TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународниот ден на ромите - во Прилеп поделени 330 хуманитарни пакети

Сител - 08.04.2020

Ромите во Македонија за жал се уште се чувствуваат како граѓани од втор ред и не ги уживаат сите права еднакво како и останатите, треба уште многу да се работи на подобрување на нивната социјална инклуција, здравствените услуги кои ги добиваат, како ...

Во Кичево одбележан Светскиот ден на Ромите

Н.Македонија - 08.04.2020

Со мала свеченост што се одржа во новоизградениот парк во ромската населба, во Кичево беше одбележан Светскиот ден на Ромите, 8-ми април. При оваа скромна свеченост беше подигнато и ромското знаме, а на малубројните присутни им се обрати ...

Меѓународниот ден на Ромите сиболично одбележан во Кичево

Опсервер - 08.04.2020

Кичево, 8 април 2020 () – Со симболично подигнување на ромското национално знаме и интонирање на химната „Целем целем“ на новиот парк пред џамијата „Бела Кула” во Кичево, Здружението на неформалната група на Ромите „Аваја“ од Кичево го одбележа ...

Честитка од градоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари по повод Меѓународниот ден на ромите

Опсервер - 08.04.2020

Кичево, 8 април 2020() – По повод Меѓународен ден на ромите 8 април гадоначалникот на општина Кичево Фатмир Дехари денеска упати честитки до сите граѓани од ромска националност. -Почитувани сограѓани на ромската заедница, со големо задоволство се ...

Кариман: Мора да се искорени говорот на омраза и „скриениот“ фашизам кон Ромите

CivilMedia - 08.04.2020

Активистот Акиф Кариман од Романо Авази за ЦИВИЛ Медиа вели дека и оваа година 8-ми Април е во центарот на вниманието како Меѓународен Ден на Ромите. Тој додава дека и овој пат има безброј честитки од сите институции кои директно или индиректно ...

Поделени 330 пакети за семејства од прилепската населба Тризла по повод Светскиот ден на Ромите

Н.Македонија - 08.04.2020

Со кревање на знамето на Ромите на јарболот пред општинската зграда, Општина Прилеп се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден на Ромите – 8 април. На кревањето на знамето, заради преевентивни мерки за заштита од коронавирусот присуствуваа ...

Спасовски: Нека ни е честит Меѓународниот ден на Ромите

Канал5 - 08.04.2020

Обраќање на претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски по повод Меѓународниот ден на Ромите Почитувани граѓани на Република Македонија, Почитувани наши сограѓани од ромската заедница, Нека ни е честит Меѓународниот ден на ...

Усеин: Ромите потешко се справуваат со Ковид -19, но заедно ќе победиме

Press24 - 08.04.2020

На Ромите од регионот на Западен Балкан им е потешко да се справуваат со болеста предизвикана од коронавирусот, но тие ги почитуваат препораките и сите заедно обединети, на крај ќе победиме, порача Орхан Усеин, од Регионалниот совет за соработка, ...

Во Гостивар симболично одбележан Денот на Ромите

Опсервер - 08.04.2020

Гостивар, 8 април 2020 () – Со истакнување на знамето на ромската заедница, на еден од јарболите пред седиштето на општина Гостивар, започна одбележувањето на 8 Април меѓународниот ден на Ромите.

Во Прилеп одбележан Меѓународниот ден на Ромите и поделени 330 хуманитарни пакети

Опсервер - 08.04.2020

Прилеп, 8 април 2020 () – Со традиционалното кревање на знамето на ромската заедница пред прилепската локална самоуправа и со доделување 330 пакети со храна и дезинфекциски средства денеска во Прилеп беше одбележан 8 Април, Меѓународниот ден на ...

Хелсиншки комитет: Ромите се меѓу најранливите групи во состојба на пандемија

Макфакс - 08.04.2020

Денеска, на Меѓународниот ден на Ромите, повторно забележуваме дека Ромите и понатаму се соочуваат со континуирани тешкотии во остварувањето на правата во речиси сите области на општественото дејствување.

Честитка од градоначалникот Коцевски повод 8 Април Меѓународниот ден на Ромите

Опсервер - 08.04.2020

Велес, 8 април 2020 () – Градоначалникот на Општина Велес Аце Коцевски во името на општинскиот Совет и во свое лично име, до припадниците на ромската етничка заедница во оптината упати искрени честитки по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на ...

Поставено знамето на ромската заедница по повод 8 Aприл

Опсервер - 08.04.2020

Тетово, 8 април 2020 () – По повод 8 Aприл – Меѓународниот ден на Ромите, симболично во Тетово беше поставено знамето на ромската заедница на јарболите пред општинската зграда. Поради ситуацијата и мерките за заштита од коронавирус други активности ...

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, со честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите

ММС - 08.04.2020

Славиме уникатна традиција, верување и култура. Тие се значајна вредност и на светското и македонското културно наследство. Различностите ги сметаме за наша вредност и заедничко богатство, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски, во честитката по ...

Спасовски со честитка за Меѓународниот ден на Ромите: Обединети во различностите, едно општество за сите

Frontline - 08.04.2020

Република Северна Македонија, како и целиот свет, денеска слави една уникатната традиција, верување и култура. Традицијата, верувањата и културата на ...

Истакнување на ромското знаме и хуманитарни активности за Денот на Ромите во Гостивар

Gostivarpress.mk - 08.04.2020

Меѓународниот Ден на Ромите, 8 април во Гостивар годинава се одбележа со подигнување на ромското знаме на јарболот пред општината и со доделување на хуманитарна помош на ромски семејства кои се во социјална криза.

Обраќање на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски по повод Меѓународниот ден на ...

CivilMedia - 08.04.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија денеска се обрати до јавноста по повод Меѓународниот ден на ...

Мицкоски и Заев со честитки по повод Меѓународниот ден на Ромите

Макфакс - 08.04.2020

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев на припадниците на ромската етничка заедница им го честитаа Меѓународниот ден на Ромите, 8 Април. Мицкоски во своето обраќање по повод 8 Април, вели дека ВМРО-ДПМНЕ како во минатото така ...

Честитка по повод Светскиот ден на Ромите од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Канал5 - 08.04.2020

Дозволете ми, во мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на ромската етничка заедница, да им го честитам Меѓународниот ден на Ромите, 8 Април. Почитувани припадници на Ромската заедница, Дозволете ми, во мое лично име и од име на ...

Помош од Општина Кочани за ромски семејства по повод 8 Април

Опсервер - 08.04.2020

Кочани, 8 април 2019 () – Општина Кочани ги пренамени средствата за одбележување на 8 Април – Светскиот ден на Ромите за да им обезбеди поддршка на социјално ранливите групи и семејствата во социјален ризик од ромската етничка заедница.

Град Скопје го честита Меѓународниот ден на Ромите

Скопје инфо - 08.04.2020

Честит меѓународен ден на сите припадници на ромската заедница во Скопје. Ромите, со нивната култура и традиција, се нераздвоен дел од ткивото на Град Скопје и придонесуваат кон градење на стабилно мултикултурно општество.

Честитка на претседателот Заев за Меѓународниот ден на Ромите: Заедно ги чуваме различностите, нашето општество се ...

Канал5 - 08.04.2020

По повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Македонија и до Ромите ширум светот.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Сител - 08.04.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите: Заедно имаме обврска да ја подобриме ...

Press24 - 08.04.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од Пендаровски за Денот на Ромите

+инфо - 08.04.2020

Претседателот, Стево Пендаровски, по повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во земјава. „Како претседател на Република Северна Македонија, задоволство ми е да ја упатам мојата честитка по ...

Честитка од Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите: Заедно имаме обврска да ја подобриме ...

Локално - 08.04.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Слободен Печат - 08.04.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Републикa Македонија. „Како претседател на Република Македонија, задоволство ми е да ја ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Скопје1 - 08.04.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите , упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

Канал5 - 08.04.2020

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, по повод Април Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Македонија. Како претседател на Македонија, задоволство ми е да ја упатам мојата честитка по повод 8 ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

4NEWS - 08.04.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од Пендаровски по повод 8 Април-Меѓународниот ден на Ромите

24Инфо - 08.04.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите , упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од Заев за Меѓународниот ден на Ромите: Заедно ги чуваме различностите, нашето општество се гради на ...

Фокус - 08.04.2020

По повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Северна Македонија и до Ромите ширум светот.

Честитка на Заев за Меѓународниот ден на Ромите: Заедно ги чуваме различностите, нашето општество се гради на ...

Press24 - 08.04.2020

По повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Македонија и до Ромите ширум светот.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите

iPortal - 08.04.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Честитка на претседателот Заев за Меѓународниот ден на Ромите

Слободен Печат - 08.04.2020

Ромите отсекогаш биле составен дел од тој концепт и тоа така ќе продолжи, вели Заев во честитката. По повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите

А1 On - 08.04.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Северна Македонија.

Честитка од Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

ММС - 08.04.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒Меѓународниот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската заедница во земјва. -Со оваа честитка би сакал да ја искажам мојата почит за вашиот придонес во градењето и во зачувувањето на ...

Честитка на Заев за Меѓународниот ден на Ромите: Заедно ги чуваме различностите, нашето општество се гради на ...

А1 On - 08.04.2020

По повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Северна Македонија и до Ромите ширум светот.

Честитка од Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Фокус - 08.04.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Април ‒ Меѓународниот ден на Ромите , упати честитка до припадниците на ромската заедница. -Со оваа честитка би сакал да ја искажам мојата почит за вашиот придонес во градењето и во зачувувањето на нашата ...

Мицкоски со честитка по повод Светскиот ден на Ромите: Државата мора да се вложи себе си многу повеќе во поддршка на ...

Курир - 08.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка по повод Светскиот ден на Ромите. -Почитувани припадници на Ромската заедница, Дозволете ми, во мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на ромската етничка заедница, да ...

Заев со честитка за Меѓународниот ден на Ромите

iPortal - 08.04.2020

По повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Македонија и до Ромите ширум светот.

Мицкоски упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите

+инфо - 08.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите, 8 Април. „Овој ден ја потврдува почитта на ромската заедница и нивната култура. Почитувањето на културните вредности и меѓусебното разбирање кои се наша ...

Честитка од Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Нова ТВ - 08.04.2020

Претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Април, м еѓународниот ден на Ромите , у пати честитка до припадницит е на ромската заедница во Република Северна Македонија. „Со оваа честитка би сакал да ја искажам мојата почит за вашиот придонес во ...

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски по повод Меѓународниот ден на Ромите

А1 On - 08.04.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите – 8 Април. „Дозволете ми, во мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на ромската етничка заедница, да им го честитам Меѓународниот ...

Заев: Ромите се целосно рамноправни со сите останатите граѓани во државата

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска упати честитка до припадниците на ромската заедница по повод 8 АприлМеѓународниот ден на Ромите. – Во овие тешки околности за нашата држава, но и за целиот свет, во мое лично име и од име ...

Мицкоски со честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите: Овој ден ја потврдува почитта на Ромската заедница и нивната ...

Press24 - 08.04.2020

Дозволете ми, во мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на ромската етничка заедница, да им го честитам Меѓународниот ден на Ромите, 8 Април, напиша во честитката лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Честитка од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски по повод Меѓународниот ден на Ромите

Либертас - 08.04.2020

Почитувани припадници на Ромската заедница, Дозволете ми, во мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на ромската етничка заедница, да им го честитам Меѓународниот ден на Ромите, 8 Април.

Честитка на Заев за Меѓународниот ден на Ромите: Заедно ги чуваме различностите, нашето општество се гради на ...

24Инфо - 08.04.2020

По повод 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите, претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Северна Македонија и до Ромите ширум светот.

Честитка од Мицкоски за Меѓународниот ден на Ромите

24Инфо - 08.04.2020

Честитка по повод 8-ми април Светскиот ден на Ромите од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски Почитувани припадници на Ромската заедница, Дозволете ми, во мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на ромската етничка ...

Мицкоски го честита Меѓународниот ден на Ромите

Нетпрес - 08.04.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите, 8 Април. „Овој ден ја потврдува почитта на ромската заедница и нивната култура. Почитувањето на културните вредности и меѓусебното разбирање кои се наша ...