TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделава треба да биде готов извештајот на работната група за пензиите

Канал5 - 03.10.2023

Финансиска поддршка за пензионерите со ниски примања – но не и линаерно зголемување, министерката за труд и социјала децидна. Додека пензионерите го подготвуваат новото барање кое е адресирано до владата, труд и социјала и сојузот на пензионери, ...

Власта нема да даде линеарно покачување на пензиите, пензионерите гневни се закануваат со обнoвување на протестите

Алфа

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Макфакс

Тренчевска: Неделава треба да биде готов извештајот на работната група за пензиите, во мерките не е предвидено линеарно зголемување

Бизнис Вести

Тренчевска: Неделава извештај од работната група – линеарно зголемување на пензиите нема

Пари

Линеарното покачување не е во прилог на сите пензионери, рече Тренчевска

Локално

Тренчевска: Неделава треба да биде готов извештајот на работната група за пензиите, во мерките не е предвидено линеарно зголемување

OhridNews

Канал5 24Инфо 24 Вести Бриф Слободен Печат 4NEWS ТВ21 Опсервер

Тренчевска: Никогаш во историјата на државата немало раст на пензиите за 24 отсто за околу година и половина

Бриф - 02.10.2023

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во емисијата 24 Анализа на Телевизија 24, зборуваше на тема пензии и нивни раст согласно новата методологија. Во однос на исплатата на пензиите согласно новата методологија и ...

24 анализа - Што нуди државата, што бaраат пензионерите, а колку и до кога може да издржи пензискиот систем?

24 Вести

Тренчевска за ТВ 24: Денес имаме методологија која гарантира постојан раст на пензииите

24 Вести

Пензионерите од денеска ќе земаат повисока пензија за 5,3 отсто

Канал5

Многузборлив молк за растот на пензиите

Слободен Печат

Почна исплатата на септемвриските пензии зголемени за 5,3%. Најмалку пари за оние со најниска пензија

Алфа

Комерцијална банка: Започна исплатата на пензиите за септември

Банкарство.мк

Пари Локално Press24 Слободен Печат ТВ21 4NEWS Фокус MakPress

Станојков за ТВ 24: Ние на овој начин ние ги казнуваме пензионерите со ниските примања

24 Вести - 02.10.2023

Трајче Станојков пензионер од Иницијативниот одбор за протести во емисијата 24 анализа истакна дека на протест изглегле пензионерите за да пензиите се покачат линеарно. Од 6.8% се симна на 5.3%.

Трајкова за ТВ 24: Секој пензионер сам да пресмета колку изнесува процентот на усогласувањето и тоа е голема правна сигурност за пензионерите

24 Вести

Пензионерите наместо најавените 6,8 отсто добија покачување од 5,3 отсто

24 Вести

Пензионерите повторно извисија, наместо најавените 6,8 отсто добија покачување од само 5,3 отсто

Вечер Прес

ЗАЛУДНО СЕ НАДЕВАА НА 6% Пензионерите од денеска добиваат повисоки пензии за 5,3%

+инфо

Септемврискте пензии покачени за 5,3 отсто, проекцијата беше да се покачат за најмалку 6 отсто

МКД

НЛБ Банка започна со исплата на септемвриските пензии

Банкарство.мк

Пари Телма Во Центар Скопје инфо Мастило Бизнис Вести Gostivarpress.mk Локално

Ристески за ТВ 24: Оваа власт ги турка пензионерите во сиромаштија

24 Вести - 02.10.2023

Петар Ристески од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата 24 анализа рече дека ставот на партијата е дека оваа власт ги турка во сиромаштија пензионерите. - Ако очекувавме решение за пензионерите, видовме дека и оние 6.8% не ги добија.

РИСТЕСКИ: Пензионерите протестираат затоа што немаат за леб, не се живее со 12 000 денари

Денешен

Ристески: Пензионерите со месеци протестираат затоа што немаат за леб, не се живее со 12-13.000 денари

Press24

Ристески: Власта ги турка пензионерите во сиромаштија, со месеци протестираат затоа што немаат за леб, не се живее со 12-13.000 денари

Курир

Ристески: Власта ги турка пензионерите во сиромаштија, со месеци протестираат затоа што немаат за леб, не се живее со 12-13.000 денари

Lider

Ристески: Не се живее со 12-13 илјади денари, пензионерите со месеци протестираат затоа што немаат за леб

Република