TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Празнични бомбици, без шеќер

Мои рецепти - 04.05.2021

1. Во нутрибулет ги ставаме сувите сливи, румот и соединуваме. 2. Во сад на многу тивок оган ги ставаме да се соединат путерот, чоколадото, млекото. Тргаме од оган, па додаваме мелени сливи со рум, мелен орев и мелени бисквити.

Милиброд со желе, локум и суво грозје

Пулс24 - 04.05.2021

Идеја за десерт за велигденската трпеза. Потребни состојки: 150 мл вода 150 мл млеко 150 мл јогурт 2 јајца 1 квасец 150 г шеќер Околу 1 кг брашно Локум, желе, суво грозје, чоколадо, крем Начин на подготовка: Измешајте ги прво течните состојки со ...

ХИТ ТОРТА: Сите кои ја пробаа веднаш побараа да им го запишам рецептот

НМД - 04.05.2021

Ова е мојата песок торта и знам дека ова е еден многу лестите рецепти и дека се комбинира со сè, но јас едноставно ја обожавам и сите дома ми ја сакаат. Сите што ја пробале се воодушевени од неа и бараат рецепт… – Лара.

КОЛАЧ ОД ЈАБОЛКА: Подгответе го овој одличен колач без печење

НМД - 04.05.2021

Ако имате 5 слатки јаболка, не пропуштајте да го приготвите овој одличен колач, кој освен што многу лесно и едноставно се приготвува, многу е освежителен, кремаст и се топи во уста. Можете да го приготвите за секаква пригода и да ги изненадите ...

Чоколадни Рум Пралини

Мои рецепти - 03.05.2021

Брзи за подготовка, а превкусни за јадење. Пробајте ги. 1. Чоколадото, еурокремот и маслото ги топиме на пареа, тргаме настана и ги додаваме мелените ореви. 2. Во мал сад ги ставаме шеќерот во прав, мелените ореви и додаваме малку по малку рум ...

Неодоливи кекси: Идеален десерт со кафе

Gotvi.mk - 03.05.2021

Направете домашни кекси. Состојки: 100 гр путер 100 гр шеќер во прав 280 гр брашно кора од лимон 1/2 прашок за печиво 2 кесички ванилин шеќер 1 лажица какао 1 јајце Начин на подготовка: Путерот разматете го со шеќер, ванилин шеќер, додајте кора од ...

Куглоф со ореви и суво грозје: Проверен рецепт за колач кој лесно се прави

Gotvi.mk - 03.05.2021

Проверен рецепт за одличен куглоф со ореви и суво грозје. Состојки: 4 јајца 1 чаша шеќер 1 ванилин шеќер или 1 лажица екстракт од ванила 1 чаша масло 1 чаша јогурт 1 чаша брашно Т400 1 прашок за печиво 1/2 чаша пченичен гриз 1 чаша мелени ореви 1 ...

Торта „Гнездо со јајца“

Мои рецепти - 03.05.2021

Најпрво направете го кремот. 1. Одвојте малку од млекото и во него растворете ги пудинзите. 2. Ставете го другото млеко заедно со шеќерот да зовријат. 3. Сварете го пудингот и оставете го да се излади. 4.

Наједноставниот колач со јаболка: Совршен вкус што ќе ве маѓепса!

Убавина и Здравје - 03.05.2021

Колачот со јаболка е еден од омилените десерти, а ова е наједноставниот рецепт *мерката е шолја од 2 дцл За ...

Торта за со кафе: Овошен куглоф со суво грозје

Пулс24 - 03.05.2021

Велигден е вистинското време за куглоф, кој секој го сака. Колач од нашите баби кои секогаш го подготвуваа за гостите. Потребно е: 250 гр путер 200 гр шеќер ќесичка ванилин шеќер 500 гр меко брашно ќесичка прашок за пециво 4 јајца 3 лажици рум 2 дл ...

Вистинско уживање: Полнети чоколадни урми, готови за 15 минути

Вечер Прес - 02.05.2021

У ште едно вистинско, и малку невообичаено слатко задоволство – полнети урми со чоколадо. Покрај тоа што се неверојатно вкусни, можете да ги подготвите за само 15 минути. Состојки : За фил: -100 гр мелени ореви -50 гр шеќер -60 мл млеко За глазура: ...

Торта за со кафе: Овошен куглоф со суво грозје (РЕЦЕПТ)

Попара - 02.05.2021

Велигден е вистинското време за куглоф, кој секој го сака. Колач од нашите баби кои секогаш го подготвуваа за гостите. Потребно е: 250 гр путер 200 гр шеќер ќесичка ванилин шеќер 500 гр меко брашно ќесичка прашок за пециво 4 јајца 3 лажици рум 2 дл ...

Десерт на денот: Торта со јагоди и чоколадо

Кајгана - 02.05.2021

Лесна, освежителна и брза торта која ќе му се допадне на целото семејство. Потребни состојки: Подлога 400 г бисквити + 180/200 мл сок Фил 1 желатин 100 г шеќер во прав 300 г јагоди 300 мл слатка павлака 400 г кисела павлака Чоколаден дел 200 мл ...

Бели чоколадни пралини

Мои рецепти - 02.05.2021

Едноставни и брзи за подготовка, а превкусни чоколадни пралини. 1. Чоколадо и еурокрем топиме на пареа. Додаваме ореви и суво грозје, мешаме убаво, да се соединат состојките. 2. Во мали книжни каписли ставаме од смесата и оставаме на ладно да се ...

Колач со чоколадо и ореви – Бомбици или коцки од една смеса

Gotvi.mk - 04.09.2020

Направете вкусен колач со чоколадо и ореви. Состојки: 100 гр. чоколадо за готвење 80 гр. маргарин 1 лажица мед 1 дл. сок по желба 100 гр. мелени бисквити 30 гр. сечени ореви 30 гр. сусам Подготовка: Се меша во сад истопено чоколадо со маргарин и ...