TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хафтар и Сараџ подготвени да го решат нафтениот проблем во Либија

Нетпрес - 19.01.2020

Командантот на Либиската национална армија (LNA), Калифа Хафтар и премирот на Владата на националното единство (GNA), Фајез Сараџ, во контактите со германската канцеларка Ангела Меркел во неделата изразија подготвеност за решавање на проблемот на ...

(ВИДЕО) Макрон и Меркел го „загубија“ Путин на самитот во Берлин

Нетпрес - 19.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон беа изненадени од тоа што рускиот челник Владимир Путин задоцни на церемонијата на вообичаеното групно фотографирање на самитот за Либија во Берлин, пренесуваат медиумите.

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен Печат - 19.01.2020

Ердоган додаде дека Калифа Хафтар не е човек од доверба и дека меѓународната заедница не требаше да биде индиферента на “воениот удар во Либија“. Посетата на Грција на генералот Калифа Хафтар кој што управува со источна Либија предизвика судир ...

Гутереш: Да се реагира неодложно за да се спречи граѓанска војна

Канал5 - 19.01.2020

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот регион.

Учесниците на самитот за Либија во Берлин се договорија да се почитува ембаргото за оружје

Сакам да кажам - 19.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел објави дека земјите кои имаат интереси во долгогодишниот конфликт во Либија се согласија да се почитува ембаргото за увоз на оружје, што досега често се кршеше.

Меркел го бара Путин: Хит снимка од самитот во Берлин

Република - 19.01.2020

Германската канцеларка Ангела Меркел ги пречека лидерите на 12 земји, како и Обединетите нации, Европската унија, Африканската унија и Арапската лига на самитот за либиското прашање во германскиот главен град.

Москва: Во Либија има оружје за повеќегодишна војна

Макфакс - 19.01.2020

Оружјето коешто постои во Либија е доволно за многу години војување, доколку не постои политичка волја за почитување на прекинот на огнот, изјави специјалниот претставник на рускиот претседател за Блискиот исток и Северна Африка, Михаил Богданов.

Усогласен финален документ од конференцијата за Либија

24Инфо - 19.01.2020

Светските лидери постигнаа договор за текстот на финалниот документ од конференцијата во Либија, што се одржува во Берлин, јавија светските агенции повикувајќи се на свои извори. – Текстот е договорен, изјавил еден дипломат но не открил повеќе ...

Хафтар ги затвори нафтените полиња во јужна Либија

Слободен Печат - 19.01.2020

Во меѓувреме, светските лидери се близу до постигнување договор на мировната конференција за Либија во Берлин за нацрт-извештајот, изјави учесник за „Ројтерс“. Либиската Национална нафтена коорпорација (НОЦ) објави дека го намалува производството во ...

Гутереш: Граѓанска војна во Либија ќе предизвика хуманитарен кошмар

А1 On - 19.01.2020

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот регион.

Германија е домаќин на самит за Либија

МКД - 19.01.2020

Германија денес е домаќин на мировна конференција за Либија, една недела откако слични преговори во Москва не постигнаа значителен напредок во решавањето на долгогодишниот конфликт во земјата.

Путин: Не губиме надеж дека либискиот судир ќе биде решен

Нетпрес - 19.01.2020

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во недела по средбата со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган пред почеткот на берлинската конференција посветена на Либија, дека се надева дека таа ќе донесе напредој, додавајќи дека руските мировни ...

Путин со надеж дека дијалогот за Либија ќе продолжи

Опсервер - 19.01.2020

Рускиот претседател Владимир Путин на денешната средба во Берлин со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган изрази надеж дека дијалогот за Либија ќе продолжи и оти конфликтот во земјата ќе биде решен.

Путин и ердоган се сретнаа во Берлин

Локално - 19.01.2020

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамките на Самитот за Либија што се одржува во Берлин, се сретна со неговиот руски колега Владимир Путин, јави агенцијата Анадолија. Фото: Агенција Анадолија Ердоган се обрати во делот на состанокот ...

Либискиот моќник го зголеми влогот со ас од ракавот

Н.Македонија - 19.01.2020

Силите лојални на либискиот моќник Халифа Хафтар го блокираа извозот на нафта од главните пристаништа на државата зафатена од војна, со што ги згомија влоговите непосредно пред меѓународниот самит чија цел е мир во Либија, пишува „Јапонија тајмс“.

Во Берлин обид Либија да не стане новата Сирија

Р.С.Европа - 19.01.2020

Во Берлин денеска се одржува конференција посветена на ставање на крај на конфликтот во Либија. Претставници на повеќе од 10 земји, вклучително и Турција, Соединетите Американски Држави и Русија, се обидуваат да спречат нов бран на беглаци, сличен ...

Светските лидери на меѓународна конференција за Либија во Берлин

Макфакс - 19.01.2020

Во Берлин денеска се собираат клучните фактори во долгогодишната граѓанска војна во Либија, во обид да се ограничи странското воено мешање, да се консолидира примирјето и да се помогне во повторното започнување на политичкиот процес за иднината на ...

Меѓународната заедница во обид да издејствува примирје во Либија

Опсервер - 19.01.2020

– По неуспехот во Москва, денеска во Берлин се одржува Меѓународна конференција за Либија, на која ќе се повика на прекин на сите воени акции и за имплементирање на надзорен механизам како прв чекор кон мирот.

Ердоган ја повика Европа да ја поддржи владата на Триполи или да се соочи со нови закани

МКД - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди на зајакнување на исламистичкиот тероризам во случај да падне либиската влада признаена од Обединетите нации. „Европа ќе се соочи со нова низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска влада“, ...

Граѓанската војна во Либија стана меѓународна

Слободен Печат - 18.01.2020

Во моментот во Либија се борат повеќе 1000 руски платеници. Граѓанската војна во Либија стана меѓународна војна откако оваа недела таму беа стационирани турски војници. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган минатиот месец најави дека ќе испрати ...

Ердоган предупредува на исламски тероризам

Канал5 - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупредува на дека исламскиот тероризам ќе се зајакне во случај либиската влада која ја признаваат ОН да падне. „Европа ќе се соочи со нов низ проблеми и закани ако легитимната либиска влада падне“, напиша ...

Грција смета дека Германија згреши што не ги покани на конференцијата за Либија

Р.С.Европа - 18.01.2020

Шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас вели дека Грција сака мир во Либија и стабилност во регионот, а не примирје што ќе се прекине по еден месец или неколку седмици. Министерот за надворешни работи на Грција ги повтори европските ставови за ...

Дендиас: Германија направи грешка што не нѐ покани на конференцијата во Берлин

Либертас - 18.01.2020

Очекуваме Берлин да биде една скала во процесот за мир во Либија, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во интервјуто за државната телевизија ЕРТ и додава дека тие сакаат мир во Либија, стабилност во регионот, а не „примирје што ќе се ...

Ердоган: Ако падне легитимната Влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

Опсервер - 18.01.2020

– Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска Влада, ...

Драматично предупредување од Ердоган: Европа ќе се соочи со низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска влада

Точка - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупредил на зајакнувањето на исламистичкиот тероризам во случај либиската влада, која е призната од ОН, да падне. "Европа ќе се соочи со нова низа проблеми и закани ако легитимната либиска влада падне", ...

Ердоган предупредува на закани за Европа ако падне либиската влада

Нетпрес - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупредил на зајакнувањето на исламистичкиот тероризам во случај либиската влада, која е призната од ОН, да падне. “Европа ќе се соочи со нова низа проблеми и закани ако легитимната либиска влада падне”, ...

Ердоган: Ако падне легитимната Влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

24Инфо - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска Влада, ...

Ердоган: Ако падне легитимната влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

+инфо - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска влада, ...

Ердоган: Ако падне легитимната Влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

iPortal - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска Влада, ...

Ердоган стравува дека можниот пад на Владата во Либија ќе го зајакне исламистичкиот тероризам

Слободен Печат - 18.01.2020

Тој наведе дека терористичките организации како Исламска држава и Ал Каеда ќе имаат корист од тоа. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган предупреди дека ако падне либиската Влада, која има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот ...

Ердоган: Ако падне легитимната Влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

Локално - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска Влада, ...

Ердоган: Европа ќе се соочи со нови терористички закани ако падне легитимната либиска Влада

Денешен - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска Влада, ...

Дендиас: Германија направи грешка што не нѐ покани на конференцијата во Берлин

Опсервер - 18.01.2020

– Очекуваме Берлин да биде една скала во процесот за мир во Либија, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во интервјуто за државната телевизија ЕРТ и додава дека тие сакаат мир во Либија, стабилност во регионот, а не „примирје што ќе се ...

Дендиас: Германија згреши што не нѐ покани на конференцијата во Берлин

+инфо - 18.01.2020

Поништувањата на двата меморандуми, Дендиас ги споменува и во однос на очекувањата од утрешниот состанок во Берлин. Очекуваме Берлин да биде една скала во процесот за мир во Либија, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во интервјуто за ...

Дендиас: Германија направи грешка, требаше да бидеме на конференцијата во Берлин

Слободен Печат - 18.01.2020

Дендиас, коментирајќи го фактот што Грција не доби покана за учество на конференцијата за Либија што ќе се одржи утре во Берлин, рече дека грчката Влада уште од јули се обидувала да обезбеди учество, но Германија не прифатила задоцнето вклучување во ...

Дендиас: Германија направи грешка што не нѐ покани на конференцијата во Берлин

24Инфо - 18.01.2020

Очекуваме Берлин да биде една скала во процесот за мир во Либија, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во интервјуто за државната телевизија ЕРТ и додава дека тие сакаат мир во Либија, стабилност во регионот, а не „примирје што ќе се ...

Дендиас: Германија направи грешка што не нѐ покани на конференцијата во Берлин

Frontline - 18.01.2020

Грчката Влада уште од јули се обидувала да обезбеди учество, но Германија не прифатила задоцнето вклучување во процесот Очекуваме Берлин да биде една скала во процесот за мир во Либија, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во интервјуто ...

Дендиас: Германија направи грешка што не нѐ покани на конференцијата во Берлин

Алсат-М - 18.01.2020

Министерот за надворешни работи на Грција ги повтори европските ставови за либиското прашање односно прекин на огнот и признавање на невалидноста на двата меморандуми меѓу Турција и Владата во Триполи.

Дендиас: Германија направи грешка што не нѐ покани на конференцијата во Берлин

MakPress - 18.01.2020

Очекуваме Берлин да биде една скала во процесот за мир во Либија, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во интервјуто за државната телевизија ЕРТ и додава дека тие сакаат мир во Либија, стабилност во регионот, а не „примирје што ќе се ...

Ердоган: Ако падне легитимната Влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

MakPress - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска Влада, ...

Ердоган: Ако падне легитимната Влада на Либија ќе зајакне исламистичкиот тероризам

Сител - 18.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предупреди дека ако падна либиската Влада, што има поддршка од Обединети нации, ќе зајакне исламистичкиот тероризам. – Европа ќе се соочи со нови низа проблеми и закани ако падне легитимната либиска Влада, ...

Дендиас: Германија направи грешка што не нѐ покани на конференцијата во Берлин

Независен - 18.01.2020

Очекуваме Берлин да биде една скала во процесот за мир во Либија, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас во интервјуто за државната телевизија ЕРТ и додава дека тие сакаат мир во Либија, стабилност во регионот, а не „примирје што ќе се ...

Меѓународната заедница во обид да издејствува примирје во Либија

А1 On - 19.01.2020

По неуспехот во Москва, денеска во Берлин се одржува Меѓународна конференција за Либија, на која ќе се повика на прекин на сите воени акции и за имплементирање на надзорен механизам како прв чекор кон мирот.

Меѓународната заедница во обид да издејствува примирје во Либија

Frontline - 19.01.2020

Либија по соборувањето на Моамер ел Гадафи во 2011 година е поделена земја помеѓу ривалските страни кои се борат за превласт. Но, нивните судири се интензивираа во април минатата година кога Калифа Хафтар презеде голема офанзива врз Триполи, но ...

Меѓународната заедница во обид да издејствува примирје во Либија

Либертас - 19.01.2020

– По неуспехот во Москва, денеска во Берлин се одржува Меѓународна конференција за Либија, на која ќе се повика на прекин на сите воени акции и за имплементирање на надзорен механизам како прв чекор кон мирот.

Меѓународната заедница во обид да издејствува примирје во Либија

Алсат-М - 19.01.2020

По неуспехот во Москва, денеска во Берлин се одржува Меѓународна конференција за Либија, на која ќе се повика на прекин на сите воени акции и за имплементирање на надзорен механизам како прв чекор кон мирот.

Светските лидери на меѓународна конференција за Либија во Берлин

Centar - 19.01.2020

Во Берлин денеска се собираат клучните фактори во долгогодишната граѓанска војна во Либија, во обид да се ограничи странското воено мешање, да се консолидира примирјето и да се помогне во повторното започнување на политичкиот процес за иднината на ...

Светските лидери на меѓународна конференција за Либија во Берлин

24Инфо - 19.01.2020

Во Берлин денеска се собираат клучните фактори во долгогодишната граѓанска војна во Либија, во обид да се ограничи странското воено мешање, да се консолидира примирјето и да се помогне во повторното започнување на политичкиот процес за иднината на ...

Светските лидери ќе расправаат за Либија во Берлин

Н.Македонија - 19.01.2020

Во Берлин денеска се собираат клучните фактори во долгогодишната граѓанска војна во Либија, во обид да се ограничи странското воено мешање, да се консолидира примирјето и да се помогне во повторното започнување на политичкиот процес за иднината на ...

Во Берлин светските лидери денеска ќе разговараат за Либија

Нетпрес - 19.01.2020

Во Берлин денеска се собираат клучните фактори во долгогодишната граѓанска војна во Либија, во обид да се ограничи странското воено мешање, да се консолидира примирјето и да се помогне во повторното започнување на политичкиот процес за иднината на ...