиран, откако вчера втор пат му беше ...

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Frontline

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

360 степени

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

OhridNews

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Опсервер

Ѓоковиќ ќе преноќи во имиграциски притвор, одлуката во рацете на тричлен судски совет

Канал5

Ѓоковиќ пак во имиграциски притвор во Австралија

24 Вести

Вечер Прес Бриф MakPress Денешен

АКО МУ ЗАБРАНУВАТЕ НА ЃОКОВИЌ ДА ГО ОСВОИ ТУРНИРОТ ПО ДЕСЕТТИ ПАТ, ЗОШТО ВЕДНАШ НЕ КАЖАВТЕ-НЕМА ВИЗА: Не го ...

Фактор - 15.01.2022

Не стивнуваат реакциите од сите страни на светот пред да се слушне конечната одука на судитте во Австралија за учеството на светскиот рекет број еден на Австралија опен. По изјавата на австралискиот премиер, Скот Морисон дека Новак е опасност за ...

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ и распали по австралискиот премиер: Ќе ги добиете ли изборите?

Канал5

Вучиќ со порака до премиерот на Австралија: „Зошто го малтретирате?“ (ВИДЕО)

МКД

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ: „Да живее Србија. Новак, ние сме со тебе“!/ВИДЕО

Вечер Прес

Вучиќ со поддршка за Ѓоковиќ, гневен на австралискиот премиер: Ќе ги добиете ли изборите?

Република

Вучиќ застана во одбрана на Ѓоковиќ и му се обрати на австралискиот премиер: „Ова изживување треба да престане!“

Во Центар

Гојковиќ: Ѓоковиќ беше позитивен на ковид-19, не може да биде казнет

Слободен Печат

Слободен Печат Макфакс Sport M А1 On Press24 Точка 24Инфо Скопје1

Мала победа на Ѓоковиќ пред вечерашното судење

Спортски - 15.01.2022

Конечната одлука за депортација или останување на Ѓоковиќ во Австралија ќе биде донесена вечерва. Вечерва некаде пред полноќ ќе биде одржано завршното судење пред Федералниот суд. Пред ова судење тимот на Ѓоковиќ доби една мала победа.

Се случи нешто сериозно? Ѓоковиќ го прекинал тренингот по само пола час!

СуперСпорт

Ѓоковиќ го прекина тренингот откако доби СМС дека ќе биде депортиран?

Дриблинг

„Шарли Ебдо“ објави серија карикатури против Ѓоковиќ (ФОТО)

Локално - 15.01.2022

Сагата за престојот на Новак Ѓоковиќ во Австралија се уште трае и се уште не е позната неговата судбина во Мелбурн. На Ѓоковиќ по вторпат му беше укината визата, а неговите адвокати поднесоа жалба.

„Шарли Ебдо“ објави брутални карикатури за Ѓоковиќ

360 степени

Морбидни карикатури: „Шарли Ебдо“ „го погреба“ Ѓоковиќ – „Дајте му ја земјата што ја заслужува“/ФОТО

Вечер Прес

„Шарли Ебдо“ објави серијал брутални карикатури за Новак Ѓоковиќ

Република

Морбидно!Шарли Ебдо „го погреба“ Ѓоковиќ: Го нацртаа до мртовечки сандак и му порачаа – Дајте му ја земјата што ја заслужува

Во Центар

Charlie Hebdo објави карикатури на Ѓоковиќ со ковчег и неколку грозоморни пораки

Кајгана

„Шарли Ебдо“ му испрати брутални пораки на Ѓоковиќ со цртеж на гробишта: „Тука ќе ја најдеш својата среќа“ (ФОТО)

Sport M

А1 On Спортклуб

Ѓоковиќ пак е ставен „зад решетки“, ноќеска ќе си ја дознае конечната судбина!

Sport 1 - 15.01.2022

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, повторно е во имиграциски притвор, откако австралиската влада вторпат по ред му ја поништи визата за влез во Австралија, иако претходното ваквата нејзина одлука беше поништена од сојузниот суд во Викторија.

Ѓоковиќ остана без виза, ама може да игра: Постои опција која може да го спаси!

СуперСпорт

Официјално: Поништена е визата на Новак Ѓоковиќ

Оff.net

Ѓоковиќ не оди во притвор, новото сослушување закажано за в сабота

Спортклуб

На Ѓоковиќ повторно му се заканува имиграциски притвор

Сител

Министерот Хок ја објасни одлуката за одземање на визата на Ѓоковиќ

Вечер Прес

Министерот го искористи своето право: Повторно е поништена визата на Ѓоковиќ

Дерби

Курир Канал5 Република Кајгана Денар Република Скопје1 Тера

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Макфакс - 14.01.2022

Австралискиот премиер Скот Морисон ги коментираше последните случувања во врска со Новак Ѓоковиќ, откако австралискиот министер за имиграција Алекс Хок го искористи своето дискреционо право и му ја поништи визата на најдобриот светски тенисер.

Морисон: Австралијците жртвуваа многу за време на пандемијата, со право очекуваат дека ќе бидат заштитени

А1 On

Премиерот на Австралија објасни зошто сака да го депортира Ѓоковиќ

Sport 1

Морисон: Оваа пандемија беше неверојатно тешка за секој Австралиец, одлуката за Ѓоковиќ е од јавен интерес

МКД

Новинар ја нападна австралиската власт: Ѓоковиќ го загуби мечот поради политика!

Sport 1

Австралискиот премиер за Ѓоковиќ: Мора да се заштити резултатот од нашето жртвување

Курир

ПОРАДИ ВАС ГО ПРОТЕРУВАМЕ НОВАК-ОБЈАВИ ПРЕМИЕРОТ НА АВСТРАЛИЈА: Ѓоковиќ е закана за цела држава

Фактор

Press24 MTM Centar Точка Zoom Н.Македонија Независен Вечер Прес

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Независен - 14.01.2022

Австралија – Австралиската Влада денеска втор пат му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, образложувајќи дека најдобриот светски тенисер, кој не е вакциниран против коронавирусот, може да претставува ризик за општеството во контекст на неговата ...

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Lider

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Бриф

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Слободен Печат

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ“

Опсервер

Хронологија на настаните поврзани со укинувањето на визата на Новак Ѓоковиќ

Денешен

Хронологија на „случајот Ѓоковиќ"

Press24

24Инфо Либертас MakPress ТВ21 Вечер Прес

Австралиското МВР разговара со адвокатите на Ѓоковиќ

Опсервер - 14.01.2022

– Претставници на австралиското Министерство за внатрешни работи разговара со адвокатите на тенисерот Новак Ѓоковиќ, јави „Ејџ“. Медиумот јавува дека црно комбе Мерцедес со затемнети стакла влегло во паркингот на деловната зграда каде што се ...

Австралиското МВР разговара со адвокатите на Ѓоковиќ

Канал5

Ситуацијата станува сè понеизвесна – на потег се адвокатите на Ѓоковиќ кои разговораат со австрлискиот министер за внатрешни работи

Курир

Австралиското МВР разговара со адвокатите на Ѓоковиќ

Сител

Австралиското МВР разговара со адвокатите на Ѓоковиќ

Бриф

Ситуацијата станува сè понеизвесна – на потег се адвокатите на Ѓоковиќ кои разговораат со австрлискиот министер за внатрешни работи

Zoom

Австралиското МВР разговара со адвокатите на Ѓоковиќ

Lider

Денешен +инфо MakPress

Уредникот на „Њујорк Тајмс“ ги растури австралиските политичари поради Ѓоковиќ

СуперСпорт - 13.01.2022

Демиен Кејв, уредникот на „Њујорк Тајмс“ и главниот на медиумот за територијата на Австралија ги растури австралиските политичари со текстот за Новак Ѓоковиќ. Кејв беше меѓу кандидатите за наградата на Пулицер, пред да се пресели во „Тајмс“ беше ...

Англиски новинар застана во одбрана на Ѓоковиќ

Спортски