TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО+ВИДЕО) Три дена по пожарот – сè уште трае увидот во Универзалната сала

360 степени - 12.04.2024

Високите лимени огради околу Универзалната сала се сè уште таму, а зад нив не може многу да се види. Она што се забележува е челичната конструкција на куполата која беше поставена неодамна, само две недели пред избивањето на пожарот.

Продолжува увидот кај опожарената Универзална сала, во тек се градежни инспекции

Lider

Нема бргу да продолжи реконструкцијата на опожарената Универзална сала

Телма

Изјави за пожарот во Универзална сала (во живо)

Либертас

Опожарена Универзалната сала, нема повредени, материјалната штета допрва ќе се утврдува

Пулс24

Внимание: По пожарот, Скопјани си ја сакаат Универзална сала што побргу!

Градска

Продолжува реконструкцијата на Универзална, по завршување на истрагата

Независен

Градска Скопје инфо Трн Пулс24 365 Пулс24

По истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална сала

Deutsche Welle - 12.04.2024

Компаниите задолжени за реконструкцијата најавуваат дека ќе ја покријат предизвиканата штета, а можна е и замена на челичната конструкција на куполата. По пожарот кој паралелно со истрагата, се најавува и продолжување на градежните работи за обнова ...

Универзална сала не изгоре, гореа градежни материјали што требаше да бидат дислоцирани, велат од фирмата што ја вршеше реконструкцијата

360 степени

Универзалната сала не изгоре, изгоре тоа што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Макфакс

Не се излезени записниците за пожарот во Универзална: Надзорот најави можна промена на металната конструкција

А1 On

Пожарот не направил штета на Универзална сала, изгореле работи кои требало да бидат дислоцирани

ТВ21

Најверојатно ќе треба да се замени и новата метална конструкција на Универзална сала

Фактор

(Видео) Не изгоре Универзална, вели компанијата изведувач

Скопје1

Локално Опсервер Либертас Скопје инфо +инфо Градска Press24 Точка

Универзална сала не изгоре, гореа градежни материјали-тврди фирмата што вршеше реконструкција

Канал5 - 12.04.2024

Универзална сала не изгоре, изгоеа стари материјали, а се што беше вредно беше извадено уште во 2021 година, уверува Лазар Арсоски - претставник на компанијата која ја вршеше реконстукцијата.

Арсоски: Во Универзална сала изгореа елементи кои требаше да бидат дислоцирани, се што имаше некаква вредност за во музеј беше извадено во 2021 година

Република

Реконструкцијата на Универзална ќе продолжи откако ќе завршат испитувањата на ИЗИИС и Градежен факултет

Press24

Арсоски: Не изгоре Универзалната сала туку материјал кој требало да биде изваден

Zoom

Арсоски: Не изгоре Универзалната сала туку материјал кој требало да биде изваден

Канал5

АРСОВСКИ: Не изгоре Универзалната сала, туку изгоре само материјалот што го демонтиравме и требаше да биде исфрлен од таму

Денешен

Арсоски: Не изгоре Универзалната сала туку материјал кој требало да биде изваден

Frontline

Сител Курир Н.Македонија 365 Нетпрес Р.С.Европа ММС МКД