TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За законот за легализација поденсени околу 1000 амандмани

24 Вести - 21.01.2020

1000 амандмани поднесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ на новиот закон за легализација на дивоградбите што стигна во Собранието. Министерот Сугарески тврди дека опозицијата намерно го блокира законот, а со тоа оневозможува стотина илјади граѓани да си ги ...

Легализацијата на дивоградбите заглави во Собрание, мали се шансите да се изгласа пред избори

Телма - 21.01.2020

Законот за легализација на дивоградбите заглави во Собрание и мали се шансите да биде донесен пред избори, што значи дека најверојатно ќе ја чека новата влада. Од СДСМ обвинуваат дека ВМРО-ДПМНЕ намерно го блокира законот со поднесувањето на околу ...

Се блокира ли Законот за легализација? – ВМРО-ДПМНЕ поднесе 1000 амандмани

ТВ21 - 21.01.2020

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа илјада амандмани за предлог-Законот за постапување со бесправно изградените објекти. Ова оневозможува стотина илјади граѓани да си ги легализираат објектите, велат од Министерството за транспорт и врски.

Сугарески ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за блокирање на Законот за дивоградби, Затуроска удри по Сугарески

+инфо - 21.01.2020

Поднесените амадмани, според Сугарески, не претставуваат подобрување на текстот на законот, иако како што рече, сѐ уште не ги разгледал амандманите. ВМРО-ДПМНЕ намерно со поднесување околу 1.000 амандмани, ги кочи законските решенија со кои се ...

Граѓаните чекаат легализација, партиите се препукуваат околу дивоградбите

Вечер Прес - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески не знае за што се однесуваат амандманите, зашто кога биле поднесени не биле ниту подредени, а претпоставува дека забелешките се на цената за легализација Со околу 1.000 амандмани, поднесени на ...

Сугарески: Опозицијата намерно го блокира законот за дивоградби

Слободен Печат - 21.01.2020

Министерот вели дека од страна на пратениците на ВМРО ДПМНЕ се поднесени околу 1.000 амандмани. Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески денеска одржа прес-конференција на која истакна дека пратениците на ВМРО ДПМНЕ намерно го блокираат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со новиот закон за легализација граѓаните би плаќале 150 проценти од вредноста на комуналиите

Макфакс - 21.01.2020

Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на СДСМ и општ грабеж на народот. Ваква е реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ откако претходно министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески ...

Сугарески: Опозицијата свесно го блокира законот за легализација на дивоградби

Бриф - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески го оцени како неконструктивно поднесувањето на околу 1000 амандмани на Законот за легализација на дивоградби од страна на опозицијата. Поднесените амадмани, според Сугарески, не претставуваат ...

Сугарески: Граѓаните не можат да добијат сопственост на домовите, ВМРО-ДПМНЕ го блокира носењето на Законот за ...

А1 On - 21.01.2020

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднеле околу илјада амандмани за новиот Законот за легализација, соопшти министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Според него, тие намерно ги кочат процесите, кои пак, тврди дека е во интерес на ...

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Фактор - 21.01.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела околу 1.000 амандмани на предлог законот за легализација на диовоградбите. Според министерот за транспорт и врски, со ова тие прават класична блокада на законот и оневозможуваат тој да се изгласа пред распуштањето на ...

Комисијата не ја почна расправата по Предлог законот за дивоградби

Алсат-М - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт и врски не ја почна расправата за Предлог законот за легализација на дивоградбите и оваа точка ја остави за расправа за друг ден. Поднесени се повеќе од 1.000 амадмани.

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

+инфо - 20.01.2020

Според Предлогот, за легализација на дивоградби изградени заклучно со 1 октомври 2019 година, според Предлог-законот што го утврди Владата ќе се плаќаат 100 проценти комуналии за објектот, како и казна во износ од 50 проценти од комуналиите, додека ...

Поднесени над 1.000 амандмани на предлог- законот за легализација на дивоградбите – комисиската расправа е одложена

360 степени - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија денеска не ја започна расправата по предлог-законот за легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

Вечер Прес - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

Либертас - 20.01.2020

– Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

CivilMedia - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над илјада амандмани за предлог законот за легализација на дивоградби

А1 On - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за предлог закон за легализација на дивоградби

Press24 - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

Локално - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Поднесени се над 1.000 амандмани за Предлог законот за т.н. легализација на дивоградби

Слободен Печат - 20.01.2020

Со законот ќе бидат опфатени бесправните објекти од јавен интерес утврден со закон чии иматели се државни органи или единици на локална самоуправа. Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за ...

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

ММС - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за Законот за легализација на дивоградби

24 Вести - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по предлог Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за т.н. Предлог закон за легализација на дивоградби

Канал5 - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната седница.

Над 1000 амандмани за законот за легализација на дивограби

Република - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по предлог Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

Сител - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Над 1.000 амандмани за т.н. предлог закон за легализација на дивоградби

4NEWS - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Поднесени над 1.000 амандмани за предлог законот за легализација на дивоградби

MakPress - 20.01.2020

Собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија не ја почна расправата по Предлог законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти или т.н. легализација на дивоградби, иако беше на дневен ред на денешната нејзина седница.

Сугарески: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не дозволуваат стотина илјади објекти на граѓани да бидат легализирани

Макфакс - 21.01.2020

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднеле околу илјада амандмани за новиот Законот за легазација, соопшти министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Според него, тие намерно ги кочат процесите, кои пак, тврди дека се во интерес на ...

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ намерно го кочи законот за легализација на објекти, 100.000 луѓе засегнати

Frontline - 21.01.2020

„ВМРО-ДПМНЕ повторно ги кочат процесите, свесно ги блокираат законите, и нанесуваат штета на граѓаните“, рече Сугарески. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела околу 1.000 амандмани на предлог законот за легализација на диовоградбите.

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно кочи 100.000 граѓани да си го решат проблемот со домовите

Press24 - 21.01.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела околу 1.000 амандмани на предлог законот за легализација на диовоградбите. Според министерот за транспорт и врски Сугаревски, со ова тие прават класична блокада на законот и оневозможуваат 100 илјади граѓани нема да ...

Сугарески: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не дозволуваат стотина илјади објекти на граѓани да бидат легализирани

Точка - 21.01.2020

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднеле околу илјада амандмани за новиот Законот за легазација, соопшти министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески. Според него, тие намерно ги кочат процесите, кои пак, тврди дека се во интерес на ...

Сугарески: Поради ВМРО-ДПМНЕ, преку 100 илјади граѓани неможат да си ги легализираат дивоградбите

Локално - 21.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ поднеле околу 1.000 амандмани на предлог законот за легализација на диовоградбите. Според министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески со ова тие прават класична блокада на законот и оневозможуваат тој да се изгласа пред распуштањето ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на ...

А1 On - 21.01.2020

„Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на СДСМ и општ грабеж на народот. Според членот 20 физичките лица, односно граѓаните ќе треба да платат неверојатни 150 проценти од вредноста на ...

СУГАРЕСКИ: Амандманите на опозицијата се криви за дивоградбите

Денешен - 21.01.2020

Се градеа диви платформи на Матка, се градеа на диво џамија и уште многу диви објекти во Охрид и низ Македонија, надлежните молчеа, а сега министерот за транспорт и врски Горан Сугарески оценува дека било неконструктивно поднесувањето на голем број ...

Сугарески: Опозицијата свесно го блокира законот за легализација на дивоградби

Либертас - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески го оцени како неконструктивно поднесувањето на околу 1000 амандмани на Законот за легализација на дивоградби од страна на опозицијата. Поднесените амадмани, според Сугарески, не претставуваат ...

Сугарески: Опозицијата свесно го блокира законот за легализација на дивоградби

24Инфо - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески го оцени како неконструктивно поднесувањето на околу 1000 амандмани на Законот за легализација на дивоградби од страна на опозицијата. Поднесените амадмани, според Сугарески, не претставуваат ...

Сугарески: Опозицијата свесно го блокира законот за легализација на дивоградби

CivilMedia - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески го оцени како неконструктивно поднесувањето на околу 1000 амандмани на Законот за легализација на дивоградби од страна на опозицијата. Поднесените амадмани, според Сугарески, не претставуваат ...

Сугарески ја обвини опозицијата за свесно блокирање на законот за дивоградби – за Затуроска тој е паушален

360 степени - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески смета дека поднесувањето на околу 1.000 амандмани на законот за легализација на дивоградби од страна на опозицијата е неконструктивно и е свесно блокирање на законските решенија бидејќи со ова мала е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со новиот закон за легализација граѓаните би плаќале 150 проценти од вредноста на комуналиите

24Инфо - 21.01.2020

Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на СДСМ и општ грабеж на народот, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески кој ги обвини пратениците ...

Сугарески: Опозицијата свесно го блокира законот за легализација на дивоградби

Канал5 - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески го оцени како неконструктивно поднесувањето на околу 1000 амандмани на Законот за легализација на дивоградби од страна на опозицијата. Поднесените амадмани, според Сугарески, не претставуваат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на ...

Канал5 - 21.01.2020

Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на СДСМ и општ грабеж на народот. Според членот 20 физичките лица, односно граѓаните ќе треба да платат неверојатни 150 проценти од вредноста на ...

Затуроска: Изјавите на Сугарески се паушални, зошто за законот за дивоградби нема јавна расправа

А1 On - 21.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против законот за легализација на дивоградби кој е во собраниска процедура, но не се согласува со тоа што тој се носи по скратена постапка, без можност да се организира јавна расправа и да се слушне стручната јавност и ...

Сугарески: Опозицијата свесно го блокира законот за легализација на дивоградби

Скопје инфо - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески го оцени како неконструктивно поднесувањето на околу 1000 амандмани на Законот за легализација на дивоградби од страна на опозицијата. Поднесените амадмани, според Сугарески, не претставуваат ...

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ намерно го блокира законот за легализација

МКД - 21.01.2020

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието намерно го блокираат донесувањето на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, поднесувајќи околу 1.000 амандмани, соопшти денеска министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, обвинувајќи ги ...

Сугарески: Опозицијата свесно го блокира законот за легализација на дивоградби

iPortal - 21.01.2020

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески го оцени како неконструктивно поднесувањето на околу 1000 амандмани на Законот за легализација на дивоградби од страна на опозицијата. Поднесените амадмани, според Сугарески, не претставуваат ...

Затуроска: Изјавите на Сугарески се паушални, зошто за законот за дивоградби нема јавна расправа

Локално - 21.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против законот за легализација на дивоградби кој е во собраниска процедура, но не се согласува со тоа што тој се носи по скратена постапка, без можност да се организира јавна расправа и да се слушне стручната јавност и ...

Затуроска: Предложениот закон за дивоградби е паушален, несериозен и строго наменет за некои локални моќници

МКД - 21.01.2020

Претседателката на собраниската Комисија за транспорт Лилјана Затуроска, од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, рече дека изјавите на Сугарески се паушални, зошто за законот за дивоградби нема јавна расправа.

Сугарески: ВМРО ДПМНЕ свесно го кочи Законот за легализација

Скопје1 - 21.01.2020

Опозицијата поднесе над 1000 амандмани за Законот за легализација на дивоградби. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески овој потег го оцени како неконструктивен. – Пред донесување на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, ...

Затуроска: Изјавите на Сугарески се паушални, зошто за законот за дивоградби нема јавна расправа

Скопје инфо - 21.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против законот за легализација на дивоградби кој е во собраниска процедура, но не се согласува со тоа што тој се носи по скратена постапка, без можност да се организира јавна расправа и да се слушне стручната јавност и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со новиот закон за легализација граѓаните би плаќале 150 проценти од вредноста на комуналиите

MTM - 21.01.2020

Новиот Закон за легализација на бесправно изградените објекти е продолжение на криминалното работење на СДСМ и општ грабеж на народот. Ваква е реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ откако претходно министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески ...