TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чувари на формулата за решение околу уставните измени

Deutsche Welle - 29.05.2024

Од Вреди се убедени дека ќе има модалитети кои се прифатливи и за Софија и за Скопје. Поранешниот бугарски претседател Прванов сугерира дека е потребен анекс на Договорот од 2017 година. Потенцијалните партнери во идната влада разговарале за ...

Таравари за уставните измени: Оптимист сум дека ќе се изнајде решение

Локално

Таравари: Нема документ, постои договор, јас го нареков џентлменски

Канал5

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Либертас

Таравари: Деновиве ќе одлучам дали ќе ја прифатам функцијата министер за здравство

Канал5

Договорот за Влада завршена работа? Се очекува во сабота да се изгласаат министрите во Собрание

ТВ21

Арбен Таравари и Љупчо Зиков во „Само Вистина“

Канал5

Фокус ТВ21 Либертас 4NEWS Скопје инфо Zoom Бриф Фокус

ФОТО: Се очекува ова да бидат министрите од ВРЕДИ во Владата на Мицкоски

ТВ21 - 28.05.2024

Додека траат преговорите за нова влада, ТВ21 дојде до имињата кои би можеле да бидат нови министри во Владата која ќе биде предводена од Христијан Мицкоски. Новиот состав би требало да биде познат до крајот на оваа недела, откако Мицкоски ќе го ...

ВИДЕОИНТЕРВЈУ | Иво Ранѓеловиќ, аналитичар: ВМРО-ДПМНЕ нема потреба да ги повторува истите грешки на СДСМ

Слободен Печат

Боемот: Македонците си ги враќаат назад клучните министерства

Lider

Последни подготовки за конститутивната седница - Африм Гаши ќе биде новиот собраниски спикер

Deutsche Welle

Касами потврдува дека ВЛЕН добива претседател на Собранието, пет министерства плус министер без ресор

360 степени

И новата влада ќе има прв вицепремиер, а министерството на Артан Груби ќе остане за кадар на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата – вели Билал Касами

360 степени

Составот на новата влада е пред финален договор – клучните ресори остануваат кај ВМРО-ДПМНЕ

360 степени

МКД Lider ТВ21 Локално 4NEWS Пулс24 МКД Фокус

(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Зошто ВЛЕН не го сака министерството на Артан Груби – интервју со Билал Касами

360 степени - 28.05.2024

Погледнете го новото издание на емисијата „360 степени”, емитувано на 27 мај 2024 г. на МРТ 1, во кое гостува Билал Касами, претседател на Движење Беса и еден од предводниците на коалицијата ВЛЕН Лидерот на Беса и еден од предводниците на ...

Касами нема сомневање дека идната влада ќе го спроведува Уставот во делот на името на државата

360 степени

Нема да дозволиме министер Албанец да кажува дека одговара само пред својата партија – вели лидерот на Беса

360 степени

(ВИДЕО) Вечерва во 360° на МРТ 1: ВЛЕН не го сака министерството на Артан Груби – интервју со Билал Касами

360 степени

Касами нема сомневање дека идната влада ќе го спроведува Уставот во делот на името на државата

Либертас

Касами нема сомневање дека идната влада ќе го спроведува Уставот во делот на името на државата

365

Касами нема сомневање дека идната влада ќе го спроведува Уставот во делот на името на државата

Пулс24

Вреди: Со ВМРО-ДПМНЕ успешно го завршивме процесот на интегрирање на изборните програми – „Многу брзо како држава ќе ...

ТВ21 - 28.05.2024

Од албанската коалиција Вреди информираат дека со ВМРО-ДПМНЕ успешно го завршиле процесот на интегрирање на изборните програми. „Работните групи на ВЛЕН, како легитимен претставник на албанците и ВМРО ДПМНЕ како победничка партија во рамките на ...

Ибраими: Ако ВМРО-ДПМНЕ се врати на позициите на Груевски, Вреди ќе замине во опозиција

МКД

Алфа дознава: Преговорите пред финиш – во новата Влада ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ и ЗНАМ

Алфа

КУРИР ЕКСКЛУЗИВНО ДОЗНАВА: Ова е распределбата на ресорите во новата Влада

Курир

Кои министерства ќе ги добие ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, а кои „Вреди„ и ЗНАМ

еМагазин

Финишираат разговорите за новата Влада, позната поделбата на министерствата

Бизнис Вести

Ресорите се поделени – познато е која партија што добива

Фокус

Сител Република Нетпрес Либертас Рацин Нова ТВ А1 On Press24