TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Душебаев веќе го отпиша Вардар: Во Келн ќе играат ПСЖ, Кил, Веспрем и Барса!

24 Ракомет - 09.11.2019

Ракометарите на Вардар го очекуваат натпреварот од седмото коло во Лигата на шампионите против полскиот тим Келце. Тренерот на гостите, Талант Душебаев, го отпиша европскиот првак од настап во Келн на завршниот турнир.

Вардар игра за бодови кои носат потенцијал за Келн!

Sport 1 - 09.11.2019

Вардар полека привршува со првата половина од сезоната во Лигата на шампионите, но тоа значи и дека се намалува просторот за грешки и шансите ќе бидат се помалку. Една таква која не смее да се пропушти е денешниот натпревар со Кјелце (17.30) во ...

Ќе изгори ли Киелце повторно во скопскиот „вулкан“?

Екипа - 09.11.2019

Вардар на последниот меч од Лигата на шампионите успеа да ја прекине „црната серија“ триумфирајќи над Брест Мешков, но денешниот дуел со Киелце (17.30 часот) ќе биде вистинско мерило за квалитетите и потенцијалот на „црвено-црните“ како актуелни ...

Криштопанс игра, растат шансите на Вардар за победа над Кјелце

Спортманија - 09.11.2019

Кај „црвено-црните“ се враќаат и Атман и Горпишин, ќе фали само Горбок. Присуството на десниот бек Даинис Криштопанс, дефинитивно ќе биде голем плус за ракометниот клуб Вардар на дуелот со Кјелце попладнево од 17.30 часот во „Јане Сандански“ од ...

Ќе игра и Кристопанс, Вардар комплетен против Киелце

Екипа - 09.11.2019

Даинис Кристопанс ги надмина проблемите со повредата на скочниот зглоб и ќе се најде во тимот на Вардар за денешниот дуел против Киелце во рамките од Лигата на шампионите. „Џинот“ на „вардарци“ се повреди на самиот почеток од дуелот во СЕХА против ...

(ФОТО) Вардаровите навивачи може да здивнат – само еден играч нема да игра со Киелце

Спортклуб - 09.11.2019

Актуелниот македонски и европско шампион Вардар денес го игра еден од можеби најважните дуел во групната фаза од Лигата на шампионите. В пресрет на дуелот со Киелце тренерот на „црвено-црните“ се соочуваше со низа проблеми поради повредени играчи.

Познати составите за мечот Вардар- Кјелце: „Црвено црните“ речиси комплетни го дочекуваат противникот (Фото)

Дерби - 09.11.2019

Македонскиот и европскиот ракометен шампион, Вардар речиси комплетен ќе го пречека тимот на Кјелце на денешната средба која ќе се одигра во 17:30 часот во салта „Јане Сандански“. Во составот на Вардар се наоѓаат и неизвесните Даинис Криштопанс, ...

Само Горбок ќе недостасува, Вардар речиси комплетен против Кјелце

МКД - 09.11.2019

Проблемите со повредите полека стануваат минато за Вардар, европскиот шампион речиси комплетен ќе биде на денешниот натпревар од Лигата на шампионите против Кјелце. Вардар денеска со почеток од 17:30 часот го пречекув Кјелце во дерби натпревар од ...

ПРВА РУНДА ВО СКОПЈЕ: Вардар и Келце во директна битка за второто место

SportMedia - 09.11.2019

По два порази во Лигата на шампионите (Кил и Веспрем) европскиот првак Вардар минатиот викенд со триумфот над Мешков Брест не само што се врати на победничките патеки, туку и на второто место во групата Б, а за да остане таму потребен му е и ...

ОФИЦИЈАЛНИ СОСТАВИ: Кристопанс, Атман и Горпишин во стројот на Вардар за Киелце

Gol.mk - 09.11.2019

Европскиот ракометен шампион, Вардар , вечерва го игра еден од најважните натпревари во новата сезона на Лигата на шампионите. Во Скопје гостува секогаш незгодниот Киелце , овој пат засилен со поранешниот вардарец, Игор Карачиќ, а двајцата стратези ...

Вардар со Криштопанс против Кјелце

Република - 09.11.2019

Џиновскиот десен бек на Вардар, Летонецот Даинис Криштопанс, дефинитивно ќе биде во составот на „црвено-црните“ за пресметката попладнево против Кјелце во „Јане Сандански“ од ракометната Лига на шампиони.

Вардар против Кјелце скоро комплетен! (ФОТО)

Спортски - 09.11.2019

Пред натпреварот со Кјелце Вардар се соочи со големи проблеми со повредени ракометари, меѓутоа освен Горбок сите се најдоа во составот за денешниот натпревар против полскиот тим. Последен повреда заработи Криштопанс кој се повреди во натпреварот од ...

Сите се вратија, освен Горбок: Вардар, речиси, комплетен против Кјелце!

Sport 1 - 09.11.2019

Вардар се соочи со големи проблеми во пресрет на дуелот со Кјелце, од седмото коло во Лигата на шампионите, меѓутоа сите повредени стегнале заби и еве ги во записникот за денешниот натпревар (17.30 ч.

ЛШ: Се враќаат Атман и Горпишин, Вардар без Горбок против Кјелце!

Слободен Печат - 09.11.2019

Тренерот на „црвено-црните“, Едуард Кокшаров, повторно се одлучи за тројца голмани, а во тимот е и летонскиот „џин“ Кристопанс за вечерашниот спектакл во СЦ „Јане Сандански“. Денеска од 17.30 часот македонскиот и европски шампион ќе води важна битка ...

Вардар ќе нападне со сета сила, сите играчи во строј за Келце

SportMedia - 09.11.2019

Европскиот првак Вардар ќе биде комплетен за денешниот натпревар со Келце (17:30 часот) во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје во Лигата на шампионите. Тренерот Едуард Кокшаров ќе ги има на располагање сите, дури и повредените Атман и Горпишин, кои се ...

ЕХФ ги потсети „Комитите“ на Карачиќ и што тој рече за нив откако се пресели во Кјелце

Спортклуб - 09.11.2019

Денеска од 17:30 часот Вардар во дербито на колото во групата Б, го пречекува незгодниот Кјелце. Со Кјелце, во Скопје се враќа и неповторливиот борец на Вардар од минатото, Игор Карачиќ, за кој навивачите на Вардар уште жалат.

ПРИНУДНО: Келце без тренинг на мегдан со европскиот првак

SportMedia - 09.11.2019

Ракометарите на Келце имаа проблеми со летовите вчера и по 18-часовно патешествие по аеродромите пристигнаа во Скопје. Екипата пристигна, но не и нивните торби со опремата… Со оглед на сите проблеми кои ги имаа Талант Душебаев не сакаше неговите ...

Кјелце по 18-часовна одисеја конечно стигна во Скопје! (ФОТО)

Sport 1 - 08.11.2019

Утрешниот ривал на Вардар во ракометната Лига на шампиони, Кјелце конечно пристигна во Скопје во 18-часовна одисеја по неколку аеродроми низ Европа. Полјаците тргнаа од својата база во 2 часот наутро со автобус за да фатат лет од Краков до Виена.

По 20 часа патување, Келце конечно стигна во Скопје!

24 Ракомет - 08.11.2019

Ракометарите на Келце се соочија со проблеми пред гостувањето во Скопје на мечот со Вардар во Лигата на шампионите. Тие конечно пристигнаа во македонската престолнина по околу 20 часа патување со автобус и авион.

ФОТО: Кјелце имал проблеми со летот, чекале три часа

Sport M - 08.11.2019

Екипата на Кјелце доцни со распоредот за патувањето во Скопје. По три часа чекање се качиле во авион, кој прво ќе лета за Виена, а потоа за Скопје. Како што велат од клубот, доцнат со целиот распоред за патувањето, па можно е без тренинг да настапат ...

Карачиќ: Во Вардар го изградив победничкиот менталитет

365 - 08.11.2019

Среќен е во Киелце, но истовремено и му недостасува македонската публика и пријателите кои му се како браќа, вели хрватскиот ракометар Игор Карачиќ во разговор со „Гол.мк“ пред утрешното враќање во Скопје во гостувањето против Вардар, за кого вели ...

Шанса за заборавените: Вардар ќе продава дополнителни билети за мечот со Кјелце!

Sport 1 - 08.11.2019

Управата на актуелниот европски ракометен шампион Вардар ги информира сите спортски вљубеници дека во продажба е пуштен дополнителен контингент билети за утрешната дерби-пресметка со Кјелце (17.30 часот) во салата „Јане Сандански“.

Поради голем интерес: Вардар пушти дополнителен број на билети за дербито со Кјелце

Дерби - 08.11.2019

Дуелите меѓу Вардар и Кјелце секогаш бидел интересни, неизвесни, борбени, имало тензија, а секако истите предизвикувале голем интерес кај публиката без разлика дали мечевите се играле во Македонија или Полска.

Киелце со екстра проблем доаѓа на гости кај Вардар

Gol.mk - 08.11.2019

Полски Киелце е следниот ривал на Вардар во Лигата на шампионите, а тренерот Талант Душебаев доби лоши вести пред заминувањето за Скопје затоа што загуби еден од важните играчи во ростерот. На дуелот со Вардар нема да може да помогне Аркадиус Морито.

ПОСЛЕДНА ШАНСА: Пуштени дополнителни билети за мечот со Келце

SportMedia - 08.11.2019

Поради големиот интерес за натпреварот против тимот на Келце, денеска од РК Вардар стигна сопопштение дека е пуштен дополнителен контингент на билети за утрешниот натпревар. Преку онлајн продажната мрежа на www.ticketplus.mk и на билетарницата на СЦ ...

Ќе биде пекол против Кјелце: Вардар ги израдува своите фанови – но побрзајте

Спортклуб - 08.11.2019

Од РК Вардар информираат дека поради големиот интерес за натпреварот од ЕХФ Лигата на шампионите против тимот на Кјелце пуштен е дополнителен контингент на билети за истиот натпревар. Преку онлајн продажната мрежа на www.ticketplus.mk и на ...

Карачиќ: Во Вардар научив да победувам и да верувам во себе, очекувам силни емоции во Скопје

Gol.mk - 08.11.2019

Овој викенд ќе биде посебен за Игор Карачиќ, поранешниот ракометар на Вардар . Хрватскиот интернационалец од Скопје кариерата ја продолжи во Киелце , а утре со новата екипа ќе гостува во Македонија , за да му се спротистави на тимот со кого стана ...

Стоилов против Киелце очекува голема борба, по која некој (Карачиќ) ќе плаче

Сител - 08.11.2019

Македонските претставници во ракометната Лига на шампиони, Вардар и Еурофарм Работник утре ќе ги играат натпреварите од 7.коло Во дербито од Б групата, европскиот првак Вардар го пречекува Киелце во СЦ „Јане Сандански“.

На Кјелце му „побегна“ авионот, не се знае кога ќе стигне во Скопје!

Sport 1 - 08.11.2019

Ракометарите на Кјелце се соочуваат со сериозен проблем во пресрет на утрешниот дуел од Лигата на шампионите (ЛШ) против Вардар во „Јане Сандански“, откако останаа „заглавени“ во Виена по проблемите кои ги имаа со летот од Краков кон австриската ...

Преместен дуелот од Лигата на шампионите: Мешков Брест – Вардар во нов термин

24 Ракомет - 08.11.2019

Натпреварот од 9. коло од групната фаза во Лигата на шампионите меѓу Мешков и Вардар закажан за 23 ноември ќе се игра во нов термин. Наместо во 18:00 часот како што досега беше закажано (16:00 часот по македонско време), натпреварот ќе се игра во ...

На ракометарите на Кјелце им избегал авионот за Скопје!

Спортски - 08.11.2019

Ракометарите на Кјелце се соочија со неочекуван проблем пред доаѓањето во Скопје каде што утре треба да го одиграат натпреварот против Вардар во ракометната Лига на Шампионите. Играчите на Кјелце останале во Виена поради проблемите кои ги имаа со ...

КОМИТИ: Ако има некој кој не задолжил и чие име треба да го славиме, тој е Игор Карачиќ!

SportMedia - 08.11.2019

Европскиот првак Вардар утре, 17:30 часот ќе го пречека Келце, еден од најголемите ривали во најсилното европско клупско натпреварување. Но, она што го прави различен овој дуел е што сега во полските редови има играч кој претходните осум години беше ...

Неочекувани проблеми за полскиот првак: Келце “заглави” во Виена!

24 Ракомет - 08.11.2019

Ракометарите на Келце се соочуваат со проблеми пред гостувањето во Скопје на мечот со Вардар во Лигата на шампионите. Своето патешествие го стартуваа во 03:00 часот утринава кога со автобус се упатија од Келце до Краков и требаше да го фатат летот ...

Проблем со летови: Келце ќе доцни најмалку три часа во Скопје

SportMedia - 08.11.2019

Полскиот првак Келце нема пријатно патување до Скопје. Утрешниот противник на Вардар во Лигата на шампионите има проблем со летовите, односно нивно одложување, па наместо на пладне како што беше планирано, најверојатно доцна попладнево ќе пристигнат ...

Стоилов: Ќе има многу тензија и борба, се надевам Карачиќ на крајот ќе плаче

Дерби - 07.11.2019

Составот на Вардар в сабота (17:30) го очекува меч против големиот ривал Кјелце, екипа против која сите натпревари се посебни, исполнети со тензија и борба до последната секунда. Така се очекува да биде и за два дена во СЦ „Јане Сандански“ каде ...

Последниот тренинг ќе реши дилема – кој ќе игра за Вардар со Киелце?

Gol.mk - 07.11.2019

По тешките порази од Веспрем и Кил, европскиот ракометен шампион Вардар брзо им се врати на победничките патеки и успесите над Мешков Брест и Војводина донесоа позитивни вибрации и одлична атмосфера пред клучниот дуел во Лигата на шампионите против ...

Кокшаров: Имаме многу повредени играчи, ама размислуваме само за победа

Дерби - 07.11.2019

Пред Вардар е нов предизвик во Лигата на шампионите, меч на домашен терен против стариот добар Кјелце во кој настапуваат неколку поранешни играчи на „црвено-црните“. Оваа средба е закажана за во сабота од 17:30 часот во СЦ „Јане Сандански“, а пред ...

Карачиќ емотивен пред мечот со Вардар: Ќе играм против моите браќа, во мојата Македонија!

SportMedia - 07.11.2019

Вардаровата легенда Игор Карачиќ, кој на крајот на минатата сезона замина од Скопје, како играч на полски Келце, викендов се враќа во СЦ „Јане Сандански“, во големиот дуел од Лигата на шампионите.

Рајн Некар ја прекина победничката серија на Кил, „зебрите“ проупуштија плус седум

24 Ракомет - 07.11.2019

Екипата на Рајн Некар во 12. коло од Бундес лигата го совлада Кил со 26:25 пред своите гледачи и со тоа ја прекина победничката серија на „зебрите“. На тешкото гостување во „Сап Арената“, Кил го доживеа вториот пораз во сезоната.

Добра вест за Вардар, „Јане Сандански“ ќе крца за Келце

SportMedia - 07.11.2019

Вардар пред полни трибини ќе го пречека Келце во рамките на седмото коло во Лигата на шампионите. СЦ „Јане Сандански“ на два дена пред мечот речиси е распродаден во слободна продажба има помалку од 250 билети.

Се активира „црвено-црниот“ вулкан: Уште 200 билети за мечот со Кјелце!

Слободен Печат - 07.11.2019

Важна пресметка на „црвено-црните“ во борбата за зацврстување на втората позиција во „Б“ групата. Мора да се признае, малку зачудувачки, во Скопје гостуваат Карачиќ, Душебаев и дружината, а сеуште има слободни билети во продажба, односно изгледа ...

Како Рајн Некар го запре Кил? (ВИДЕО)

24 Ракомет - 07.11.2019

Во дербито во Бундес лигата Рајн Некар Левен славеше победа над тимот на Кил со 26:25, а во завршницата од натпреварот се случуваше вистинска драма на теренот. После нереализираниот напад на Кил, Генсхајмер погоди од седмерец за водство и на гостите ...

Кокшаров: Имаме повредени играчи но размислуваме само за победа

Sport M - 07.11.2019

По победата против Мешков во ЕХФ лигата на шампионите за актуелниот европски првак Вардар следуваат два врзани натпревари против Кјелце. Полскиот првак викендов гостува во Скопје, а потоа ние одиме во Кјелце.

Рајн Некар го најде лекот за Кил, прекината е серијата на „зебрите“

TopSport - 07.11.2019

Во денешното 12. коло од ракометната Бундеслига се одигра големото дерби меѓу Рајн Некар и Кил. Победија домаќините, со пресврт, со 26:25 и со тоа им го нанесоа вториот пораз на ракометарите на Кил. Се одигра возбудлив натпревар во „Сап Арената“.

Стоилов: Со помош од трибините ќе се обидеме да го победиме Кјелце

MakPress - 07.11.2019

Ракометарите на Вардар в сабота се домаќини на Кјелце во седмото коло од Лигата на шампионите. Капитенот на „црвено-црните“ Стојанче Стоилов најави голема борба со стариот ривал. – Не очекува тежок натпревар против секогаш незгодниот Кјелце.

Стоилов: Се надевам дека ќе го победиме Кјелце и дека Карачиќ ќе плаче

Спортски - 07.11.2019

Ракометарите на Вардар в сабота се домаќини на Кјелце во седмото коло од Лигата на шампионите. Капитенот на „црвено-црните“ Стојанче Стоилов се надева дека со помош на публиката ќе стигнат до победа против добро познатиот ривал.

Стоилов: Се надевам дека ќе го победиме Кјелце и дека Карачиќ ќе плаче

Таратур - 07.11.2019

Ракометарите на Вардар в сабота се домаќини на Кјелце во седмото коло од Лигата на шампионите. Капитенот на „црвено-црните“ Стојанче Стоилов се надева дека со помош на публиката ќе стигнат до победа против добро познатиот ривал.

Рајн Некар го најде лекот за Кил, прекината е серијата на „зебрите“

Макфакс - 07.11.2019

Во денешното 12. коло од ракометната Бундеслига се одигра големото дерби меѓу Рајн Некар и Кил. Победија домаќините, со пресврт, со 26:25 и со тоа им го нанесоа вториот пораз на ракометарите на Кил. Се одигра возбудлив натпревар во „Сап Арената“.

Кокшаров: Имаме повредени играчи но размислуваме само за победа

MakPress - 08.11.2019

По победата против Мешков во ЕХФ лигата на шампионите за актуелниот европски првак Вардар следуваат два врзани натпревари против Кјелце. Полскиот првак викендов гостува во Скопје, а потоа ние одиме во Кјелце.