TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Водостојот на езерото Каховка забрзано опаѓа, се стравува од катастрофа

Локално - 06.06.2023

Падот на водостојот на вештачкото езеро Каховка, по експлозијата на браната на истоимената хидроцентрала, се забрза до 35 сантиметри на час, соопшти денеска рускиот функционер на регионот Запорожје, Владимир Рогов.

ВИДЕО| Градот Нова Каховка под вода по пукањето на браната

Нетпрес

Украина и Русија се обвинуваат за уништување на големата брана, евакуацијата е во тек

Р.С.Европа

Киев ги евакуира цивилите, браната не може да се поправи

МКД

ММЕ кој ја сруши браната Каховка

Оff.net

Гранатирана голема брана на југот на Украина, вода се излева по воената зона (ВИДЕО)

МКД

КАТАКЛИЗМА НА ЈУГОТ НА УКРАИНА: Во тек е панична евакуација, водата достигна ниво од 10 метри/ВИДЕО

Вечер Прес

Вечер Прес А1 On МКД Фокус А1 On 360 степени Република Точка

Анализа на Канал 5: Кои се последиците од уништувањето на браната во Украина?

Канал5 - 06.06.2023

Додека Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат на повидок е потенцијална еколошка и хуманитарна катастрофа, доколку илјадниците луѓе кои живеат на брегот на реката Дњепр не бидат евакуирани навремено.

По оштетувањето на браната Каховка под вода ќе се најдат околу сто украински места

Deutsche Welle

Руски амбасадор ја негира улогата на Москва во експлозијата на браната

А1 On

Разнесувањето на браната Каховка е технолошки и еколошки тероризам – реакција на Украинската амбасада во Скопје

ММС

(ВИДЕО) ХЕРСОН Е ВЕЌЕ ПОД ВОДА, ЦЕЛТА Е ДА СЕ ЗАГРОЗИ ЗАПОРОЖЈЕ? Пикот на поплавата надоаѓа, следи хуманитарна криза

+инфо

ВИДЕО | Андоновиќ: Уништена огромната брана Каховка што ја снабдува нуклеарката Запорожје – се заканува нуклеарна катастрофа?

Слободен Печат

МААЕ за оштетување на браната: Нема директна опасност за нуклеарната централа Запорожје

Во Центар

Сакам да кажам 360 степени Кумановски м. Кумановски м. Мета Кумановски м.

Кремљ ја обвини Украина дека намерно ја саботирала браната „Нова Каховка“ за да го одвлече вниманието од „колебливата“ ...

360 степени - 06.06.2023

Портпаролот на Кремљ рече дека уништувањето на браната било со намера да се отсече Крим од снабдувањето со чиста вода што полуосторовот, кој во 2014 беше анектиран и е под контрола на Москва, ја добива од акумулацијата преку северниот кримиски канал ...

“ТОА ГО НАПРАВИЈА НАМЕРНО!“ – Конечно се огласи и Кремљ: “Погледнете што се случи во последните 48 часа и ќе ви биде јасно кој е виновен!“

Во Центар

Кремљ демантира дека Русија стои зад уривање на браната

Р.С.Европа

Кремљ тврди дека Украина намерно ја саботирала браната, Путин бил известен за ситуацијата

Слободен Печат

Песков: Русија ги отфрла обвинувањата на Украина за нападот на браната Каховка

Локално

Песков го обвини Киев за „намерен акт на саботажа“ при делумното уништување на браната Каховка

Опсервер

Кремљ ја обвини Украина за „саботажа“ на браната Нова Каховка

Кумановски м.

Република Република Макфакс 24Инфо Lider Либертас Н.Македонија MTM

Украина бара состанок на Советот за безбедност на ОН по уништувањето на браната

Р.С.Европа - 06.06.2023

Украина повика на итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации, на кој ќе се разговара за, како што велат „рускиот терористички напад“ на браната Каховка во јужна Украина. Украинските власти, исто така, бараат за инцидентот да ...

ВИДЕО | Објавена снимка од поплавениот град Нова Каховка

Слободен Печат

ЕУ за уништената брана во Украина: Ова е варварска, ужасна ескалација на руската агресија

А1 On

(Видео) Херсон е под вода, евакуација на населението – Украинците тврдат дека Русите ја урнале браната Каховка

Телма

Украина ја обвини Русија дека ја оштетила големата брана Каховка кај Херсон

Р.С.Европа

Нивото на водата се зголеми за пет метри по експлозијата на браната Каховка

Нетпрес

(ВИДЕО) УРНАТА БРАНАТА НОВА КАХОВКА ВО УКРАИНА Зеленски го свика Советот за национална безбедност

+инфо

А1 On А1 On 4NEWS Кумановски м. Локално Алсат-М Zoom Centar

Украина ја обвини Русија за уништување на брана во близина на Херсон, во тек е евакуација на локалното население

Радио МОФ - 06.06.2023

Украинската Влада ја обвини Русија дека стојат зад уништувањето на браната Нова Каковка на реката Дњепар и повикаа луѓето кои живеат по течението на реката да се евакуираат од катастрофалните поплави кои може да следуваат.

Советник на украинскиот министер: Со уништувањето на браната изгубивме важен маневар

4NEWS

Почнаа поплавувањето и евакуацијата на населени места покрај Днепар по уништувањето на браната во Херсон, загрозени 16.000 луѓе

Сакам да кажам

Зошто Русите ја разнесоа браната Каховка на Днипро: Путин со тактиката на Сталин од Втора светска војна

CivilMedia

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

А1 On

Кои се последиците од уништувањето на браната во Украина: Русите добија на време, но катастрофата допрва следи

Во Центар

Оштетена браната Каховка: Евакуација на илјадници луѓе

Deutsche Welle

Кумановски м. CivilMedia Локално Локално Фокус

Урнатата брана на Днепар ја одложува контраофанзивата на Украина

Независен - 06.06.2023

Поради разурнувањето на хидроцентралата Каховка, Украина ќе ја преиспита тактиката за најавената контраофанзива. Ова го изјави денеска советникот на шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаило Подолјак.

Украинското МНР: Нападот на ХЕЦ Каховка е терористички акт, да се воведат нови санкции

Мета

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО од Каховка: Хидроцентралата под вода, на дел од Украина и се заканува целосно уништување

Вечер Прес

(ВИДЕО) Украинската армија ја бомбардира хидроцентралата Каховка

Антропол

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Макфакс

Разнесена огромната брана на Днепар кај Херсон, ќе има масивни поплави

Независен

Уништена голема брана во Украина: Наредена евакуација на населението покрај Днепар

Кајгана

Кумановски м. Скопје1 Точка Кумановски м.

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

360 степени - 06.06.2023

Денешното уништување на браната „Нова Каховка“ става во опасност илјадници цивили и предизвикува голема штета на животната средина. Ова е безобразен чин, кој уште еднаш ја покажува бруталноста на руската војна во Украина, напиша Столтенберг во ...

Столтенберг: Нападот на браната ја покажува бруталноста на руската војна во Украина

Во Центар

НАТО: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

Макфакс

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

Нова ТВ

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

Опсервер

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина е безобразен чин и ја покажува бруталноста на руската војна

Н.Македонија

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

MakPress

24Инфо Либертас Слободен Печат МКД Канал5 Точка Кумановски м.

(ВИДЕО) Украинските власти до граѓаните на областа Херсон: „Ве молиме направете сè, бегајте сега“

А1 On - 06.06.2023

Украинската телевизија „Суспилне“ го објави најновиот извештај за последиците од уништувањето на браната Нова Каховка во окупираниот дел на украинската област Херсон. Нивото на водата околу браната Каховка во јужна Украина, која беше разнесена, се ...

МАПА - БЕГАЈ СПАСИ СЕ: Украина се соочува со невидена апокалипса, населбите исчезнуваат под вода, времето истекува

Фактор

Украина пред невидена апокалипса, цели населби исчезнуваат под вода, време за спас се помалку

MakPress

Украина пред невидена апокалипса, цели населби исчезнуваат под вода, време за спас се помалку (ВИДЕО)

Zoom

Украина пред невидена апокалипса, цели населби исчезнуваат под вода, време за спас се помалку

Либертас

„Евакуацијата започна, спасувајте се“: Украина пред невидена апокалипса, времето истекува/ВИДЕО

Вечер Прес

(Видео) Цели населби во Украина исчезнуваат под вода, откако браната Каховка беше крената во воздух

еМагазин

Опсервер Бриф Н.Македонија Точка Во Центар Нова ТВ OhridNews

Уништувањето на браната кај Херсон е најголема технолошка катастрофа во Европа во последните децении, оцени Кулеба

360 степени - 06.06.2023

Зеленски, пак, претходно објави видео од уништената брана и ги нарече руските сили во Украина „терористи“ Најголема технолошка катастрофа во Европа во последните децении, вака шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба го оцени уништувањето на ...

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Бизнис Вести

КУЛЕБА: Русија ја уништи браната Каховка и ја предизвика најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Денешен

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

MakPress

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Опсервер

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Курир

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

24Инфо

Сител Канал5 Кумановски м. Нетпрес Вечер Прес

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

Бизнис Вести - 06.06.2023

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска изјави дека Русија треба да даде одговор за делумното уништување на браната во Украина, укажувајќи на „воено злосторство“. !Шокиран сум од нападот без преседан на браната Нова Каховка“, напиша ...

Мишел за уништувањето на браната во Украина: „Шокиран сум“

Локално

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

Опсервер

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

24Инфо

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

MakPress

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

24 Вести

ЕУ: Русија треба да одговара за штетите на украинската брана

Кумановски м.

Во Центар Курир Канал5