TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО поднесе обвиненија и бара притвор за водечки политичари

Deutsche Welle - 29.06.2017

Обвинителката Катица Јанева најави дека очекува сите обвиненија да се процесуираат во итна постапка и притоа ќе се бара притвор за поголемиот дел од обвинетите. Специјалното јавно обвинителство поднесе обвиненија против 94 физички и 7 правни лица за ...

Ги чекам материјалите за „Монструм“ од Советот на јавни обвинители за да одлучам дали сум надлежна

МКД - 29.06.2017

На новинарско прашање за кои предмети е отворено обвинение и дали има предмети за кои СЈО се откажало, како и дали има процедуралните пречки за “Талир”, Јанева одговори дека нема процедурални пречки за овој предмет.

СЈО бара притвор за Груевски

+инфо - 29.06.2017

Овие сите предмети треба да се процесуираат по итна постапка и судот треба во 24 часа да почне да решава по нив. Грешка сте дека обвиненијата ќе се процесуираат од септември. Сите овие предмети треба да се процесуираат по итна постапка и судот треба ...

СЈО со 17 обвиненија, изоставени „Талир“ и „Табла“

Р.С.Европа - 29.06.2017

Седумнаесет нови обвиненија ќе поднесе СЈО во кои вкупно се обвинети 94 лица, најави на денешната прес-конференција обвинителката Катица Јанева, на еден ден пред истекот на рокот. Според Јанева, случаите „Таргет“ и „Тврдина“ се споени во едно ...

СЈО поднесува 17 нови обвиненија, за „Талир“ нема обвинение

24 Вести - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесува 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица, соопшти Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Како што соопшти Јанева, 17-те обвиненија се нови, а заедно со претходно покренатите ...

Јанева: СЈО поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и 7 правни лица

МКД - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство досега покрена 17 обвиненија за 18 предмети, против вкупно 94 физички и 7 правни лица, информираше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес-конференција, еден ден пред истекот на рокот за ...

СЈО побара притвор за високи државни функционери

Кумановски м. - 29.06.2017

По итна постапка треба да се процесуираат обвиненијата кои денеска ги презентираше Специјалното јавно обвинителство, вели денеска Катица Јанева, која истакна дека по одредени има и предвидено мерка притвор за лидер на политичка партија.

СЈО ќе поднесе 17 нови обвиненија – за „Талир“ истрагата продолжува

ТВ21 - 29.06.2017

Специјалното јавно обинителство (СЈО) денеска и утре ќе поднесе 17 нови обвиненија од вкупно 18 предмети. Во предметите, вклучувајќи ги и претходните три обвиненија, опфатени се се 94 физички лица и седум фирми, изјави на денешната прес конференција ...

СЈО со обвиненија за сите случаи, освен за „Талир“

Deutsche Welle - 29.06.2017

СЈО ќе подигне обвиненија за сите преземени и отворени случаи, но не и за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, неофицијално дознава ДВ. Движењето „Беса“ бара СЈО да ги отвори случаите „Сопот“ и „Монструм“ Дожд од обвиненија се очекува на ...

СЈО на прес-конференција: „дожд“ од обвиненија

Deutsche Welle - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција ќе ги соопшти подигнатите обвиненија за сите преземени и отворени случаи, освен за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, дознава ДВ.

СЈО: Ќе бараме притвор и за претседателот на една политичка партија

МКД - 29.06.2017

На новинарски прашања специјалната обвинителка Катица Јанева на прес-конференцијата на СЈО рече дека е побарана мерка притвор и за претседател на политичка партија. Таа посочи дека мандатот на СЈО е пет години и обвинителите продолжуваат со својата ...

СЈО бара притвор за 18 лица

МКД - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство во досегашните обвиненија побарало мерка притвор за 18 лица, а определување мерки за претпазливост за 47 лица. СЈО, според она што го кажа обвинителката Катица Јанева на денешната прес-конференција, досега отворило ...

Јанева: До судот ќе поднесеме 17 обвиненија против 94 лица, за „Талир“ истрагата продолжува

Макфакс - 29.06.2017

Вкупно 17 обвиненија за 18 предмети против 94 лица во текот на овие два дена ќе бидат пренесени од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева.

Еве што изјави Катица Јанева на денешната прес-конференција

Бизнис Вести - 29.06.2017

„Би сакала да го потенцирам исклучителното значење кое го има денешниот настан, особено заради тоа што ја имам можноста со Вас да споделам дел од резултатите кои ги постигнавме досега, а се рефлектирани во обвиненијата кои заедно со обезбедените ...

Јанева: Први јули за нас не значи ништо! Ќе отвораме нови истраги и по рокот

Макфакс - 29.06.2017

„Ние уште три години ќе работиме на отворање на нови предистражни истражни предмети, што понатаму по нив, ќе се договараме со институциите, доколку нашиот мандат не биде продолжен“, изјави обвинителката Катица Јанева на новинарско прашње по ...

СЈО покрена 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

Канал5 - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција соопшти дека подигнало 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека се обезбедени цврсти и обемни докази ...

(ФОТО) Обвиненијата и доказите на СЈО стигнаа во судот

Макфакс - 29.06.2017

Дваесетина кутии со обвиненија на Специјалното јавно обвинителство стигнаа во Кривичниот суд во Скопје. Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција соопшти дека до Судот во следните два дена ќе бидат поднесени вкупно 17 ...

СЈО бара притвор за Никола Груевски за случајот „Титаник“

Макфакс - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција информираше дека е побарана мерка притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како обвинет за случајот „Талир“, којшто го отвори ова обвинителство.

Јанева: Поднесени обвиненија за сите предмети, освен за „Талир“ и „Табла“...

Н.Македонија - 29.06.2017

Јанева: Поднесени обвиненија за сите предмети освен за „Талир“ и „Табла“ Седумнаесет обвиненија за 18 предмети, против 94 физички лица и седум правни лица, се резултат на работа на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во изминативе 10 месеци, како ...

(ВИДЕО) Јанева: 17 обвиненија за 94 физички и 7 правни лица, никој нема да остане неказнет

А1 On - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева побара и доби аплауз за обвинителите на СЈО и за сите вработени во Обвинителството за сето досега постигнато. Подигнати се 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и 7 правни лица.

Не можеме да истражиме 8 години криминал за еден месец, кажа Јанева за „Талир“

Сакам да кажам - 29.06.2017

Специјалната обвинителка Катица Јанева кажа дека за „Талир“ не е поднесено обвинение само затоа што СЈО немало доволно време да ги истражи сите дејствија на осомничените. „За ‘Талир’ нема процедурални пречки да се покрене обвинението, но многу е мал ...

Јанева: Истрагата за Талир ќе продолжи и претстојниот период

Либертас - 29.06.2017

-Истрагата „Талир“ ќе продолжи и во претстојниот период. Истражната постапка е отворена пред повеќе од еден месец. Во рамки на предистаржаната постапка преземени се дејствија во поткрепа на основаното сомнение за сторени кривични дела.

Јанева: Ова не е крај, продолжуваме со истрагите!

Фокус - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека иако утре завршува рокот за поднесување на обвиненија, тоа не значи дека ќе запрат со работа, односно најави дека во наредниот период со исто темпо ќе продолжат да работат на истрагите.

СЈО нема да поднесе обвинение за „Талир“

Фокус - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство во моментот нема да поднесе обвинение за предметот „Талир“, односно за незаконското финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. – Ние за еден месец не можеме да истражиме незаконско финансирање на партија, која осум години ...

СЈО поднесе 17 обвиненија за 94 физички и 7 правни лица

Сакам да кажам - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и 7 правни лица, соопшти пред малку специјалната обвинителка Катица Јанева. На прес-конференцијата во СЈО, материјалите од сите обвиненија беа ставени во купишта ...

СЈО во сите 17 обвиненија гони 94 физички и седум правни лица

Фокус - 29.06.2017

Специјалното обвинителство ќе поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева . За сите покренати обвиненија ќе биде објавена power point презентација на веб ...

СЈО поднесе 17 обвиненија, „Талир“ ќе почека

Мета - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева, додавајќи дека за овие предмети се обезбедени цврсти докази.

Јанева: Поднесовме 18 обвиненија за 17 предмети против 94 физички и седум правни лица.

Либертас - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на денепшниот прес изјави дека СЈО поднесува 18 обвиненија за 17 предмети против 94 физички и седум правни лица. Главната обвинителка на СЈО штотуку објави дека за 10 месеци колку што имале можност да ...

Катица Јанева ги натера новинарите да и ракоплескаат

Курир - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, пред почетокот на денешната прес-конференција на која СЈО соопштува за покренувње на нови обвиненија, ги натера новинарите да и ракоплескаат. Преку однапред смислено сценарио, сдсмовските новинари беа ...

Нови 17 обвиненија за 18 предмети покрена СЈО, материјалите ќе се носат во судот

Локално - 29.06.2017

Материјалите кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство ќе бидат пренесени во судот, денеска и утре, за нови 17 обвиненија за 18 случаи, најави обвинителката Катица Јанева на денешната прес-конференција.

СЈО поднесе 17 обвиненија за 94 лица

Кумановски м. - 29.06.2017

Специјалното јавнот обвинителство поднесува вкупно 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, соопшти специјалниот јавен обвинител Катица Јанева на денешната прес конференција. За случајот „Талир“ кој се однесува на незаконското ...

Јанева: Истрагата на СЈО за предметот „Талир“ ќе продолжи и во иднина

Слободен Печат - 29.06.2017

На денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство, обвинителката Катица Јанева изрази надеж дека во идниот период ќе има продолжување на мандатот на СЈО, за дела за висока корупција.

Јанева: Поднесовме 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и 7 правни лица

Стандард - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска изјави дека СЈО поднело 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и 7 правни лица. „Иако на јавноста и е добро познато дека Законот за специјално обвинителство беше донесен на 15 септември ова ...

(ГАЛЕРИЈА) Јанева: Продолжуваме со работа, за нас рокот 1 јули ништо не значи

Фактор - 29.06.2017

Обвинителката Катица Јенева денеска изјави дека рокот ништо не значи и дека ќе продолжат со работа. Таа се надева дека ќе имаат шанса да се занимаваат и во иднина со случаите на корупција.

Јанева: СЈО поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и правни лица

Фактор - 29.06.2017

СЈО поднело 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и правни лица. „Станува збор за сериозни злоупотреби на институционалните капацитети и злоупотреба на службена положба“- соопшти обвинителката Катица Јанева која кажа дека нејзиниот тим ...

СЈО поднесува 17 обвиненија против 94 лица – истрагата за „Талир“ продолжува

Канал 77 - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесува 17 обвиненија против 94 физички лица и 7 правни лица. Обвиненијата се однесуваат на вкупно 18 случаи, односно кривични дела кои произлегуваат од прислушуваните разговори.

СЈО денеска ќе информира за обвиненијата

еМагазин - 29.06.2017

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти за кои предмети ќе поднесе обвиненија.

(ФОТО) СЈО ГИ СПАКУВА КУТИИТЕ СО ПРЕДМЕТИ: Ќе стигнат на адреса во Кривичен суд

Фактор - 29.06.2017

Неколку кутии за едно обвинение. Ваква глетка затекнаа новинарските екипи пред да започне прес конференцијата на Катица Јанева и тимот специјални обвинители. Специјалните јавни обвинители ги стокмија обвиненијата кои во кутија ќе ги пратат на адреса ...

СЈО со обвиненија за сите случаи, освен за „Талир“

Либертас - 29.06.2017

СЈО ќе подигне обвиненија за сите преземени и отворени случаи, но не и за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, неофицијално дознава ДВ. Движењето „Беса“ бара СЈО да ги отвори случаите „Сопот“ и „Монструм“, пишува Дојче веле.

Јанева: До судот ќе поднесеме 17 обвиненија против 94 лица

Кајгана - 29.06.2017

Вкупно 17 обвиненија за 18 предмети против 94 лица во текот на овие два дена ќе бидат пренесени од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева.

Јанева: Први јули за нас не значи ништо! Ќе отвораме нови истраги и по рокот

Правдико - 29.06.2017

„Ние уште три години ќе работиме на отворање нови предистражни истражни предмети, што понатаму по нив, ќе се договараме со институциите, доколку нашиот мандат не биде продолжен“, изјави обвинителката Катица Јанева на новинарско прашање по завршување ...

СЈО покрена 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

еМагазин - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција соопшти дека подигнало 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека се обезбедени цврсти и обемни докази ...

(ФОТО) Обвиненијата и доказите на СЈО стигнаа во судот

Правдико - 29.06.2017

Дваесетина кутии со обвиненија на Специјалното јавно обвинителство стигнаа во Кривичниот суд во Скопје. Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција соопшти дека до Судот во следните два дена ќе бидат поднесени вкупно 17 ...

СЈО бара притвор за Никола Груевски за случајот „Титаник“

Кајгана - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција информираше дека е побарана мерка притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како обвинет за случајот „Талир“, којшто го отвори ова обвинителство.

СЈО поднесе 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

Нова ТВ - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и правни лица, соопшти пред малку специјалната обвинителка Катица Јанева. На прес-конференцијата во СЈО, материјалите од сите обвиненија беа ставени во купишта ...

Катица Јанева ги натера новинарите да и ракоплескаат

Пулс24 - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, пред почетокот на денешната прес-конференција на која СЈО соопштува за покренувње на нови обвиненија, ги натера новинарите да и ракоплескаат. Преку однапред смислено сценарио, сдсмовските новинари беа ...

Прес на СЈО, се очекуваат нови обвиненија

ТВ21 - 29.06.2017

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска во 12 часот ќе одржи прес-конференција, на која се очекува да соопшти за кои предмети ќе поднесе ...