TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Села: Дијаспората има проблем да се попише, се надевам дека е технички проблем

360 степени - 01.03.2021

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, по седницата на централното претседателство на партијата што се одржа во Тетово, побара Државниот завод за статистика да ги отстрани проблемите на дијаспората, бидејќи не можеле да се ...

Дали државата добива или губи со пописот во дијаспората?

24 Вести

Села побара да нема проблеми при регистрирањето на дијаспората за пописот

ТВ21

Попис, дијаспората се соочува со проблеми – Завод за статистика: Наскоро ќе се среди

ТВ21

Села: Иселени лица не можат да се регистрираат преку интернет

Фокус

Жерновски за однесувањето на Мицкоски: Генијално!

Независен

Села: Дијаспората има проблем со попишувањето, не функционира платформата на ДЗС

Локално

24 Вести МКД +инфо Курир 4NEWS Gostivarpress.mk Слободен Печат Независен

Симовски: Овој попис и методологијата се во согласност со европските стандарди

Слободен Печат - 01.03.2021

Апостол Симовски, директор на Завод за статистика смета дека постојаното тврдење на опозицијата дека овој попис, закон и методологија не се во согласност со европските стандарди, паднало во вода минатата недела кога Евростат со јавна изјава на ...

В среда ќе се попишуваат бездомниците

Press24

Симовски за тв 24: Овој попис, закон и методологија се во согласност со европските стандарди

24 Вести

Симовски: Пописот е во интерес на граѓаните на државата

Слободен Печат

Не сме информирани за пописот, се жалат иселениците

Слободен Печат

Симовски: Проблемот со апликацијата за пријавување на иселениците е надминат

Телма

Почна првата фаза од пописот на населението

Алсат-М

Локално Алфа Frontline Локално Скопје инфо Локално Локално Press24

Пробиена е апликацијата за попис: Скопјани се попишуваат божем од Србија, „од Бугарија“ ќе се бројат Македонка ...

Република - 02.03.2021

Не требаше многу за да исплива на површина уште еден доказ дека пописот се спроведува прекутрупа. Дека целта на операцијата ни најмалку не е статистичка, потврдува и пропустот да се изработи солидна заштитена апликација за попишување на дијаспорта.

Иселениците пријавија многу проблеми со апликацијата за попишување

Телма

На тема попис: Девојка која живее во Македонија користејќи VPN наместо IP aдреса се попиша како да е од дијаспора

MakPress

Зијадин Села: Албанската дијаспора јавува за проблеми со попишувањето „онлајн“

Алсат-М

Колоски за тв 24: Не знам што се очекува да се придонесе со попишување на дијаспората

24 Вести

Апликацијата за попис на иселениците тешко функционира

Телма

Груби ги повика иселениците да се самопопишат во што поголем број

Курир

24Инфо Локално PressingTV Слободен Печат Република Нетпрес Нова ТВ Независен

Димовски: Клучно е да се даде одговор кои податоци од пописот ќе се користат за да се утврдат колективни права на ...

Курир - 01.03.2021

Овој модел по кој планираат да го спроведат пописот е невиден, дијаспора се попишува со апликација, а меѓународните стандарди велат се попишува резидентно население кое најмалку во последните 12 месеци престојувало во земјата.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата сака договорени проценти

Канал5

Првите попишани затвореници од Куманово

Телма

Почна попишувањето на затворениците, дијаспората и бездомниците

Сител

Преглед на настани: Почна пописот, Универзална се реконструира, лажна вест од МАНУ – не се укинува Катедрата по македонски јазик

CivilMedia

Почна пописот – први се попишуваат лицата во затворите, војската, бездомните лица…

ТВ21

Димовски: Ние сега ќе попишуваме и луѓе кои 10 години не живеат во Македонија

Локално

Сител Призма Слободен Печат CivilMedia Скопско Ехо Р.С.Европа Факултети Алсат-М

Пописот започна со затворениците и дијаспората

Deutsche Welle - 01.03.2021

Со првата фаза од пописот пристигнаа и првите проблеми. Апликацијата за попис на дијаспората извесен период не функционираше, но подоцна се врати во живот. Се попишуваат затворениците. Осудените и притворените лица во Казнено-поправната установа ...

Почна првата фаза од пописот– се попишуваат војниците,затворениците, дипломатите и бездомниците

Канал5

ПОЧНУВА ПРВАТА ФАЗА: Се попишуваат иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Пулс24

Почнува првата фаза на пописот – ќе се попишуват иселениците, вработените во ДКП, затворениците и бездомниците

Frontline

Заев: Од 1 март започнува самопопишувањето на дијаспората

Канал5

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

ММС

Иселениците и дипломатите можат да се попишат преку веб-апликација

Слободен Печат

МКД Опсервер Фокус Телма Нетпрес Фактор CivilMedia Република

Мицкоски: Собрани над 100.000 потписи, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја води битката против мафијашката власт

Курир - 01.03.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски информира дека партијата за 8 дена собрала над 100.000 потписи од граѓаните кои не се задоволни од операцијата попис. -ВМРО-ДПМНЕ за 24 часа, или по 3 часа дневно, во рок од 8 дена собра повеќе од ...

Мицкоски: Собрани над 100.000 потписи, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја води битката против мафијашката власт

Нетпрес

Мицкоски: Собрани над 100.000 потписи, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја води битката против мафијашката власт

Press24

Мицкоски: Собрани над 100.000 потписи, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да ја води битката против мафијашката власт

PressingTV

ВМРО-ДПМНЕ собра повеќе од 100.000 потписи за поништување на законот за попис

Вечер Прес

Мицкоски: Собрани повеќе од 100.000 потписи од граѓани кои не се задоволни од операцијата попис

Сител