TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието ги усвои пакетот закони за образование

Алфа - 10.01.2015

Собранието ги усвои пакетот закони за образование. Големиот број на амандмани, вкупно 140, без спиење ги остави членовите на матичната комисија која со работа заврши дури во раните утрински часови. Собранието ги усвои пакетот закони за образование.

Европската студентска унија посочи кон глобалните проблеми со образованието

Факултети - 10.01.2015

Образованието да биде тргнато настрана доколку има спогодба за Трансатлантското партнерство за трговија и инвестиции во иднина. Оваа одлука е прифатена од 47 национални унии на состанокот на Европската студентска унија одржан во Баку, Азербеџан на ...

Нова група професори со поддршка за реформите во образованието, предлог- законот оди на пленарна седница

МРТ - 10.01.2015

Нова група професори се потпишаа на Иницијативата за реформи во високото образование. Во Собранието заврши амандманската расправа. Заменик-министерот Спиро Ристовски вели дека имало доволно време за дебата и за сугестии за да се донесе квалитетно ...

Државниот испит оставен за на крај

Н.Македонија - 10.01.2015

Пратениците на ДУИ и на ДПА се расправваа за тоа која партија повеќе прави за Албанците во државата, иако тоа нема конкретна поврзаност со законските измени од областа на образованието Се чека расправата за државниот испит ПАКЕТОТ ОБРАЗОВНИ РЕФОРМИ ...

Државниот испит помина на собраниска комисија во 3 часот по полноќ

МКД - 10.01.2015

Собраниската комисија за образование, наука и спорт и во второто читање го прифати пакетот реформи за основното, средното и високото образование, законот за Педагошки факултет, законот за наставници во основно и средно образование, законот за ...

Реформите во образованието поминаа на Собраниска комисија во 3 часот по полноќ

Нова ТВ - 10.01.2015

По претрес на 150 амандмани и одбивање на сите предлози на опозицијата, Собраниската комисија за образование, наука и спорт во второ читање повторно го изгласа целиот пакет за реформи во основното, средното и високото образование, Законот за ...

Помина и претпоследната фаза пред законите да бидат конечно усвоени

Факултети - 10.01.2015

Помина и претпоследна фаза во постапката пред законите за Високо образование да бидат конечно усвоени на пленарна седница. По претрес на 150 амандмани и одбивање на сите предлози на опозицијата, Собраниската комисија за образование, наука и спорт во ...

Во 3 по полноќ собранието ги усвои законите за образованието

Sky - 10.01.2015

Собраниската Комисијата за образование, наука и спорт околу три часот по полноќ го изгласа во второ читање на целиот пакет за целиот пакет за реформи во основното, средното и високото образование, Законот за Педагошки факултет, Законот за наставници ...

Во 3 часот по полноќ изгласани образовните закони

А1 On - 10.01.2015

Реформите во образованието, како што ги најавува власта, во матичната собраниска комисија беа изгласани во раните утрински часови. Со саати се паузираше, расправаше и на крај се чекаше да попушти медиумската кондиција и во 3 часот по полноќ законите ...

Собраниската Комисија го усвои пакетот закони за образованието

Канал5 - 10.01.2015

Собраниската Комисијата за образование, наука и спорт го изгласа во второ читање целиот пакет за основното, средното и високото образование. Комисијата разгледа околу 130 амандмани и ги одби сите.

Законите за образование во сенка на препукувањата меѓу ДПА и ДУИ

Р.С.Европа - 09.01.2015

По четиричасовната пауза расправата се закочи на четвртата точка на дневен ред, односно на амандманот од ДПА за правична застапеност во Комисијата која ги изготвува студиските програми. Расправата на денешната Комисијата за образование, наука и ...

Повеќе пауза, помалку расправа

Утрински - 09.01.2015

Комисијата за образование наука и спорт, по само еден час расправа за пакетот предлог-измени на законите за основно, средно и високо образование, прекина со работа. Откако ДПА побара застапеност според етнички клуч во сите образовни закони, во кои ...

Грчева: Чекавме 5 саати за ист амандман на ДПА и ДУИ

Нова ТВ - 09.01.2015

По пет часовното чекање, продолжи со работа Комисијата за образование. Комисијата сеуште расправа за предлог амандманот на ДПА кои бараат правична застапеност на членови во Комисијата за изготвување на студиски програми.

Пратениците ќе расправаат за државниот испит во доцните вечерни часови

Нова ТВ - 09.01.2015

Расправата за Законот за високо образование во матичната собраниска комисија ќе почне по еден час откако претседавачот на ова парламентарно тело пред малку даде пауза токму кога оваа точка дојде на дневниот ред, јавува репортерот на „НОВА“ кој во ...

Спорните измени на Законот за високо образование на второ читање

24 Вести - 09.01.2015

На собраниската комисија за образование од осум точки на дневниот ред пратениците расправаа само по шест од нив. Осмата точка која се однесува на Предлог законот за високо образование се уште не стигна на амандманска распорава.

Солза Грчева: Чекаат новинарите да заминат за да помине државниот испит

Нова ТВ - 09.01.2015

Измените на Законот за високо образование намерно се ставени последни на дневниот ред на собраниската комисија за новинарите коишто сè уште ја следат расправата да си заминат до полноќ, ова пред малку го изјави пратеничката Солза Грчева која ...

Над 140 амандмани за образованието

Р.С.Европа - 09.01.2015

Досега се поднесени над 140 амандмани од пратениците, кои во најголем дел се однесуваат токму на предлог законот за високо образование. Второто читање на Предлог законот за изменување и дополнување на законот за високо образование сè уште не е ...

Државен испит: Комисијата за образование 3 часа на пауза наместо на расправа

Нова ТВ - 09.01.2015

Наместо најавените 5 минути, Комисијата за образование, веќе цели 3 часа е на пауза од седницата на која на дневен ред е државниот испит. На новинарите без образложение им е соопштено дека паузата ќе трае до 14:30 часот, јавува репортерката на НОВА ...

ПОЧНУВА РАСПРАВА: Над 140 амандмани за предлозите за образование

Телеграф - 09.01.2015

Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов не добивме одговор дали доколку Законот за високо образование помине во Собранието, претседателот би ставил вето, како што бараат Професорскиот пленум и студентите Повеќе од 140 амандмани до вчера попладне ...

Денеска комисиски расправи за државниот испит и за уставните амандмани

МКД - 09.01.2015

Предлозите за изменување на законите за средно, основно и за високо образование, законот за академија за наставници, законот за наставници во основните и средните училишта денеска се на разгледување пред Комисијата за образование, наука и спорт.

Државниот испит денеска во Собранието, поднесени 150 амандмани

Радио МОФ - 09.01.2015

Владините предлози за измени во Законот за високо образование денеска се на второ читање во Собранието, што е претпоследна фаза во постапката пред тие да бидат конечно усвоени. Поднесени се околу 150 амандмани, за кои денеска треба да расправа ...

Доцна вечерва почна амандманската расправа за предлог измените на Законот за Високо образование

Канал5 - 09.01.2015

Нешто по 22 часот вечерва откако претходно беше дадена едночасовна пауза, на ред конечно дојде амандманската расправа за измените и дополнувањата на Законот за Високо образование во ресорната Собраниска комисија за образование и наука.

Околу 150 амандмани за владините законски предлози во образованието

Фокус - 09.01.2015

Овие амандмани главно се однесуваат на Законот за високо образование и поднесени се од страна на пратеничката Грчева, опозициската ДПА, како и владејачките Демократски сојуз и ДОМ. Околу 150 амандмани се поднесени кон владините законски предлози во ...

Тачи бара државен испит за функционерите наместо за студентите

Дневник - 08.01.2015

Наместо студентите, државен испит да полагаат сите избрани и имeнувани функционери. Ова е еден од 32 амандмана за пакетот закони за образованието кои партијата на Мендух Тачи вчера ги доставила до архивата во Собранието.

Пет часа пауза поради битката на ДУИ и ДПА за еден ист амандман

+инфо - 09.01.2015

Ист амандман, колку што разбираме, предлагате и двете партии, а пет часа траеја само паузите, за партиите да се консолидираат, и тоа навистина не е во ред, им кажа пратеничка на членовите од ДУИ и ДПА на седницата на собраниската Комисија за ...

Пакет образовните реформи пред пратениците

Н.Македонија - 09.01.2015

Членовите на собраниската Комисија за образование, наука и спорт денеска расправаат за пакет новините во ресорот образование Предлог законот за измена на Законот за високо образование е ставен како посебна точка на дневен ред.

(ВИДЕО) ДПА: Министрите на ДУИ прават се што ќе им каже шефот Груевски

А1 On - 09.01.2015

Засега комисиската расправа за измените во законите за образование, се води меѓу пратениците од ДПА и министерот за образование Абдулаќим Адеми, кадар на ДУИ. За Адеми е неприфатлив амандманот на ДПА, учениците што ќе освојат награди на меѓународни ...

Државниот испит денеска во Собранието

+инфо - 09.01.2015

Образовните реформи кои поминаа на прво читање во Собранието, меѓу кои предлозите за изменување на Законот за средно, основно и високо образование, Законот за Академија за наставници, законот за наставници во основните и средните училишта денеска се ...

Во осмолетка само математика е петка

+инфо - 09.01.2015

Министерот за образование Абдулаќим Адеми го одби предлогот на ДПА, презентиран од пратеникот Беким Фазлиу, сите ученици што ќе освојат награди на меѓународни натпревари да бидат наградени со една просечна плата, наместо само оние кои ќе освојат ...

(ВИДЕО) Грчева: Носите дефектни закони во образованието

А1 On - 09.01.2015

Независната пратеничка Солза Грчева смета дека сите предложени измени на законите за основното, средното и високото образование се дефектни. За неа е неразбирливо како со измените основците ќе се стимулираат да одат на натрпревари по математика а со ...

Седници на пет собраниски комисии

Сител - 09.01.2015

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за транспорт, врски и екологија, за здравство, за уставни прашања, за образование, наука и спорт и Законодавно правната комисија.

По четири часа пауза продолжи со работа комисијата за образование

Бриф - 09.01.2015

Собраниската комисија за образование, спорт и наука по четири часа пауза продолжи со работата на предложените измени и дополнувања на Законот за високо образование. Најавената пауза од пет минути, без образложение од претседателката на комисијата, ...

Ибраими: Адеми нема капацитет да ги повлече учебниците што ги навредуваат Албанците

+инфо - 09.01.2015

Пратеникот на ДПА, Орхан Ибраими, рече дека партијата ќе гласа против сите амандмани предложени од ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, затоа што министерот за образование од ДУИ, Абдулаким Адеми, нема капацитет да ги повлече учебниците со навредувачка и ...

Образование: Предложените законски измени кај матичната комисија

Канал 77 - 09.01.2015

Комисијата за образование, наука и спорт денеска по втор пат го разгледува пакетот предложени измени во образованието. Државниот испит на универзитетите е измената која најмногу ја разбранува јавноста,а за предлог законот за високо образование ...

Пакетот закони за образование пред матичната Комисија

Нетпрес - 09.01.2015

Седницата на собраниската Комисија за образование, наука и спорт денеска на дневен ред ги има пакетот закони за образование, за што се поднесени околу 130 амандмани од кои најбројни се за измените на Законот за високо образование.

Втората фаза од пакетот измени во образованието пред членовите на матичната собраниска комисија

МРТ - 09.01.2015

Од парламентарното мнозинство, опозициската ДПА и независните пратенички се поднесени над 140 амандмани на предлог- законот за високото образование... Пред членовите на матичната Собраниска комисија е втората фаза од пакетот измени во образованието.

Амандманската расправа за законите за образование

Република - 09.01.2015

На собраниската комисија за образование започна амандманската расправа за предложените закони во образованието. Повеќе од 140 амандмани се доставени до комисијата. По едночасовна пауза расправата започна околу 17 часот и таа се одвива во ...

Второ читање на измените за предлог законот за Високо образование

Факултети - 09.01.2015

Предлог Законот за високо образование денеска е на второ читање на Собраниската комисија за образование, наука и спорт. На дневен ред ќе бидат разгледани повеќе од 140 амандмани. ЛИНК ДО ДНЕВНИОТ РЕД НА СОБРАНИСКАТА ...

Измените во образованието утре на Собраниска комисија

Вечер Прес - 08.01.2015

Владата и Министерството за образование остануваат отворени за сугестии и предлози за пакетот реформи во образованието, што беа предложени уште во октомври... Втората фаза од пакетот измени во образованието на матичната Собраниска комисија ќе се ...

Предлог-законот за високо образование на комисиска расправа во Собранието

Lider - 07.01.2015

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи седница на Комисијата за образование, наука и спорт, на која во второ читање треба да се разгледува Предлог-законот за високо образование.

Државниот испит помина на собраниска комисија во 3 часот по полноќ

Тера - 10.01.2015

Собраниската комисија за образование, наука и спорт и во второто читање го прифати пакетот реформи за основното, средното и високото образование, законот за Педагошки факултет, законот за наставници во основно и средно образование, законот за ...

Законските реформи во образованието го поминаа второто читање

Фактор - 10.01.2015

Заврши и последната фаза од постапката по која законите за реформи во образованието ќе бидат префрлени на пленарна седница за усвојување. Законските измени го помина второто читање во Собраниската Комисија за образование, наука и спорт откако ...

Во 3 часот по полноќ пратениците ги изгласаа реформите на образованието

Локално - 10.01.2015

Второто комисиско читање на амандманте за законите за образование си помина глатко како и што се очекуваше. Пратениците го поминаа процедурално, целиот комисики пакет со се 150 те амандмани и со одбивање на сите предлози на опозицијата.

Постапката за законите за Високо образование пред финале

еМагазин - 10.01.2015

По претрес на 150 амандмани, и одбибивање на амандманите од опозицијата, Собраниската комисија за образование, наука и спорт и во второ читање го изгласа целиот пакет за реформи во основното, средното и високото образование, Законот за Педагошки ...

Законите за образование изгласани во 3 часот по полноќ

Либертас - 10.01.2015

Реформите во образованието, како што ги најавува власта, во матичната собраниска комисија беа изгласани во раните утрински часови. Ова е претпоследна фаза во постапката пред законите да бидат конечно усвоени на пленарна седница.

Собраниската Комисија го усвои пакетот закони за образованието

24 Вести - 10.01.2015

Собраниската Комисијата за образование, наука и спорт го изгласа во второ читање целиот пакет за основното, средното и високото образование. Комисијата разгледа околу 130 амандмани и ги одби сите.

Нема застој-поднесени 140 амандмани за Законот за високото образование

Локално - 09.01.2015

Второто читање на Предлог законот за изменување и дополнување на законот за високо образование сè уште не е предмет на расправа пред матичната комисија. Претседателката на Комисијата за образование, наука и спорт Олга Најденовска за време на ...

Измените во Законот за високо образование на второ читање

Нова ТВ - 09.01.2015

Измените во Законот за високо образование предложени од Владата денеска се на второ читање во Собранието, што е воедно и претпоследна фаза во постапката пред да бидат конечно усвоени. Поднесени се околу 150 амандмани, за кои денеска расправа ...