TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Руските војници се вратија од Казахстан

Слободен Печат - 15.01.2022

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека војниците распоредени во Казахстан поради насилните протести во таа земја се вратиле дома. Тие беа дел од силите испратени како мировни сили од Организацијата на Договорот за заедничка безбедност, ...

Руските војници се вратија од Казахстан

Канал5 - 15.01.2022

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека војниците распоредени во Казахстан поради насилните протести во таа земја се вратиле дома. Тие беа дел од силите испратени како мировни сили од Организацијата на Договорот за заедничка безбедност, ...

Руските војници се вратија од Казахстан

Сител - 15.01.2022

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека војниците распоредени во Казахстан поради насилните протести во таа земја се вратиле дома. Тие беа дел од силите испратени како мировни сили од Организацијата на Договорот за заедничка безбедност, ...

Руските војници се вратија од Казахстан

MakPress - 15.01.2022

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека војниците распоредени во Казахстан поради насилните протести во таа земја се вратиле дома. Тие беа дел од силите испратени како мировни сили од Организацијата на Договорот за заедничка безбедност, ...

Руските војници се вратија од Казахстан

Вечер Прес - 15.01.2022

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека војниците распоредени во Казахстан поради насилните протести во таа земја, се вратиле дома. Тие беа дел од силите испратени како мировни сили од Организацијата на Договорот за заедничка ...

Лукашенко испрати остра порака поради акумулацијата на војници: „Сигнал до секој што го остри мечот“

Локално - 15.01.2022

„Ова е сигнал до секој што го остри мечот на работ на белоруско-руските граници“, изјави Александар Лукашенко на состанокот со мировниот контингент кој ја заврши својата мисија во Казахстан, пренесе „РИА Новости“.

Русија од Казахстан евакуирала повеќе од 2.000 руски и странски државјани

Република - 15.01.2022

Руски воени транспортни авиони евакуирале повеќе од 2.000 руски и странски државјани од Казахстан. Во соопштение на руското Министерство за одбрана се наведува дека од Казахстан во Русија се донесени вкупно 2.241 лице.

Погледнете ја парадата на „Чуварите на мирот“ на Путин: Тие дојдоа да го задушат пучот и да испорачаат моќно оружје

Во Центар - 14.01.2022

„Чуварите на мирот“ на Путин кои помогнаа во задушувањето на протестите во Казахстан, ги поздравија своите колеги со воена парада, и го започнаа процесот на напуштање на централноазиската земја. Првите трупи слетаа во Русија во средата навечер.

Руските мировници започнаа со повлекување – состојбата стабилизирана

Н.Македонија - 14.01.2022

Повеќе од 2.000 војници од Организацијата на договорот за колективна безбедност предводена од Русија почнаа да се повлекуваат од Казахстан, соопшти Москва. Војниците беа повикани да помогнат во стабилизирањето на централноазиската држава по крвавите ...