TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе има ли нови мерки од понеделник? Рекорд на нови заразени од ковид-19!

ММС - 17.10.2020

„Утрово, на Комисијата за заразни болести разговаравме за дополнителен пакет рестриктивни мерки кои по евалуацијата на состојбата во следните денови, доколку има потреба, до Владата ќе го предложиме во понеделник“, напиша вчера министерот за ...

Новите мерки против ширењето на вирусот неделава пред пратениците, гласањето неизвесно

Канал5 - 17.10.2020

Народните избраници наредната недела ќе одлучуваат дали маски задолжително ќе се носат и на отворено. Оваа и мерките за забрането групирање после 22 часот на јавни места за повеќе од четворица, како и забраната за поголеми семејни собири..

Деновиве ќе бидат предложени нови рестриктивни мерки – ништо нема да работи по 23 часот?

Centar - 17.10.2020

Деновиве се очекува Комисијата за заразни болести на состанок да го дополни и комплетира сетот на мерки кој ќе биде предложен до Владата. Според неофицијални информации, за почеток, не се размислува за полициски час во овие мигови, но доколку ...

Следната недела измени на законот за заштита од заразни болести

Р.С.Европа - 17.10.2020

Законот за заштита од заразни болести е во собраниска процедура и веќе следната недела ќе може по скратена постапка да се интервенира со амандмани, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Измените во Законот за заштита од заразни болести се очекува да се носат по скратена постапка

360 степени - 17.10.2020

Законските измени вклучуваат: задолжително носење маска на отворено, забрана за групирање во домови на семејни прослави или да може да се примат најмногу четири луѓе, забрани и групирање на повеќе од четири лица на јавен простор по 22 часот, односно ...

Филипче: Сериозен процент од новозаболените не знаат каде се заразиле

Бизнис Вести - 16.10.2020

Сериозен процент од новозаразените едноставно не можат или не знаат да кажат каде се заразиле и во таа смисла таргетираме места каде што има групирање. Целта е да се носат маски, да се избегне групирање, сметаме дека со новите предлог-мерки влијаеме ...

Караџовски: Младите не се таргетирана група, но вирусот го пренесуваат дома

Press24 - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека епидемијата заземала широк замав во државава. „Ние можеме да очекуваме само зголемување на бројот на новозаразени, пришто широко распространетост ...

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

4NEWS - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 објасни зошто е проблем доколку едно лице носи заштитна маска на лицето, а соговорникот, односно другото лице не носи.

Д-р Караџовски: Не носењето на маска треба да се казнува, народот не може да се однесува како што сака

Локално - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски на ТВ21 посочи дека не носењето на маска треба да се казнува и со тоа да му се даде до знаење на народот дека не може да се однесува како што сака во состојба кога државата брои ...

Караџовски: Здравствениот систем е напнат, со крајни сили се обидуваме да го одржиме капацитетот на болниците

Курир - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека здравствениот систем е напнат и со крајни сили се обидуваат да го одржат капацитетот на болниците.

Караџовски: Уморни сме. Работиме до крајни граници седум месеци

Либертас - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 посoчи дека здравствениот систем е напнат и со крајни сили се обидуваат да го одржат капацитетот на болниците.

Караџовски: Здравствениот систем е напнат, со крајни сили се обидуваме да го одржиме капацитетот на болниците

Нетпрес - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека здравствениот систем е напнат и со крајни сили се обидуваат да го одржат капацитетот на болниците.

Комисија за заразни болести: Од граѓаните зависи дали ќе има полициски час

24Инфо - 16.10.2020

Ресторани, кафеани, сендвичарници, кладилници и останати економски субјекти нема да работат од 23 часот навечер до 5 часот изутрина. Забрана за одржување на секакви настани и ограничување на капацитетот на патници во јавниот превоз.

Kaраџоски: Со крајни сили се обидуваме да го одржуваме капацитетот на болниците

Република - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека здравствениот систем е напнат и со крајни сили се обидуваат да го одржат капацитетот на болниците.

„Не можеме да предвидуваме до кога ќе имаме рестриктивни мерки“, посочи Караџовски

4NEWS - 17.10.2020

„Не можеме да предвидуваме до кога ќе имаме рестриктивни мерки или пак, до кога ќе трае вирусот во Македонија, но со овие мерки кои ги даваме се надеваме дека ќе го намалат бројот на случаи“, вели претседателот на Комисијата за заразни болести д-р ...

Караџовски: Не носењето на маска треба да се казнува, народот не може да се однесува како што сака во ваква состојба

4NEWS - 17.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека не носењето на маска треба да се казнува и со тоа да му се даде до знаење на народот дека не може да се однесува како што сака во состојба кога ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Опсервер - 17.10.2020

– Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Бизнис Вести - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Независен - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Бројот на новозаразени е загрижувачки, нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19

Frontline - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

А1 On - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Либертас - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Слободен Печат - 17.10.2020

Во однос на високиот број на новозаразени, надлежните сметаат дека и во регионот и во Европа се зголемува бројот на новодијагностицирани случаи, и е нешто што се очекувало согласно есенскиот бран.

Караџовски: Ако не си помогнеме сами себе си, не можат да ни помогнат ни 500 доктори ниту 20 болници

Магазин - 17.10.2020

Ресторани, кафеани, сендвичарници, кладилници и останати економски субјекти нема да работат од 23 часот навечер до 5 часот изутрина. Забрана за одржување на секакви настани и ограничување на капацитетот на патници во јавниот превоз.

Нови мерки од понеделник, законски ќе се регулира МВР и инспекторите да казнуваат домашни посети

Република - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

По порастот на новозаболени во земјава, нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19

ММС - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Канал5 - 17.10.2020

За воведување на полициски час засега не се размислува, но во идниот период сите мерки стојат на располагање. Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Сител - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Вечер Прес - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Од понеделник ќе се носат нови мерки, eве какви забрани може да стапат на сила

Курир - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Бројките загрижувачки, ова се новите предлог-мерки

Кајгана - 17.10.2020

Скопје, 17 октомври 2020 (МИА) – Поради високата стапка на новозаболени од COVID-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки. Новите предлог-мерки предвидуваат забрана за организирање на настани, скратување на работното време ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Скопје инфо - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Од понеделник ќе се носат нови мерки, eве какви забрани може да стапат на сила

Пулс24 - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

ОД ПОНЕДЕЛНИК НОВИ МЕРКИ: Еве какви забрани може да се воведат

Вечер - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

НОВИ МЕРКИ ПРОТИВ КОВИД: Со маски насекаде, без гости дома и клуч на се по 23 часот

Денешен - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Кумановски м. - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Press24 - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

24 Вести - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, нови мерки од понеделник

PressingTV - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Д-р Караџовски: Со крајни сили се обидуваме да го одржиме капацитетот на болниците

Скопје инфо - 17.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски, посочи дека здравствениот систем е напнат и дека со крајни сили се обидуваат да го одржат капацитетот на болниците. – Капацитетот на здравствениот систем е напнат, а со други ...

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки

MakPress - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Нов предлог на рестрикции, ако не се почитуваат повторно ќе има полициски час

Локално - 17.10.2020

Ако викендов продолжи трендот на пораст на новозаразени со Ковид 19, Комисијата за заразни болести ќе предложи нов мерки до Владата. Ако граѓаните не ги почитуваат мерките ќе се преполнат болничките капацитети ќе се доведат во прашање ресурсите за ...

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Локално - 17.10.2020

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е ...

Комисија за заразни болести: Од граѓаните зависи дали ќе има полициски час

Сител - 16.10.2020

Ресторани, кафеани, сендвичарници, кладилници и останати економски субјекти нема да работат од 23 часот навечер до 5 часот изутрина. Забрана за одржување на секакви настани и ограничување на капацитетот на патници во јавниот превоз.

Д-р Караџовски за ТВ21: Со крајни сили се обидуваме да го одржиме капацитетот на болниците

+инфо - 16.10.2020

Ние сме уморни, бидејќи во последните 7 месеци функционираме до крајни граници - рече Караџовски. Претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски, во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека здравствениот систем е напнат и дека со крајни ...

Караџовски: Не можеме да предвидуваме до кога ќе имаме рестриктивни мерки

Press24 - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски во изјава за ТВ21 посочи дека не може да се знае до кога ќе трае епидемијата во Македонија, но дека се прави се за намалување на бројот на заразени.

Зошто е проблем ако едниот носи маска, а другиот не?, објаснува Караџоски

ТВ21 - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 објасни зошто е проблем доколку едно лице носи заштитна маска на лицето, а соговорникот, односно другото лице не ...

„Не можеме да предвидуваме до кога ќе имаме рестриктивни мерки“, посочи Караџовски

ТВ21 - 16.10.2020

„Не можеме да предвидуваме до кога ќе имаме рестриктивни мерки или пак, до кога ќе трае вирусот во Македонија, но со овие мерки кои ги даваме се надеваме дека ќе го намалат бројот на случаи“, вели претседателот на Комисијата за заразни болести д-р ...

Караџовски: Не носењето на маска треба да се казнува, народот не може да се однесува како што сака во ваква состојба

ТВ21 - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека не носењето на маска треба да се казнува и со тоа да му се даде до знаење на народот дека не може да се однесува како што сака во состојба кога ...

„Со крајни сили се обидуваме да го одржуваме капацитетот на болниците“, вели Караџовски

ТВ21 - 16.10.2020

Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски во „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека здравствениот систем е напнат и со крајни сили се обидуваат да го одржат капацитетот на болниците.