TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парламентарен состав за трауматично носење закони

Р.С.Европа - 14.02.2020

Донесување на закони во последен момент, по скратена постапка, во тензична атмосфера, со меѓусебни политички обвинувања и партиски тактизирања. Ова е сликата по која ќе остане запаметен актуелниот пратенички состав, кој за два дена ќе биде распуштен.

Митрески: Да не се блокираат законите за ЈО, не се нарушени односите со ДУИ

Канал5 - 14.02.2020

Не смее одново да се блокира и опструира донесувањето на законите за ЈО и за Советот на ЈО кои се темелот на реформите во правосудството и гарантираат неселективна правда и одговорност за сите.

Собраниската седница за законот за ЈО почна со расправии

Р.С.Европа - 14.02.2020

Во Собранието претпладнево продолжи седницата на чиј дневен ред е Предлог-законот за јавно обвинителство, а почетокот на продолжението помина во меѓусебно обвинување на координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за тоа кој сака или не ...

Митрески: Никој не смее да се дрзне да блокира и опструира, Законот за ЈО и другите важни закони да се донесат

Сител - 14.02.2020

Денеска пред пратениците е Законот за јавно обвинителство кој е темел на реформите во правосудството и кој гарантира неселективна правда и одговорност за сите. Правниот систем добива трајно решение без потреба од специјални институции и ад хок ...

Митрески: Ајде да ги изгласаме важните закони и веднаш да го распуштиме Собранието

Press24 - 14.02.2020

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ завчера ги одложуваше комисиите за петок 14 февруари а бара избори на 12 април, порача денеска во Собранието коориднаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески, на седницата на чиј дневен ред меѓудругото, е и предлог ...

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

ТВ21 - 14.02.2020

Откако не му беше дозоволено на пратеникот Антонио Милошоски да пушти „бомба“ за Заев од говорницата, ја обвини министерката за правда Рената Дескоска дека со законот за ЈО го штити Зоран Заев.

Дури 38 пратеници пријавени за дискусија за законот за ЈО

Frontline - 14.02.2020

Дури 36 пратеници кои се јавиле за дискусија се од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Пленарната седница за законот за Јавно обвинителство изгледа и денеска ќе биде маратонска и не се знае дали и денеска законот ќе биде изгласан.

Законот за ЈО не е услов, но е важен сигнал за ЕУ

Р.С.Европа - 14.02.2020

Националниот координатор за европски прашања во Владата, Бојан Маричиќ за РСЕ вели дека одлуката за отпочнување на преговори со ЕУ не зависи од законот за ЈО, но неговото донесување би била одлична вест и сигнал дека државата може да носи тешки ...

Митрески: Пратениците да си ја завршат својата работа, да се донесат законите, па потоа да се распушти Собранието

Канал5 - 14.02.2020

Ние како пратеничка група веќе кажавме дека имаме закони кои треба да ги донесеме пред распуштање на Собранието, за да се одржат изборите на 12 април. Тоа се Законот за АВМУ и законот за одбрана, законот за исплата на плата за професорите.

Дескоска одби да го образложи Законот за ЈО пред пратениците – ВМРО-ДПМНЕ во знак на протест побара 1 час пауза

Press24 - 14.02.2020

Министерката за правда Рената Дескоска одби да го образложи Законот за јавното обвинителство пред пратениците. Таа одговарајќи на повикот на координаторот на СДСМ пратениците од неговата партија да не дискутираат за овој закон за да се скрати ...

Митрески: Никој не смее да се дрзне да го блокира Законот за Јавно обвинителство

Локално - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на прес конференција побара сите законски решенија кои се битни за граѓаните, вклучувајќи го Законот за Јавно обвинителство да бидат донесени пред распуштање на Собранието.

Дескоска: Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно ...

Локално - 14.02.2020

Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно обвинителство. Очигледно е дека дел од стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е меѓу другото триесеттина од нив да се јават за реплики на мојот говор и тоа ...

Неизвесно е кога ќе стигне на гласање законот за ЈО

360 степени - 14.02.2020

Почетокот на расправата за законот за ЈО во текот на денешниот ден е поизвесен отколку тоа дали ова законско решение до полноќ ќе биде ставено на гласање. Прашање е дали на собраниската седница, која требаше да почне во 11 часот, пратениците ќе ...

Митревски: Нема да ни бидат расипани односите со ДУИ ако гласаат за законот за ЈО како што се договоривме

Фактор - 14.02.2020

Долго се работеше на ова законско решение за законот за јавно обвинителство, зад кое застанаа и нашите пријатели од САД и ЕУ. Пред граѓаните ветивме неселективна правда и ова е шанса тоа да го оствариме.

Координарот на СДСМ: Ајде да го донесеме законот за ЈО и да го распуштиме парламентот (ВИДЕО)

ТВ21 - 14.02.2020

„Војна на зборови“ се случува меѓу координаторите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во моментов во Собранието. Координаторот на СДСМ Јован Митревски на говорницата побара да биде донесен законот за ЈО.

Собранието треба да ја продолжи седницата за законот за ЈО

Р.С.Европа - 14.02.2020

Собраниската седница за законот за Јавно обвинителство (ЈО) треба да продолжи денеска во 11 часот. Седницата почна доцна синоќа, а претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина поради, како што рече, бројката од пријавени повеќе од 30 ...

Листата е долга: Пријавени говорници за законот за ЈО

Република - 14.02.2020

Долга е листата на пријавени говорници за расправата за Законот за јавно обвинителство. Досега се пријавени 36 пратеници а прв треба да се обрати Антонио Милошоски, а по него министерката за правда Рената Дескоска.

Законот за ЈО денеска пред пратениците

Макфакс - 14.02.2020

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот, но истата беше прекината и презакажана за денеска.

Денеска во 11 часот ќе започне собраниската седница за Законот за ЈО

Нетпрес - 14.02.2020

Денеска во 11 часот ќе се одржи нова собраниска седница за предлог-законот за Јавното обвинителство. Парламентот вчера ја започна расправата за овој закон, но беше прекината и презакажана за денеска.

Законот за ЈО денеска пред пратениците

Вечер Прес - 14.02.2020

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот, но седницата беше прекината и презакажана за ...

Избори во април нема да има, СДСМ ќе прави мнозинство и влада без ДУИ?

Фокус - 13.02.2020

Иако се очекуваше денеска да започне крајот на сагата наречена „закон за јавно обвинителство“, вечерва се случи пресврт. ДУИ почна да наметнува нови услови за да гласа за законот, што го налути коалициониот партнер СДСМ.

Пратениците за законот за ЈО ќе расправаат утре, а за в недела е закажано и распуштањето

МКД - 13.02.2020

Седницата за распуштање на Собрание е закажана за в недела во 12 часот. Вечерва почна 135-та собраниска седница за предлог-измените во законот за јавно обвинителство и се презакажа за утре во 11 часот.

Седницата за Законот за ЈО одложена за утре

Алсат-М - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре на пладне, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 ...

Седницата за законот за обвинителство доцни скоро еден час

Фокус - 13.02.2020

Иако конечно седницата на чиј дневен ред е законот за јавно обвинителство беше закажана за 21 часот, се уште не е почната. Првично седницата беше закажана за 15 часот, а потоа спикерот Џафери ја презакажа за 21 ...

Пленарна седница за законот за ЈО

24 Вести - 13.02.2020

Додека се чека седницата на која треба да се изгласа законот за јавно обвинителство, на паркингот пред собранието вечерва бил оштетен автомобилот на пратеничката од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Емилија Александрова.

Седницата за Законот за ЈО одложена за утре во 11 часот

Press24 - 13.02.2020

Иако ја отвори првата точка, за Законот за Јавно обвинителство, собранискиот спикер, Талат Џафери 135. седница на Собранието ја презакажа за утре во 11 часот, откако за дискусија по точката се пријавија повеќе од 30 пратеници.

Седницата за законот за ЈО започна и е презакажана за утре

360 степени - 13.02.2020

По само 15 минути од почетокот на седницата на чиј дневен ред се предлог законот за ЈО и за измени на Законот за Советот на јавни обвинители, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина и продолжението го закажа за утре во 11 часот.

Се чека почеток на собраниската седница за Предлог – законот за Јавно обвинителство

Независен - 13.02.2020

По целодневно натегање, партиски пазарења и неизвесност околу обезбедување на неопходното двотретинско мнозинство, конечно вечерва за 21 часот, беше закажана собраниската седница на која на дневен ред се Предлог-законот за Јавно обвинителство и ...

Само што беше започната, собраниската седница за законот за ЈО беше прекината, продолжува утре во 11 часот

Frontline - 13.02.2020

Собраниската седница посветена на законот за јавно обвинителство, по повеќекратните закажувања и презакажувања, конечно започна во неколку минути пред 22 часот, за веднаш потоа да биде прекината.

Седницата за законот за ЈО закажана за 21 часот

Алсат-М - 13.02.2020

Во Собранието на Република Северна Македонија вечерва во 21 часот ќе се одржи 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаат за предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот за Советот на јавни обвинители, потврдија ...

Седницата за ЈО конечно започна, утре ќе се расправа и за разрешување на член на Влада

Frontline - 13.02.2020

Собраниската пленарна седница за законот за јавно обвинителство конечно започна неколку минути пред 22 часот. Воедно, претседателот на Собранието, Џафери, свика две седници и тоа 136. седница за утре, 14 февруари и 137.

Седницата за законот за јавното обвинителство закажана за 21 часот

Р.С.Европа - 13.02.2020

Собраниската седницата на која треба да се расправа за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-законот за јавни обвинители ќе се одржи во 21 часот. Пртетседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа 135-седница вечерва.

ДУИ ја условува поддршката за законот за ЈО со прекројување на изборната единица 6

МКД - 13.02.2020

Во Собранието денеска сѐ што се случува е по ходниците, канцелариите и во собраниското бифе. Цел ден се очекува почетокот на пленарна собраниска седница на која треба да се гласа за предлог-измените на законот за јавно обвинителство, но засега ...

Законот за ЈО во 21 часот на пленарна седница во Собранието

Press24 - 13.02.2020

Предлог Законот за Јавно обвинителство ќе влезе во Пленарната сала откако собранискиот спикер, Талат Џафери ја закажа 135-седница. На оваа седница на дневен ред има две точки, предлог законот за Јавно обвителство и предлог Законот за изменување и ...

Собраниската седница за законот за јавното обвинителство закажана за 21 часот

+инфо - 13.02.2020

Седницата за законот за јавното обвинителство ќе се оддржи вечерва во 21 часот. Ова е најновата информација која ја добиле пратениците. Официјална потврда за седницата има и од Собранието.

Седницата за ЈО заврши пред да почне, продолжува утре во 11 часот

Денешен - 13.02.2020

Иако во Собранието на Република Македонија денеска почна 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаа за Предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот за Советот на јавни обвинители и 136 седница за разрешување на член од ...

Власта собра двотретинско мнозинство – Во 21 часот ќе се гласа за Законот за јавно обвинителство

Centar - 13.02.2020

Законот за Јавно обвинителство ќе биде ставен на дневен ред во македонскиот парламент, откако Талат Џафери од ДУИ во својство на претседател на Собранието реши да ја закаже 135-тата седница за во 21 часот.

Седницата за законот за ЈО закажана за 21 часот

360 степени - 13.02.2020

По целодневна неизвесност , за 21 часот е закажана собраниската седница на чиј дневен ред се предлог законот за ЈО и измените на Законот за Совет на јавни обвинители. Исто така неизвесно е и дали се обезбеди потребните 80 гласа за изгласување на ...

Седницата за Законот за Јавно обвинителство закажана за во 21 часот

Локално - 13.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа седницата за Законот за Јавно обвинителство за во 21 часот. Седницата доаѓа по целодневна неизвесност, откако во 15 часот пратениците беа повикани во Законодавниот дом.

ТВ21 дознава: Седницата на која треба да се гласа Законот за ЈО продолжува во 21 часот

ТВ21 - 13.02.2020

Седницата на која треба да се гласа законот за јавно обвинителство, е закажана за 21 часот, дознава ТВ21. Седницата требаше првично да започне во 15 часот, но спикерот Талат Џафери не ја закажа бидејќи немало 80 пратеници кои би гласале за.

Собраниската седница за законот за јавното обвинителство закажана за 21 часот

Вечер Прес - 13.02.2020

Седницата за законот за јавното обвинителство ќе се оддржи вечерва во 21 часот. Ова е најновата информација која ја добиле пратениците. Официјална потврда за седницата има и од Собранието. На 135.

И покрај сите уцени и закани Заев и власта не успеваат да обезбедат двотретинско мнозинство за Законот за ЈО

Република - 13.02.2020

Статусот на Фејсбук објавен од генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски собранискиот спикер го протолкува вечерва како порака од партискиот лидер Зоран Заев и ја прекина 135 седница на Собранието на која требаше да се гласа Законот за ЈО.

Законот за ЈО условен од изборниот законик, се прекројува 6-ката

24 Вести - 13.02.2020

Прекројување на 6тата изборна единица во 5 до 12 пред распуштањето на Собранието. Според информациите од мнозинството во собранието, застојот во собрание за ЈО е поради инсистирањето на ДУИ да се прекрои 6тата изборна единица прњд да се распушти ...

Неизвесно одржувањето на седницата за Законот за ЈО- Пратениците на готовс!

Канал5 - 13.02.2020

Сеуште е неизвесно одржувањето на седницата на која според неофицијалните информации како точка на дневен ред ќе се најде предлог текстот на Законот за јавно обвинитеклство и предлог Законот за Советот на јавни обвинители.

Недостигаат гласови за законот за ЈО, почетокот на седницата е неизвесен

360 степени - 13.02.2020

Недостигаат гласови за донесување на законот за јавно обвинителство. Според извори од раководството на СДСМ, тоа е причината поради која се одолговлекува почетокот на собраниската седница, на која треба да почне расправата за законите за јавно ...

И без обезбедено мнозинство СДСМ за почеток на расправа за Законот за обвинителство

Нетпрес - 13.02.2020

СДСМ инсистира на почеток на расправата за предлог законот за јавно обвинителство иако потребното двотретинско мнозинство се уште не е обезбедено, говорат неофицијални информации од Собранието.

ДУИ бара проширување шестата изборна единица

Expres - 13.02.2020

Застојот во Собрание за законот за Јавното обвинителство е поради инсистирањето на ДУИ да се прекрои, односно да се прошират границите, на шестата изборна единица пред да се распушти Собранието.

Закон за ЈО: Пратениците повикани во Собрание, се договараат 80 гласови, до полноќ седница за усвојување

ТВ21 - 13.02.2020

На официјалниот сајт на Собранието нема закажано седница за гласање на законот за ЈО, но според партиски информации до кои дојде ТВ21, до полноќ ќе се закаже седница на која ќе биде гласано за законот за Јавното обвинителство.

За 15 часот закажана седница за Законот за ЈО - гласањето неизвесно

Канал5 - 13.02.2020

За во 15 часот е најавен почетокот на седницата за Законот за Јавно обвинителство. Претходно партиите се координираа но повеќе детали нема. Извори за Канал 5 велат дека на денешната седница не е нужно да се гласа за предлог текстот но дека ќе има ...

Во Собранието мириса на затишје пред бура

Слободен Печат - 13.02.2020

Напната е денешната атмосфера во Собранието. Се закажуваат, па се откажуваат комисиски расправи, координациите кај собранскиот спикер за Законот за јавното обвинителство траат речиси цел ден, а пратениците се недостапни на мобилните телефони.