TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Пресвета Богородица Пречиста Кичевска“ празнично посетена од многу верници

Н.Македонија - 21.09.2022

Манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ во Кичевско за големиот верски празник Рождество на мајката божја беше посетен од повеќе илјади граѓани од сите делови на земјата. – Голем број на верници ноќеваа во манастирските конаци, а сите што го ...

„Најубаво е помеѓу својот народ“, порача Ѓорѓиевски од храмот Рождество на Пресвета Богородица

Скопје инфо - 21.09.2022

Задоволството да бидам ваш кум е огромно, огромна е и честа која сите вие ја направивте и со вашето присуство придонесовте празникот посветен на Рождеството на Богомајката да помине во една ваква прекрасна атмосфера, напиша градоначалникот на ...

Колони народ се поклонува пред иконата на Пресвета Богородица во струмичко Вељуса

Вечер Прес - 21.09.2022

Со празнични литургии и во присуство на голем број верници, во манастирот Воведение на Пресвета богородица Елеуса, во струмичкото село Вељуса се одбележува големиот христијански празник, посветен на денот на раѓањето на мајката Божја.

За многу години Мала Богородицa – Мисајловски го честита денешниот празник

Република - 21.09.2022

Нека е честит денешниот христијански празник, Рождество на Пресвета Богородица или Мала Богородица. За многу години !, напиша Владо Мисајловски. ...

Ја славиме Мала Богородица – Според преданието, ако на денот врне дожд, еве каква зима не чека

Вечер Прес - 21.09.2022

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождество на Пресвета Богородица, празник познат како Мала Богородица. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат литургии.

Раѓање на Пресвета Богородица или Мала Богородица

Вистина.мк - 21.09.2022

Денеска е Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица) кој е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал да се празнува многу подоцна.

Го празнуваме Раѓањетo на Пресвета Богородица: Ова никако не треба да го правите!

4NEWS - 21.09.2022

Македонската православна црква и верниците денес го одбележуваат големиот празник-раѓањето на пресвета Богородица, празник кој се нарекува и Мала Богородица. Денешниот празник се вбројува во 36 големи празници во црковниот календар обележани со ...

Одржана богослужба и литија во црквата Рождество на Пресвета Богородица во Скопје

MakPress - 21.09.2022

Во предвечерието на великиот празник Рождество на Пресвета Богородица, денеска со почеток во 17 се отслужи Празнична вечерна богослужба во храмот посветен на Богородичното рождество во центарот на Скопје.

Православните христијани ја празнуваат Мала Богородица

Тера - 21.09.2022

Православните христијани во земјава денеска го слават Рождество на Пресвета Богородица, празник познат како Мала Богородица. Кога го празнувавме раѓањето на Мајката Божја, Пресветата Богородица, Митрополитот Преспанско-Пелагониски г.