TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЗНМ бара оставка од Уставниот суд

24 Вести - 10.02.2017

Пресудата на Европскиот суд за човекови е потврда дека во Македонија се прекршува правото на слободно изразување и затоа сметаме дека сега институциите кои е да ја понесат одговорноста институциите кои не ја исполнија основната задача да ги штитат и ...

Завршена мисијата на ЗНМ – Пресудата на судот во Стразбур поука за Македонија

ТВ21 - 10.02.2017

Во Македонија нема демократски институции кои можат да ги бранат слободата и правата на граѓаните, кога тие ќе се повредат од страна на власта. Ова се покажа со вчерашната пресуда на Европскиот суд за човекови права за случајот „Црниот Понеделник“, ...

Судиите од Уставен кои одлучија спротивно од Меѓународниот суд да си поднесат оставка

Телма - 10.02.2017

Уставниот суд да поднесе оставка после пресудата од Стразбур, бара Здружението на новинари на Македонија. Според новинарите, судиите кои пресудиле спротивно од меѓународниот суд за човекови права мора да понесат одговорност.

Здружението на новинари ја поздрави одлуката на Судот во Стразбур

Алсат-М - 10.02.2017

По одлуката на Судот во Стразбур која беше во полза на новинарите кои насилно беа отстранети од Собранието во 2012 година, претседателот на ЗНМ Насер Селмани побара одговорност од судиите на Уставниот суд, кои според него не го осудија насилството ...

Пресудата на ЕСЧП е победа на правдата и таа никогаш нема да се заборави, велат новинарите и адвокатите кои ја добија ...

Академик - 10.02.2017

Пресудата на Европскиот суд за човековите права во корист на новинарите отстранети од Собранието не е само победа на новинарската заедница, туку е и победа на демократските вредности, беше нагласено на денешната прес-конференција во Здружението на ...

ЗНМ ја поздрави одлуката на Судот во Стразбур

ТВ21 - 10.02.2017

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција оцени дека одлуката на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) потврдила дека во Македонија се прекршува правото на слобода на изразување.

Знм бара оставка од Уставниот суд

Сакам да кажам - 10.02.2017

Претседателот на Здружението на новинари на Македонија Насер Селмани побара оставка од Уставниот суд, по вчерашната пресуда на Европскиот суд за човекови права дека новинарите биле незаконски исфрлени од Собранието на 24 декември 2012 година.

ЗНМ: Пресудата на ЕСЧП е црвен картон за македонските институции...

Н.Македонија - 10.02.2017

ЗНМ: Пресудата на ЕСЧП е црвен картон за македонските институции Вчерашната одлука на Европскиот суд за човекови права е голем ден за слободна, демократска и европска Македонија. Црно на бело, имаме потврда од Европски суд дека во Македонија се ...

Селмани: Пресудата на Судот ќе биде важна алатка во рацете на новинарите

24 Вести - 10.02.2017

Пресудата на Европскиот суд на правдата од Стразбур дека новинарите незаконски биле избркани од галеријата за следење на собраниски седници во декември 2012 година, е потврда дека прекршувањето на правото на слобода на изразување во Македонија не е ...

ЗНМ: Уставниот суд да поднесе оставка по пресудата на Европскиот суд

+инфо - 10.02.2017

На „црниот понеделник“ во Собранието беа присутни повеќе новинари, но сите тие не биле повикани од ЗНМ да се приклучат кон заедничката тужба. Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го повика Уставниот суд да поднесе оставка по пресудата на ...

ЗНМ: Уставните судии да поднесат оставка поради пресудата на Европскиот суд

Фокус - 10.02.2017

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес конференција по повод пресудата на Европскиот суд за човекови права за исфрлањето на новинарите од Собранието на „црниот понеделник“ побара оставка од судиите од Уставниот суд.

Одлуката на Стразбур е потврда дека сериозно се прекршува слободата на изразување

Мета - 10.02.2017

„Одлуката на Европскиот суд за човекови права е црно на бело – потврда дека во Македонија се прекршува правото на слободно изразување. Тоа е ноторен факт утврден од релевантен суд“, вели Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на ...

ЗНМ: Пресудата од Стразбур повлекува одговорност

МРТ - 10.02.2017

Ова е доказ дека институциите во државава потфрлија во исполнувањето на основната задача да ги штитат и промовираат човековите права, рече Селмани... Пресудата на Европскиот суд за настаните од 24-ти декември 2012-та година, кога новинарите беа ...

Стразбур пресуди – Исфрлањето на новинарите е грубо кршење на човековите права

24 Вести - 09.02.2017

Насилното отстранување на новинарите од собраниската галерија на 24 декември 2012 година е грубо кршење на Европската конвенција за човековите права, одлучи Европскиот суд за човекови права.

Меѓународниот суд за човекови права на страна на новинарите кои беа исфрлени на црниот понеделник

Телма - 09.02.2017

Безбедноста на новинарите воопшто не беше загрозена, целта беше јасна, а ова го докажува и пресудата на Стразбур. Вака новинарката Наташа Стојановска ја коментира одлуката на Меѓународниот суд за човекови права кој пресуди дека исфрлањето на ...

ЦРМ: Одлуката на судот во Стразбур е значајна победа за слободата на изразување во земјава

+инфо - 09.02.2017

Судот во Стразбур потврди и дека на шестте колеги новинари им е повредено и правото на фер судење, велат од ЦРМ. Центарот за развој на медиуми ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур целосно да ги прифати аргументите ...

Уставната судијка Габер-Дамјановска за случајот со новинарите отстранети од Собранието во своето издвоено мислење се ...

Академик - 09.02.2017

„Ограничувањата на слободата на изразување мора да бидат пропишани со закон, да се неопходни во едно демократско општество, да имаат за цел заштита на точно определени вредности“, се наведува во барањето за заштита на слободите и правата, кое до ...

СДСМ: Пресудата на судот во Стразбур за новинарите е доказ дека правда има и ќе има

+инфо - 09.02.2017

Со пресудата на Судот во Стразбур се потврди дека на 24 декември 2012 владата предводена од Груевски изврши грубо прекршување на законите и Уставот. Интегрално го пренесуваме соопштението на СДСМ: „Со пресудата на Судот во Стразбур се потврди дека ...

Пресуда за „црниот понеделник“ – Стразбур во полза на новинарите избркани од Собранието

ТВ21 - 09.02.2017

Насилното отстранување од собраниската галерија, од која како акредитирани новинари ја следеа расправата за Буџетот, на 24 декември 2012 година, ги натера новинарите Насер Селмани, Наташа Стојановска, Фросина Факова, Снежана Лупевска, Билјана ...

Една минута вести: Стразбур пресуди во корист на новинарите

Нова ТВ - 09.02.2017

Европскиот суд за човекови права пресуди во корист на новинарите кои на 24 декември 2012 година беа исфрлени од Собранието, објави Академик. Судот заклучил дека во предметот постои повреда на членовите 10 и 6 од Европската конвенција за човекови ...

Новинарите не смеело да бидат исфрлени од Собранието

Слободен Печат - 09.02.2017

Во овој предмет постои повреда на членот 10 и членот 6 од Европската конвенција за човековите права, пресуди Судот во Стразбур. Новинарите не смеело да бидат избркани од седницата за буџетот во 2012 година, зашто со тоа се крши правото на слобода на ...

СДСМ: Пресудата на судот во Стразбур во одбрана на новинарите е доказ дека правда има и ќе има

Канал5 - 09.02.2017

По пресудата во Стразбур во полза на новинарите, кои беа избркани од Собранието во декември 2012, со соопштение излезе СДСМ. Со пресудата на судот во Стразбур се потврди дека на 24 декември 2012 владата предводена од Груевски изврши грубо ...

Стразбур пресуди ! Слободата на медиумите не е волја на партиите туку нужност во демократијата

Локално - 09.02.2017

Стразбур пресуди ! Црниот понеделник, кога исфрлаа новинари од парламент-Тоа е атак врз слободата на медиумите, врз работата на новинарите, и неправична пресуда на Уставниот суд на Македонија.

Победи правдата за новинарите во Стразбур

Локално - 09.02.2017

Здружението на новинарите на Македонија ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права за случајот „Селмани и останати против Република Македонија“ поврзана со настаните од 24 декември 2012 година кога новинарите беа насилно избркани од ...

Европски суд за човекови права: Новинарите незаконски отстранети од Собранието

МРТ - 09.02.2017

Судот пресуди дека поради нанесена нематеријална штета, државата на шест новинари треба да им исплати по 5 илјади евра, во рок од три месеци од датумот на кој пресудата ќе стане конечна. Евроскиот суд за човекови права донесе одлука за случувањата ...

Една минута вести: Потврда дека се крши слободата на изразување

Нова ТВ - 10.02.2017

Вчерашната одлука на Европскиот суд за човекови права е голем ден за слободна, демократска и европска Македонија. Црно на бело, имаме потврда од Европски суд дека во Македонија се прекршува правото на слобода на изразување.

ЗНМ: Пресудата на ЕСЧП е црвен картон за македонските институции

Нетпрес - 10.02.2017

Интегрален текст од соопштението на ЗНМ: Вчерашната одлука на Европскиот суд за човекови права е голем ден за слободна, демократска и европска Македонија. Црно на бело, имаме потврда од Европски суд дека во Македонија се прекршува правото на слобода ...

Селмани: Правото на изразување е правило, а ограничувањето исклучок

Точка - 10.02.2017

Пресудата од Европскиот суд на правдата од Стразбур дека новинарите незаконски биле избркани од галеријата за следење на собраниски седници во декември 2012 година, е потврда дека прекршувањето на правото на слобода на изразување во Македонија не е ...

Селмани: Пресудата од Стразбур е доказ дека не се почитува слободата на изразување

МКД - 10.02.2017

Пресудата на Европскиот суд за човекови права за настаните од 24-ти декември 2012-та година, кога новинарите беа насилно избркани од галеријата на Собранието е потврда дека не се почитува слободата на изразување и прва пресуда со која се утврдува ...

Одлуката на Стразбур е потврда дека сериозно се прекршува слободата на изразување

Локално - 10.02.2017

„Одлуката на Европскиот суд за човекови права е црно на бело – потврда дека во Македонија се прекршува правото на слободно изразување. Тоа е ноторен факт утврден од релевантен суд“, вели Насер Селмани, претседател на Здружението на новинари на ...

ЦРМ: Одлуката на ЕСЧП е значајна победа во борбата за слобода на изразувањето во Македонија

А1 On - 09.02.2017

„Центарот за развој на медиуми ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур целосно да ги прифати аргументите на шестте новинари кои поднесоа апликација пред ЕСЧП против државата Македонија за повреда слободата на ...

Уставниот суд ја оштети државата за 30.000 евра, оти се направи ненадлежен за исфрлањето на новинарите од собрание

Сакам да кажам - 10.02.2017

Молк од Уставниот суд по пресудата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур дека новинарите биле незаконски исфрлени од Собранието на 24 декември 2012. На 16 април, 2014 Уставниот суд, повикувајќи се на Деловникот, донесе решение со кое се ...

СДСМ: Пресудата на судот во Стразбур во одбрана на новинарите е доказ дека правда има и ќе има

А1 On - 09.02.2017

„Со пресудата на Судот во Стразбур се потврди дека на 24 декември 2012 владата предводена од Груевски изврши грубо прекршување на законите и Уставот на Република Македонија. Пресудата која е донесена едногласно е уште еден меѓународен пораз за ...

ЗНМ ја поздрави одлуката на Судот во Стразбур за случајот „Селмани и останати против РМ“

А1 On - 09.02.2017

Здружението на новинарите на Македонија во денешното соопштение ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права за случајот „Селмани и останати против Република Македонија“ поврзана со настаните од 24 декември 2012 година кога новинарите ...

ЗНМ: Пресудата на Европскиот суд за човекови права е лекција за институциите

Стандард - 10.02.2017

„Вчерашната одлука на Европскиот суд за човекови права е голем ден за слободна, демократска и европска Македонија. Црно на бело, имаме потврда од Европски суд дека во Македонија се прекршува правото на слобода на изразување.

Селмани: Пресудата од Стразбур е доказ дека во Македонија нема демократски институци

Фактор - 10.02.2017

Здружението на новинари на Македонија за пресудата во корист на новинарите од Европскиот суд на правдата од Стразбур смета дека е потврда оти прекршувањето на правото на слобода на изразување во Македонија не е повеќе прашање на перцепција, туку е ...

ЦРМ: Победа на слободата на изразувањето

МКД - 09.02.2017

Центарот за развој на медиуми ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права во Стразбур целосно да ги прифати аргументите на шестте новинари кои поднесоа апликација пред судот против државата Македонија за повреда слободата на ...

Уставниот суд ја оштети државата за 30.000 евра, оти се направи ненадлежен за исфрлањето на новинарите од собранието

Локално - 10.02.2017

Молк од Уставниот суд по пресудата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур дека новинарите биле незаконски исфрлени од Собранието на 24 декември 2012. На 16 април, 2014 Уставниот суд, повикувајќи се на Деловникот, донесе решение со кое се ...

СДСМ: Пресудата на судот во Стразбур во одбрана на новинарите е доказ дека правда има и ќе има

Точка - 09.02.2017

Со пресудата на Судот во Стразбур, дека новинарите незаконски биле исфрлени од работното место во Собранието, се потврди дека на 24 декември 2012 владата предводена од Груевски изврши грубо прекршување на законите и Уставот на Република Македонија, ...

Победи правдата за новинарите во Стразбур

Точка - 09.02.2017

Здружението на новинарите на Македонија ја поздравува одлуката на Европскиот суд за човекови права за случајот „Селмани и останати против Република Македонија“ поврзана со настаните од 24 декември 2012 година кога новинарите беа насилно избркани од ...

ЗНМ: Стразбур потврди дека се крши слободата на изразување

Нова ТВ - 10.02.2017

Вчерашната одлука на Европскиот суд за човекови права е голем ден за слободна, демократска и европска Македонија. Црно на бело, имаме потврда од Европски суд дека во Македонија се прекршува правото на слобода на изразување.

ЗНМ: Пресудата на Европскиот суд е црвен картон за македонските институции

Радио МОФ - 10.02.2017

По вчерашната пресуда од Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП), со која се утврди дека била прекршена слободата на изразувањето и правото на фер судење на новинарите избркани од собраниската галерија во 2012, денеска на пресконференција ...

Уставниот суд ја оштети државата за 30.000 евра, оти се направи ненадлежен за исфрлањето на новинарите од собрание

Репортер - 10.02.2017

Молк од Уставниот суд по пресудата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур дека новинарите биле незаконски исфрлени од Собранието на 24 декември 2012. На 16 април, 2014 Уставниот суд, повикувајќи се на Деловникот, донесе решение со кое се ...

СДСМ: Пресудата на судот во Стразбур во одбрана на новинарите е доказ дека правда има и ќе има

Слободен Печат - 09.02.2017

Со пресудата на Судот во Стразбур се потврди дека на 24 декември 2012 владата предводена од Груевски изврши грубо прекршување на законите и Уставот на Република Македонија, соопштија од СДСМ.

ЗНМ: Победи правдата за новинарите во Стразбур

Стандард - 09.02.2017

ЗНМ ја поздрави одлуката на Европскиот суд за човекови права за случајот „Селмани и останати против Република Македонија“ поврзана со настаните од 24 декември 2012 година кога новинарите беа насилно избркани од галеријата на Собранието на Република ...

ЗНМ: Одлуката на Европскиот суд за човекови права е црвен картон за грешките на Собранието и Уставен суд

еМагазин - 10.02.2017

Според Здружението на новинари на Македонија, вчерашната одлука на Европскиот суд за човекови права е голем ден за слободна, демократска и европска Македонија.Притоа, велат тие, со факти се покажало пред македонската и европската јавност дека во ...

ЗНМ: Црвен картон од Европскиот суд за македонските институции

Р.С.Европа - 10.02.2017

Црно на бело, имаме потврда од Европски суд дека во Македонија на 24 декември 2012 се прекрши правото на слобода на изразување. Тоа повеќе не е прашање на перцепција, како што милуваат да кажат претставниците на досегашната власт, туку е ноторен ...

СДСМ: Пресудата на судот во Стразбур во одбрана на новинарите е доказ дека правда има и ќе има

Локално - 09.02.2017

„Со пресудата на Судот во Стразбур се потврди дека на 24 декември 2012 владата предводена од Груевски изврши грубо прекршување на законите и Уставот на Република Македонија. Пресудата која е донесена едногласно е уште еден меѓународен пораз за ...

ЗНМ: Во Стразбур победи правдата за новинарите

Репортер - 09.02.2017

Здружението на новинарите на Македонија денеска ја поздрави одлуката на Европскиот суд за човекови права за случајот „Селмани и други против Република Македонија“, поврзана со настаните од 24 декември 2012 година или т.н.