TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку  Приштина не ги укине царините за ...

Опсервер - 21.02.2020

– Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

Според приштинските медиуми: Америка размислува за повлекување на трупите од Косово

МКД - 20.02.2020

Приштинска Газета експерс пишува дека САД ја разгледуваат можноста за повлекување на своите трупи од Косово доколку Приштина не ги укине царините на стоката од Србија. Според тврдењата на весникот, амбасадорот на САД во Приштина Филип Коснет му ...

Харадинај: Србија е руски сателит

МКД - 20.02.2020

Амбасадорот на САД во Приштина Филип Коснет денес се сретна со лидерот на опозициската Алијанса за иднина на Косово, Рамуш Харадинај. Поранешниот косовски премиер му кажа дека Америка не би требало да ги изедначува Косово и Србија.

Порака на американскиот амбасадор до Приштина: Треба веднаш да ги укинете санкциите

МКД - 20.02.2020

Приштина треба веднаш, без какви било условувања, да ги укине царините против Србија, порача американскиот амбасадор во Приштина Филип Коснет, пренесува Коха диторе. „Сметам дека следниот чекор во овој процес треба да биде следното: Косово веднаш ги ...

Албин Курти: Проектот за промена на границите пропадна, но идејата не е мртва

Макфакс - 20.02.2020

Новоизбраниот косовски премиер Албин Курти вели дека проектот за размена на територии и промена на границите на косовската територија во рамките на дијалогот со Белград пропаднал, но дека таа идеја не е мртва.

Американските власти се загрижени: Дали Курти лаже за укинувањето на таксите?

Локално - 20.02.2020

Американските власти сметаат дека премиерот Албин Курти, лаже кога рече дека ќе ги укине таксите, пишува денес приштинскиот весник „Експрес“. Пред да го преземе функцијата премиер, Курти рече дека ќе ги замени даноците за српските производи, со ...

Курти: Проектот за промена на границата пропадна, но не е мртов

Локално - 20.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека проектот за размена на територија и промена на границите на територијата на Косово пропаднал во рамките на дијалогот со Србија, но дека идејата не е мртва.

Коснет во Северна Митровица: Косово е држава и тоа и ќе остане

Опсервер - 20.02.2020

– Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека „Косово е држава и тоа и ќе остане“ и порача дека е неопходно сите кои што живеат таму да го прифатат тој факт, јави програмата на српски јазик на државната ...

Амбасадарот на САД во Косово: Косово е држава и така ќе остане

Р.С.Европа - 20.02.2020

Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави дека Косово е држава и оти така ќе остане. Тој, како што јавуваат косовските медиуми, при посетата на Митровица изјави дека САД силно го поддржуваат постојниот процес на дијалог под водство на ...

Косовската влада ги разреши директорите на државниот телеком

24Инфо - 19.02.2020

Новата косовска влада, предводена од премиерот Албин Курти, го разреши на денешната седница Бордот на директори на јавното претпријатие Телеком на Косово, поради слаби резултати во работењето и сомневања за злоупотреби на должноста, јави дописникот ...

Косовската влада ги разреши директорите на државниот телеком

MakPress - 19.02.2020

Новата косовска влада, предводена од премиерот Албин Курти, го разреши на денешната седница Бордот на директори на јавното претпријатие Телеком на Косово, поради слаби резултати во работењето и сомневања за злоупотреби на должноста, јави дописникот ...

Косовската влада ги разреши директорите на државниот телеком

Опсервер - 20.02.2020

Новата косовска влада, предводена од премиерот Албин Курти, го разреши на денешната седница Бордот на директори на јавното претпријатие Телеком на Косово, поради слаби резултати во работењето и сомневања за злоупотреби на должноста, јави дописникот ...

Амбасадарот на САД во Косово: Косово е држава и така ќе остане

Алсат-М - 20.02.2020

Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави дека Косово е држава и оти така ќе остане. Тој, како што јавуваат косовските медиуми, при посетата на Митровица изјави дека САД силно го поддржуваат постојниот процес на дијалог под водство на ...

Коснет во Северна Митровица: Косово е држава и тоа и ќе остане

Вечер - 20.02.2020

Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека „Косово е држава и тоа и ќе остане“ и порача дека е неопходно сите кои што живеат таму да го прифатат тој факт, јави програмата на српски јазик на државната ...

Коснет во Северна Митровица: Косово е држава и тоа и ќе остане

А1 On - 20.02.2020

Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека „Косово е држава и тоа и ќе остане“ и порача дека е неопходно сите кои што живеат таму да го прифатат тој факт, јави програмата на српски јазик на државната ...

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

Слободен Печат - 20.02.2020

Тој додаде дека очекува брзо укинување на таксата од 100 отсто на српскиот увоз во Косово, како предуслов за продолжување на дијалогот меѓу Приштина и Белград. Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека ...

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

24Инфо - 20.02.2020

Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека „Косово е држава и тоа и ќе остане” и порача дека е неопходно сите кои што живеат таму да го прифатат тој факт, јави програмата на српски јазик на државната ...

Коснет во Северна Митровица: Косово е држава и тоа и ќе остане

MakPress - 20.02.2020

Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека „Косово е држава и тоа и ќе остане“ и порача дека е неопходно сите кои што живеат таму да го прифатат тој факт, јави програмата на српски јазик на државната ...

Албин Курти: Проектот за промена на границите пропадна, но идејата не е мртва

Точка - 20.02.2020

Новоизбраниот косовски премиер, Албин Курти, вели дека проектот за размена на територии и промена на границите на косовската територија во рамките на дијалогот со Белград пропаднал, но дека таа идеја не е мртва.

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за ...

Сител - 21.02.2020

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

„Газета експрес“: САД ќе ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за Србија

Слободен Печат - 21.02.2020

Весникот потсетува дека пред неколку месеци се шпекулирало дека Американците размислуваат да го отстранат кампот „Бондстил“ од Косово, доколку политичкото раководство продолжи да не ги почитува барањата на меѓународниот фактор за укинување на ...

САД ќе ги повлечат трупите од Косово, ако не се повлечат таксите за српски производи

+инфо - 21.02.2020

Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот премиер Албин Курти дека неговата земја размислува за таква опција, која, како што вели „Газета“, е најсериозната закана на САД за Косово досега.

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку  Приштина не ги укине царините за ...

Либертас - 21.02.2020

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за ...

Frontline - 21.02.2020

„Американската Амбасада во Приштина му рече на Курти дека присуството на американските сили на Косово веќе се разгледува“, изјави извор за „Газета експрес“. Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од ...

Газета експрес: САД ќе го затворат Бондстил ако Косово не ги укине таксите за Србија

Денешен - 21.02.2020

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за ...

А1 On - 21.02.2020

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

„Газета експрес”: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку  Приштина не ги укине царините за ...

24Инфо - 21.02.2020

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, ако не се укинат царините за Србија

Алсат-М - 21.02.2020

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

„Газета експрес“: САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините

MakPress - 21.02.2020

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...

КРАЈ ЗА БОНДСТИЛ: Американските трупи ќе се повлечат од Косово?

Фактор - 21.02.2020

САД ја разгледуваат можноста за повлекување на своите трупи од Косово, aко Приштина не ги укине царините на стоката од Србија. Ваква информација се појави во Газета експрес. Како што пишува весникот, ова е најсериозна закана кон Косово.

САД може да ги повлечат своите трупи од Косово, ако Приштина не ги укине царините за Србија

Вечер - 21.02.2020

Приштинска Газета Експрес пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според весникот, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет му порачал на косовскиот ...