TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законот за јазици нема да се применува во судница додека не се промени ЗКП

Телма - 22.01.2019

Законот за јазици нема да може се применува во судовите додека не се сменат системските закони како што се законите за кривична, прекршочна парнична, постапка и други кои се носат со 2/3 мнозинство и со кои поинаку се уредува и употребата на ...

ВМРО-ДПМНЕ го оспори пред Уставен суд Законот за употреба на јазиците

Сител - 21.01.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе ја оспорува и содржината и процедурата во која е донесен законот за употреба на јазиците. Партијата на Христијан Мицкоски денеска поднесе инцијатива за проверка на уставноста на овој закон.

Законот за јазици во уставен суд по иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, се работи за обид за политички поени, велат од ДУИ

ТВ21 - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ најавува иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Тие бараат Уставниот суд да донесе привремена одлука, со која ќе се запре употребата на јазиците се до донесувањето на конечната одлука ...

Опозицијата го оспори законот за јазици пред Уставниот суд, владата порачува дека измените ќе се спроведат

24 Вести - 21.01.2019

Двојазичноста по втор пат оспорена пред Уставен суд. По иницијативата на професорот по уставно право Кекеновски, и опозициската ВМРО ДПМНЕ бара уставните судии да го укинат законот за јазици, а до конечната одлука да се запрат сите активности кои ...

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со напади врз Законот за употреба на јазиците, сега и пред Уставен

CivilMedia - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според нив законот е противуставен, штетен и нелегален. Како што изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, указот за ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за законот за јазици

Сакам да кажам - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Иницијативата е поднесена, како што рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, оти законот бил противуставен, донесен во нелегална ...

СДСМ реагира дека не е точно оти Законот за јазици е неуставен

Р.С.Европа - 21.01.2019

Од СДСМ реагираа денеска дека не е точно оти Законот за употреба на јазиците е неуставен како што тврди ВМРО-ДПМНЕ. Од СДСМ по поднесената иницијатива за оцена на уставноста на Законот од страна на опозициската партија наведуваат дека законот ја ...

ВМРО-ДПМНЕ со иницијатива за уставноста на Законот за јазици

Р.С.Европа - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ денеска до Уставниот суд поднела иницијатива за оцена на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Според партијата, законот е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен за државата.

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

Макфакс - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност. Според партијата, Законот е донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување ...

Волунтаризмот во политиката внесе своеволност во правниот систем

Н.Македонија - 21.01.2019

Дали слободното толкување на Уставот и на законите од страна на носителите на државни функции, државните органи и институции, како и на партиските функционери придонесува за процесот на сѐ подинамичното дерогирање на целокупниот правен систем, на ...

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ поднесува иницијатива за оцена на уставноста на законот за јазици

ТВ21 - 21.01.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, денеска соопшти дека неговата партија поднела иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на законот за јазиците, и бараат од Судот да не дозволи почеток на негова примена.

Меѓусебни обвинувања за загрозување на уставниот поредок

Телма - 20.01.2019

Законот за јазици спроведува двојазичност и го урива уставниот поредок. Дополнително, неговата реализација ќе значи дополнителни вработувања и оптоварувања на Буџетот, велат од ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Костовски, Џафери и Ибраими

Опсервер - 20.01.2019

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци. Заев замина на луксузен одмор во странство, во Германија и остави, даде зелено светло да се ...

Законот за јазици во уставен суд по иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, се работи за обид за политички поени, велат од ДУИ

4NEWS - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ најавува иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Тие бараат Уставниот суд да донесе привремена одлука, со која ќе се запре употребата на јазиците се до донесувањето на конечната одлука ...

ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВЕН: ВМРО-ДПМНЕ апелира да донесе одлука со која го укинува Законот за употреба на јазиците

Фактор - 21.01.2019

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев, вели дека Законот за употреба на јазици е противуставен. Според него, тој е донесен во нелегална процедура и е штетен. Oд партијата поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на ...

Јанушев: Талат Џафери и владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и Заев брутално го погазуваат Уставот

Курир - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставен за Законот за јазиците

+инфо - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

24Инфо - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност. Според партијата, Законот е донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување ...

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

А1 On - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност. Според партијата, Законот е донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

Сител - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

Канал5 - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставен суд за Законот за јазици

Мета - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за јазици, откако минатата недела иницијатива поднесе и професорот Јове Кекеновски. Според партијата, Законот е донесен на насилнички начин од страна на власта, со ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставен за Законот за јазиците

Република - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

еМагазин - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

1tv - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

Независен - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ денес поднесe иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност. Според ВМРО-ДПМНЕ законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставен суд за оцена на уставноста на Законот за јазици

Н.Македонија - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност.

Јанушев: Талат Џафери и владејачкото мнозинство предводено од СДСМ и Заев брутално го погазуваат Уставот

Алфа - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

MTM - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

Либертас - 21.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

МКД - 21.01.2019

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше ...